בואו נריב כמו אחים

m 2 amamah

בואו נריב כמו אחים – מגבשים את האמנה לאהבת חינם של הנוער בישראל

בהתחשב באינסוף הדעות ולמרות כל העצמה והאנרגיות, נראה שהחברה הישראלית יודעת היטב את הגבולות. ובכל זאת, לבעלי הלב החלש וכדי להיות קצת יותר נעימים זה לזה, אספנו כמה תובנות והצעות מעשיות למעין אמנה משותפת לשיח - שיהיה גם תוסס ונמרץ וגם מעוטר באהבת אחים * עכשיו אפשר להמשיך להתווכח

ח"כ איילת נחמיאס-ורבין, המחנה הציוני

אהבת ישראל היא לדעת לחבק את הדומה שבינינו ולהכיל את השונה. לדעת להקשיב לדעה האחרת ולהשמיע בנועם את הדעה שלך. להיות פתוח לקבל את האחר ולקדם את השוויון בין כולנו.

ברשתות החברתיות - דיאלוג זה חשוב: הגיבו כפי שהייתם רוצים שיגיבו לכם.

בפוליטיקה – כבוד הדדי והקשבה. קצת סבלנות לנקודת המבט של חברכם.

תקשורת בינאישית הפכה להיות משהו מכני, וואטסאפים ומסרונים; זה שיבש את כוחו של המגע האישי. אל תוותרו על השיחה האישית, הדאגה והאכפתיות.

הרבנית ימימה מזרחי

אהבת ישראל איננה ויתור על האמת או התפשרות עליה, בשום אופן. להפך. רק בהעמקת האידיאולוגיה ועקרונות היסוד שלנו, נוכל לפתח הקשבה ואהבה לאחר. הנביא ניסח זאת טוב בהרבה: "והאמת והשלום אהבו". בניגוד למה שחושבים, מחלוקת לא נובעת מהתבצרות של כל צד בעמדתו כי אם מהעובדה שהצדדים אינם חדורים באמת במשנה סדורה, ולכן את מקומה של המשנה הזו יתפסו האגרסיה והתוקפנות.

עקרונות היסוד: 1. השהיית הטוקבק בכמה שניות. אל תיתן לאצבעות ללכת במקומך. 2. הקשבה! "בקמים עלי מרעים - תשמענה אוזניי"! אולי יש משהו במה שהם אומרים? 3. להביט בעיניים. אי אפשר שלא לאהוב יהודי כשמביטים בעיניו.

ח"כ בצלאל סמוטריץ'

1. כלל ראשון בניהול מחלוקות בין אחים: השותפות, האהבה, האחריות והערבות ההדדית אינן על תנאי. בין אם תתקבל החלטה שאני אוהב ובין אם החלטה הפוכה, נשארים משפחה מלוכדת אחת. לצערנו נאלצנו כבר להיתקל במבחן הזה וב"ה עמדנו בו בהצלחה אחרי הגירוש מגוש קטיף. כך זה חייב להימשך.

2. בוויכוחים ומחלוקות בתוך המשפחה נקודת המוצא היא שכולם רוצים בטובת המשפחה. עמוקים ונוקבים ככל שיהיו חילוקי הדעות, חייבים להאמין שגם הצד האחר רוצה בטובתה של מדינת ישראל בדיוק כמוני. גם אם הוא טועה. זה משפיע המון על הדינמיקה והאנרגיות של השיח.

3. הצד השני והמשלים של המטבע: האחריות מחייבת אותי להילחם בכל הכוח על מה שאני חושב שטוב ונכון לעם ישראל ולא לוותר, כי אם נוותר יהיה כאן פחות טוב. כשהבסיס הוא שותפות ללא תנאי והבנה שהמחלוקת היא לשם שמים וכולם רוצים את טובת המדינה, אפשר להתווכח בלהט ובתקיפות, בדיבור ובמעשה, בלי לחשוש שהחבל ייקרע.

מתן פלג, 'אם תרצו'

אהבת ישראל אמתית מחייבת אותך להגן על ערכי הנצח של עם ישראל נגד כל אלה המבקשים לפגוע במרקם החיים האנושי המופלא המתקיים כאן על ידי גורמים אנטי-ישראליים מבית ומחוץ.

ערבות הדדית והבטחת עתידו של עם ישראל בארצו מחייבת תחושת אחריות היסטורית המבוססת על אי-הטלת גורלנו ביד עמים זרים. הציונות היא מימוש עצמאותו של ישראל בארצו ולכן עלינו להתחייב כי המחלוקות ייושבו לעד ללא קריאה ללחצים בינלאומיים שיכריעו את הכף לכאן ולכאן. ואין לחזור על חטאם של אריסטובולוס והורקנוס שקראו לרומא לפסוק ביניהם.

פוליטיקה:

עשה - בלימת מקורות המימון של ארגונים חוץ-פרלמנטריים המבקשים לסכסך בתוך מדינת ישראל.

אינטרנט - לא תעשה - הסתה ברשתות החברתיות נגד חיילי צה"ל ומדינת ישראל.עשה - לייק לעמוד הפייסבוק של 'אם תרצו'...

תקשורת – עשה - חשיפה של האמת נגד כל מי שמבקש לפגוע במדינת ישראל, בחיילי צה"ל ובאזרחי המדינה.

ינון מגל

רק אחדות של רוב העם, שרואה חשיבות ומשמעות ביהדותו, ומוכן לקבל שיש לכך גם ביטוי במציאות המשותפת, יחד עם מתן חופש מלא לפרט, יוכלו להוריד את המתיחות ואף לגרום להצלחה רבה בהגברתה של אהבת חינם.

א. להרגיע.

ב. לנסות להתמקד במטרת האחדות.

אלישיב רייכנר

אויבי עם ישראל שונאים אותנו, דתיים כחילונים, ימנים כשמאלנים. אם השנאה כלפינו כיהודים אינה מבחינה בהשקפת העולם שלנו, גם האהבה בינינו לא צריכה להבחין.

עשה: לפני ששולחים תגובה שמתנגדת לעמדה מסוימת, קוראים אותה כאילו היא נכתבה נגד העמדה שלנו.

לא תעשה: לא שולחים תגובה זועמת לפני שממתינים עשר דקות.

עשה כללי: להיפגש עם אנשים שחושבים אחרת מאתנו לא ברשת החברתית, לא בטלפון ולא בתיווך התקשורת אלא פנים אל פנים. תתפלאו עד כמה המפגש הבלתי אמצעי ישפיע לטובה על השיח.

שרת המשפטים איילת שקד

אהבת ישראל מגיעה מההבנה שאני לא גדול יותר, חזק יותר או שווה יותר מחבר שלי, שלכולנו יש נקודות חולשה ונקודת חוזק ושכולנו נמצא את עצמנו בסוף באותו מקום.

אהבת ישראל אמתית נובעת מההבנה שיש לנו גורל משותף, מורשת משותפת וחיבור שורשי, והיא נעשית כשאנחנו פותחים את הלב ומרשים לעצמנו להיות טיפה פחות ביקורתיים, טיפה יותר משוחררים וטיפה יותר מכילים שונות.

א. אל תנבל את פיך ואל תתלהם, גם אם העומד מולך הוא שנוא נפשך.

ב. דע לסלוח וזכור שטבעם של גלגלים להסתובב.

ג.. היה ענייני ודבר אמת, כך שגם אלו שאינם מסכימים עם דעתך לפחות יוכלו להעריך את כנותך.

ליאת רון

קבלת כל אדם באשר הוא, בעיקר אם הוא שונה ממני.

מרשתת: שימוש בשפה נקייה בלבד, תוך מתן כבוד לאחר.

פוליטיקה: שמירה על יושרה ומנהל תקין, הימנעות משחיתות.

אראל סג"ל

כפי שהלל הזקן אמר, מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך. להתווכח כן, בעצמה, בתשוקה, מתוך אמונה, אבל לא לפגוע אישית, לא ללכת למקומות שגם אתה לא היית רוצה שילכו אתך לשם. הוגנות והגינות.

אלדד יניב

לא מתייגים יותר ישראלים בכינויים: שמאלנים, ימנים, בוגדים, עוכרי ישראל - כי זה ייגמר ברצח פוליטי נוסף. יש פה ויכוח גדול שקיים בכל משפחה, וצריך לנהל אותו כמו במשפחה. גם מי שחושב הפוך ממך רוצה בטובת העניין, גם אם הוא רואה את הפתרון הפוך לגמרי ממך.

ואז נתחיל להקשיב. ואז תתחיל שיחה. ואז יתחיל ויכוח. ואז תיפסק השנאה.

מה עושים: מתווכחים, כן בהחלט. בכל מסירות הנפש.

מה לא עושים: לא מוציאים אחים מהשורה. גם כשהם חושבים הפוך לגמרי. הם רוצים בטובת המשפחה בדיוק כמוך אף על פי שחושבים הפוך.

שפי פז

קודם כול ללמוד לשתוק ולהקשיב. לא להתווכח, לא לריב, לא לנסות לשכנע בכל הכוח. זה לא מועיל. להקשיב לצד האחר ולהבין שרובם מאמינים לא פחות ממך במה שהם מאמינים בו ומשוכנעים לא פחות ממך שהם צודקים. הטחת האשמות וקללות לא תקרב אותם לדעתך. הקשבה לעומת זאת מרככת את השנאה.

פרקטיקה: הקשבה. לא להתפרץ לדברי האחר. להגיב עניינית ולא לגופו של אדם. לא לסתום פיות של מי שלא נוח לך לשמוע.

אורי וולקבסקי, יו"ר נוער מרצ

קיום שיח לאור חזון כותבי מגילת העצמאות: יחס שווה והוגן לכל אזרחי המדינה בלי הבדל דת, גזע, נטייה ומין; כיבוד לשמירה של חופש דת, מצפון, לשון, חינוך ותרבות. שתהא חברה ששמה את האדם באשר הוא אדם במרכז, ורואה אותו כמטרה הסופית של הכול.

פרקטיקות: שמירה על שיח מכבד ברשתות החברתיות, לגופו של עניין ולא של אדם, לא גזעני ולא פוגעני.

אין מקום ללאומנות בפוליטיקה. יזמוֹת פוליטיות שבבסיסן רעיונות גזעניים או לאומניים, אין צורך לקבלן או להכילן. הן מחוץ לגבולות השיח הלגיטימי.

חופש מוחלט להבעת דעה בתקשורת. לכל הדעות מגיע להישמע, גם אם איננו מסכימים אתן.

יאיר בוכניק, יו"ר מטה נוער הבית היהודי

מקומות שונים, רחוקים, בכל מיני צבעים - עם ישראל לכל גווניו הוא העם המורכב והמיוחד ביותר, אף עם ההיסטוריה לא מורכב מקשת כזו, אבל אחרי הכל הוא עם. לא משנה אם ימני או שמאלני, אשכנזי, מזרחי, רוסי או תימני, בסופו של דבר כולנו בני איש אחד, וכמו שבין אחים יש לפעמים מחלוקות אבל תמיד ישנה אחווה, גם בינינו צריכה להיות אהבה.

אז במקום לתייג, להכליל, להמשיך מה שאויבינו פספסו, פשוט ננסה לזכור שהאדם העמוד מולנו הוא אחי, אחיך, ושבסוף כל יום כולנו משפחה!

שרה העצני-כהן

נקודת המוצא היא שרוב העם פועל מתוך אכפתיות למדינת ישראל ולחברה הישראלית. לא כולם, נכון, אבל הרוב בהחלט כן. גם אם יש חילוקי דעות, הם מגיעים ממקום של אכפתיות, ואת האכפתיות הזו צריך קודם כול להכיר ואז לכבד. אפשר לנצח בוויכוח או במערכה פוליטית גם מתוך כבוד לאחר. יותר מזה: צריך לדעת ולחתור למצוא את המשותף ולא את המפלג, וזה בהחלט אפשרי.

לדבר בכבוד, להקשיב. לענות עניינית לטיעונים, אפשר גם להתעלם, אבל לא לזלזל ובטח שלא לקלל.

לזכור תמיד שמאחורי המקלדת יושב בנאדם. לא לכתוב מה שלא היית אומר פנים אל פנים. המקלדת גורמת לנו לשפוך זעם ורפש באופן שלא היה קורה במציאות.

ציניות היא דבר נהדר, אבל במידה. לא כדאי להגזים בשימוש בה.

לא לצעוק, לא בכתיבה ולא במציאות. לזכור תמיד שיש עוד צופים או קוראים ולא נעים להם לשמוע צעקות.

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם