הצילו את האקדמיה

3 tadmor

ארנון סגל

עשורים של הזנחה מוחלטת מצד הימין יצרו ריקבון מתקדם באקדמיה שאיננו מאפשר עוד התעלמות * ארז תדמור, שנאבק בטרור ההשתקה מצד סגל האוניברסיטאות כבר עשור, מתווה קווים לפעולה. ולא, קוד אתי לא מספיק בכלל

"יש מידה רבה של נאיביות במחשבה שקוד אתי שתלוי ברצונם הטוב של הפרופסורים, הפקולטות והאוניברסיטאות, יתחיל אפילו להתקרב לטפל בבעיית ההטיה הפוליטית, סתימת הפיות ומשטרת המחשבות שמתקיימות במדעי הרוח והחברה בישראל", מעמיד אותנו ארז תדמור על קרקע המציאות. תדמור, ממייסדי 'אם תרצו' ומחבר הספר 'מדוע אתה מצביע ימין ומקבל שמאל', נאבק עם חבריו כבר עשור על חשיפת ההטיה הפוליטית באקדמיה הישראלית. הוא מספר על ריסוק קריירות אקדמיות של אנשי ימין, ומגלה את ההיקף העצום של השממה בעיסוק הימני בנושא.

"שלושה אנשים - ד"ר רונן שובל, עמית ברק ואנוכי - ייצרנו כ-70-80 אחוזים מהבסיס העובדתי שמוכיח את קיום הבעיה באקדמיה הישראלית, מעבר לטענות מופשטות של סטודנטים שהשתיקו אותם או שהמרצה התבטא כלפיהם לא יפה. דרושות סטטיסטיקות ודרוש מחקר, פשוט לשבת לבדוק. אמנם כתבנו דו"ח על הסילבוסים (תכניות לימודים) של החוג למדע המדינה בארץ בשנת 2008, דו"ח נוסף בשנת 2011 ודו"ח על המחלקה לממשל ופוליטיקה ב-2010. גם המכון לאסטרטגיה ציונית יצר דו"ח דומה לפני קרוב לעשור, אבל בזה פחות או יותר מסתכמת ההשקעה של הימין בנושא. אז כתבו על כך טורי מחאה בעיתון, ומעבר לזה הימין לא עשה כלום. וזה כשעשורים רבים כולם יודעים שימנים נרדפים ומושתקים בקמפוסים. אנשי ימין חוששים להתבטא אפילו בשיחות קפיטריה.

"לשם השוואה, זה מקביל לכך שהמאבק של השמאל נגד התנחלויות יתבסס על שלושה דו"חות שנתיים אקראיים שייכתבו ב'שלום עכשיו' על הנושא. אני כתבתי דו"ח רק על המצב במדע המדינה, אף אחד לא בדק איך מתבצעות ההטיה והאינדוקטרינציה (הנחלת ידע וערכים) בלימודי המשפטים. זה פסיכי.

"העיסוק הציבורי בנושא הוא חשוב ומציף את הבעיה. חשוב שאנשים יכירו את העובדות. קיימת בעיה של הטיה בתוכני הלימוד ובעיה של מינויים בשיטת 'חבר מביא חבר', כלומר שמאלן מביא שמאלן, בלי שקיפות ותוך קידום של מרצים בינוניים על חשבון מרצים מצטיינים מהימין שפשוט נרמסים.

"ד"ר רן ברץ, למשל, היה במשך שש שנים רצופות המרצה המצטיין של החוג לפילוסופיה באוניברסיטה העברית. הוא המרצה הכי טוב שנתקלתי בו באקדמיה, עילוי אינטלקטואלי. נותרה שנה לפרישתו של המרצה לפילוסופיה יוונית שמואל שקולניקוב ורן תכנן לפרסם עוד כמה מאמרים בכתבי עת אקדמיים כדי לעמוד בדרישות כך שיתאים לתפקיד. באוניברסיטה העברית עשו לו תרגיל, הקדימו את הליך הבחירה בשנה ויצרו תנאים שמישהו מאוניברסיטת בן גוריון, שכישוריו פחותים מאלו של רן, יספיק לפרסם מאמר חסר ערך בכתב עת אקדמי, וייבחר לתפקיד במקומו. באוניברסיטה הקדימו את הליך הבחירה בלי להודיע לברץ שזה הולך לקרות, ובמחטף שערורייתי מינו את המרצה האחר לתפקיד הזה במקומו. כלומר, האוניברסיטה העברית דחקה את המרצה הכי טוב שלה על פי סקרי הערכת הוראה, פשוט בעטה אותו החוצה.

גישה חד-ממדית

"בשנת 2008 הייתי סטודנט למדע המדינה באוניברסיטה העברית. שמתי לב שקורס אחרי קורס אני נתקל רק בתיאוריות המציגות את הלאומיות כתופעה מודרנית שהתפתחה במאתיים השנים האחרונות. כך, למשל, בספר שנקרא 'קהילות מדומיינות' שכתב בנדיקט אנדרסון, נתפסת הלאומיות כהמצאה מלאכותית טרייה. כאדם בעל זהות יהודית שיודע שהעם היהודי קיים כבר 4,000 שנה, שאלתי את עצמי איך זה מסתדר עם כל מה שאני יודע. כך, באופן עצמאי, הגעתי להוגה ששמו אנתוני סמית ולהוגים נוספים שמציגים תפיסה שונה לחלוטין שעל פיה הלאומיות היא בהרבה מקרים הפן המודרני של זהויות עתיקות, בנות מאות או אלפי שנים. אחת הדוגמאות המובהקות שאנתוני סמית מביא לכך היא כמובן העם היהודי.

"ובכן, מתברר שקיימת מחלוקת אינטלקטואלית בין העוסקים בתחום הזה, אבל מי שלומד בחוגים למדע המדינה באוניברסיטאות בישראל נחשף כמעט אך ורק לגישה אחת. אפילו לא מציגים את קיומה של מחלוקת בנושא, ועל בסיס זה מעלים בהמשך טענות מהסוג שהציונות היא המצאה מודרנית שאין לה כל קשר ליהדות של פעם – כי לפי התפיסה הזו היא הייתה קהילה דתית ולא לאום. מכאן הבסיס לתיאוריות פוסט-ציוניות ששוללות את זכות העם היהודי למדינה בארץ ישראל.

"רציתי לבדוק את המצב באוניברסיטאות אחרות, ואספתי סילבוסים מכל החוגים למדעי המדינה באוניברסיטאות בארץ. כך פרסמנו בשנת 2008 דו"ח שחשף הטיה חד-משמעית בכל הקמפוסים ביחס של 80:20 פחות או יותר לרעת הגישה הרואה בלאומיות פן מודרני של זהויות עתיקות. המובילה לרעה היא אוניברסיטת בן גוריון, שם בכמה סוגיות מחקריות היחס היה 92:8. בתחום הלאומיות שהוזכר קודם היחס היה 100:0, כלומר במחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון לא טרחו כלל ללמד את ההשקפה הגורסת שהלאומיות איננה המצאה מודרנית.

"בתקשורת לא התעניינו כלל בממצאים שלנו, אבל חילקנו את הדו"ח בקמפוסים בעשרות אלפי עותקים. מרצים תקפו אותנו בחריפות. כינוי אותנו פשיסטים, מקרתיסטים, האשימו אותנו בציד מכשפות ובסתימת פיות. בשום מקרה לאורך השנים לא נתקלתי בתשובה עניינית מטעם מישהו באוניברסיטאות שבה הסבירו לנו מדוע אנחנו טועים. רק הכפשות וגידופים.

"בשנת 2010 בדקנו את מצב הסגל האקדמי במחלקה לפוליטיקה וממשל, שמניסיון ידעתי שהיא הגוף הכי מוטה באוניברסיטה.בדקתי בגוגל מרצה אחר מרצה. מצאנו שתשעה מתוך 11 בעלי קביעות בסגל של המחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטה העברית הם אנשים בעלי עמדות שמאל קיצוניות ביותר: חתומים על עצומות תמיכה בסרבנות, מאשימים את ישראל בביצוע טיהור אתני, חתומים על תמיכה בעזמי בשארה שכביכול נרדף בידי מדינת ישראל. מדובר בבעלי עמדות שמייצגות לכל היותר שלושה אחוזים מהציבור בארץ. הרי אפילו זהבה גלאון לא טוענת שישראל מבצעת טיהור אתני בפלשתינים. יוצא שתשעה מתוך 11 מרצים, שבהמשך הפכו לשמונה מתוך תשעה, מצויים משמאל למרצ. במרצ הרי מתנגדים לעצומות סירוב. מהו הסיכוי ששמונה מתוך תשעה מרצים במחלקה ייצגו עמדות של שלושה אחוזים מהציבור? מבחינה סטטיסטית זה פחות או יותר כמו הסיכוי לזכות בלוטו. הסיכוי שזה קרה באופן טבעי לא קיים. ברור שאנשי שמאל שרואים בכל ימני פשיסט וסכנה לדמוקרטיה, לא ייתנו קביעות ולא יפתחו את הדלת מרצונם למי שהם רואים בו איום. כך או אחרת, התוצאה של ההטיה בתוכני הלימוד מביאה לכך שסטודנטים שאמורים להחזיק בידע נדרש לרמת תואר ראשון או שני, בפועל לא מחזיקים בו.

מגננה תוקפת

"כל הקמפיינים שלנו נענו בהכפשות ובהטלת אימה על סטודנטים. הרצאות נפתחו בגידופים כלפי 'אם תרצו'. בשנת 2011, בעקבות הקמפיינים שלנו, החליטה המועצה להשכלה גבוהה להקים ועדת מומחים בינלאומית שתבדוק את המצב בחוגים למדע המדינה. מגיע על כך יישר כוח גדול לגדעון סער שדחף זאת כשר החינוך. בוועדה היו שותפים שלושה מומחים ישראלים וארבעה מחו"ל, ובאופן חד-משמעי היא אימצה את כל הקביעות של 'אם תרצו'. היא הגיעה למסקנה שתכניות הלימודים בארץ מוטות, ושהסטודנטים בחוגים למדע המדינה ובייחוד במחלקה לפוליטיקה וממשל בבן גוריון לא נחשפים לתכנים הנדרשים. הם גם כתבו ביחס למחלקה לפוליטיקה וממשל כי 'קיים חשש שתהליכי מינוי הסגל נעשים על בסיס פוליטי ולא על בסיס מצוינות אקדמית'.

"בוועדה קבעו שהמחלקה חייבת להרחיב את תכניות הלימודים ולהרחיב את הסגל – כי לא היו אפילו מרצים בעלי הסמכה לעסוק בתחומים שבהם הם אמורים לעסוק. אפילו איימו לסגור את המחלקה לפוליטיקה וממשל אם לא ייעשה כך. אולם התוצאה הייתה רק יצירת מראית עין של שינוי. בכך זה הסתכם.

"קיימת הזנחה ימנית ארוכת שנים בעניין, אף שהנושא לא דורש משאבים אדירים. אז נכון, אנחנו יודעים איך היה המצב בחוג למדע המדינה ב-2008 וב-2011, אבל אין לנו מושג מה המצב שם כיום. אין לנו גם דו"חות על החוגים למשפטים, שכידוע מכשירים את היועצים המשפטיים ואת השופטים הבאים. אין לנו דו"חות על החוגים לפילוסופיה ולסוציולוגיה, להיסטוריה ולתקשורת וכן הלאה. בסופו של דבר, פקידים בשירות הציבורי, אנשי המנהל האזרחי ואפילו גיאוגרפים – כולם עוברים דרך האקדמיה. עם המציאות הזו, לצער הלב, הקוד האתי איננו מסוגל להתמודד. כשם שמסמך נקדי עם הנחיותיו לרשות השידור לא מנע את ההטיה הפוליטית ברשות, וכשם שהקוד האתי של מועצת העיתונאים לא מנע את ההטיה הפוליטית של כלי התקשורת והקוד האתי של צה"ל לא מונע את החדירה של תפיסות פוליטיות שמאלניות לתוך צה"ל - באותה מידה הקוד האתי של האקדמיה לא יפתור את הבעיה שם. דרוש טיפול עומק".

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם