תפילת העיתונאי

יע

6kahanah

 

 

התקשורת היא כנראה הגוף שדתיים וימניים הכי אוהבים ללכלך עליו, לא פעם בצדק, אבל לאור השיחה כאן נראה שגם במקרה הזה כל הפוסל במומו פוסל * העיתונאי אריאל כהנא מ'מקור ראשון' ו-nrg מפרסם חוברת ערכים על יהדות ועיתונאות, שהיא למעשה חשבון נפש שהעיתונות הדתית הייתה צריכה לקיים כבר מזמן

ארנון סגל

"אני מתקשה להאמין שיש דבר כזה עיתונאי שמחויב להלכה באופן מלא", התבטא העיתונאי יאיר שרקי בריאיון שנערך עמו ב'מקור ראשון' לפני חודשים אחדים. "אי אפשר להיות עיתונאי טוב ולשמור את ה'חפץ חיים'", הוסיף שרקי והביא בכך עיתונאי דתי אחר, אריאל כהנא (42), לנסות להפריך את ההנחה הזו. ההתבטאות הזו המריצה את כהנא להוציא לאור חוברת בשם 'מיקרופון, מקלדת והמקורות – 50 ערכים על עיתונאות ויהדות' שכבר כמה שנים ביקש לפרסם. הוא כבר כמעט עשרים שנה במקצוע, שאותן פתח במחלקת החדשות של ערוץ 7, המשיך ב'בשבע' וב'נקודה', ואילו בשנים האחרונות הוא ב'מקור ראשון' ו-nrg.

"הבאת המידע שאנשים זקוקים לו כדי להיות מסוגלים לבצע את השיפוט הראוי, אינה בגדר לשון הרע", מסתמך כהנא בפתח החוברת על דברי רבה של אנגליה, הרב הלורד יונתן זקס. "יתרה מכך", מוסיף הרב זקס. "הימנעות מהבאת המידע היא היכשלות באיסור 'לפני עיוור לא תיתן מכשול’".

המונח הראשון המופיע בחוברת של כהנא הוא אמת, והיא מוגדרת בחוברת כך: "מחויבותו העליונה של העיתונאי. גם אם האמת לא נוחה לשומעיה, למקורותיה, לחברים, לקריירה או לאידיאולוגיה. מובן שלא חייבים להטיח את הראש בכל קיר מזדמן אך לעתים אין מנוס מלהרגיז, וזה בעצם התפקיד. במקורותינו יש הדרכה מדויקת כיצד להגיע לחקר האמת: לחקור עדות חקירה גדולה ולדרוש אותה היטב בכל כוחנו, ועל מי שדן דין אמת לאמתו אמרו חז"ל שזכותו גדולה... כאילו נעשה שותף להקדוש ברוך הוא במעשה בראשית (ספר החינוך, תסג)".

וכך נכתב בערך 'הלבנת פנים': "'שלא להלבין (=להעליב) אדם מישראל' (ספר החינוך, רמ). באופן טבעי רצוי לאדם שלא להעליב, לבייש או לחשוף את קלונו של אדם אחר בכלל. אלא ששמירת כבודו של האחר חשובה פחות מחיפוי על מעשי מרמה ועוולה. אגב, ניתן לחשוף את האמת, מביכה ככל שתהא, מבלי להעליב".

ובערך וְאָהַבְתָּ לְרֵעֲךָ כָּמוֹךָ, ערך שהכנסתו למונחון המתייחס לעיתונות נתפסת לצער הלב כמוזרה משהו, מצטט כהנא את דברי הרב עזריאל אריאל בכתב העת 'צהר': "אמירת לשון הרע לתועלת צריכה להיעשות מתוך אחריות גדולה ואהבה רבה, הן כלפי הציבור שרוצים להביא לו תועלת על ידי הפרסום, הן כלפי אותו איש ציבור שהפרסום עלול לפגוע בו. העיקרון הבסיסי הוא 'ואהבת לרעך כמוך' – זוהי כל התורה על רגל אחת. טובת הציבור ורגישות כלפיו צריכים להיות כל הזמן לנגד העיניים. כאשר באים אנו לפרסם ביקורת על איש ציבור – צריכים אנו להרגיש קרועים בין שתי אהבות גדולות: מחד גיסא האהבה והאחריות לציבור שאותו אנו רוצים לשרת על ידי מסירת המידע החיוני בשבילו. ומאידך גיסא, האהבה והרגישות כלפי אותו איש ציבור או מפלגה שאת מעשיהם אנו רוצים לפרסם ולבקר... מאמץ עצום נדרש מעיתונאי הרוצה לפעול כשליח נאמן של החברה".

בערך 'וּבִעַרְתָּ הָרָע מִקִּרְבֶּךָ' מצטט כהנא את דברי הרב יובל שרלו: "חייב להיות מנגנון משלים למנגנון המשפטי הנאבק ברע, ואחד הטובים שבהם הוא הפרסום והחשיפה. המשפט הידוע שאור השמש הוא חומר החיטוי הטוב ביותר עולה בקנה אחד עם המדיניות של התורה".

וכך על הערך 'וְלֹא תַחֲנִיפוּ אֶת הָאָרֶץ': "כל השומע דבר על עוולה ואומר יפה הוא, או אפילו שותק ואינו מוחה, מתוך יראה או מתוך רשעת לבבו, נקרא חָנֵף. והמחניף נקרא מטמא הארץ (ספר היראים לרבי אליעזר ממץ)".

ועוד משהו, עכשווי יותר: "גלים תקשורתיים הם אחת התופעות העגומות במחוזות המדיה הישראלית. בדרך כלל מדובר בעליהום על מישהו או על משהו, למספר ימים, מסיבה בלתי ברורה. הכול מעלים נושא אחד ויחיד על ראש שמחתם ושוכחים את שאר העולם. הסערות התקשורתיות הללו על פי רוב אינן מוצדקות מקצועית. גם על כך נאמר 'לא תהיה אחרי רבים לרעות'".

אריאל, בחוברת אתה מתווה דגם של עיתונאי ירא שמים ואחראי. מהיכרותך, עד כמה מדובר בדגם נפוץ בעולם העיתונות של היום?

"אני לא נכנס לאמונות של אנשים. אני מכיר עיתונאים דתיים לא הגונים ועיתונאים חילונים הגונים ולהפך, ולא הייתי רוצה לחלק ציונים. רוב העיתונאים שאני מכיר משתדלים לעשות את מלאכתם נאמנה למרות שכמובן ראינו חריגות, בפרט בשנה שעברה סביב הבחירות לכנסת. מבחינתי יש כאן קריאה לעצמי לאן צריך להגיע. ניסיתי לנסח - קודם כול לעצמי - שפה של מונחים וערכים שמחברת בין בית המדרש, הישיבה או האולפנה שגדלתי עליהם, ובשנים האחרונות המון עיתונאים גדלו עליהם ומכירים אותם, לבין הכללים והערכים שמנחים את התקשורת הכללית. בכל השנים שלי בעיתונות הפער הזה בין השניים, ההתנגשות הערכית והשפגאט שחשתי שעליי לעשות כדי לגשר בין שתי השפות, הקשו עליי מאוד.

"החוברת הזאת עזרה לי לנסח לעצמי, ואני מקווה שגם לכלל הציבור, את המכנה המשותף שבין העולם היהודי לבין התקשורת החופשית. אין ספק שבציבור הדתי הדימוי של העיתונים והעיתונאים עדיין שלילי מאוד הרבה פעמים. העיתונות נתפסת כתחום מכוער, רע ומלא רכילות. חיפשתי לעצמי תשובות לשאלות הללו כי הן הציקו גם לי. אני מצטט בחוברת את המדרש על דוד המלך שהתעסק בשפיר ובשליה, כלומר לכלך את הידיים, ומסיק שדווקא מי שמחויב בתורה ובמצוות צריך ללכת על השליחות הזאת שבעיתונאות ולעשות אותה בצורה הכי טובה שאפשר.

"אנחנו גם רואים שנרצה או לא נרצה - אין לנו בררה אלא להכיר את העולם התקשורתי. פרשת הרב לוינשטיין מראה לנו מה קורה כשלא מבינים את השפה התקשורתית ולא יודעים איך להתמודד, וזה כמובן לא המקרה הראשון".

אבל חוץ מלהשיב לעצמך, אתה גם מתווה בחוברת קווים לעיתונות אחרת, עם יותר ענווה ואחריות לעיצוב שיח נקי בישראל בכלל.

"אין ספק. זו נקודה שבוודאי עולה מדברי חז"ל. הקשבה. 'דברי חכמים בנחת נשמעים'. תלמידי חכמים מקשיבים זה לזה. מי שקורא בפרקי אבות ובתורה בכלל, ומפנים את 'המלבין פני חברו ברבים כאילו שופך דמים', מבין שזה אמור להוביל אותנו לעיתונות אחראית ומכובדת, עיתונות שמחויבת לעם ישראל, לארץ ישראל ולתורת ישראל".

תכניות כמו 'ארץ נהדרת' ו'גב האומה' יהיו במסגרת החזון האוטופי הזה?

"אני מאוד בעד הומור, גם של רבנים, אבל וולגריות וגסות לא ראויות בשום קנה מידה".

רבים נוטים להשליך על העיתונות את הרעות החולות שמצויות בחברה עצמה. טוענים שהעיתונות היא כל הרע שבעולם, בעוד שגם בחיים הפרטיים לא מתנזרים מרכילות, מלשון הרע ומהלבנת פנים.

"לציבור הרחב אכן יש ביקורת קשה על העיתונות והוא מייחס לה חוסר אמינות, אבל כולם יודעים שביום צרה, כשהוא צריך הוא פונה אליה. שנית, הציבור נמשך לחדשות השליליות. ככה זה בכל העולם. כולם רואים לאילו ידיעות באינטרנט אנשים נכנסים בהמוניהם ועל מה מקליקים. התקשורת שלילית מכיוון שזה מה שאנשים צורכים. ממילא זה גם מה שהם מקבלים. עדיין, על עיתונאים מוטלת חובה לא ללכת רק אחרי הנטייה של הקהל".

החוברת מסתיימת ב'תפילת העיתונאי' שחיבר כהנא. למען האמת נראה שכל עיתונאי, אמן מילים בעצם הגדרתו, צריך לנסח אותה בדרכו ובסגנונו. ומי שמצוי בהוויה הישראלית יודע שהיא צריכה להיאמר מדי בוקר בלב שבור לא פחות מאשר זה שבו נאמרת תפילת הרופא או תפילת הטייס.

לרכישת החוברת ולהרצאות: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">

צילום: יח"צ

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם