תל אביב סודן

8levinski

 ארנון סגל

 
גם אתם שמעתם שיש כאן בישראל שכונות שלמות שלא נותרו בהן יהודים והן כיום אפריקניות מכל בחינה שהיא, ואתם גם מבינים שזה לא משהו חיובי, אבל אי אפשר לדבר על עצמת המציאות הזאת בלי להגיע לשם. לעשר דקות. אל תזדהו עם התושבים, פשוט תעשו סיבוב קצר, עם הילדים (אחר כך יש הרבה מה לעשות בתל אביב הנוצצת במרחק דקות קצרות) * עד שתלכו בעצמכם, מוזמנים לטעום מהרשמים של מרים צחי וארנון סגל


"הייתי יורד בתחנה הישנה, והיא הייתה לי מדינה אחרת", שרה להקת טיפקס על התחנה המרכזית הישנה בדרום תל אביב הרבה לפני שסביבת התחנה הפכה למדינה אחרת, בירת ממלכת המסתננים האפריקנים בישראל. בשכונת התחנה המרכזית הישנה מצויים כיום בין 20 ל-30 אלף אפריקנים לעומת כ-4,000 יהודים בלבד. מי שיכול היה לברוח מכאן כבר ברח, ונותרו רק החלשים ביותר: קשישים ניצולי שואה או כאלו שאין להם לאן ללכת.

 

1G2A8505

 מאי גולן (30), יו"ר תנועת 'העיר העברית' וסמל מאבק היהודים בדרום תל אביב נגד המסתננים, מעריכה את     מספרם של האחרונים בתל אביב לבדה ביותר ממאה אלף. שכונת התחנה המרכזית כבר נכבשה, לדברי גולן, ואילו בשכונת שפירא קיים עדיין תיקו – חצי מתושבי השכונה הם מסתננים והחצי השני עודנו יהודי. בשכונת התקווה היחס הוא כ-60:40 לטובת המסתננים ולרעת מדינת היהודים. גולן מסבירה שהמערכה ניטשת על כל שכונה בפני עצמה וקיימות שכונות כדוגמת קריית שלום וכפר שלם שהצליחו לשמור על צביונן היהודי בתוך נהר האפריקנים השוטף את העיר.

"נווה שאנן שבתוך שכונת התחנה המרכזית הוא האזור הפגוע ביותר בדרום תל אביב", מסכים הרב אחיעד אטינגר, מי שייסד בחצי השנה האחרונה בית מדרש בלב השכונה האפריקנית. "מעט מאוד יהודים גרים באמצע השכונה ונשארו בעיקר בקצוות. קיימת הגירה שלילית כל הזמן. לא מגיעים לכאן בכלל. מי שגר בפנים השכונה לא יוצא לרחוב כבר משש-שבע בערב, בייחוד נשים וילדים".

1G2A8400

1G2A8400

הפכו את דרום תל אביב למזרח ירושלים?

"בדיוק. אבל אני מעדיף לעסוק בעשייה חיובית. אנחנו כמו עטרת כוהנים – בונים ישיבה מתוך ציפייה שהיא תמשוך משפחות לשכונה וכך נחזיר עטרה ליושנה. במקורה נווה שאנן הייתה מלאה בתי כנסת. כיום זו שכונה מלאה בכנסיות שאין בה שום מקום מלבדנו שבו לומדים תורה. אנחנו מקיימים כאן פעילות חיובית עם הילדים והנוער של השכונה ועם הזמן נביא בעזרת ה' גם זוגות שיגורו בה. כעת לומדים בכולל כ-15 תלמידים. רובם גרים בדרום תל אביב, אבל אף לא אחד בנווה שאנן כי לעת עתה זה בלתי אפשרי לאברכים, בפרט עם ילדים. אבל אנחנו מאמינים שכאשר אור התורה יפעל פה זה יעלה על הכול. המטרה שלי היא להביא לכאן זוגות ובחורים".

"לחיות בדרום תל אביב זו תחושה נוראית של אבדן זהות, של כיבוש, כאילו משכו לך את האדמה ואת היציבות מתחת לרגליים", אומרת מאי גולן. "מה שהיה שלך, שהכרת ושמגדיר אותך – כבר לא קיים. נולדתי וגדלתי בלב דרום תל אביב, בתחנה המרכזית הישנה – אבל היום אני מונחית ללכת שם עם שמירה, מתואמת עם משטרת ישראל. יחידת סל"ע המשטרתית מלווה קשישים ביציאה מהבית ובחזרה כדי שלא יותקפו ושלא ישדדו אותם. נשים שצריכות לעבוד באזור מקבלות מחברות הביטוח אבטחה כדי לחזור הביתה בשלום. מחמש-חמש וחצי בערב נעשה כאן עולם אחר. זו לא רק תחושת הביטחון. אין כאן צביון יהודי. פתאום אתה מבין שאין לך זכות קיום כאן. אני היום מיעוט נכבש בשכונה שלי. היהודים הם מיעוט נכבש.

"אנחנו במצב התגוננות תמידי. אני הולכת ברחוב כשהיד שלי בתוך התיק, מחזיקה בגז מדמיע. אינני מרשה לעצמי לדבר בטלפון ברחוב וגם לא לחלום. זה לא רק מצב פיזי אלא גם נפשי. זה כבר לא בית ואתה כבר לא יכול להיות מי שאתה באמת. כאן אתה חייל בשדה הקרב".

 

BR5K9107

המאבק יחריף?

"רשויות ההגירה כל הזמן בורחות מלספק נתונים מדויקים על מספר המסתננים", ממשיכה גולן. "השמאל טען עד לפני שנה שמדובר ב-30 אלף אפריקנים, אבל 30 אלף זה אפילו לא מספרם של אלו שהגיעו לכאן בשנה הראשונה, עוד לפני שנולדו להם כאן ילדים.

ראינו את כיכר רבין ואת הטיילת בתל אביב בהפגנות שהם קיימו מלאות ביותר ממאה אלף מסתננים. קיימים נתונים על כך שבכל שנה נולדים 5,000 ילדי מהגרים בבית החולים איכילוב לבדו. הקהילה הזו מתרבה.

מאי גולן: "יחידת סל"ע המשטרתית מלווה קשישים ביציאה ובחזרה מהבית. מחמש-חמש וחצי בערב נעשה כאן עולם אחר. אינני מרשה לעצמי לדבר בטלפון ברחוב וגם לא לחלום. זה לא רק מצב פיזי אלא גם נפשי. זו לא רק תחושת הביטחון. אין כאן צביון יהודי. זה כבר לא בית ואתה כבר לא יכול להיות מי שאתה באמת. כאן אתה חייל בשדה הקרב"

 

הרבה אריתראיות כבר לא מנסות לחדור ארצה דרך הגבול אלא מגיעות לכאן בטיסות ישירות תחת ויזה של תייר. בכל שבת מתקיימות מאות חתונות של מסתננים בנמל יפו, בפארק הלאומי ברמת גן ובמקומות נוספים. מדובר בילדות אריתראיות שהגיעו לכאן עכשיו, לא לפני שנים. בתוך חודשיים הן יהיו בהיריון, מתוך הבנה שהילד שייוולד להן כאן יהיה העוגן שלהן במדינת ישראל. הנשים הללו יחזיקו את המסתננים כאן לעוד שנים רבות. בתוך חמש שנים יכולים להיות חצי מיליון מסתננים בישראל.

"ההסתננות ארצה החלה להתרחש בצורה מאסיבית לפני שש שנים. לי עצמי נפל האסימון בעניין לפני ארבע שנים וחצי, ומאז אני במאבק הזה. בין הראשונים בו. הייתי בת 25. עזבתי את העבודה לכמה חודשים והייתי צריכה לקבל עבודה בעיתון משמעותי. חשבתי שאני עוזבת עבודה לכמה חודשים עד שיקלטו את הבעיה ויוציאו אותם מפה, אבל המצב היום הוא הכי חמור שהיה. אין ספק שהמאבק שלנו הביא לסגירת הגדר בדרום. אם לא היינו פותחים במאבק והגדר לא הייתה נסגרת, היו היום בישראל מיליון מסתננים וכל המדינה הייתה סובלת. כרגע, לפחות דרך הגבול, מגיעים רק עשרות בחודש, אבל ההסתננות האמתית כיום היא באמצעות הלידות. הם לא צריכים עוד להסתנן. על פי הנתונים הנוכחיים הם יהיו פה מיעוט חזק דיו. מנהיג המסתננים מוטסים עלי אמר שצריך להחזיר את מדינת ישראל לאפריקה.

1G2A8497

 

הוא רץ עם רשימת בל"ד למועצת עיריית תל אביב. תבין, המהגרים לא ילכו עם מפלגות הימין ואפילו לא עם מפלגות המרכז. פניהם מכוונות להפוך את מדינת ישראל למדינת כל מסתנניה.

"המהגרים נמצאים בדרום תל אביב בכוונת מכוון. רשויות ההגירה פרקו אותם בגינת לוינסקי ואמרו להם 'תישארו פה'. לפני כמה שנים תיעדתי חבורה של שוטרים בשדרות רוטשילד שאומרת למסתננים שהעזו להצפין קצת לחזור לתחנה המרכזית. ראש עיריית תל אביב ממשיך לרכז אותם בדרום כדי שחס וחלילה לא יגלשו לצפון.

אפשר לראות אותם עובדים במטבחי הגורמה של המסעדות בצפון תל אביב, אבל הם יורשו לישון רק בדרום. פה הם לא מפריעים לאף אחד שדעתו נחשבת ולכן גם לא יזיזו אותם מפה. זה כבר מזמן לא רק דרום תל אביב. זה רובע ב' ו-ג' באשדוד, רמת אליהו בראשון, ערד ואשקלון ואילת ופתח תקווה, ומקומות ברמת הגולן וברהט. שכונות שלמות פשוט נכבשו, והמכנה המשותף לכולן הוא שמדובר באוכלוסיות חלשות שאין להן קול.

 

1G2A8444

חולדאי, האליטיסיט המתנשא, לא יבנה למסתננים בית ספר מתחת לבית שלו בצהלה. שם יש פארק ענק שבהחלט יכול להפוך למשכן לפליטים, אבל הוא משכן אותם פה, בדרום.

"הסודנים, אגב, הם המיעוט מבין המסתננים. האריתראים הם אלו שפותחים אלפי עסקים בלתי חוקיים ומביאים לכאן אלפי לידות. צריך לדעת שאין פליטים מאריתריאה. יש רק מהגרי עבודה. באריתריאה יש אוניברסיטאות והחיים שם משגשגים, אבל אבוי – יש שם חובת שירות של שלוש שנים בצבא כמו בישראל והמסתננים לא מעוניינים בזה".


יש שמועות שאת הולכת לתחום הפוליטי."

"כשהתחלתי במאבק הזה לא חלמתי ללכת לתחום הפוליטי. אני פעילה חברתית מהיום שנולדתי וזה בדמי עוד לפני סיפור המסתננים, אבל אחרי שנקטתי כל צעד אפשרי במסגרת המאבק בארבע השנים וחצי האחרונות הבנתי שעד שלא אביא את זה לרמה פוליטית זה לא יעניין אף אחד. אינני רוצה לדבר עדיין על מסגרת פוליטית ספציפית, אבל גמרתי אומר להעביר את המאבק אל הכנסת".

 

להצטרפות לישיבת 'אורות מורשה' בנווה שאנן – הרב אחיעד 052-7050712

 

 

צילום: מרים צחי

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם