הסנדלר מרחוב רבי עקיבא

 

 11gershon

 

כמו באגדות המתוקות, הסנדלרייה המפורסמת של ר' גרשון יואלמן סיפקה הרבה מאוד חום וטוב לעולם. חוץ מאינספור זוגות נעליים שניתנו לילדי נזקקים, האיש החרוץ והחריף הזה הצליח לחבר גם זוגות של ממש – חתנים וכלות * לעילוי נשמתו הזכה, שעלתה למרומים לפני כמה חודשים אחרי 104 שנים של חסד, משפחתו מתכוונת לאסוף 500 זוגות נעליים לילדים נזקקים עד ערב ראש השנה * פרטי חשבון הבנק למטה למי שלא הבין את הרמז


אילת כהנא


גרשון יואלמן ז"ל שנפטר לפני כמה חודשים בגיל 104, הוא דמות שתחסר מאוד בנוף הבני ברקי. לגרשון הייתה סנדלרייה קטנה ומפורסמת ברחוב רבי עקיבא בעיר. "כל מי שגר בבני ברק של פעם מכיר את החנות של גרשון הסנדלר", מספרת נכדתו אילה כיטוב ומעידה כי בתוך הסנדלרייה הקטנה הזו היה מפעל חסד עצום. "בכל יום עברו אצלו אנשים לא רק כדי לתקן נעליים, אלא יותר כדי לפתוח את הלב ולשפוך את הצרות שלהם על אוזן קשבת. וכל מי ששטח כך את צרותיו יצא בסופו של דבר בלי לשלם... סבי היה אומר: 'בכסף הזה תשלמו במכולת', או 'ממנו אני לא אהיה עשיר'".

מתברר שחוץ מהתיקונים שהעניק חינם אין כסף, התקיים בסנדלרייה משרד שידוכים לא קטן: "אומרים שחצי בני ברק של אותה תקופה היו שידוכים שלו", צוחקת אילה. "אני זוכרת איך הוא היה מכתת רגליו להציע שידוכים מבית לבית. גם בשבתות אחרי הסעודות. כשהיה חוזר מהחנות, מרחק של עשר דקות הליכה הפך ליותר משעה - אנשים היו עוצרים אותו ברחוב, שופכים שיח או סוגרים שידוך. הטלפון בבית של סבא וסבתא שלי לא הפסיק לצלצל, וגם כנכדים לא יכולנו להשיג אותו".

 "בכל יום עברו אצלו אנשים לא רק כדי לתקן נעליים, אלא יותר כדי לפתוח את הלב ולשפוך את הצרות שלהם על אוזן קשבת. וכל מי ששטח כך את צרותיו יצא בסופו של דבר בלי לשלם... סבי היה אומר: 'בכסף הזה תשלמו במכולת', או 'ממנו אני לא אהיה עשיר'"

את עסקי השדכנות ירשה אחותה של אילה: "אחותי שאלה אותו לפני ארבע שנים איך הוא הצליח לשדך מאות זוגות, הרי אפילו שידוך אחד הוא דבר קשה מאוד. התשובה שלו הייתה: פעם זה היה פשוט. הייתי אומר למשפחות שמדובר בבחור טוב, שהיא בחורה טובה, והיו מתחתנים".

את הרגישות לאנשים ולצרותיהם אימץ גרשון יואלמן מתוך ניסיון החיים שלו עצמו: הוא נולד בליטא ב-1912 וחווה ילדות קשה. לאחר שהתייתם מאמו בגיל צעיר, גדל אצל דודתו. "מסיפורים אני יודעת שהוא היה חוזר מהחיידר ולא היה לו מה לאכול בבית. בכל יום משפחה אחרת אימצה אותו והאכילה אותו על שולחנה". בהיותו נער החליט גרשון שכדי לשרוד הוא חייב להתגייס.
"הוא זייף את תאריך הלידה שלו והתגייס לצבא הפולני, מפני שרצה לברוח ולהתחיל חיים חדשים. לכן, כחייל הוא ניסה לעבור את הגבול לרוסיה. הוא נתפס והובא לסיביר ושם בילה שנתיים בעבודות כפייה. יום אחד קפץ על רכבת המשא שהגיע למחנה, התחבא בין הקרונות וברח מהמחנה". אחרי תלאות ארוכות הגיע לארץ ישראל בשנת 1943. הוא התגייס לאצ"ל, שם שירת יחד עם מנחם בגין ולחם במלחמת השחרור.

אל הסנדלרות הגיע כשעבד למחייתו כשוליה של סנדלר בתל אביב. משם עבר לבני ברק, ובה פתח את הסנדלרייה המיתולוגית ועבד בה קרוב לחמישים שנה.

לזכרו של גרשון יוצאים כעת בני משפחתו במבצע "נעלי החסד" לקראת החגים. המטרה: לרכוש 500 זוגות של נעליים חדשות לילדים ממשפחות נזקקות עד ראש השנה. "הילדים שהיו יושבים על המדרגות בפתח החנות ומסתכלים עליו עובד היו חביבים עליו במיוחד. לכן חשבנו שזו תהיה הדרך הראויה להנציח את מפעל החסד שלו.

"מאז שהתחלנו להפיץ את העניין, יש המון פניות - דווקא מאנשים שמעוניינים בנעליים, מה שהביא אותנו למצב שבו הביקוש כרגע גדול מההיצע. נשמח שעם ישראל יעזור לנו להשלים את היעד בחודש הקרוב", מסכמת אילה.


כל המעוניין לתרום נעליים חדשות מהקופסה יכול לפנות לדף הפייסבוק של המבצע - "נעלי חסד", ליצור קשר עם בני המשפחה או לתרום ישירות לחשבון הבנק. הפנייה היא הן לבעלי חנויות נעליים הן לאנשים פרטיים. היעד הוא 500 נעליים עד ראש השנה במידות שמתאימות לגילאי 0–18.


פרטי חשבון בנק:
מזרחי 20
סניף 521

 

מח- 233413
לפרטים נוספים:
054-2342121 גלעד ויס
054-6446997 אילה כיטוב

 

 

צילום: יח"צ

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם