ירוק מטושטש

b 6 cannabis

 

 

השבוע אישרה הממשלה את רפורמת אי ההפללה של משתמשי קנאביס שהוביל השר לביטחון הפנים גלעד ארדן. המהלך אינו מבטל לגמרי את האכיפה אך מעביר את האחריות לצרכן. האם זהו צעד נוסף בדרך ללגליזציה של הסם הרפואי? כיצד ישפיע הדבר עלינו כחברה? ד"ר איתי בסר מהמחלקה לפסיכיאטריה בבית החולים סורוקה ויו"ר 'עלה ירוק' אורן ליבוביץ' מסבירים.

נגד:
לצד יתרונות הרפורמה, המדינה לא יכולה להתעלם מההשלכות הרפואיות המשמעותיות

ד"ר איתי בסר, ראש המרפאה לתחלואה כפולה, המחלקה לפסיכיאטריה בבית החולים סורוקה, שירותי בריאות כללית

הדיון החברתי/פוליטי הקיים היום בנוגע לסוגיית הקנאביס מבלבל מעט. יש צורך להפריד בין שלוש 'זרועות הדיון הציבורי' בקנאביס – מדיקליזציה (שימוש בקנאביס לצרכים רפואיים), דה-קרימיניליזציה (מדיניות אי-הפללה), ולגליזציה (הפיכת השימוש לחוקי). בהיבט הרפואי קל יותר לשלוט באופני השימוש, והטיפול ניתן על פי התְוויות ברורות וקבועות מראש. כמו כן, קנאביס רפואי מיוצר כיום בחוות גידול סטריליות עם שליטה טובה בריכוז החומרים הפעילים בצמח, כך שהמטופל 'יודע מה הוא מקבל'. מדיניות של אי הפללה יכולה להצליח (ראו לדוגמה את התהליך החברתי שעברה פורטוגל בסוף המאה הקודמת), אך אין להתעלם מהעובדה שהקנאביס שנמצא היום בשוק הסחר הפרוץ אינו תחת פיקוח ובקרה ופעמים רבות מרוסס בחומרי הדברה שונים (לכאורה כדי לשמור על טריות הצמח ולהרחיק מזיקים שונים), אשר בחלקם רעילים למוח ובעלי השפעה שלילית שאי אפשר לצפות או להעריך את אופייה ועצמתה. בהיבט הלגליזציה (הפיכת החומר לחוקי לחלוטין) מדינת ישראל כחברה רחוקה מהסכמה גורפת.

נכון להיום צמח הקנאביס ונגזרותיו השונות נמצאים בפקודת הסמים המסוכנים במדינת ישראל (למעט הסייג של רישום קנאביס רפואי על פי התוויה ברורה). צמח הקנאביס הוא תוצר מן הטבע זה אלפי שנים אך רק במהלך החצי השני של המאה ה-20 בודד החומר הפעיל העיקרי בצמח הזה, ה- דלתא-9-טטרא-הידרו-קנבינול (THC), חומר בעל פעילות פסיכו-אקטיבית שיכולה להיות משמעותית. חומר פסיכו-אקטיבי בהגדרתו הוא כל חומר הפועל בעיקר על מערכת העצבים המרכזית וגורם לשינוי (זמני בדרך כלל) במודעות, במצב הרוח, בתפיסה ובהתנהגות.

הסיבוכים האפשריים של שימוש בקנאביס מוכרים היטב בספרות המקצועית; סיבוכים אלו מופיעים לרוב לאחר שימוש ממושך אך בהחלט יכולים להופיע גם לאחר שימושים בודדים. מבין הסיבוכים האפשריים יכולה להתפתח הפרעת חרדה מגבילה הכוללת התקפי פאניקה חוזרים, הכוללים תחושת מחנק, דפיקות לב מהירות, הזעת יתר ותחושה כללית של אבדן שליטה, 'פחד להשתגע' וחשש שמא מתפתח התקף לב. זאת ועוד: השימוש יכול להוביל להתפתחות הפרעות פסיכיאטרית קשות אחרות - הפרעות בתוכן החשיבה (הפרעות פסיכוטיות) דוגמת סכיזופרניה, הפרעות שונות במצב הרוח, כולל הפרעה דו-קוטבית (מאניה דיפרסיה) והפרעה חד-קוטבית (דיכאון). שימוש ממושך בקנאביס יכול להוביל להתפתחות תסמונת מגבילה ביותר בשם 'תסמונת א-מוטיבציה' אשר מובילה לאבדן המוטיבציה לתפקוד, קושי בתכנון תכניות וביישומן וזניחת תכניות קיימות.

סיבוך מטריד נוסף הוא התפתחותה של התמכרות. התמכרות לקנאביס ולנגזרותיו מוגדרת כמחלה מוחית לכל דבר ועניין, והיא כוללת את כל המרכיבים המוכרים לנו כחלק ממחלת ההתמכרות. ההתמכרות היא גם פיזיולוגית (גופנית) וגם פסיכולוגית (נפשית) וכוללת עיסוק התנהגותי תמידי בחיפוש אחר הסם, גם על חשבון מטלות חשובות אחרות בחיים; התנהגות של הסתרה מהזולת - מה שמוביל למסכת ענפה של שקרים לזולתנו ולכל היקרים לנו; צורך בהעלאת מינון החומר כדי להשיג את אותה השפעה והתפתחות סימנים וסימפטומים של גמילה כאשר החומר אינו נצרך. סימני הגמילה יכולים להיות מגבילים מאוד וכוללים מצוקה גופנית ונפשית גם יחד.

איננו יכולים לצפות נכון להיום מי מהמשתמשים יפתח הפרעה נפשית ומי לא. כן יודעים להגיד כי באם קיים רקע משפחתי של הפרעות נפשיות הסיכון לכך ששימוש בקנאביס ישמש טריגר (זרז) להתפרצותה של ההפרעה גבוה יותר מהאוכלוסייה הכללית. קיימים כיום מחקרים אשר בדקו את השפעת השימוש בקנאביס על מוחם של בני נוער ומבוגרים צעירים (שהתפתחות המוח אצלם עדיין לא הסתיימה). שימוש בקרב בני נוער נמצא קשור לירידה ביכולת לימודית, שיכולה אף להיות בלתי הפיכה, זאת בנוסף לפגיעה בריכוז ובזיכרון, בעיקר לטווח הקצר. התיאוריה שלפיה התרת שימוש בקנאביס תוביל בהכרח לשימוש בסמים 'מסוכנים וקשים יותר' לא הוכחה באופן מובהק סטטיסטית על פי מדדי המחקר הנהוגים בעולם, אך אין ספק כי התרת השימוש יכולה להוביל לעלייה בעישון מוצרי טבק באופן כללי (סיגריות), וקצרה היריעה מלפרט את כל הסיבוכים המוכרים והידועים של עישון סיגריות.

לסיכום – מדינת ישראל, כמדינה מפותחת ונאורה, אינה 'חיה בתוך בועה' וחשופה לשינויים גלובליים שונים, ביניהם גם לדיון החשוב על צמח הקנאביס. כנסת ישראל נמצאת היום בהליכי אישור סופיים של מדיניות אי-הפללה בהקשר לשימוש בקנאביס, וזהו ככל הנראה תהליך מתבקש מבחינה חברתית. אף שאינני מעוניין לחבוש את כובע נביא הזעם, אין להתעלם מההשלכות הרפואיות המשמעותיות שפורטו לעיל, ואנו כחברה וכמדינה צריכים לשקול צעדינו בתבונה, ולדעת כי לצד יתרונות פוטנציאליים של תהליך זה ישנם גם חסרונות בולטים בהיבט של בריאות הציבור והתפתחות הפרעות נפשיות קשות הקשורות לשימוש בצמח הקנאביס.

בעד:
איסור השימוש בקנאביס הורס את חייהם של ישראלים טובים

אורן ליבוביץ', יו"ר 'עלה ירוק' ומייסד מגזין 'קנאביס'

כשב'עולם קטן' ביקשו ממני לכתוב טור קצר, שבו עליי להציע לקוראים מדוע לתמוך בקריאה להחזיר עטרה ליושנה ולהפוך שוב את הקנאביס לחוקי אחרי קרוב למאה שנות איסור, כמעט התפתיתי ליפול היישר לטיעונים מעולם היהדות. לספר לכם שביום השלישי לבריאה, שנאמר בו פעמיים כי טוב, אמר אלוקים "תַּדְשֵׁא הָאָרֶץ דֶּשֶׁא עֵשֶׂב מַזְרִיעַ זֶרַע", ושאם אלוקים ברא, אולי זה גם יכול לעזור. או להזכיר שפרשנות אחת לקְנֵה-בֹשֶׂם, שאותו ציווה אלוקים להוסיף כרכיב בשמן המשחה, הוא הקנאביס של ימינו.

אבל יש עוד כמה סיבות טובות שבגללן דרוש שינוי דחוף בחוק.

מולי מוצגת עמדת הנגד, הנדירה דווקא יחסית בימים אלו, אך כבר שמעתי את רוב הטענות המסייעות לה. "קנאביס גורם ל-X" או "קנאביס יעשה לך Y" הן הסיבות הגנריות הנשמעות מצד המתנגדים, ובוודאי תמצאו אותן בטור של הפסיכיאטר ד"ר איתי בסר.

לפני 90 שנים לערך, כשנוצר לראשונה בהיסטוריה האיסור הרשמי על החזקה או גידול קנאביס, הסיבות X ו-Y כללו 'אלימות, טירוף, התאבדויות, יחסים עם שחורים ורצח', סיבות שבהחלט אפשר להבין מדוע החליטו להטיל עליהן איסור מוחלט, רישום פלילי שמלווה אותך כל החיים ומזהיר את הסביבה מפניך - ואף מאסר וכלא במקרה הצורך.

היום, אחרי שנות מאבק ארוכות, האזהרות מרוככות בהרבה וכוללות בדרך כלל 'בעיות נפשיות, פגיעה במוטיבציה ומעבר לסמים קשים'.

אך האמת היא שהשימוש בקנאביס כן או לא, הוא בכלל לא השאלה שעומדת על הפרק. השאלה היא מהותית בהרבה ואינה קשורה לעידוד השימוש במוצר זה או אחר, אלא להבנה הבסיסית שגורסת לכך שגם אם אדם כלשהו מכור לחומר מסוים, אולי אפילו לכזה שמסכן את בריאותו - רישום פלילי שהורס את החיים עוד יותר ומאסר בכלא אינם פותרים את הבעיה, ואף גורמים נזק חמור עוד יותר.

גילויים מדעיים חדשים על הצמח - שאמנם הוא בעל השפעה פסיכו-אקטיבית משמעותית אך מעולם איש לא מת ממנו (גם במנות גדולות במיוחד, בניגוד לכמעט כל חומר אחר) - ולצדם מהפכת המידע, האינטרנט והרשתות החברתיות, חשפו בשנים האחרונות את העוול הקשה שנעשה לצמח ולצרכניו.

מדינת ישראל משקיעה מאות מיליוני שקלים בכל שנה במשטרה, אכיפה, עורכי דין, בתי משפט, סוהרים ונזק חברתי עצום רק כדי לנסות לתפוס ישראלים טובים ולהרוס להם את החיים עם רישום פלילי, ולעתים גם כלא. המדינה גם ומפסידה מאות מיליונים נוספים שהיו יכולים להיכנס לקופת המדינה ולהעשיר את כולנו, במקום להמשיך לזרום לכיסיהן של משפחות הפשע.

ואכן, השבוע נרשמה היסטוריה, כשלראשונה אחרי עשרות שנים והמוני קרבנות של השיטה, הודיעה ממשלת ישראל כי היא מקבלת חלק מכובד מהטיעונים האלו, בעיקר את אלו הנוגעים לטיפול, הסברה ותמיכה, במקום הפללה, רדיפה וכליאה. נקודת המבט היא שגם אם מדובר במכורים שהורסים לעצמם את החיים, כלא רק יהרוס להם עוד יותר את החיים.

הבנה זו היא שמובילה כעת גם את הממשלה להצטרף למדינות מתקדמות בעולם שהפסיקו את המדיניות הארכאית והאלימה, וזהו אכן צעד חשוב - שיאפשר כעת גם טיפול והסברה טובים יותר, במיוחד לבני נוער. אותם צעירים, שעד היום גם אם היו זקוקים לעזרה חששו מאיום החוק הפלילי, לא הודו בשימוש ובוודאי לא ביקשו עזרה בגמילה אם רצו - יוכלו כעת לדבר על הנושא בפתיחות ולקבל את העזרה שהם זקוקים לה.

אין כאן כל עידוד לשימוש בקנאביס וחשוב שזה יהיה ברור. קנאביס הוא גם לא כוס התה של הרבה אנשים שמנסים להשתמש בו. אך אם אדם משתמש בחומר, עלינו כחברה לעזור לו לצאת מההתמכרות. ודאי שלא נכון לדחוף אותו בכוח אל מעגל הפשיעה. לא רק שזה לא עוזר - זה גורם נזק חמור ביותר. הבנה זו חלחלה כבר לרוב מוחלט בציבור, בכנסת ואף בממשלה, ולא ברור לי מי עדיין חושב שכליאת אדם המכור לחומר כלשהו היא הפתרון הנכון.


 

b7underdos5

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
גאולת זמננו

  מאמר מאת הרב שמואל...

מה יהיה בעוד 3,333 שנה?

  מאמר מאת מיכאל פואה

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם