פיוט עד הבית

piyut

נעמה דקל

פיוטים מזרחיים הם טרנד שהולך לא רע היום, אבל כשביקשנו לטעום ממיזם 'פיוט בסלון' של פרויקט התנ"ך השאפתני 929, התקשינו שלא לתהות אם יש כאן עוד קצת פולקלור תרבותי שמשטח את הקודש בשם חיבת הדת, או שאולי אכן מדובר בהנגשת המורשת, המזרחית הפעם, להמון הצמא * נעמה דקל מדווחת על פערים מעודדים בין הציפיות לקולות ששמעה בשטח

 

בשבוע שלפני פסח, כשאף אחד כבר לא מעז לצאת מהבית, בין ריחות האקונומיקה לניחוחות הסנט-מוריץ, הגעתי לשכונת קטמון הירושלמית, לביתם היפהפה במיוחד של שרה ואדם סגל-כץ, ושם, באווירה משפחתית חמימה וכיבוד חמץ למהדרין, השתתפתי בערב שנקרא 'פיוט בסלון'.

הערב הזה הוא חלק מהתכניות המתקיימות סביב מיזם 929 ללימוד התנ"ך, שבראשו עומדים הרב בני לאו והעיתונאית גל גבאי, ומכיוון שעד לראש השנה הכול נמצאים עמוק במזמורי תהלים, נוצר הערב 'פיוט בסלון' שמטרתו להפגיש את לומדי המיזם בסלוני משפחות מכל רחבי הארץ ולעסוק בפיוטים הקשורים למזמורי תהלים. הפיוטים, אגב, נעים בין מזמורי תהלים, פיוטי ר' ישראל נג'ארה ודומיו ועד לשיר 'בדד' של זהר ארגוב או 'הללויה' של לאונרד כהן.

 

המיזם קם בשיתוף ארגון 'קהילות שרות' ומשתתפים בו כל מי שחפצים, הסלון פתוח – וכולם מוזמנים. כ-40 מהבתים הפתוחים, שהציעו את עצמם בעקבות 'קול קורא' בפייסבוק, זכו לפייטן שהגיע להנחות את הערב.

את הערב ליוותה חוברת בהוצאת 929 ו'קהילות שרות', ושם חולקו הפיוטים ומזמורי תהלים לשערים – הלל, כמיהה, מצוקה וירושלים – שהיא כנראה התשובה הרוחנית לכל הבעיות. עיינתי בחוברת לפני שהערב התחיל, ולי אישית היא צבטה בבטן. השילובים לא תמיד הכי מוצלחים, מעבירים תחושת התפזרות, תנ"ך באיזו דרך שתרצו להתחבר אליו וכל הדיונים הידועים סביב המיזם. 'אני חולם על נעמי' הוא אחלה שיר, אבל הקשר בינו ובין מזמורי תהלים נשגב מבינתי, וגם אי אפשר להגדיר אותו פיוט.

 

אל הסלון של סגל-כץ, שבו התארחתי, לא הגיע חיים לוק הפייטן המפורסם וגם לא מיכה שטרית, שהיה תפוס בסלון אחר ברחובות, אבל זכינו בשמעון אילוז, פייטן ירושלמי עם הרבה ניסיון, והוא עשה עבודה מקסימה! הוא שר אתנו כמה פיוטים וגם לימד מנגינה אחת מיוחדת לשיר המעלות. באמצעות הקול החזק שלו ותוף מרים אחד הוא הכניס המון אנרגיות בכל היושבים בחדר ונתן לכולנו להרגיש את הנועם שבדיוקי המקאמים ואת הרגש הנכנס אל מילות הפיוט. בקיצור, החששות התפזרו בזכות הפייטן המוצלח והיה ערב אותנטי ואמתי של מפגש עם עולם הפיוטים ונשמתו וחיבור לנשמת תהלים.

 

שרה סגל-כץ, בעלת הבית, מספרת שהערב נגע במשפחתה באופן אישי: "שמחנו שאירוע תרבות מגיע עד אלינו הביתה, אנחנו אוהבים מאוד לארח! נוסף על כך אדם הוא חוזר בתשובה ואימץ לעצמו דרך הלכתית ספרדית. לי יש מסורת שונה של תפילות ושירים מבית, והיה לנו כיף לגלות את עולם הפיוטים עם הילדים שהתעוררו והצטרפו. הילדים קמו למחרת בבוקר כשהם מזמזמים את הפיוטים. זו חוויה מיוחדת לזמר פיוטים ומזמורים לא רק כחלק מהתפילה הקבועה, 'כמו שאמורים לעשות', אלא מפגש אחר, מעבר". אל סלון הבית התקבצו גם אנשים שמכירים את עולם הפיוטים המרוקני שהביא אתו שמעון אילוז וגם אנשים שאינם מכירים אותו כלל, והוא, ביכולת ההוראה המדהימה שלו, הפך את כולם לחבורה מפייטת.

 

ביקו ארן, מנהל 929, מספר שאירועי התרבות סביב המיזם הם חלק אינטגרלי מהלימוד: "היום יש 90,000 איש שלומדים במיזם בהתמדה, ועוד 120,000 מסביב, 75% מהם חילונים. אנחנו מעוניינים לצקת בלימוד משמעות אינטלקטואלית, רלוונטית, אמנותית, תרבותית. 'פיוט בסלון' היה תחילתה של מסורת, במקביל למנהג ה'בסיסה' של יהדות טוניס, בראש חודש ניסן – יום חנוכת המשכן, להתאסף ולשיר יחד – עכשווי וישן, ממזרח וממערב". עוד אירועים רבים מתוכננים סביב לימוד התנ"ך בכלל ולימוד תהלים בפרט; האירוע הבא יהיה בל"ג בעומר: שיתוף פעולה של הסימפוניה חיפה עם עידן עמדי ורונה קינן בשירי תהלים.

על מגוון האירועים של 929 אפשר להתעדכן באתר שלהם. אני לא מכירה את כולם, אבל נראה לי שפיוט בסלון, לפחות זה שאני חוויתי, היה מהמוצלחים שבהם.

צילום: נתנאל טוביאס

atarMbaolam

 

 

 

 

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם