"אני מורד אפגני"

10 mored

ארנון סגל

יש בהם שנוטלים ידיים לפני הארוחה ואחריה, שוברים כוס בחופה, מכסים את הדם, משתטחים על קברי צדיקים ואינם מערבים חלב ובשר * אבל עוד לפני שיעלו לארץ ויצטרפו רשמית לעם היהודי, לפשטונים ממתין מאבק על עצמאותם בפקיסטן, מדינה תומכת טרור המייצאת מחבלים מתאבדים לכל רחבי העולם * הזדמנות ראשונה לשיח יהודי-פשטוני שוטף – ותודה לצוקרברג על הפלטפורמה

עשרה שבטים הוגלו לכל הרוחות בשנת 722 לפנה"ס, ומאז נעלמו עקבותיהם. כל היודע דבר על מקום הימצאם מתבקש להודיע על כך בהקדם. על פי המקרא הם גלו לחלח, לחבור, להרא, לנהר גוזן ולערי מדי. לא מעט מסעות חיפוש אחריהם נערכו בדורות האחרונים על אף דבריו הפסימיים לכאורה של רבי עקיבא במשנה במסכת סנהדרין: "עשרת השבטים אינן עתידין לחזור, שנאמר 'וישליכם אל ארץ אחרת כיום הזה', מה היום הולך ואינו חוזר אף הם הולכים ואינן חוזרים". רבי אליעזר לעומתו מבין מהפסוק הזה את ההפך הגמור: "'כיום הזה' – מה יום מאפיל ומאיר, אף עשרת השבטים שאפלה להן, כך עתידה להאיר להם" (סנהדרין י, ג).

יהודי אפגניסטן מזהים את חבור עם מעבר ההרים הגבוה ח'ייבר – ליד הבירה כאבול, את הרא עם העיר הראט, את נהר גוזן עם נהר גאזני, וחלח הוא יישוב שנקרא עד היום בשם הזה. יש גם מקומות באפגניסטן שלהם שמות תנ"כיים חסרי כל משמעות בשפה המקומית: חשבון, פסגה, הר נבו, פעור ואולי אפילו כאבול הבירה ("כבול", יהושע יט, כז).

שבטי הפשטונים, שכבר מימי הרב אביחיל זצ"ל וגם לפניו נהגו לזהותם כבני עשרת השבטים – וגם הם עצמם מזדהים ככאלה – מונים כ-50 מיליון נפש. רובם מתגוררים משני צדי 'קו דוראנד', קו הגבול הבין-לאומי שבין אפגניסטן לפקיסטן, גבול שנכפה על המקומיים – ממש כמו במזרח התיכון – בידי הבריטים, ולא ממשלת אפגניסטן ולא התושבים המקומיים מכירים בו. עם ייסוד פקיסטן לפני 70 שנה מצאו עצמם רוב הפשטונים בצד הפקיסטני, מיעוט באוכלוסייה הכללית המונה מאתיים מיליון נפש. המיעוט היחסי מהם החי באפגניסטן מהווה שם דווקא את פלח האוכלוסייה הגדול ביותר: 42% מתוך 32 מיליון אזרחים.

חמישה מיליון פשטונים מתגוררים בחבל קשמיר ובצפון הודו, ויש גם לא מעט פשטונים גולים בכל רחבי העולם, פליטי המלחמה המתנהלת ברציפות באפגניסטן מאז שנת 1979, שאז פלש אליה הצבא הסובייטי.

הפשטונים שולטים באפגניסטן ביד רמה. אם תרצו, זוהי ממלכת ישראל הגולה. משפחת המלוכה האפגנית, שמלכה משנת 1747 ועד לפלישה הסובייטית, אפילו ייחסה עצמה לשאול המלך ולשבט בנימין. את השם קאיס, הלוא הוא קיש, שם אביו של שאול המלך, אפשר למצוא באפגניסטן בקלות עד היום לצד שמות עבריים נוספים שאינם נפוצים בארצות האסלאם: בנימין, שמואל ואף השם 'ישראל' עצמו. הפשטונים מכנים עצמם 'באנִי אישראיל', וחלק משמות השבטים שלהם מזכירים מאוד את שמות עשרת השבטים שגלו, כדוגמת אפרידי – אפרים, לוויאני – לוי, רבאני – ראובן, שינווארי – שמעון ויוסוף-זאי – בני יוסף.

מרכז ליצירת שנאה

נפלאות הקִדמה הביאו להקמת קבוצת פייסבוק משותפת לפשטונים וליהודים ישראלים. בזכות מייסדיה, ובראשם נדב סופי מפתח תקווה, מתאפשרת לנו שיחת הסקייפ עם דאוד חתאכ, רווק בן 26 שמדבר אתנו מכאבול, בירת אפגניסטן, שהשעה בה מקדימה בשעתיים וחצי את שעון ישראל. סלאם עליכום.

"אני מצאצאיהמלך שאול. השבט שלי, שבט חתאכ, הוא תת-שבט בתוך הפשטונים, המונה כחמישה עד עשרה מיליון איש, ולפי המסורת בניו הם צאצאי המלך שאול".

הוא נולד ממזרח לקו דוראנד, בפקיסטן – שהפשטונים כאמור אינם מכירים בה. חתאכ הוא תת-שבט משכיל למדי. הדמות המפורסמת ביותר בתת-שבט הזה הוא חושל חאן-חתאכ, שהיה המשורר הלאומי של אפגניסטן וגם נלחם במוגולים בעוז במהלך המאה ה-16.

המשפחה של דאוד, לעומתו, אסלאמיסטית. אבא שלו שייך לקבוצת ג'מעת עוליימת אל-אסלאמיה, מפלגה התומכת בטאליבן, וכמעט איש טאליבן בעצמו. אבא של דאוד הכריח אותו ללכת למדרסה בכל יום אחרי בית הספר, ושם למד דאוד ושינן בקוראן. הוא היה חוזר הביתה ומכין שיעורי בית וחוזר למחרת לבית הספר, וכך כל חייו. לא היה לו זמן לשחק, גם לא קריקט – אחד המשחקים האהובים והפופולריים בפקיסטן ובאפגניסטן. דאוד, מצדו, שנא את המדרסה. אחרי כל תפילה שיננו לתלמידים הצעירים שכל מי שאיננו מוסלמי הוא אויב; במיוחד היהודים ואחריהם ההינדואים. השינון הזה איננו ייחודי דווקא למדרסה שבה למד אלא מתקיים אפילו במסגדים המרכזיים בפקיסטן, שלדעת דאוד אינם אלא מרכז ליצירת שנאה על בסיס אמונות, דם, גאוגרפיה ומה לא. אגב, דו"ח של מכון המחקר האמריקני Brookings Institute משנת 2008 הצביע על פקיסטן כמדינה הפעילה ביותר בעולם בתמיכתה בטרור.

"לתלמידי המדרסות", מסביר דאוד, "שוטפים את המוח מגיל צעיר מאוד כדי שכאשר יגדלו יצטרפו לטאליבן. זה לא סתם בית ספר אלא מתקן לשטיפת מוח", הוא טוען. "בסך הכול יש ברחבי פקיסטן ואפגניסטן 70 אלף מדרסות המנוהלות בידי ארגון ג'מעת עוליימת אל-אסלאמיה, ובהן שוטפים את המוח לילדים קטנים. מלמדים אותם לשנוא.

"זו רשת תעשייתית של מדרסות שנוסדה לפני יותר ממאה שנה, עוד בזמן שהבריטים שלטו בפקיסטן, כדי להילחם בכובש הבריטי. אבל היא הגיעה לשיאה ב-1979, שנת המפתח שבה פלשו הסובייטים לאפגניסטן. כדי להילחם בסובייטים חברו מדינות המערב לסעודים, למדינות המפרץ ולפקיסטן, והשקיעו מיליארדים ברשת המדרסות הללו, שהייתה עד אז שולית למדי. כך התעצמה הרשת עד לממדיה הנוכחיים. כל האידאולוגיה של המוסדות הללו ומימונם הגיעו מחוץ לאזור, בעיקר מסעודיה, ומפתיע שגם האמריקנים תמכו בהם ואפילו אינם מתכחשים לתמיכתם זו. תמיכת המערב בצד האסלאמיסטי בימי הסובייטים היא שגרמה למלחמת האזרחים הבלתי נגמרת באפגניסטן, ולכן רבים מהפשטונים הלאומיים מתנגדים עד היום לאמריקה ומצדדים דווקא בסובייטים.

"אגב, בעקבות הפלישה הגיעו לאפגניסטן פלסטינים, צ'צ'נים, סעודים וגם אנשים משאר העולם המוסלמי כדי להילחם בסובייטים. מקצתם נשארו באפגניסטן והתחתנו עם נשים מקרב האסלאמיסטים הפשטונים וגם עם עמים אחרים. רובם משתייכים היום לאל-קאעידה. דוגמה לאדם כזה הוא בן-לאדן, שהגיע לאפגניסטן מתימן.

פשטוני כבר 5,000 שנה

"יש שתי קבוצות מרכזיות אצל הפשטונים; יש פשטונים לאומיים ולעומתם פשטונים אסלאמיסטים. האסלאמיסטים, כמו בכל העולם המוסלמי, מתנגדים ללאומיות ולדעתם האסלאם הוא הלאום הקביל היחיד. המערב, בניגוד להיגיון, השקיע באסלאמיסטים – אך בסופו של דבר הללו פנו כנגד הפשטונים גם אם הצעירים המוסתים הם ככלות הכול פשטונים בעצמם. הפשטונים הלאומיים, לעומת זאת, גאים במורשתם האתנית. יש להם ססמה: 'אני פשטוני כבר 5,000 שנה, מוסלמי 1,400 שנה ופקיסטני רק 70 שנה'.

"אפילו הפשטונים האסלאמיסטים יודעים שהם מבני ישראל; אחת מהאידאולוגיות של הטאליבן קשורה בכך שהם חלק מבני ישראל. רוב הטאליבן מורכב מפשטונים מוסתים. יש שם גם טג'יקים, אבל הרוב הם פשטונים. בג'מעת עוליימת אל-אסלאמיה לוקחים את הפשטונים והופכים אותם למחבלים מתאבדים. הם גם מייצאים אותם, וזה עסק של ממש. מוכרים אותם כדי שיתפוצצו במדינות אחרות. יש מושג שנקרא 'גול-חאן', מושג שפשטונים פקיסטנים קצת נעלבים ממנו. האפגנים מכנים 'גול-חאן' את הפשטונים שמאמצים את התעמולה הרשמית של פקיסטן, ששונאים את ישראל ואת אפגניסטן, את ההודים ובעצם את כל מי שאיננו מוסלמי.

"בפקיסטן, אף על פי שאחוז הפשטונים באוכלוסייה גבוה, לא מלמדים בבתי הספר את שפתם, פשטו. אפילו במחוזות של הפשטונים מלמדים רק את השפה המרכזית הפקיסטנית, אורדו, או אנגלית. כך יוצא שחלק גדול מהגול-חאן אינו דובר פשטו. בניגוד לתפיסה המקובלת מדובר בחברה משכילה למדי, שאנשיה לומדים במקומות המודרניים ביותר בפקיסטן, ואף על פי כן בדעותיהם הם קיצוניים מאוד ותומכים בטרור המתאבדים. הדעה הרווחת בקרבם היא שצריך להחיל את חוק השריעה ולקיים ג'יהאד נגד המערב.

"את כל אימפריית הטרור הזו מממנות בעיקר חמש מדינות: טורקיה, סעודיה, איראן, פקיסטן וקטאר. הן הצליחו לייצא מהמדרסות ומהמסגדים בצפון פקיסטן, המכונה פשטוניסטן, מאות אלפי מחבלים מתאבדים שאפשר להשתמש בהם נגד יריבים פוליטיים. רוצחים להשכרה. מייצאים אותם לקשמיר כדי להילחם בהודו וגם לסוריה. בכל מסגד מוצב מולה – מושתל מטעם שירות מודיעין החוץ הפקיסטני שאף מקבל משכורת מהשלטון הפקיסטני – והמולות האלה מסיתים את הצעירים לתמוך בטרור. שמעתי על כמה וכמה שבורחים מהמסגדים הללו כי אינם רוצים לשמוע את המולה מדבר. מפיצים שם שנאה גדולה ליהודים ובעצם לכל האנושות.

"בחדית', התורה שבעל פה המוסלמית, מוזכר שהצבא של המהדי – המשיח המוסלמי – יהיה מורכב דווקא מבני ישראל, והם יילחמו עם ישו במשיח היהודי. יש להם אמונה שיום יבוא ויילחמו ביהודים, והיהודים יתחבאו מאחורי עצים ואבנים וכל עץ ואבן תאמר 'הנה יהודי מאחוריי, בוא והרוג אותו'. כל המוסלמים יודעים זאת, אבל בטאליבן מאמינים שהם-הם צבא המהדי. לפי החדית' המספר על כך, צבא המהדי יצא ממקום שקרא חורסאן, שמה הקדום של אפגניסטן, כלומר אנשי הטאליבן מזהים עצמם כבני ישראל. דווקא על כך מבוססת האידאולוגיה הרצחנית שלהם. גם מוחמד ידע שהפשטונים הם בני ישראל, ומכיוון שהם חיים בחורסאן בישר שצבא בני ישראל יצא דווקא משם".

אם הם בני ישראל, הם צריכים לכאורה להיות בעדנו; הרי אנחנו אחיהם.

"האסלאם יצר הפרדה בין יהודים סתם ובין מי שהוא מכנה 'יהודים מוסלמים'. כל פשטוני, אפילו מחבל מתאבד, יודע שאבות אבותיו באו מיעקב אבינו – אבל זה לא גורם לו בשום אופן להזדהות עם מדינת ישראל".

דאוד ביקר במדרסה יום-יום עד כיתה ח', שינן את כל הקוראן ולמד ערבית. הוא למד גם את פירוש הפסוקים, שלא כפי הנהוג לפעמים במחוזות הללו, שמסתפקים בשינון הקוראן בלי להבין דבר.

"אותי לימדו שם לשנוא את המערב ואת אפגניסטן. אותו גוף שנועד לפעול נגד הסובייטים מופנה כיום נגד המערב ואמריקה. התהליך מנוהל בצורה מסודרת מאוד, והכול במטרה אחת – לייצר מחבלים מתאבדים. כל זה בפקיסטן. באפגניסטן לעומת זאת שונאים את הטאליבןושונאים את פקיסטן. אחת הסיבות המרכזיות לסכסוך עם פקיסטן היא קו דוראנד והכרחת הבריטים 30 מיליון פשטונים לחיות בפקיסטן. הטאליבן רוצה לשלוט באפגניסטן ובקשמיר, וזה נעשה בשני שלבים – בשלב הראשון הם גורמים לתלמידי המדרסות להפוך לקיצוניים יותר ויותר, ואחרי שהתלמיד קיצוני דיו הוא לומד להשתמש בנשק ופונה ללחימה.

"אני, למזלי, לא הגעתי לזה. לא הייתי תלמיד מצטיין במדרסה. מרדתי בו אידאולוגית; התנגדתי לקוראן ולאסלאם. אבא שלי העיף אותי מהבית ונאלצתי לישון בין העצים כבר כשהייתי בן 13. היום הטאליבן נלחם באפגנים. מי שנרצחים היום בגלל הטאליבן אינם יהודים ולא הינדו אלא אפגנים, פשטונים, אחים שלי שנמצאים מהצד האחר של קו הגבול הדמיוני, כוחות הצבא של המדינה האפגנית. לכן רוב האפגנים שונאים את הטאליבן ואת פקיסטן. למעשה, כל פעילות הטרור הענפה נעשית רק בעבור אינטרסים של גורמים חיצוניים כדוגמת סעודיה ופקיסטן.

"בשלב מסוים שאלתי את עצמי מי אני, ועניתי – אני פשטוני. אם כך, למה שאנשים דוברי אורדו ופרסית ישלטו בי?למה שאלחם למענם נגד האחים שלי? למה שאאבד את הפשטוואלי – קוד החיים של הפשטונים?"

"הפשטוואלי הוא אוסף המנהגים של הפשטונים שמסדיר את האופן שבו מיישבים מריבות", מסביר נדב סופי, מנהל קבוצת הפייסבוק המשותפת ליהודים ולפשטונים. "הוא מכיל מסורת שעוברת מדור לדור בעל פה ומשמר את כלל המנהגים, ובהם הרבה מנהגים יהודיים שמקורם בתורה ובתלמוד".

נעלה ארצה? רק באחרית הימים

דאוד: "פקיסטן נלחמת בתרבות הפשטונית והורסת אותה. כל הפשטונים יודעים שהם למעשה אפגנים וגם יודעים שהם מעשרת השבטים; הזקנים שלהם וההורים שלהם סיפרו להם זאת. 50% מהפשטונים בפקיסטן הם גול-חאן, כלומר אסלאמיסטים, ואילו 50% האחרים הם לאומיים. רוב מי שהלכו לכיוון הלאומי מקרב הפשטונים הם אתאיסטים היום, כלומר כבר אינם מוסלמים. יש לנו מנהג ללכת לקברות צדיקים, אבל המוסלמים אומרים שזה מנהג של עובדי אלילים. יש לנו מנהג של כיסוי הדם, וגם על כך המוסלמים אומרים שזה מנהג אלילי.

"אף אחד מהפשטונים הלאומיים אינו רוצה שהשריעה, ההלכה המוסלמית, תשלוט בו, גם אם הוא לא מודה בכך במפורש מפחד השלטונות הפקיסטניים. המצרים וגם הפלסטינים הצביעו בזמן הבחירות בעד חוק השריעה, אבל הפשטונים מתנגדים לו. אמנם המפלגה האסלאמיסטית קיבלה הרבה קולות בשני המחוזות הפשטוניים בצד הפקיסטני; למשל בעיר קראצ'י, שבה 20 מיליון תושבים ושבעה מיליון מתוכם – ודווקא מהעניים שבהם – הם פשטונים, התוצאה בבחירות הייתה פחות או יותר התפלגות של חצי-חצי בין המפלגה האסלאמיסטית, פטרוני הטאליבן, ובין המפלגות הלאומיות.

"אין כאן מאבק הוגן. בין 700 ל-800 מנהיגים במפלגה הלאומית הפשטונית בפקיסטן נרצחו בידי הגורמים האסלאמיסטיים. המולות קיבלו במקומות רבים שם את הסמכות להחליף את המאליכים – פונקציה שלטונית מקומית המתקיימת על פי המסורת הפשטונית.

דאוד: "האמריקנים תמכו בהם ואפילו אינם מתכחשים לתמיכתם זו. תמיכת המערב בצד האסלאמיסטי בימי הסובייטים היא שגרמה למלחמת האזרחים הבלתי נגמרת באפגניסטן"

"מאז שנת 2010 אני פליט באפגניסטן, אחרי שהמודיעין הפקיסטני איים עליי ונאלצתי לברוח. יש לי היום דרכון אפגני. בשש השנים הללו שמתי לב שקרוב ל-100% מהאפגנים שונאים את הטאליבן. זה לא כמו בפקיסטן, שבה הפשטונים חצויים בינם ובין עצמם בשאלת היחס לארגון הרצח הזה. אמנם כמה מאות אלפים לומדים גם באפגניסטן במדרסות של ג'מעת עוליימת אל-אסלמיה, אבל רק 3,000 אפגנים הצטרפו לטאליבן, מספר לא גדול באופן יחסי".

דיפלומט במשרד החוץ הישראלי העריך באוזני מנהלי קבוצת הפייסבוק המשותפת ליהודים ולפשטונים שלו זכה הטאליבן לתמיכת רוב האוכלוסייה באפגניסטן, הוא כבר מזמן היה כובש את כל המדינה ומשתלט עליה. הטאליבן הרי רוצח את הפשטונים עצמם ואינו מתנזר גם ממעשי אונס, והפשטונים רואים זאת ומבינים היטב את המציאות.

"הלאומיים שמחים שהם חלק מעם ישראל והיו רוצים שישראל תתמוך בהם ותכונן עם אפגניסטן יחסים דיפלומטיים. בדומה לאמריקה גם ישראל תמכה בעבר דווקא באסלאמיסטים, אבל צריך לדעת שבעשר השנים האחרונות נהרגו מאתיים אלף פשטונים בידי הטאליבן ושני מיליון וחצי פליטים חיים בתוך אפגניסטן או באזור הפשטוני של פקיסטן. מחוזות העושר של פקיסטן הם במזרח, ואסור לפשטונים להגיע לשם. האזורים הפשטוניים עניים מאוד".

אתה רואה עצמך כישראלי?

"ב-100%. אני מחכה לבקר בישראל, לראות את ירושלים ואת תל אביב. כרגע הם אתאיסטים, אבל הם רוצים להפוך ליהודים. בכל אופן רבים מזדהים עם היהודים. רבים מהשולטים בבית הנבחרים הם אסלאמיסטים, אבל הנשיא האפגני אשרף גאני אחמדזאי דווקא שואף לכונן יחסים עם ישראל. לעומת זאת עבדאללה עבדאללה, סגן הנשיא ושר החוץ של אפגניסטן, הוא דווקא אסלאמיסט.

"צריך לדעת שאפילו המוגולים והפנג'אבים כותבים בספריהם שהפשטונים הם יהודים. הם כותבים שהם שונאים פשטונים והורגים בהם כי הם יהודים ובנים של דוד ושל יוסף שאינם קשורים לארץ הזו. הם לא אוהבים את השליטה של הפשטונים באפגניסטן. המוגולים, שהם למעשה טורקים, קראו לאתרי היישוב של הפשטונים באפגניסטן בשמות כדוגמת דסטה אל-יאהוד – מדבר היהודים, וקלעה אל יאהוד – מבצר היהודים. הם האשימו את הפשטונים שמקורם מהשטן ואי-אפשר לסמוך עליהם. אבו עלא אל-מעודודי, אחד ממייסדי ג'מעת עוליימת אל-אסלאמיה, כתב גם הוא שהפשטונים הם יהודים ואי-אפשר לסמוך עליהם.

"אני מכיר מנהגים יהודיים שאנחנו מקיימים, לדוגמה אנחנו מדליקים נרות לפני סוף יום שישי. נוסף על כך יש לחלקנו כיפה שאפילו במדרסה המוסלמית חובשים בזמן הלימוד. על חלק מהכיפות הללו היה מגן דוד. יום אחד באו האסלאמיסטים ואמרו שזה לא מתאים למוסלמים, וחילקו כיסוי ראש אחר כדי שהתלמידים לא ייראו יהודים מדי. על חלק מהאוטובוסים הפשטוניים מצויר מגן דוד. נהוג אצלנו ללבוש פאטו, שהוא כמו הטלית, ובחלק מהפאטו יש אפילו ציציות". נדב סופי מציין עם זאת שהציציות הללו אינן כשרות לפי ההלכה היהודית, מפני שהפתילים היוצאים מהבגד הם חלק ממנו ואינם נפרדים כנדרש. מתברר שבאיביי ובאמזון אפשר אפילו לקנות פאטו פשטונים מעין אלו.

למרות היותם מוסלמים הפשטונים מקפידים מאוד להתחתן רק בינם ובין עצמם. מי שמתחתן עם פנג'ביות או טג'יקיות, אף על פי שגם הן מוסלמיות, מסתכן בנפשו. במקרה הטוב הוא רק מסולק מהמשפחה ומנושל מהירושה, ובמקרה הרע הוא עלול להירצח. ממילא רוב מוחלט של הפשטונים נשוי לפשטוניות כמותם.

סופי: "יש מגוון רחב של מנהגים פשטוניים, ולא כל פשטוני מקיים כל מנהג. שבירת כוס בחתונה, למשל, מקיימים רק חלק מהם. חבר מכאבול סיפר לי שראה זאת, ואילו אחרים לא הכירו את המנהג. מישהו משבט שינווארי [שמעון] סיפר שניסה לשבור כוס בחתונתו כמקובל אצלם, אך לא הצליח בכך. מקצתם מעידים אפילו על קיום מנהג הכפרות ומסובבים סביב ראשם תרנגול או כסף. אפשר לראות פשטונים עם צמות דמויות פאות. מקצת הפשטונים אינם אוכלים בשר וחלב יחד, יש שמחכים אפילו 24 שעות בין אכילת בשר לחלב וחלק מפרידים כלים.

"בהזדמנות אחת קיימנו משאל בקבוצת הפייסבוק שלנו וגילינו שהפשטונים מקיימים מצוות פריעה, המכונה אצלם 'מורטווה וינה', ואינם מסתפקים במילה כשלעצמה, כנהוג בקרב כלל המוסלמים. לא היה להם מושג שזה מנהג יהודי". מתברר שגם דאוד נחשף למנהג הזה, אבל רק במהלך הריאיון הנוכחי נודע לו שמדובר במנהג יהודי. הוא גם מעיד שראה שבריתות המילה של הפשטונים נעשות באמצעות סנדק – נוהג שאיננו מוכר מבריתות של מוסלמים אלא רק מהבריתות היהודיות. הוא מספר על נטילת ידיים מ'קוזה' – נטלה.

סופי מספר שנחשף בפייסבוק לוויכוח בין פשטוני מפקיסטן, שאמר שפעם אמנם היו משתמשים בקוזה, אבל עכשיו כבר יש ברז וכיור ואין צורך בכך. מקבילו האפגני חלק עליו ואמר שאצלם משתמשים בקוזה למרות המצאת הברז והכיור. בחלק מהאזורים מקפידים על נטילת ידיים שלוש פעמים על כל יד לפני האכילה, ואילו אחריה שוטפים רק את קצות האצבעות. אף אחד מהנוהגים כך לא דמיין לעצמו עד כה שמדובר במנהג יהודי, מפני שקבוצת הפייסבוק המדוברת היא הזדמנות ראשונה אי פעם לכל השותפים בה לשיח יהודי–פשטוני שוטף.

דאוד, בתלמוד יש מחלוקת האם עשרת השבטים יחזרו או לא. רבי עקיבא אומר שהם אינם עתידים לחזור. מה דעתך?

סופי מתרעם על השאלה ומפנה אותנו לרש"י במקום, הסובר שאין מחלוקת אלא בנוגע לדור הראשון של הגולים, שלדעת רבי עקיבא לא ישוב עוד, אבל אין מחלוקת על שבני בניהם ישובו הנה בהמוניהם. דאוד, מכל מקום, משיב לשאלה ברצינות גמורה: "יבוא יום ששני העמים [הפשטונים והיהודים] ישובו ויתאחדו. דיברתי עם רבי יהודי שדאג ושאל אותי למה אנחנו רוצים ליצור מדינה עצמאית באפגניסטן במקום לעלות ארצה. עניתי שהפשטונים אוהבים את פשטוניסטן וחיים כאן כבר אלפי שנים, אבל יום יבוא ונחזור לארץ ישראל. בינתיים פשטוניסטן חייבת להתגשם, להיות עצמאית, מדינה שתלמד את הפשטונים מיהם באמת ולא רק תהפוך אותם לאסלאמיסטים; מדינה שתלמד אותם את ההיסטוריה האמתית שלהם – היסטוריה של עם ישראל, שאצל הפקיסטנים לא לימדו. באחרית הימים, מכל מקום, שני העמים יתאחדו וכולם יגיעו לארץ ישראל.

"בפשטוניסטן כנראה תהיה מלחמה. קודם כול מלחמה דיפלומטית, כדי שכל העולם ידע שאנחנו עוברים כיום רצח עם בפקיסטן. מעט ממה שאתם עברתם בשואה אנחנו עוברים עכשיו. העולם חייב לדעת זאת מפני שכרגע כולם מתעלמים מכך. נצטרך גם להילחם בפקיסטן במלחמה צבאית עד שנצבור כוח ונהיה עצמאים".

 

 

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם