אפשר להפוך את המשוואה

6 goldin

השיחה עם לאה גולדין אמו של הדר ז"ל היא מסוג הרגעים שבהם אפשר רק לעמוד פעור פה מול 'האמת הנעדרת' בעולם. מכל בחינה שהיא הסיפור של החזרת גופתם של הדר גולדין ואורון שאול הפוך לחלוטין מטרגדיית עסקת שליט: אין כמעט מישהו במערכות הביטחוניות והפוליטיות שלא מבין את עצמת החורבן שצמח מהחזרת המחבלים, שלימים ארגנו את חטיפת הנערים והובילו למערכה בצוק איתן וליותר מ-70 הרוגים, והכול כתוצאה מכניעה ללחץ התקשורתי, ואילו כאן – שקט ציבורי מופתי ואחראי מצד המשפחות, כשלצד זה הפתרון כל כך פשוט: להפוך את המשוואה ולהפעיל לחץ על חמאס * לאה גולדין כבר הרבה אחרי האכזבה הקשה מהבטחות מנהיגים, אנשי צבא ורבנים. כולם יודעים היטב מה לעשות ומה לא לעשות, אבל לדבריה חסר רק דבר אחד: אומץ ללכת עד הסוף ולקיים את חובת הערבות ההדדית. הפעם לא רק כלפי החיילים בשטח, אלא כלפי אזרחי ישראל

ארנון סגל

שלוש שנים עברו, ולאה גולדין של היום מאוכזבת מהציונות הדתית, המגזר שהיא מרגישה בשר מבשרו, ומהשתיקה האופפת כול. אחרי שלוש שנים היא לא מוכנה לשתוק עוד.

שמחה גולדין הוא פרופסור להיסטוריה באוניברסיטת תל אביב. מומחה ליהדות ימי הביניים. לאה גולדין היא דוקטור להנדסת תכנה. בתם הבכורה איילת מתגוררת ברמת הגולן, וממנה יש לזוג גולדין ארבעה נכדים, הגדול שבהם לוחם בסיירת גבעתי, הסיירת של הדר. נכדם החמישי שייך לבן חמי, ושמו בישראל שלו הדר. הוא נולד שלושה חודשים אחרי נפילת דודו במנהרות רפיח. שני ילדיהם הקטנים של שמחה ולאה הם הדר הי"ד וצור. הם נולדו במלחמת המפרץ. הדר נולד ראשון, וחמש דקות אחריו בא לעולם צור. היום צור בן 26.

בצוק איתן לחמו הדר וצור במרחק 700 מטר זה מזה, צור בצנחנים והדר בסיירת גבעתי. כשהדר נפל, צור קיבל את הקריאה לחלץ אותו. הוא לא ידע שמדובר בהדר, רק שיש לכוחותינו חטוף ושני נפגעים.

אין ויכוח על העובדה שגופותיהם של הדר גולדין ואורון שאול מוחזקות בידי חמאס. גורמי הביטחון עמדו בקשר עם המשפחות בתחילת הדרך והציגו לפניהן את ההוכחות - שרובן סודיות - לכך שבניהן נהרגו. המשפחות שיתפו פעולה גם עם תגובת הפוסט-טראומה של המדינה אחרי עסקת שליט, והקפידו לשמור על פרופיל ציבורי נמוך עד נעלם, כדי 'לא להרבות את המחיר' כפי שהציגו להן את מאזן הכוחות. הכול מתוך אמון מלא להבטחות החד-משמעיות שהנה ממש עוד רגע הסיפור הזה יהיה מאחורי כולנו.

אנא הסבירי למי שלא חווה זאת, למה חשוב לכם כל כך להחזיר את הדר. הרי לצער הלב הוא איננו בחיים.

"כאדם דתי אני יכולה לומר לך שקיימת מצווה של כבוד המת, להביא יהודי לקבר ישראל. זה ערך ראשוני ביהדות. אנחנו מסתובבים כבר שנתיים בחו"ל ופוגשים יהודים טובים מכל הסוגים וגם נוצרים ומוסלמים, ולכולם ברור שכאשר חלל מוחזק בידי האויב צריך להביא אותו לקבורה. רק בישראל שואלים אותנו את השאלה הזו. בחו"ל כולם נרתמים להביא את הדר ואורון לקבר ישראל, אבל בישראל אומרים לי – את יודעת שהוא מת, אז בשביל מה את צריכה להחזיר אותו? התחושה שלנו קשה מאוד.

"אם אתה יושב בשקט, פירושו של דבר שהצד השני מנהל את העניינים. על זה גידלתי את הילדים שלי מהגיל שהתחילו לדבר. אמרתי להם: אם אתם לא מחליטים, מישהו אחר יחליט בשבילכם. אם ישראל לא מחליטה, מישהו אחר יחליט במקומה. שקט הוא תפיסת העבודה שלו גם בגישתו לנושאים אחרים. זה לא רק נתניהו. זו אווירה. כולם נפגעים בשקט הזה, ומי שפורח ממנו הוא האויב".

"הוא בידי האויב. למדינת ישראל יש כל ההוכחות שהוא בידי האויב. בין אם הוא חי ובין אם הוא מת, צריך להשיבו אלינו. הסיפור שלנו חמור שבעתיים כי הוא התרחש תוך כדי הפרה של הפסקת האש. חמאס ניצל הזדמנות שבה ידע שחיילי צה"ל לא יירו עליו, והרג שלושה לוחמי סיירת גבעתי וחטף את הגופה של הדר. באותו יום שישי, 1.8.2014, ומאז במשך 36 שעות, הכריזו עליו נעדר. במוצ"ש באו הרבצ"ר רפי פרץ, ראש אכ"א אורנה ברביבאי ושר הביטחון משה בוגי יעלון (שהוא גם בן דוד שני של אבי המשפחה שמחה גולדין, א"ס) והסבירו לנו שעל פי הממצאים אין סיכוי שהוא בחיים, ושגופתו בידי האויב. הם אמרו לנו שהם ערבים להשבתו של הדר. שמחה בעלי שאל אותם אם הם מבינים את משמעות המילה 'ערבות'. הרב פרץ השיב 'בוודאי'.

"מאז כולם התפזרו. הרב פרץ כבר לא רב צבאי ואף אחד לא שומע ממנו. ראש אכ"א כבר לא נמצאת באותו תפקיד. שר הביטחון התחלף ואין לנו כבר עם מי לקיים את הדיון הזה. אני מכבדת מאוד את בוגי אבל גם הוא בתפיסת ה'שושו'. אמרו לנו לשתוק כי אחרת המחיר יעלה. זו תפיסה שהייתה טובה לחצי השנה הראשונה, אבל היום ה'שושו' של מדינת ישראל גרם לחמאס לנצח".

6 goldin

"לא משאירים חיילים מאחור"

כשיש קבר להגיע אליו, יש בזה משהו מנחם?

"זה לא עניין של נחמה. המילה נחמה לא מתאימה כי בסיפור הזה הסוף לא טוב. זה עניין של מצווה וחובה מוסרית, יהודית ולאומית. לא משאירים חיילים מאחור. זה החוזה בין מדינת ישראל לחיילים ולמשפחות. חובה עלינו להביא את הבן שלנו לקבר ישראל.

"לפני ראש השנה חזרנו לארץ מביקור בארצות הברית, שבמסגרתו הקהילות והרבנים חיבקו אותנו. אנחנו בקשר חזק מאוד אִתם והם עוזרים לנו. כשחזרנו הביתה שאלתי את אישי היקר – מי מהרבנים בארץ נושא את קולנו, מזכיר את הדר ואורון ומדבר על החובה להשיבם לקבר ישראל? והתשובה הייתה – אף אחד. זו אכזבה רבתי והדבר שהכי קשה לנו, כשהמובן מאליו לא מובן מאליו. 

אבל בשורה התחתונה זה בדיוק הפוך מדברייך. מדינת ישראל שילמה מחירים ששום מדינה אחרת בעולם לא שילמה כדי להחזיר חללים הביתה. עשו זאת אפילו בעבור חיילים שבוודאות אינם בחיים.

"זו בדיוק התסמונת של מדינת ישראל. במשך שלושים שנה הטרוריסטים התרגלו, ועכשיו זה חמאס, לחטוף חיילים ולגבות מחיר על כך. ובמסגרת התשלום האחרון – שאני מתנגדת לכנות אותו עסקת שליט, אלא רק 'הסכם נתניהו להחזרת גלעד שליט', כי גלעד לא אשם בזה – שוחררו 1,027 מחבלים. כיום אותם מחבלים הם מנהיגי עזה. הם אלו שהרגו את הדר בצוק איתן. מי שהפך להיות מנהיג חמאס בעזה הוא יחיא סנוואר – ששוחרר בעסקה למרות שנידון ל-450 שנות מאסר. הוא ארכי-מחבל. היום הוא מלך עזה, כי מדינת ישראל לא דרשה את הדר. היא נותנת לחמאס כל מה שהוא רוצה. אלף משאיות בטון כל יום, שירותים רפואיים. אנחנו מכניסים תושבי עזה לשטח ישראל. אסירים מקבלים ביקורי משפחות. המחבלים הכלואים חיים טוב ומדינת ישראל מטפלת בהם יפה – ובשורה התחתונה חמאס הצליח לשמור על שני נכסים שקוראים להם הדר ואורון.

"ברור שאני לא רוצה לשחרר מחבלים. הרי הם הרגו את הבן שלי. אנחנו מדברים כבר כמעט שלוש שנים עם ראש הממשלה ועם כל מי שרוצה להקשיב לנו שהגיע הזמן להפוך את המשוואה. מדינת ישראל צריכה לדרוש מחיר מחמאס על כך שהוא חוטף לנו חיילים, כדי שבפעם הבאה יחשוב פעמיים אם זה כדאי לו.

"אפשר לצמצם את התנאים למחבלים שכלואים בארץ עד שזה יגיע למה שמחייב החוק הבינלאומי. למה הם מקבלים ביקורי משפחות כשהבן שלי בידיים שלהם? זה חמור יותר, כי תושב עזה לא רשאי סתם כך לבקר בישראל, אבל אם רק יש לו אח רוצח שיושב בכלא הוא מורשה להיכנס לשטח ישראל ולבקר אותו. הם ממשיכים לרצוח בנו, אז למה להחזיר להם את הגופות של הרוצחים לקבורה בעוד שהם מחזיקים בגופות חיילינו? למה לאפשר לעזתים קליטה סלולרית?

"כשהתחלנו להעלות את העניין הזה אמר לנו ראש הממשלה: 'אתם רוצים שנכבה להם את החשמל? הם ימותו במגפות והעולם יצעק עלינו. הם יירו טילים על ישראל'. באמת לא ביקשתי שיכבו את החשמל, רק לעצור ביקורי משפחות, כי מדינת ישראל היא המדינה המטורפת היחידה בעולם שבזמן מלחמה מספקת לאויב שלה אוכל ותרופות. אז זה בסדר, אני לא מתווכחת, אבל למה הילדים של יחיא סנוואר צריכים לקבל טיפול בבית חולים בישראל? והכי משגע אותנו בזמן האחרון הוא שהורידו להם את אספקת החשמל כי הם לא משלמים לחברת החשמל. אז היו טילים בעקבות ההפחתה הזו? היו מגפות? זאת אומרת שאפשר להפעיל לחץ על חמאס.

"ואתה יודע מה הכי עצוב? אחרי שעבדנו קשה מאוד הוחלט בקבינט ב-1.1.2017 להפעיל לחץ על חמאס עד שישוחררו החיילים, אבל בפועל לא נעשה כלום בעקבות ההחלטה הזו. למה זה לא מדובר בתקשורת? כי לאנשים לא נוח לשמוע את זה. כי זה כואב".

מנקים את המצפון על חשבוננו

אם הייתם מתעקשים על שחרור הדר תמורת מחבלים, האם לדעתך ראש הממשלה היה מגיב אחרת? האם במקרה כזה התקשורת הייתה מחבקת אתכם?

"לנו במשפחת גולדין יש האמת והערכים שלנו, יש לנו היהדות שלנו. אנחנו הולכים בדרכו של הדר. יש הרגלים רעים במדינה שלנו, וזה לא אומר שכולם צריכים להמשיך לנהוג בהרגלים הרעים האלה רק מפני שזה עובד. יש דברים שלא לגיטימי לשאול אותי".

לפעמים יש תחושה שיש חטופים 'של השמאל' ויש חטופים 'של הימין'. גלעד שליט היה חטוף של השמאל ולכן זכה ליחסי ציבור טובים ואילו הדר ואורון הם של הימין – כי המשפחות שלהם לא תובעות לשחרר תמורתם מחבלים.

גולדין מסרבת לקבל את האבחנה הזו: "אני לא מסכימה אתך. צה"ל הוא לא השמאל ולא הימין. הוא צבא העם. כל צעיר חובתו להתגייס. לכל משפחה בכל רגע נתון יש בן או אח או נכד בצבא. במשפחה שלנו יש חמישה קצינים. אנחנו לא רוצים לפגוע בצה"ל. אנחנו רק חושבים שחובתו של ראש הממשלה ששלח את החיילים – גם להחזיר אותם. אין לו שום לגיטימציה לשלוח את החיילים אם הוא לא מסוגל להחזיר אותם".

האם לא הייתה לך תחושה שאם היית אומרת משהו בנוסח 'כן, בכל מחיר', זה היה עובד והבן שלכם כבר היה מושב מעזה?

"אני לא יכולה לחוש משהו שאני לא מאמינה בו. מה לעשות, אני בן אדם גרוע שקיבל חינוך שאסור לשקר. גדלתי לאמא שורדת שואה שהסבירה לי שחצי אמת גם היא שקר. הצלחתי להעביר את זה לילדים שלי. אולי עשיתי להם עוול בזה. גם הם לא יודעים לשקר".

איך את מסבירה שמול משפחת שליט כולם התיישרו והתקפלו ואילו בעניין של הדר ושל אורון שאול לא?

"גם אצל משפחת שליט התמורה התרחשה אחרי שלוש שנות שבי. אגב, משפחת שליט היא משפחה נהדרת. היא לא אחראית למה שקרה. עד שהם התחילו לצאת לרחובות, השלטונות יכלו לעשות הרבה דברים, והעובדה שבחרו שלא לעשות – זו בחירה של השלטון ולא אחריות של משפחת שליט".

ההחלטה לשחרור מחבלים תמורת גלעד שליט היתה מוטעית?

"בוודאי. עוד בזמן אמת ישבנו פה והתפוצצנו מזה. אמרנו לעצמנו שכל מי שהחליט על זה צריך לשים את המפתחות וללכת, כולל ראש השב"כ וראש המוסד. בהמשך גילינו שאותם גורמים עדיין מכהנים בתפקידיהם ומנקים את המצפון שלהם עלינו. הם תקועים בתסמונת גלעד שליט – אבל הם קיבלו את ההחלטה, ולא אני. לפני חמש שנים הם יכלו להחליט אחרת, מתוך ראש זקוף ומתוך חוסן ועצמה. כשמישהו סוחט אותך, אל תגדיר את זה כחוסן. לא, אתה בשפל המדרגה. אתה משלם ונסחט.

"גם ראש הממשלה מנקה את המצפון שלו על חשבוננו, כי לא נעים לו עם מה שעשה אז. בכלל, כולם מנקים את המצפון. אפילו אנשי תקשורת שמראיינים אותנו, שואלים אותנו אם אנחנו רוצים לשחרר מחבלים. אמרנו להם: אתם שחררתם מחבלים. אתם עשיתם קמפיין כל יום לשחרור מחבלים והובלתם אותו בראש חוצות. למה אתם מלבישים עלי תיק של מעשים רעים שאתם עשיתם?"

6 goldin1

"לא רוצים שמדינת ישראל 'תעשה הכול'"

"על הסיפור של רון ארד רונן ברגמן כתב ספר בשם 'מדינת ישראל תעשה הכול'. וזו בדיוק הבעיה. הבן הגדול שלי, חמי, אמר בשדולה למען הדר ואורון בכנסת שאנחנו לא מבקשים מאף אחד לעשות הכול. אנחנו רק מבקשים שיעשו, אבל לפוליטיקאים חשוב יותר הגז והכסף של הטורקים. לפני כשנה ראש הממשלה התקשר אלינו וסיפר לנו על הסכם הפיוס שהחליט לחתום עם הטורקים. הוא אמר שההסכם לא קשור לעזה, ולא הבנתי, אם כן, למה הוא טורח לעדכן אותנו בהסכם שלא קשור לענייננו. תוך דקות התברר כמובן שזה בהחלט קשור לעזה, כי במסגרת ההסכם הטורקים קיבלו רשות להעביר לעזה דרך אשדוד כל מיני דברים טובים. זה גרם למשבר גדול אצלנו וגם אצל משפחת שאול. הרצל שאול נפטר משיברון לב, וגם אנחנו הבנו שנתניהו לא רוצה לעשות שום מעשה כדי להשיב את החיילים.

"זו לא שאלת המחיר אלא שאלת חוסר הרצון, וזו בעיה. בצבא שכיר שמקבלים בו משכורת, אם קורה לחייל משהו זו הבעיה של המשפחה שלו, אבל צה"ל הוא צבא העם ולכן חובה על המדינה להשיב את החיילים בכל מצב. זה ערך הרעות".

בישיבה בוועדה לביקורת המדינה בכנסת אמרת לנתניהו שהוא הפך אתכם לאויב העם. באיזה אופן הוא עשה זאת?

"אויב העם זה שם המחזה של הנריק איבסן. מסופר בו על רופא בבית הבראה שמגלה שקיים חיידק במי המרחצאות במקום שהורג את האורחים. הוא מבקש להזהיר מפני החיידק, אבל הממונים עליו לא מאפשרים זאת מפני שהדבר יגרום לכך שבית ההבראה יתרוקן מאורחיו. כתוצאה מכך הרופא שמתריע על החיידק הופך במחזה ל'אויב העם', בעוד שברור שבמציאות הוא איננו אויב העם אלא דווקא מי שרוצה לעזור לציבור. הוא הרי מציג בפניו את האמת.

"באותה ישיבה בכנסת שמענו 'מפי הגבורה', מנתניהו עצמו, את מה ששליחיו אמרו לנו בהזדמנויות שונות: נורא חשוב לו להחזיר את החיילים, הוא הסביר, אבל הוא צריך למנוע את המלחמה הבאה. הסיבה היחידה שהגעתי לישיבה הזו הייתה שהבן שלי לחץ שאבוא כדי לשאול מדוע בדו"ח של מבקר המדינה על צוק איתן לא הוזכרו הדר ואורון. אבל פתאום, בעקבות תשובת ראש הממשלה, הבנתי שהוא המקור לתפיסה הזו. לכן אמרתי לו: הפכת אותנו לאויב העם. בעצם הדרישה שלנו להחזיר את החיילים הפכנו לאויב העם, כי אנחנו נביא את המלחמה. וזה שקר. הנה, כיבו את החשמל בעזה. אז הייתה מלחמה? זה בדיוק הפוך. אם רוצים למנוע את המלחמה הבאה, צריך לגבות מחיר מחמאס".

הציונות הדתית שותקת

"השיחה הזו חשובה לי מאוד, כי הציונות הדתית שותקת. ביום הזיכרון לשואה השתתפנו במצעד החיים באושוויץ, והקראתי שם מכתב מדהים שהדר שלח לי כשביקר באושוויץ בגיל 17. שם, באושוויץ, תפס אותי המושג 'והעולם שתק'. חזרתי הנה ואמרתי לעצמי שמדינת ישראל שותקת. אסור לשתוק. הרי כל מה שאנחנו דורשים זה למען הגאווה הלאומית שלנו, החוזק שלנו וההרתעה שלנו".

"היום מחבלי העסקה הם מנהיגי עזה. הם אלו שהרגו את הדר בצוק איתן. מי שהפך להיות מנהיג חמאס בעזה הוא יחיא סנוואר – ששוחרר בעסקה למרות שנידון ל-450 שנות מאסר. היום הוא מלך עזה, כי מדינת ישראל לא דרשה את הדר. היא נותנת לחמאס כל מה שהוא רוצה. אלף משאיות בטון כל יום, שירותים רפואיים. אנחנו מכניסים תושבי עזה לשטח ישראל. אסירים מקבלים ביקורי משפחות. המחבלים הכלואים חיים טוב ומדינת ישראל מטפלת בהם יפה – ובשורה התחתונה חמאס הצליח לשמור על שני נכסים שקוראים להם הדר ואורון"

אולי גאווה לאומית היא שפה שהתקשורת והפוליטיקאים של היום לא מבינים?

"אבל אתה ואני מבינים. אני חושבת שעם ישראל מבין אותה, ואפילו מתגעגע אליה. לחוסן לאומי. אנחנו חווים טרור מתמשך. בכל יום רוצחים אותנו מחדש, ובסופו של דבר זה טרור נגד החברה כולה. אני חשה שאנשים אתנו. אפילו קשה לי עם זה, שבכל מקום שאני הולכת מחבקים אותנו. קיבלתי חינוך פולני, שבו לא מתחבקים יותר מדי, אבל אנחנו מגלים בכל מקום הזדהות מוחלטת עם דעתנו".

בריאיון עם ליאור דיין אמרת שנתניהו רוצה רק שקט וסובל מחוסר באומץ לב. הבעיה הזו של ראש הממשלה מתבטאת לדעתך בחזיתות והיבטים נוספים מלבד בעניין שלכם?

"אמר את זה חכם ממני – 'שקט הוא רפש' (הכוונה לז'בוטינסקי, א"ס). מה זה שקט? אם אתה לא זז, האם הדברים יסתדרו מאליהם? לחמי זכרונו לברכה היה תסכול גדול מהרבנים שלו בפולין. הוא התגייס לצבא הפולני והמשפחה שלו נכחדה בשואה, אבל הוא ניצל. לאורך כל השנים הוא כעס על הרבנים שלו שאמרו 'תשבו בשקט והכול יהיה בסדר'. אם אתה יושב בשקט, פירושו של דבר שהצד השני מנהל את העניינים. על זה גידלתי את הילדים שלי מהגיל שהתחילו לדבר. אמרתי להם: אם אתם לא מחליטים, מישהו אחר יחליט בשבילכם. אם ישראל לא מחליטה, מישהו אחר יחליט במקומה.

"שקט הוא תפיסת העבודה שלו גם בגישתו לנושאים אחרים, מלבד בעניינים כלכליים שמניבים רווח. בעניינים כאלה דווקא פועלים כאן הרבה. אגב, זה לא רק נתניהו. זו אווירה. זו אשליה שהפכה למדיניות. מדיניות השקט. אז נכון, אין טילים מעזה, אבל אנחנו משלמים את המחיר. אפילו החקלאים משלמים, כי מכניסים תוצרת חקלאית מעזה ומיהודה ושומרון במקום לפרנס את חקלאי ישראל. כולם נפגעים בשקט הזה, ומי שפורח ממנו הוא האויב".

האם לגיטימי בעינייך שראש ממשלה יחליט שהמחיר של השבת חייל מהשבי, אפילו חייל חי, כבד מדי?

"אנחנו רוצים לשנות את המשוואה. אני לא יכולה להצדיק דברים כאלה. זה לא לגיטימי בעיניי".

הרי את לא רוצה לחיות במדינה שבה משפחות שכולות או משפחות שבויים מנהלות את המדינה ומכתיבות לממשלה מה לעשות. תסכימי אתי שאין עוד מצב כזה שמישהי צועקת על ראש הממשלה וכולם שותקים.

"למה? אם מסתכלים על סיפור הילדים חולי הסרטן מהדסה, זה אותו הדבר בדיוק. זה מזכיר לי שאחרי ההסכם עם הטורקים, כשנשבר האמון שלנו בראש הממשלה, הוא כתב פוסט שבו טען שאנחנו משפחות שכולות אומללות עם ראיית עולם צרה מאוד, שפועלות נגד האינטרס של מדינת ישראל. ואני שואלת: מי מייצג את האינטרס של מדינת ישראל, אני או חמאס? ובאותה מידה, באותו ויכוח הזוי בעניין הילדים החולים – מי מייצג אותם? הפקיד, או המשפחה של הילד החולה?"

6 goldin2

יש בעינייך מקום להשוואה בין שני העניינים?

"יש לנו בעיה לאומית. בריאות היא בעיה לאומית, וגם שבויי צה"ל הם בעיה לאומית. המקרה שלנו איננו פרטי-משפחתי. זה רק הסחריר שראש הממשלה מנסה ליצור. הרי אותם רופאים בהדסה הם מדהימים. טענתם הייתה שהם לא מסוגלים לתת את הטיפול הראוי בשל מצוקת שעות, מחסור בצוות וגם מחסור במשאבים מבחינה כלכלית. אז מה עשו? הפכו אותם לאויב העם. יש כאן נושאים לאומיים שהם הרי גורל, בדיוק כמו בעניין של הדר ואורון. חיים ומוות.

"וקיימות דוגמאות נוספות. גם בעיית המסתננים בדרום תל אביב היא בעיה לאומית. מה פתאום נותנים לזרים להיכנס למדינה? אנשים מעולם אחר שחיים כאן באופן לא חוקי צריכים לנהל לנו את המדינה? הם לא צריכים להיות שם. אנחנו, שהמצאנו את כיפת ברזל, ואני מרגישה חלק מהחבורה הזו כי עבדתי ברפאל, יודעים למצוא פתרונות. אז בבקשה, בואו נחזיר את החיילים בדרך הנכונה. אני לא החלטתי להיות נבחרת ציבור, אבל מי שהחליט להיות כזה צריך לדאוג לציבור. הרי אם העזתים ישלמו יחזירו להם את החשמל – אבל האם גם ישאלו אותם איפה החיילים? נכון, חיילים לא עולים כסף, אבל זה עניין עקרוני".

אולי נתניהו לא מסוגל לעוז הרוח שאת מצפה ממנו?

"אם הוא לא מסוגל, שייתן למי שמסוגל; אבל זה לא נכון. אני לא נותנת לו פטור. אם הוא מסוגל להקים תאגיד ולהוריד תאגיד – אז אנחנו מאמינים שראש הממשלה הזה יודע להזיז דברים, אבל הוא צריך לרצות ולשים את זה בעדיפות הנכונה. אני לא מוכנה לתת לאף אחד פטור על אי שפיות זמנית. שייקחו אחריות על מה שעשו, ויפנו לדרך אחרת. עסקה רעה מתקנים בעסקה טובה, אבל אני בכלל לא רוצה לקרוא לזה 'עסקה', כי הבן שלי איננו מטבע עובר לסוחר.

"באותה מידה אני לא מוכנה לדבר על 'גופות'. גם בעניין הזה נעשה כאן מעשה רע. בישראל יש מושג לחייל שיצא להגן על מדינת ישראל ונהרג – קוראים לזה 'חלל'. הולכים לבית קברות כדי לכבד את החללים ולא את גופות החיילים. הבן שלי חידד לי את העובדה שהמילה גופה הייתה בעבר בשימוש רק ביחס למחבלים, ופתאום הדר ואורון נעשו לי גופות. אם לא ניתן כבוד לאלו שמתו על הגנת מדינת ישראל אז מה נשאר לנו?"

אתם משוכנעים שהדר כבר לא בין החיים?

"לא. מדינת ישראל משוכנעת שהוא חלל, ואנחנו מקבלים את ההחלטה של מדינת ישראל. מה לעשות, אנחנו אזרחים טובים. אנחנו לא אויב העם. אבל המציאות הנוכחית כרגע היא של הצלחה לאויב, ועד שלא נשנה אותה נרד נמוך יותר ויותר".

Lead

"מאז כולם התפזרו. הרב פרץ כבר לא רב צבאי ואף אחד לא שומע ממנו. ראש אכ"א כבר לא נמצאת באותו תפקיד. שר הביטחון התחלף ואין לנו כבר עם מי לקיים את הדיון הזה. אמרו לנו לשתוק כי אחרת המחיר יעלה. זו תפיסה שהייתה טובה לחצי השנה הראשונה, אבל היום ה'שושו' של מדינת ישראל גרם לחמאס לנצח"

"היום מחבלי העסקה הם מנהיגי עזה. הם אלו שהרגו את הדר בצוק איתן. מי שהפך להיות מנהיג חמאס בעזה הוא יחיא סנוואר – ששוחרר בעסקה למרות שנידון ל-450 שנות מאסר. היום הוא מלך עזה, כי מדינת ישראל לא דרשה את הדר. היא נותנת לחמאס כל מה שהוא רוצה. אלף משאיות בטון כל יום, שירותים רפואיים. אנחנו מכניסים תושבי עזה לשטח ישראל. אסירים מקבלים ביקורי משפחות. המחבלים הכלואים חיים טוב ומדינת ישראל מטפלת בהם יפה – ובשורה התחתונה חמאס הצליח לשמור על שני נכסים שקוראים להם הדר ואורון"

"ברור שאני לא רוצה לשחרר מחבלים. הרי הם הרגו את הבן שלי. אנחנו מדברים כבר כמעט שלוש שנים עם ראש הממשלה ועם כל מי שרוצה להקשיב לנו שהגיע הזמן להפוך את המשוואה. מדינת ישראל צריכה לדרוש מחיר מחמאס על כך שהוא חוטף לנו חיילים, כדי שבפעם הבאה יחשוב פעמיים אם זה כדאי לו"

"עוד בזמן אמת ישבנו פה והתפוצצנו מהעסקה. אמרנו לעצמנו שכל מי שהחליט על זה צריך לשים את המפתחות וללכת, כולל ראש השב"כ וראש המוסד. בהמשך גילינו שאותם גורמים עדיין מכהנים בתפקידיהם ומנקים את המצפון שלהם עלינו. גם ראש הממשלה מנקה את המצפון שלו על חשבוננו, כי לא נעים לו עם מה שעשה אז. בכלל, כולם מנקים את המצפון. אפילו אנשי תקשורת שמראיינים אותנו, שואלים אותנו אם אנחנו רוצים לשחרר מחבלים. אנחנו עונים להם: אתם שחררתם מחבלים. אתם עשיתם קמפיין כל יום לשחרור מחבלים והובלתם אותו בראש חוצות. למה אתם מלבישים עלי תיק של מעשים רעים שאתם עשיתם?"

"לפני כשנה ראש הממשלה התקשר אלינו וסיפר לנו על הסכם הפיוס שהחליט לחתום עם הטורקים. הוא אמר שההסכם לא קשור לעזה, ולא הבנתי, תוך דקות התברר כמובן שזה בהחלט קשור לעזה. זה גרם למשבר גדול אצלנו וגם אצל משפחת שאול. הרצל שאול נפטר משיברון לב"

"פתאום, בעקבות תשובת ראש הממשלה, הבנתי שהוא המקור לתפיסה הזו. לכן אמרתי לו: הפכת אותנו לאויב העם. בעצם הדרישה שלנו להחזיר את החיילים הפכנו לאויב העם, כי אנחנו נביא את המלחמה. וזה שקר. הנה, כיבו את החשמל בעזה. אז הייתה מלחמה? זה בדיוק הפוך. אם רוצים למנוע את המלחמה הבאה, צריך לגבות מחיר מחמאס"

"אם אתה יושב בשקט, פירושו של דבר שהצד השני מנהל את העניינים. על זה גידלתי את הילדים שלי מהגיל שהתחילו לדבר. אמרתי להם: אם אתם לא מחליטים, מישהו אחר יחליט בשבילכם. אם ישראל לא מחליטה, מישהו אחר יחליט במקומה. שקט הוא תפיסת העבודה שלו גם בגישתו לנושאים אחרים. זה לא רק נתניהו. זו אווירה. כולם נפגעים בשקט הזה, ומי שפורח ממנו הוא האויב".

"אני לא נותנת לו פטור. אם הוא מסוגל להקים תאגיד ולהוריד תאגיד – אז אנחנו מאמינים שראש הממשלה הזה יודע להזיז דברים, אבל הוא צריך לרצות ולשים את זה בעדיפות הנכונה. אני לא מוכנה לתת לאף אחד פטור על אי שפיות זמנית. שייקחו אחריות על מה שעשו, ויפנו לדרך אחרת. עסקה רעה מתקנים בעסקה טובה, אבל אני בכלל לא רוצה לקרוא לזה 'עסקה', כי הבן שלי איננו מטבע עובר לסוחר"

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם