יוצאים למרפסת

11 garden
יוצאים למרפסת | מדריך לתכנון גינה במרפסת, טיפוחה ותחזוקתה

רשת "הגרעין"

החופש הגדול הגיע ונושא עמו הזדמנות מצוינת להשקיע זמן בדברים שעושים לנו טוב. כעת יש לנו פנאי ליהנות מצמחייה יפה ומגינה מטופחת בייחוד בחודשי הקיץ, אך רובנו נוטים להימנע מלהשקיע בגידולה. הסיבה העיקרית לכך כנראה נעוצה בחשש שלנו להשקיע זמן ומאמץ מבלי להצליח.

אז אם תמיד רציתם להפוך את המרפסת לגינה קטנה וירוקה – תפסו יוזמה ועזרו להורים להקים את הגינה המושלמת. כדי לעזור לכם זאת ולדעת מאיפה להתחיל ומה חשוב לקחת בחשבון, מוצג לפניכם המדריך להקמת גינה במרפסת. הדברים נכתבו בידי שמוליק אהרון, טכנאי נוף של רשת "הגרעין" המתמחה בחקלאות וגינון מקצועי.

השלבים לתכנון נכון של גינה במרפסת:
  1. התאמת הגינה לצרכים שלכם – גינה מושלמת לא מסתכמת רק ביופי שלה, היא צריכה לענות על הצרכים שלכם כדי שתיהנו ממנה בצורה מקסימלית. לכן, ראשית עליכם להחליט מהי מטרת הגינה שלכם: האם לישיבה בשעות הפנאי כדי ליהנות מציוץ הציפורים, או אולי גינת ירק לגדל עגבניות אורגניות וכדומה.

  2. שמש - חשוב לדעת לאיזה כיוון המרפסת פונה, האם היא מוצלת או חשופה להרבה אור. כשאתם מחלקים את המרפסת לאזורים יש לקבוע מראש היכן יהיו ממוקמים הצמחים מבחינת ההצללות, מכיוון שברגע שיש הצללה נכונה על הצמחייה, תוכלו להתאים את סוג הצמחים ולהאריך את חייהם. באזורים המוצלים תהיה התאדות פחותה והצמחים יזדקקו לפחות השקיה.

  3. מזג אוויר - מה מזג האוויר אצלכם? צמחים שמתאימים לגינת מרפסת בירושלים אינם מתאימים לגינת מרפסת בבאר שבע. צמחים שאינם מתאימים לעוצמת האור והחום במרפסת לא יחזיקו מעמד זמן רב, ולכן חשוב להתאים את הצמחייה לסוג האקלים במקום מגוריכם.

  4. מים – במרפסות רבות משתמשים בהשקיה ידנית (משפך או צינור). היתרון העצום בשימוש במערכת השקיה ממוחשבת הוא שהגינה מקבלת מים בצורה סדירה ובכמות הנכונה, אנחנו לא נשכח להשקותה וכך נימנע מהתייבשות עציצים מחד גיסא ומריקבון עקב עודף מים מאידך גיסא. זהו סוד ההצלחה לגינה פורחת ומלבלבת. כמות מים נכונה ללא התערבותנו.

  5. ברז - יש להתקין ברז מים אן אפילו שני ברזים, אחד לניקיון המרפסת ואחד שמחובר למחשב ההשקיה או לצינור. אם אין לכם ברז מים במרפסת, כיום יש מערכות השקיה סולריות שהן פתרון אולטימטיבי להשקיה אוטומטית של עציצים במרפסת ללא צורך בחיבור לברז מים או לחשמל. המערכת מחוברת למשאבת מים השואבת את מי ההשקיה ממכל נפרד.

  6. מערכת השקיה - תכנון זמני ההשקיה מראש פשוט למדי. כל האינפורמציה קיימת באינטרנט ואפשר גם לקבל ייעוץ בסניפי רשת "הגרעין". במחשב ההשקיה נקבע את כמות המים הרצויה לגינה, את תדירות ההשקיה ואת משך ההשקיה בכל פעימה. לדוגמה: בגינת גג במצע מנותק, בקיץ, נשקה שלוש פעמים ביום, בין 5 ל-10 דקות בכל פעם. פתרון השקיה נוח, פשוט וזול. יש סט השקיה מוכן ל-20 עציצים בהרכבה פשוטה, שכולל מחשב השקיה, צנרת, טפטפות ואביזרים נלווים, והכול באריזה קומפקטית – כולל אפשרות להשקיה סולרית.

  7. ניקוז - ניקוז וחיבור של כל האדניות בצינור שיתנקז לפתח הניקוז של המרפסת. כל האדניות צריכות להיות מנוקזות דרך צינור אחד אל פתח הניקוז המרכזי. יש למקם את נקודת ניקוז המים במקום הנמוך ביותר, שיהיה קרוב ככל האפשר לאחת מפינות המרפסת שתאפשר ניקוז טוב.

  8. צמחים ראשית עלינו להרכיב תערובת נכונה לאדניות. המצע בעציצים צריך להיות מאוורר יותר מאשר בגינה. הדרך הנכונה: שכבה ראשונה טוף גס, מעליו פרלייט (דמוי קלקר גרוס בעל אחיזת מים גבוהה ומאווררת באדנית), ומעליו תערובת שתילה מוכנה (hr2 הנמכר ב"הגרעין"). היחסים בין שלושת המצעים זהה, שליש-שליש-שליש. חשוב מאוד לוודא שבעציצים יש ניקוז, אחרת המים יצטברו באדנית והצמחים יירקבו מהר מאוד. אם בעציץ אין חור ניקוז אפשר לחורר את התחתית במקדחה. באדניות גדולות ברוחב של כ-50 ס"מ (אורך כ-80-100 ס"מ) שמיועדות לכמה צמחים, מומלץ לתכנן את הצמחים בצורה מדורגת, מהנמוך לגבוה. בחזית נשתול צמחים עונתיים, מאחוריהם עשבוניים או שיחים קטנים, ומאחור נשתול שיחים או עצים בהתאם לגודל האדנית. באדניות ובעציצים קטנים יותר אפשר לשתול פרחי עונה ועשבוניים בלבד. פרחי עונה שמתאימים לאביב-קיץ הם: פטוניה, וינקה, וורבנה, דליה, ציניה עדינה, פורטולקה ועוד. עשבוניים ושיחים לשתילה בגגות: דיאטס דו-גוני, פנטס אזמלני, המליה, שיח אברהם, גרדניה ועוד. באדניות גדולות מספיק אפשר לשתול עצי פרי כגון לימקווט, גויאבה תותית, קומקווט ואפילו לימון.

לאחר שהכנו את האדניות ושתלנו את הצמחים נדשן את הגינה באמצעות פיזור מולטיגן, דשן המתפרק לאט לכמה חודשים ונותן לצמח את כל המרכיבים שהוא צריך. בשנים האחרונות פופולרי בגינות מרפסת ליצור פינת תבלינים שיכולה לכלול בזיליקום, אורגנו, נענע, תימין, לואיזה וכל מה שאנחנו אוהבים, כך שתוך כדי הבישול אפשר לצאת לרגע ולקטוף. דשא סינתטי יכול להתאים מאוד לגינת מרפסת, הוא יתחבר למראה הירוק של הגינה, לא יזדקק להשקיה או לגיזום ותמיד ייראה ירוק ורענן.

  1. גופי תאורה - תאורה נכונה עושה פלאים לגינה, הופכת את השימוש בגינה לזמין גם בשעות היום וגם בשעות הלילה. תאורה נכונה תחמיא לצמחים ותיצור הרמוניה ונופך עיצובי חמים. היא מתחלקת לכמה סוגים:

תאורת מרכוז - שמטרתה להאיר בצורה מדויקת אובייקט ספציפי כגון עץ, עציץ, או פרח.

תאורת שביל / ערוגה - לרוב נשתמש בפנסים דקורטיביים שנראים טוב גם ביום. אלו מאירים שטח קטן יחסית. אפשר "לצייר" בעזרתם שורות מתעקלות או ישרות, וכן ליצור מהם קבוצות במבנה גאומטרי המשקף צורות שאינן נראות בחשכה.

תאורת סימון, ריצוף, ודק - מנורות אלו מקובעת בדרך כלל בבטון, בעץ או בדק ואינן בולטות החוצה. לעתים מוסט האור ע"י פתחים זעירים על מנת להאיר את המשטח עצמו.

תאורת יורדת - מאירה ממקום גבוה אל אזור נמוך. מתאימה להתקנה על גבי פרגולות, מטבחי גן, או ממרומי עצים אל סביבתם. תאורה זו יכולה להיות אמנותית או פרקטית.

תאורה תלויה - בדרך כלל גופי התאורה האלה תלויים על ענפים, בפרגולה או על עמוד גבוה. הם מעוצבים כקישוטים ואורם משמש להשראה ולהארה גם יחד.

  1. התמודדות עם מזיקים – תחזוקת גינת מרפסת פשוטה יותר מתחזוקת גינת קרקע בכך שהיא רחוקה מהאדמה ועל כן מרוחקת מרוב החרקים הזוחלים. עם זאת, קיימים מזיקים מעופפים וזוחלים המגיעים גם אל הגינות המצויות במרפסת. קיימים בשוק תכשירים וחומרי הדברה ידידותיים לאדם ולסביבה. בשימוש במשאבות מים ביתיות גם לא נדרש מאמץ ניכר או השקעת משמעותית של תקציב.

התחילו את התכנון עם דף ועט, ותוציאו את מרב הפוטנציאל הטמון במרפסת שלכם.

בהצלחה!

לאתר הגרעין: http://www.hagarin.co.il

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תן לי את היום הזה

  הטור של סיון רהב...

בג"ץ והחמץ

  דברים שאמר ראש ישיבת...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם