מתוקים בלב

b 8 karov

 

לפחות משלוח אחד מחוץ למעגל

אחרי שכל שנה הם שולחים אותנו לשכנים החילונים ולאלה שאנחנו לא שמים אליהם לב בשגרה, ארגון 'קרוב ללב' שפועל למען קרוב בין לבבות ואחדות בעם ישראל, הראה דוגמא אישית וביקש מכמה דמויות לצאת מהמעגל ולהעניק משלוח מנות טעים במיוחד עם הרבה מאוד סוכר למי שביום יום לא ממש כוס היין שלהם

 

מאי גולן - יו"ר עמותת "העיר העברית", ממובילות המאבק נגד ההסתננות הבלתי חוקית לישראל.

משלוח מנות לחבר הכנסת דב חנין – חד"ש (הרשימה המשותפת)

לצערי אין הרבה אנשים מהצד השני של המפה הפוליטית, שאני יכולה לומר בפה מלא שאני מעריכה את פועלם, אבל גם במתרס השני יש אנשים שראויים להערכה. אחד מהם הוא חבר הכנסת דב חנין, אדם שהאידאולוגיה שלו הפוכה לחלוטין משלי ודעותיו הפוליטיות בלתי נתפשות בעיניי, אך בכל זאת הייתי שולחת לו משלוח מנות, וזאת כהכרת תודה על מה שהוא עושה למען בעלי החיים ואיכות הסביבה. הצעות החוק של חנין ולקיחת חלק פעיל בוועדות ומאבקים שונים למען בעלי החיים שעוברים התעללות, גרמה לי להעריך אותו על נכונותו להתעסק בנושאים החשובים הללו שהרבה פעמים נשכחים. לא פעם צפיתי בחנין מעלה את זכויות בעלי החיים לסדר היום הציבורי ומנסה להיאבק לרווחתם. לכן, למרות שבשגרה אני לא מסכימה איתו על כלום, אני שמחה לשלוח לו משלוח מנות לחג הפורים. 

 

דניאלה וייסחברת הנהלת תנועת 'נחלה'

משלוח מנות: למשורר חיים גורי

ארבעים שנה חלפו מאז זכית להיות שליח של עם ישראל כמתווך לא רשמי בין שלטון המערך והשר ישראל גלילי מצד אחד, לבין ראשי גוש אמונים, הרב משה לוינגר, הרב חנן פורת וראשי גרעין אלון מורה - בני קצובר ומנחם פליקס. באהבתך לארץ-ישראל נמשכת בחוטים פנימיים אל האש הלאומית המתלקחת בשומרון. מצאת עצמך מחזיק ממש בידיך, בעל כורחך, את המטולטלת של שעון ההיסטוריה והחלטת להעז ולקדם את הסכם סבסטיה שבישר את חידוש ההתיישבות היהודית בשומרון.

ב-40 השנים שחלפו מאז גם אני לא בדיוק התבטלתי. אתה כתבת ויצרת ופעלת והתלבטת וגם אני פעלתי ויצרתי והייתי שותפה להקמת ישובים רבים ביהודה ושומרון. תודתי נתונה לך על שעזרת לפתוח פתח. נכנסנו דרכו ופעלנו ללא הפוגה כדי להקים 250 ישובים ולהביא 750 אלף יהודים להרי יהודה ושומרון ולירושלים המזרחית.

השי המיוחד שברצוני להעניק לך ערב חג הפורים הוא הבטחהשהציונות וציון שאתה כל כך אוהב ולהם אתה מקדיש את חייך ימשיכו להתקדם במלוא המרץ במעלה ההר. ראה נא את הנאמנות של עם ישראל לארצו, את שמחת החיים, ושים לב גם למעמדה המכובד של מדינת ישראל בעולם. גייס את היתרון הסגולי של המשורר לשייט מעל הזוטות הפוליטיות ולהפליג אל אופק מבטיח.

 

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' – הבית היהודי

משלוח מנות: לחברת הכנסת מיכל רוזין

בפורים אחת ממצוות היום היא מצוות משלוח מנות. בפרויקט המיוחד הזה בחרתי להעניק את משלוח המנות שלי לחברת הכנסת מיכל רוזין, שנמצאת רחוק ממני כרחוק מזרח ממערב אידיאולוגית בהרבה סוגיות ולמרות זאת מצאנו שפה משותפת ונושאים לא מעטים לשיתוף פעולה. הבסיס למצוות משלוח מנות הוא הרעות והאחווה שבין הפרטים בעם ישראל, אחווה זו היא גם הבסיס לחוסן הלאומי שלנו כאומה ששבה לארצה, אחרי אלפיים שנות גלות ופועלת לבנות חברה בריאה וחזקה במדינת ישראל. מותר לנו לא להסכים האחד עם השני, ללבן סוגיות ואפילו להתווכח ולהתעמת סביב סוגיות, שהרי הדברים הם בנפשנו. עם זאת, חשוב שנמשיך לדבר ולהקשיב ולשתף פעולה במגוון הסוגיות שנמצאות במכנה המשותף הרחב של כולנו. כנציגי ציבור תפקידנו לשאת גבוה את האמיתות שלנו מבלי לוותר על העקרונות שחשובים לנו ולהצליח לקיים דיון ושיח אמיתי עם אלו שלא מסכימים איתנו, לא על ידי טשטוש האמיתות אלא על ידי קשר והקשבה בגובה העיניים עם הרבה כבוד הדדי בין החלקים השונים בעם. 

 

הרב דוד סתיו, רב העיר שוהם וראש ארגון רבני 'צהר'.

משלוח מנות: הרב אהרן שטיינמן

לפני הכל, נאחל לרב הרבה בריאות ואריכות ימים. בחרתי ברב שטיינמן בגלל ההערכה העצומה שאני רוכש לדבקותו המדהימה בשני ערכים מרכזיים שכל כך חסרים לחברה שלנו. הראשון- ערך הדבקות בתורה, הדבקות בלימוד, דבקות שאיננה יודעת שובע לאורך שנים כל כך רבות. הערך השני הוא ערך הצניעות והפשטות, להיות אדם בגילו, לגור בתנאים בהם הוא חי, להיות אדם שמסמל את העולם של הקודש בלי שום התחסדות יתרה, להיות אדם של צניעות מבלי להציג או להחצין צניעות, איש של פשטות מבלי לדבר על הפשטות. פשוט כך: להיות אדם ענק בתורה וגאון בצניעות ובפשטות, את זה הייתי רוצה ללמוד.

בנוסף, הרב שטיינמן חי בעולם שמתמודד עם המון שינויים חברתיים, תרבותיים וטכנולוגיים. לדעת לשמור על האיזון בין הרצון לדבוק בישן לבין ההתאמות הנחוצות לחברה שאותה אתה מוביל, זו גאונות מיוחדת במינה בעיני.

 

חבר הכנסת אורן חזן - הליכוד

משלוח מנות: לחבר הכנסת איציק שמולי – המחנה הציוני

חבר הכנסת שמולי אמנם חבר במפלגה שעל פי רוב מחזיקה בעמדות שרחוקות מעמדותיי ומעמדות מפלגתי מרחק מזרח ממערב, אבל ניכר כי מדובר בחבר כנסת שהגיע לכנסת מתוך תחושת שליחות חברתית אמיתית: לסייע ככל יכולתו לאנשים שמצאו את עצמם בצד החלש של החברה הישראלית, ובמיוחד עבור אותם אלו שכולנו בסופו של דבר נגיע לסטטוס שלהם- אוכלוסיית הקשישים.

אני רוצה לקבל מאיציק את היכולת הלא שכיחה במחוזותינו לעשות הבחנה בין עמדות פוליטיות של אדם לבין האישיות שלו. מכאן גם נגזרת יכולתו להקשיב לדברים שנאמרים לו גם על ידי יריבים פוליטיים, וזה תמיד נעשה על ידו בגובה העיניים.

אני אוהב באיציק את היותו אדם צנוע וחסר אגו, תכונה נדירה בקרב פוליטיקאים. הוא באמת יעדיף לאפשר קידום ענייני של נושאים הקרובים ללבו, גם אם זה יבוא על חשבון האדרת שמו.

 

יועז הנדל – ראש המכון לאסטרטגיה ציונית

משלוח מנות: לחברת הכנסת זהבה גלאון – יו"ר מפלגת מרצ

את המשלוח הזה אני מבקש להקדיש לזהבה גלאון, ראשת מרצ. לפני כחצי שנה ישבנו ביחד בוושינגטון בפאנל בכנס שעסק בפתרון המדיני. לא הסכמנו על כלום למעט על הדרך שבה צריך לדבר. על הדוגרי שהלך לאיבוד אי שם במעלה הדרך הפוליטית. בניה של גלאון היו קצינים בצבא, אחד מהם שירת תחת מנכ"ל מועצת יש"ע הנוכחי שילה אדלר מהישוב עלי. תוך כדי ארוחת שבת בכנס גילינו שהיא הייתה ממארגני ההפגנות בעד פתיחת קולנוע (היכל) בשבת בפתח תקווה, עיר מגוריה ואני כילד באותה עיר הגעתי להפגין נגד (אין לי מושג איך זה קרה). היום כבר אין שם קולנוע וגם אין ויכוח של ממש, אבל מאז גלאון עומדת בפני הפגנות ברצף, ובחלק מהמקרים זה מגיע למתקפות אישיות ושנאה שמגיעה מיהודים שלא מכירים את ההיסטוריה היהודית. בעיניי היכולת לחטוף ולא לשנוא את כלל המחנה השני מרשימה. לפעמים החיים עצמם הרי נראים כמעשה "עד דלא ידע".

 

יריב אופנהיימר - מזכ"ל תנועת שלום עכשיו לשעבר

משלוח מנות: לחבר הכנסת יהודה גליק - הליכוד

הפוליטיקה מושכת אליה המון סוגים של אנשים, חלקם הגדול מונעים מתוך רצון להיות פופולאריים, לזהות מה הציבור רוצה, לרוץ קדימה ולצעוק אחריי. אבל יש פוליטיקאים שמגיעים לזירה הציבורית עם עולם ערכים ואידיאולוגיה סדורה שלא נותנת להם להתבלבל- יהודה גליק הוא חבר כנסת שכזה. למרות ההקצנה ימינה, למרות התחרות הקשה על מקום ברשימת הליכוד לכנסת הבאה, גליק ממשיך להתבטא ולצייץ בעד ערכים דמוקרטיים, זכויות אדם וקירוב לבבות. הוא מסביר את מה שבימין מעדיפים להסתיר- את הרצון במדינה אחת, דו לאומית מהירדן לים. בשלל נושאים, כשאומרים לי "גליק הפתיע", אני אומר שזאת כבר לא הפתעה. מאז שנכנס לכנסת למדתי להכיר פוליטיקאי שפיו וליבו שווים ואפילו מצב רוח ג׳ינג׳י לא גורם לו להתבלבל.

 

אורלי גולדקלנג – סגנית עורך 'מקור ראשון'

משלוח מנות: לחבר הכנסת אילן גילאון – מרצ

יש כאלה שמדברים, יש כאלה שמוחים ויש כאלה שקמים ועושים. גם אם הם צריכים להתאמץ יותר מאחרים כדי לעמוד על הרגליים. חבר הכנסת אילן גילאון ואני מקוטבים אידיאולוגית בהרבה תחומים, אבל אי אפשר שלא להעריך את האיש שנלחם על זכויות החלשים ודואג להיות בין השאר, חבר בשדולות החשובות לשוויון בבריאות, השדולה למען אנשים עם מוגבלויות ומה לא. גילאון לא מתנצל ולא מהסס להסתכל על הביורוקרטיה והחוק הקר בגובה העיניים, ולדאוג שהם ישפילו מבט ראשונים.

הענקת משלוח מנות היא הזדמנות מצוינת להביע את הערכתי לפעילותו המרשימה של חה"כ גילאון, לנועם הליכותיו ולכבוד שהוא רוכש לסביבתו האידיאולוגית הקרובה והרחוקה. יש לקוות שח"כ גילאון ישיב כמקובל, במשלוח מנות משלו. אחרי הכול אף אחד לא עושה ריבות איכות כמו של אילן. המעדן הזה לבדו שווה את המאמץ לגשר על המרחק האידיאולוגי שבין ההתנחלות עפרה שבבנימין ועד לבית גידולו בתנועת השומר הצעיר.

 

הרב שמואל אליהו רב העיר צפת

משלוח מנות: מרים נאור, נשיאת בית המשפט העליון

מצד אחד אני מרגיש מאוד מרוחק מפסקים שיצאו ומערכים שמרים נאור מייצגת, אלו ערכים רחוקים מערכים של עם ישראל מדורי דורות, זה מזכיר את מה שכתובעל כך שעשבנו בורות מים חיים לחצוב בורות נשברים.

אבל, חשוב מאוד לחזק את הקשר בין עולם התורה למערכת המשפט, כי המדינה לא תתקיים בלי מערכת משפט. ככל שיהיה יותר אמון וערכים יהודיים בין שני הצדדים, זה יהיה טוב לכולם. משלוח מנות מבטא קשר בין שתי מערכות, בין התורה למערכת המשפט, ואולי יצמח מזה פורום קבוע של לימוד משותף.

יצא לי לשמוע את מרים בכמה הזדמנויות, ושמעתי את הרצון הטוב, את הערכים שהיא מייצגת, שהם ערכים חיוביים. אלו ערכים נכונים, לסל הזה צריך להוסיף ערכים נוספים כמכלול. איננו שוללים את הערכים שלה, אלא מוסיפים עוד ערכים של תורה על גבי מה שכבר יש.

 

חבר הכנסת אראל מרגלית – המחנה הציוני

משלוח מנות: רננה מאיר, בתה של דפנה מאיר הי"ד

כשאמא שלך נרצחת לנגד עיניך את יכולה לבחור באלף ואחד נתיבים. המשא הרגשי כל כך כבד, הכאב צורב בבשר החי, שכל התנהגות היא לגיטימית. כל בחירה יכולה להיתפס כנכונה. רננה מאיר בחרה לא לשנוא, לא לרחם על עצמה, להמשיך ולתת אמון בבני אדם, לאהוב. ילדה צעירה שלמרות הטרגדיה שעברה בחרה בחיים. זה לא פשוט ולא מובן מאליו. יש בבחירה הזאת עוצמה וכוח ואמירה ויש בה יופי.

אני מביט בדרך בה בחרה רננה להתמודד עם הטרגדיה, בדרך בה בחרה כל משפחתה, ואני שואב ממנה עידוד ונחמה. אני בוחר להעניק למשפחת מאיר בכלל ולרננה בפרט את משלוח המנות הוירטואלי כי על אף הפערים האידאולוגיים בינינו לגבי מפעל ההתנחלויות אני חש קרוב אליהם, אני מכבד ומעריץ אותם.

בעוד זמן לא רב רננה תיכנס לחופה בלי אמא שלה לצדה. אבל הערכים והכוחות והאהבה שדפנה מאיר, ז"ל, הרעיפה על משפחתה וסביבתה, הטוב הזה, האור, הם ילוו אותה, לא רק בדרכה לחופה אלא כל חייה.

 

משה וכטר – מנכ"ל 'קרוב ללב' – לקרוב בין לבבות ואחדות בעם ישראל.

משלח מנות: אלוף בן, עורך עיתון 'הארץ'

מלבד המאבק העיקש שלו במדיניות ממשלות הימין, עיתון הארץ מנהל מערכה קשה נגד 'ההדתה' וכל מה שמריח יהדות במרחב הציבורי. בכל זאת, אי אפשר שלא להתרשם מן היכולת של אנשי העיתון להמשיך ולהתעקש למרות היותם דעת מיעוט. קולם לא נשמע למעשה, אבל הם נלחמים עד הסוף. העם לא איתם אבל הם לא מוותרים. היית ישמח לקחת מהם את העקשנות, את הדבקות במטרה ואת היכולת להאמין באידאולוגיה מסויימת ולא לזוז ממנה בשום אופן, גם כשזה פחות פופולרי.

 

 

b7underdos5

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הנורמליזציה עם סודאן

  מאמר מאת יצחק וסרלאוף

בין האידיאל למציאות

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם