Print this page

היבשת רועדת

 המשבר העמוק שבו נתון האיחוד האירופי בעיצומו, בין אפ בריטניה החליטה אמש לפרוש ממנו ובין אם לאו. מדוע בריטניה מנסה להתנתק מעולם ה'גבולות הפתוחים' וכיצד כוחו היורד של האיחוד האירופי ישפיע על ישראל. עולם בעיצוב מחודש.
ארנון סגל

מי שקורא את הכתבה הזו כבר יודע כיצד הכריעו הבריטים במשאל העם שקיימו ביום חמישי בשאלת הפרישה מהאיחוד האירופי. אולם גם קודם לכן מותר להעריך שיהיו התוצאות במשאל אשר יהיו, עצם העלאת התהיות בשאלת המשך האיחוד איננה מבשרת לו טובות. לכל היותר, לו יצייתו הבריטים לבקשתו של ראש ממשלתם ויחליטו להמשיך בשותפות האירופית, האיחוד יוסיף להיות מעורער ולא יציב כפי שהוא בשנים האחרונות. זה לא רק המשבר הכלכלי העולמי שהשאיר רושם קשה וכואב באירופה ומסרב לנטוש אותה כבר שמונה שנים, אלא בעיקר גלי ההגירה מאפריקה ומהמזרח התיכון המציפים את היבשת ועושים שמות בדמותה הלבנה הוותיקה.

בריטניה תמיד הייתה קצת מנותקת משאר אירופה, בעיקר בשל העובדה שהממלכה ממוקמת על אי. למרות זאת, המשברים שעברו על היבשת לא פסחו על אנגליה, הפליטים מציפים גם את עריה. בלונדון הבירה מכהן ראש עיר מוסלמי ומיליוני מהגרים מוסלמים מתגוררים בה. גם אם יוחלט שם על פרישה, אולי כצעד של ייאוש, לא ברור כלל שזה יחלץ את בריטניה מהצרות הדמוגרפיות שהיא שקועה בהן עד צוואר. מנגד, צעד כזה בהחלט עלול להביא את הקץ על האיחוד ולפרק את החבילה האירופית.

 

העתיד הלא ברור איננו מפריע לבריטים לריב בינם לבין עצמם עד זוב דם בשאלת הפרישה. ביום חמישי שעבר נרצחה חברת הפרלמנט הבריטית ג'ו קוקס ממפלגת הלייבור בבריסטול שבצפון אנגליה. הרוצח, בן 52, צעק במהלך התקרית "Britain First" (בריטניה תחילה). קוקס תמכה בהישארות בריטניה בתחומי האיחוד, וככל הנראה על הרקע הזה נרצחה.

 

פרופ' אברהם דיסקין, חוקר בתחום מדע המדינה באוניברסיטה העברית, במכללת שערי משפט ובמרכז הבינתחומי הרצליה ועמית בכיר בפורום קהלת, איננו חוסך במילים דרמטיות כשהוא מתייחס למשמעות משאל העם המדובר:
"הוא ישנה את פני העולם", משוכנע דיסקין, "את כל המערך הבינלאומי. בריטניה היא מדינה משמעותית מאוד. האיחוד האירופי ספג הרבה מאוד זעזועים בשנים האחרונות על רקע כלכלי אבל גם על רקע האזרחות, ההגירה והגבולות החופשיים וחוסר היכולת להגיע למטבע אחיד. בריטניה, אגב, היא אחת החברות הבודדות באיחוד שלא אימצה את האירו כמטבע".

 

האיחוד האירופי קם בשנת 1957, בתחילה כאיחוד בין שש מדינות בלבד שכונה אז 'איחוד הפחם והפלדה'. הגוף המדובר הלך והתרחב ומכיל כיום 28 מדינות ואוכלוסייה בת יותר מ-500 מיליון תושבים. במובנים רבים מדינות האיחוד האירופי מתפקדות כמדינה אחת, שלה אפילו עיר בירה – בריסל, שהיא גם בירת בלגיה – וכן בית נבחרים ומטבע. האיחוד יצר שוק אחד המשותף לכל המדינות החברות בו ללא גבולות פנימיים, מה שהביא לכך שכלכלת האיחוד האירופי גדולה כיום מכלכלתה של כל מדינה אחרת בעולם. אפשר היה לראות בזה נסיון לייסד את ארצות הברית של אירופה, בדומה למקבילה האמריקאית.

 

"במשך שנים האיחוד הלך והתרחב והסמכויות של הגופים הכלל-אירופיים הלכו וגדלו", מסביר דיסקין. "במשך רוב 59 שנות האיחוד הוא נע בכיוון אחד, של עלייה בכוחו, ואילו בשנים האחרונות נראה דווקא שהמגמה התהפכה והאיחוד נחלש".

 

הטלטלה תימשך

איך ישפיע הרצח הפוליטי בבריטניה על משאל העם?

"אם תהיה לו השפעה די ברור שהיא תהיה הפוכה ממה שרצה המטורף שרצח, אולם משקלול הסקרים כרגע לא נראה שתהיה לו השפעה משמעותית. בשבועות האחרונים קיים בסקרים יתרון קטן דווקא לתומכים בפרישה, אבל באופן כללי מדובר במאבק צמוד מאוד. אם יוחלט על פרישה זה ישנה סדרי עולם ובהחלט יערער את המשך קיום האיחוד האירופי, שבריטניה היא אחד הצירים המרכזיים והחזקים בו".


ואם בריטניה תחליט להישאר באיחוד?


"זה לא מבטיח יציבות. העסק ימשיך להתנדנד כפי שהוא מתנדנד כבר כיום".


למה ראש הממשלה הבריטי, דיוויד קמרון, רוצה להישאר באיחוד?


"כשמתקיים איחוד כלכלי כל השותפים מרוויחים ממנו. נכון, יש שותפים שמרוויחים יותר – בדרך כלל אלו השותפים החלשים – ולעומתם החזקים מרוויחים פחות, אבל כלל הברזל הוא שכולם מרוויחים. ברגע שמתקיים איחוד, נרשמות עליות בתוצר הלאומי הגולמי ובתוצר המקומי הגולמי אצל כולם. זה כמעט כלל טבע. כשמתקיים שוק חופשי שמוּסרים ממנו מחסומי המכס ומחסומים אחרים, כל הצדדים מרוויחים. כשהאיחוד מתפרק, קורה בדיוק ההפך – החלשים מפסידים יותר אבל גם החזקים מפסידים.


"מצד שני, במישור הלאומי ישנו עניין הגאווה הלאומית ובעיקר הרצון בריבונות לאומית. יש דברים שקשה יותר לעשות כשמצויים באיחוד עם אחרים. אמנם האיחוד האירופי איננו מקבל כל החלטה מחייבת אלא רק בקונצנזוס של כל 28 השותפות, אבל אם כבר הוחלט בו על משהו – למשל על גבולות חופשיים שבמסגרתם אזרח פולני, למשל, יכול להיכנס לבריטניה בלי דרכון – את זה אי אפשר לבטל אלא אם כן פורשים מהאיחוד".

מה יהיו ההשלכות אם הבריטים יחליטו לפרוש?


"אף אחד לא יודע. אין לזה תקדים".


למה בשנים האחרונות האיחוד האירופי נחלש?


"הסיבה הראשונה היא כלכלית. המשבר הכלכלי גרם לכך שבמדינות החזקות באיחוד יש מי שמכנה את המדינות החלשות בו 'פרזיטים' ו'עלוקות' ורואה בהן עול כלכלי. הבעיות הכלכליות הקשות ביותר הן ביוון. מלבד זאת, מדיניות הגבולות הפתוחים יוצרת בעיות קשות, כי היא מאפשרת בין היתר לפליטים מאפריקה ומהמזרח התיכון לעבור בחופשיות ממדינה למדינה".
ואם אנגליה תצביע על היפרדות מאירופה, היא תוכל לבלום את גלי הפליטים?


"בכל אופן אירופה לא תחזור להיות מה שהייתה לפני האביב הערבי", משוכנע דיסקין. "ברנרד לואיס, חוקר המזרח התיכון מהשורה הראשונה בעולם, אמר בהקשר הזה שהאסלאם ניסה כבר פעמיים בהיסטוריה לכבוש את אירופה ונכשל, אבל בפעם הזאת הוא לא יודע להעריך מה יקרה".

 

כולם מושפעים מכולם


"בכל אופן, בעניין הזה עברנו כבר את נקודת האל-חזור. לוב וסוריה חרבו, ואוכלוסייתן נודדת לאירופה. כשקדאפי למשל היה חי, הגיעו אתו להסכמים שבלמו את ההגירה; אבל היום קדאפי כבר איננו ומהגרים חוצים את הים מלוב לאיטליה ונוהרים לאירופה בנתיבים רבים נוספים. יש מי שאומר שהאביב הערבי הוא החורף האירופי.


"אירופה מתמוטטת מכל בחינה אפשרית, וגם באנגליה המצב לא טוב. בעצם גלי ההגירה שוטפים את אנגליה כבר מאה שנה, מאז סיום מלחמת העולם הראשונה. היום המצב הוא שבלונדון – בירת אנגליה והעיר הגדולה ביותר באיחוד האירופי, נבחר ראש עיר מוסלמי. מיליוני מוסלמים מתגוררים בלונדון ובסביבתה, וזה עוד לפני שמביטים על המצב בשאר הממלכה. יש אזורים בלונדון שהשפה השגורה בהם איננה אנגלית. המצדדים בפרישה אמנם מקווים שזו תאפשר להם להתגבר על גלי ההגירה, אבל לפי דעתי הם לא יוכלו להתגבר עליה".


מה תהיה ההשפעה של המהלכים האדירים הללו על ישראל?


"מבחינה כלכלית, כולם מושפעים מכולם. יש לנו ייצוא רחב מאוד לאירופה וקיים גם הסכם סחר, וברגע שיש צרות אצל אלו שאנו מייצאים להם, סביר שגם אנחנו נסבול. האירו נמצא הרבה שנים בירידה, וזה פוגע גם בישראל, מפני שפחות כדאי לייצא לאירופה.


"בהיבט המדיני, אנחנו די סובלים מאירופה. אני אמנם לא חושב שהמשקל של אירופה מבחינתנו גדול כל כך, אבל ברור שאם תתפרק החבילה של האיחוד האירופי, הלחץ שהוא מפעיל עלינו יהיה חזק פחות. במקום לנהל משא ומתן בינינו לבין הפלשתינים, הם יצטרכו לקיים אותו בין האיחוד לבין בריטניה".

"אני אשמח".

צילום: יח"צ

 

אולי יעניין אותך גם