דו"ח עמונה

6 amona 2

איילת כהנא

הפרק הקודם הסתיים במתווה שהיה אמור להביא למדינת ישראל חוק חדש שיעצור את עתירות השמאל הקיצוני, ובעיקר – להעמיד יישוב ישראלי שהמדינה סוף-סוף מקבלת אחריות לגורלו * חודש לפני תאריך היעד הגלגלים עוד תקועים: הקרקעות החלופיות טרם הוסדרו והחוק עוד ממתין על השולחן * בבית היהודי מתעקשים שהם יביאו את התוצאות המובטחות, והתושבים שוקלים את צעדיהם * בינתיים הכנו רשימת מעקב לטובת האזרחים הקטנים

לפני חודש ימים חתמו אנשי עמונה על מתווה להסדרת היישוב אגב הסכמה לפינוי בתיהם, בתמורה להתחייבות המדינה לבניית 52 יחידות דיור ומבני ציבור, שהתושבים יעברו אליהם מדלת לדלת. כעת, משקרב מועד הפינוי – שנקבע ל-8 בפברואר – נראה שהמדינה אינה עומדת בהתחייבותה וכי המתווה קורס. לאן יעברו אנשי עמונה ב-8 בפברואר? אולי למדרשה בעפרה, אולי להורים; את ההר נראה שהם יצטרכו לעזוב אלא אם כן יתעשת במהירות הדרג המדיני.

"ידענו שיש סיכונים בחתימה הזו", אומר אביחי בוארון, מנהל המאבק ותושב עמונה, "סיכוני ביורוקרטיה וגרירת רגליים של המדינה – והתרענו עליהם מההתחלה. מבחינתנו זה שירדנו במאבקנו ל'מדרון אחורי' לא אומר שהמאבק נגמר. מטרתנו הייתה למנוע מחיקת יישוב שלם. אם בסופו של דבר תימנע מחיקת היישוב ותהיה הסדרה, למרות המעבר הכרוך בכאב עצום של התושבים – המאבק הצליח.

"לא יצאנו למאבק כדי שייגמר דווקא בפינוי, או כמו שמישהו אמר, 'לא יצאנו לדרך כדי לחזור גיבורים בארון'", מבקש בוארון לחדד. "הצלחת המאבק היא 'לחזור הביתה בשלום' – להשאיר את עמונה על ההר. היו מי שתרגמו את המוכנות שלנו ללכת להסדרה כאי-יכולת להיאבק. זה מובן לנוכח מסמוס מאבקים ציבוריים קודמים של ההתיישבות, אבל עמונה הוכיחה כבר לפני עשר שנים שהיא קורצה מחומר אחר, וכך גם הפעם. ברגע האחרון נמצא מתווה למנוע את מחיקת היישוב, ואם הוא היה מיושם – היה כאן ניצחון גדול".

ובכן, מה קרה בחודש שעבר מאז החתימה על המתווה?

בתחילה דובר בהכשרה מידית של חלקה 38, אחת מארבע חלקות שהובטחו לתושבים, ובהעמדת 12 יחידות דיור מוכשרות למגורים. בהמשך תוכנן שיוכשרו עוד שלוש חלקות לעוד 40 מבנים, הכוללים יחידות דיור ומבני ציבור. בסך הכול 52 מבנים. בינתיים, כמעט 30 יום אחרי החתימה ושלושה שבועות לפני מועד הפינוי, שום טרקטור לא עלה על ההר. מעבר לזה, חלקה 38, שבה היו אמורות להתחיל העבודות "לאלתר" – בלשון ההסכם – נפלה, ולא תוכל לעמוד לרשות התושבים.

"המנהל האזרחי אינו נוטה לטובתנו והיועמ"שים גוררים רגליים", מוסיף הלל וידל, מראשי המאבק ותושב עמונה. "הדרישה כעת מראש הממשלה, האדם היחיד שיש לו השפעה כלשהי על ראש המנהל האזרחי, היא להרים טלפון לראש המנהל ולזרז אותו. ברור לנו שיש לשר בנט ולאנשי הבית היהודי רצון טוב, אבל בפועל הוא צריך לדפוק על השולחן של ראש הממשלה. יש פה מערכת שהיא מאוד לרעתנו ומתנהלת לאטה בכוונה".

בוארון: "מה שיכול לקרות בסוף הוא שלא יהיה מתווה ולא יהיה חוק הסדרה ולא תהיה עמונה על ההר, ולבית היהודי זו תחשב פארסה גדולה מאוד ומפח נפש עצום לציבור תומכיו"

האם סעיף 7 יחזור לחוק ההסדרה?

טרם קבלת המתווה המדובר, כשנשאל השר בנט בדלתיים סגורות מדוע אין הוא הולך עד הסוף עם העברת חוק ההסדרה, הוא חזר והתריע שלפי המידע שיש בידיו, נשיא ארצות הברית היוצא עלול להעביר מהלך נגד ישראל במועצת הביטחון של האו"ם. לזכותו ייאמר שהחששות שהעלה התבררו כמבוססות ולא כפניקת שווא. גם אנשי עמונה והנוכחים האחרים בביתו של הרב דרוקמן במוצאי השבת ההיא שבה התקבלה ההחלטה השתכנעו שאם עמונה תישאר על ההר, אין טעם להיכנס לחזית הזו שלא לצורך. אלא שכעת, אחרי שהתברר שאובמה לא היה צריך את חוק ההסדרה כדי להתנגח בישראל במועצת הביטחון, לכאורה הגיעה העת להחזיר למסלול החקיקה את חוק ההסדרה, כולל החלתו רטרואקטיבית – שיכולה להציל את עמונה, את הבתים בעפרה ואת נתיב האבות.

מנגד שבה ועולה השאלה – איך יעזור חוק שבג"ץ עתיד לכאורה לפסול? בוארון דוחה לחלוטין את החשש הזה וטוען שמדובר בחששות שמשדרים לבג"ץ להגשים את עצמם: "משפטנים בכירים, כמו ד"ר הראל ארנון, פרופסור אבי בל ואחרים, אומרים כי אין כל בעיה חוקתית עם החוק וכי אין שום סיבה נראית לעין שבג"ץ יפסול את החוק. גם המשנה לפרקליט המדינה לשעבר עו"ד יהושע למברגר אמר בריאיון לניב רסקין בגלי צה"ל שאין שום בעיה עם תחולה רטרואקטיבית של חוק גם במקום שיש פסיקה! אם המדינה אינה עומדת בהתחייבויותיה לקיים את המתווה כפי שהוא, אין מנוס מלהחזיר את סעיף עמונה לחוק ההסדרה ולהביא את החוק לשולחן הכנסת ב-20 בינואר".

מה אתם מצפים שיקרה בשלושת השבועות הקרובים?

"אנו מצפים מיו"ר הבית היהודי נפתלי בנט שיציב אולטימטום לראש הממשלה: או שעמונה תוסדר במתווה שלו התחייבה המדינה ונעבור מדלת ביתנו הנוכחי לדלת ביתנו החלופי כאן בעמונה, או שב-20 בינואר בנט צריך להודיע לראש הממשלה: 'אני מעלה את חוק ההסדרה המלא לקריאה שנייה ושלישית'. בנט, כמי שישב בחדר במוצאי שבת לפנות בוקר עם אנשי עמונה ועם ראש הממשלה, מחויב לפתרון של עמונה על ההר, כך או אחרת. מה שיכול לקרות בסוף הוא שלא יהיה מתווה ולא יהיה חוק הסדרה ולא תהיה עמונה על ההר, ולבית היהודי זו תחשב פארסה גדולה מאוד ומפח נפש עצום לציבור תומכיו.

"המאבק על עמונה ייגמר כשעמונה תוסדר על ההר או חס וחלילה יהיה פינוי כפוי. ומה עם התחייבותנו לבג"ץ?" בוארון שואל ועונה: "בג"ץ לא שלל מאתנו את זכות המחאה, ולכל אורך הדרך אמרנו שאנחנו לא מאמינים באלימות אלא במאבק עיקש. וזה מה שיהיה: מאבק עיקש. אנחנו מקווים מאוד שלא נצטרך לזה".

היה הישג או לא היה הישג?

"הצלחנו להשאיר את עמונה על ההר, לצד ההישג האדיר של ההסדרה האסטרטגית", הכריז יו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט במסיבת עיתונאים אחרי החתימה על מתווה עמונה. בינתיים לא נראה שההישג מתממש לכיוון כלשהו.

על המדוכה הזו יושבים בפועל ברמת היום-יום ראשי המטה של חמשת השרים הרלוונטיים – יואב הורביץ, הרל"ש של ראש הממשלה; קובי אלירז, יועץ שר הביטחון; יאיר הירש מטעם שרת המשפטים; טל גן צבי, יד ימינו של השר בנט; שריה דמסקי מלשכת השר אורי אריאל. על פי הדיווחים, החבורה הזו והשרים שהיא מייצגת אכן עובדים באינטנסיביות. הרבה מן העיכוב קשור בבירוקרטיה המשפטית שסביב הכשרת החלקות: תהליך פירוק שיתוף נעשה כעת בארבע חלקות נכסי נפקדים שתושבי עמונה אמורים לעבור אליהן. מדובר בחלקות שחלקן שייכות למדינה וחלקן כביכול לעותר הערבי. במסגרת ההליך מתאפשרת הגשת התנגדות לגודל השטח או לחלוקתו, ולאחר מכן ניתנים עוד יומיים שבהם אפשר לעתור לבג"ץ. לאחר מכן מפרסמים את התכנית שוב, וניתן שבוע נוסף להבעת התנגדות בהתאם לפרסומים. סחבת – כבר אמרנו?

בבית היהודי מרכזים כעת את כל המאמצים בהכשרת ארבע החלקות (28, 29, 30 ו-54), הנמצאות באדמות סילוואד. מדובר בחלקות לא קטנות, ששטחן יחד מגיע ל-45 דונם ויותר.

הצגנו לגורמים בכירים בבית היהודי את לוח הזמנים הצפוף להכשרת החלקות הללו ושאלנו האם הם חושבים שאפשר להעמיד בתים למגורים בשלושת שבועות הקרובים. לדבריהם, הם מאמינים שאם המדינה תלך על זה בכל הכוח בימים הקרובים יהיה אפשר להעמיד משהו סביר. בפועל יש מי שמודים שכרגע לא נראה איך יוכלו לעמוד בזמנים.

פינוי? בינוי?

באשר לדרישות אנשי עמונה אומרים הגורמים הבכירים כי בבית היהודי לא עובדים באולטימטומים אלא מנסים לפתור את הבעיה. למעשה, הם אולי מגלים כי אין ולא היה בכוונת הבית היהודי להפיל את הממשלה בעניין עמונה. עם זאת גורמים בכירים בבית היהודי חוזרים ומדגישים כי הנחישות להעביר את חוק ההסדרה אחרי 20 בינואר נותרה בעינה.

בבית היהודי מצביעים על שר הביטחון ליברמן כאחד הגורמים המכבידים בסיפור הזה, המשדר למנהל האזרחי ולכל המערכת שעמונה תפונה. באשר להצהרתו הטרייה של שר הביטחון כי "חוק ההסדרה לעולם לא ייחקק", אומרים בבית היהודי שמוטב ששר הביטחון יתחיל להחזיר את הביטחון לתושבי מדינת ישראל ויעסוק פחות בדיבורים מעין אלו. לדבריהם, בבית היהודי מחויבים להתיישבות וימשיכו להיות מחויבים לה.

לשאלה האם אפשר לומר שיש כעת מומנטום להחזרת סעיף 7 ולהעברת החוק המלאה ב-20 בינואר, הגורמים אומרים שכרגע המחויבות של ראשי המפלגות היא לחוק ההסדרה בלי סעיף 7. סעיף זה מפרק את הממשלה, היות שאין שוב מצב שהשר כחלון יאפשר את החזרתו.

אם כן, לנו האזרחים הקטנים נותרו שתי נקודות למעקב: השארת עמונה על ההר למרות כל הסחבת והמשפטנות של המערכת, שכרגע משתמשת בהרבה מאוד חוקים ופיתולים כדי לפעול נגד הצדק וההיגיון הפשוט, וגם בדיקה אחרי 20 בינואר אם אכן התוסף חוק חדש לספר החוקים הישראלי תחת הכותרת: 'הסדרה'.

 

b7underdos5

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם