אמא של שבת

m 10 shabat

לאה שבת חוגגת שישה עשורים; נדב גדליה פגש אותה לריאיון חושפני על הבת המאומצת, על רווקות מאוחרת ועל ההתקרבות ליהדות, על רבי נחמן, סטטיק ובן אל, אריק איינשטיין ובן גוריון

נדב גדליה

כשהייתה בת 47 הפכה הזמרת והיוצרת הוותיקה לאה שבת לאם, כשחבקה לראשונה בחייה בת מאומצת משלה. "המוזיקה זו המהות שלי", אומרת לי מי שכתבה לא מעט מנכסי צאן הברזל במוזיקה הישראלית, "אבל האימהות היא כבר 13 שנה במקום הראשון אצלי; השתניתי בזכותה בהמון רבדים פנימיים שקשה להסביר".

בדיעבד, היית רוצה להיות אמא צעירה?

"הייתי רוצה עוד ילדים, ואני מצטערת שאין לי", מודה שבת בכאב. "אילו יכולתי להחזיר את הגלגל הייתי נהיית אמא בשנות העשרים והולכת על זה גם אם ברור שזה לא קל".

למה זה לא קרה בפועל בזמנים ההם?

"אין לי מושג. זה מסובך. אני לא יודעת להגיד", שבת מנסה להבין בעצמה ומוסיפה מיד בטבעיות "הכול מאת ה', אני משאירה את זה ככה". תכף אחזור לדבר עם שבת על ההתחזקות הרוחנית שלה בשנים האחרונות, אך לפני הכול אני מוכרח לחלץ ממנה עצה על ההיחלצות מביצת הרווקות המאוחרת האוכלת במגזרנו.

"אִתי לא דיברו בבית אף פעם על חתונה. ההורים מעולם לא לחצו עליי להתחתן", היא מגלה. "בזמנו, כמו בחורה צעירה, ראיתי את זה בקטע של 'כל הכבוד להם שהם ככה', אבל בדיעבד אני לא בעד 'לא לעורר את הילדים'".

לאה שבת מהרהרת ארוכות. "צריך לומר להורים שידברו על זה עם הילדים", היא אומרת לבסוף בפשטות, "שלא יעזבו אותם עם ה'בזמנם' ו'לא בזמנם'. פשוט שידברו אִתם על חתונה".

עצה די מלחיצה לרווקינו.

"הילדים לא רוצים להקשיב, ברור לי", אומרת שבת. "אבל תלוי איך ההורה אומר את זה. לא להלחיץ, ברור, אבל כן ללמוד בחכמה איך מדברים על זה. אִתי לא דיברו בבית אף פעם על חתונה. ההורים מעולם לא לחצו עליי להתחתן", היא מגלה. "בזמנו, כמו בחורה צעירה, ראיתי את זה בקטע של 'כל הכבוד להם שהם ככה', אבל בדיעבד אני לא בעד 'לא לעורר את הילדים'".

תאמצי עוד ילד או ילדה?

"אתה מתלהב, הא?" משתחררת שבת בבת צחוק. "בינתיים אני רק מדברת על הרעיון הזה, כן, אבל זה לא פשוט, אני מקווה שזה יקרה".
פגישה עם רבי נחמן

בדירה קטנה בהוד השרון מגדלת שבת את בתה המאומצת לצד הכלב הפרוותי צ'אבי, המתרוצץ בין כותלי הבית. אמנם השנה היא סוגרת 60 חורפים על הגלובוס, אך רוחה רעננה ומלאת רוחניות וחיוניות.

לפני כעשור החלה שבת להתחבר ליהדות דרך הגותו של רבי נחמן, ששבה את לִבּה, ומאז היא מביטה בעולם בעיניים אופטימיות יותר מאי-פעם. "הגיע אליי דיסק של הרב ארז משה דורון, ומאוד אהבתי את מה שהוא מלמד שם. זה היה הדיסק השני שלו, והוא דיבר בו על סוגי קבוצות של אנשים והאמונות שלהם: 'האנשים השמחים שצריכים לשתות בשביל להיות שמחים', או 'האנשים שרודפים כל החיים אחרי כסף', או 'האנשים שמחפשים את האמת ומאמינים בקב"ה'. אני לא אחליט מה טוב ומה לא, זה לא ענייני, אבל הרגשתי שאני מתחברת לקבוצה השלישית שהוא הציג, ובהמשך למדתי אצלו פיזית. עכשיו הרבה דברים עוברים דרך האינטרנט, ככה שכרגע אין לי מורה פיזי".

שבת שומרת שבת?

"ניסיתי לשמור שבת כמה פעמים, גם הצלחתי, אבל זה לא החזיק מעמד. אני חושבת ששמירת שבת היא תהליך. יש לי חברות שחזרו בתשובה רשמית וגם להן לקח די זמן עד שהן התחברו לזה מתוך עומק".

מה גילית על עצמך הודות להתקרבות ליהדות?

"גיליתי שאני מחפשת את האמת כל החיים, וכשאני רואה דבר אמִתי אני מזהה אותו. זו עבודה יומיומית. אני מאוד אוהבת את מה שרבי נחמן הוגה ומדבר בו, זה מדבר אליי. אחד הדברים שאהבתי הוא תורה רפב, ששם הוא מדבר על למצוא נקודה טובה בכל אדם. זה בעיניי דבר גדול שיכול להיות קשה מאוד".

האם היותך יוצרת עזרה לך להתחבר לדברים רוחניים?

"אני חושבת שכן, יש קשר. יש חיבור בין אמנות לחיפוש אמת ועומק. ההתמדה שלי כרגע בעניין היא לא גדולה, אבל תמיד יש חברות סביבי שנמצאות בעניין, וזה נותן לי משהו לנפש כשהחברה מסביב מדברת על דברים רוחניים, ככה אני 'נושמת' את זה".

מי רוצה להיות בן 16

שבת החלה את דרכה כזמרת ליווי של מתי כספי, ובהמשך נעשתה יוצרת וזמרת בעצמה, וכל השנים התעסקה בשיריה בחיפוש ובאהבה. חוץ מאלבומיה כזמרת הלחינה שבת את מילות הלהיט שכתב מיכה שטרית 'בגלל הרוח' ושר אחיה שלומי שבת, והיא חתומה על עוד כ-140 שירים ישראליים ככותבת וכמלחינה כרבע מיצירותיה נתנה לאמנים אחרים: אריק אינשטיין, נורית גלרון, אפרים שמיר, חוה אלברשטיין ועוד אמנים מהדור הוותיק של מייסדי הזמר בארץ הצבי.

"אבל אני מרגישה בת 15", מתנערת שבת מ-45 שנים מיותרות. "מבפנים אני מרגישה מאוד צעירה, רק כשאני מסתכלת על עצמי בפנים במראה אני מבינה שלא. זה לטוב ולרע. לטוב – כי יש לי אמונה בטוב ורצון להתחדש ולשנות, ולרע – כי מצד שני אני עייפה. ילדה ועייפה".

איך מתייחסים לגיל ולצביטה הזאת בלב על הימים שבהם היינו 'צעירים ויפים'?

"ראיתי תכנית עם חווה אלברשטיין ורפי רשף, והוא שאל אותה איך היא מרגישה עם תכניות בשידור חוזר שבהן מראים אותה צעירה. היא אמרה שזה מעניין להיות כל הלילה צעירה ובבוקר לגלות שאת לא. זה היה מקסים בעיניי. נורא חשוב לדעתי לראות בכל גיל את היופי שלו. לצערי, בצעירותי לא ידעתי על קיומו של המשפט הזה בכלל, וחבל, כי הייתי מביטה יותר בטוב שבי גם בגילים צעירים יותר. בזמנו לא חשבתי שאני טובה ויפה וכל זה. למרות ההצלחה לא היו בי ביטחון והערכה עצמית".

היום כבר יש לך ביטחון במה שאת?

"הרבה יותר. אני מרגישה שאני גם חכמה יותר".

הכמיהה לאהבה אצלך בשירים נוצרה בגלל הבית, הילדות בדור הקודם, שלא תמיד הצליח לתת אהבה?

"אהבה היא לא דבר שתמיד רואים, ולא תמיד מבינים למה ילד זקוק. ההתעסקות הייתה יותר בפרנסה הקשה. אני אוהבת את ההורים שלי והם נתנו את כל כולם, וכל הכבוד להם".

"זה שמכירים את סטטיק ובן אל יותר ממה שמכירים את הזמרים הוותיקים זה מצער. בעוד 50 שנה אתה תשאל אותם את אותן שאלות. זה גלגל החיים. זה נכון שבארץ יש בעיה עם האמנים המבוגרים מבחינת הפופולריות וההתייחסות אליהם; התפיסה שהצעירים מחליפים את המבוגרים היא הסתכלות פושעת בעיניי, ולא רק במוזיקה אלא בחברה בכלל: יש מקומות בעולם שהזקנים הם ראשי השבט, ואצלנו יש קלקול".
הדור הזה

נחתוך לדור הנוכחי. את מהדור שמסתדר עם האינטרנט?

"אני מוצאת את עצמי מבוגרת בשביל האינטרנט, אבל אני לא מוותרת ומנסה כל הזמן ללמוד עוד. אני במייל ובפייסבוק ובכל הדבר הזה, שהוא 'לא להיט' בלשון המעטה; אתה יכול לשבת בו סתם הרבה זמן. נכון שזה כיף, אבל זה... בוא נאמר שזו לא התעסקות מעצימה וחשובה. אני מודה שאני סקרנית ויש לי נטייה לעשות דברים גם אם אני יודעת שהם לא נעלים".

הבת שלך עוזרת לאמא להשתלט על העסק?

"זה דור שכבר לא יושב ליד המחשב, ככה שזה לא ממש עוזר לי... היום היא רק בטלפון, מחוברת שעות. זה מפריע לי מאוד כאמא, אבל מה אני אגיד לה?! אני לא יותר טובה ממנה בעניין הזה... ולמרות הכול אני מנסה לנתק אותה קצת. עד לא מזמן הייתי מגבילה אותה אפילו בשעות, זה לא היה פשוט ולא עבר בקלות, אבל לפחות ניסיתי גם אם זה לא ממש עזר. שמע, אין לזה פתרון בעיניי, זה הדור וזה המצב באיזשהו מקום – זרום עם זה, כי בסופו של דבר אתה חי בעיר, ואם לא עברת לשום מערה כדי להציל את עצמך – זה מה שיש".

ולמרות הרצון להתחבר בחרת לגור בהוד השרון, די רחוק ממרכז העניינים בעיר הגדולה.

"חיפשתי לרכוש דירה באיזה מקום בארץ, וחברה רחוקה שהכרתי בקטנה אמרה לי שכדאי לבוא להוד השרון כי זה מקום חביב ונחמד. עכשיו אנחנו ממש חברות ועדיין יש לי כל הזמן רעיונות לעבור לפה או לשם. בעיקר משפיע עליי העניין של אנשים. אני לא אלך לגור בכפר בגליל רק בגלל הטבע, כי צריך אנשים, שיהיה מעניין, שלא ישעמם, שתהיה חברותא ו'יחד'. חיבורים.

"קורצים לי עכשיו מכיוון פרדס חנה, יש שם קבוצה גדולה של אנשים שמתעסקים באמנות ועושים דברים טובים בעולם ויש להם עניין לעבוד יחד, ליצור, ללמוד, להיפגש, וזה אחלה ומגניב. פעם היה הרבה את ה'יחד' הזה והיום יש יותר נפרדות, אנשים מתכתבים יותר ומדברים פחות. גם אצלי יש ימים שלא בא לי לדבר אז אני רק מתכתבת, וזה מרחיק מאנשים, אין מה לעשות".

תקליט לי, אבל זריז

שבת מתפרנסת רוב חייה מהופעות חיות ומתמלוגים על 140 השירים שלה, שלא מעט מהם מתנגנים ברדיו באופן סדיר, ועדיין כל אמנית צריכה להתפרנס ולהמשיך להקליט כל הזמן ולא לשקוט על שמרי התמלוגים משנים עברו.

בשנים האחרונות היא עובדת עם המפיק המוזיקלי ראובן חיון, הנודע בזכות עבודותיו הרבות עם אמנים צעירים כמשה נריה כורסיה, אורי וויל וכותב שורות אלו. "אני חולה עליו!" מתמוגגת שבת. "יש לו סגנון עבודה מהיר ומודרני, וזה מאוד חדש לי. אני שונאת את ההתבזבזות באולפן כמו בשנים ההן, שתקליט אחד יכול להיעשות בשנתיים. אם אתה עובד עם ראובן", היא צוחקת, "אתה עושה תקליט בחודש! לפעמים אני אפילו כותבת את השיר ביום שלפני ההקלטה", היא חושפת, "זה הקצב".

המהירות יכולה לבוא על חשבון המורכבות המוזיקלית?

"אם נמצאים באולפן הרבה זמן ועושים דברים שיש להם תכלית ותועלת, זה בסדר. אבל לפעמים היינו הרבה זמן באולפנים בגלל חוסר ביטחון, אובססיה, תקיעות, בלבולים ורצון אובססיבי לשלמות. מכיוון שבאתי מעבודה אטית אני רוצה להתנסות בחוויה המהירה, והאמת שאני מרגישה שגם זה עומד לבוא על סיומו ואמצא את האיזון בין מהירות לאטיות".

עד היום היא הוציאה תשעה אלבומים, וכמחצית מהם מימנה מכיסה, כולל מסע הפרסום ויחסי הציבור. "ג'סטין ביבר יכול לקנות את כל המדינה הזאת, והכול התחיל מסרטון ביוטיוב, שום חברת תקליטים. לא צריך את זה. הכול השתנה. בכל בית שני יש אולפן".

איך עומדים במימון עצמי במשך שנים, ללא גב כלכלי של חברות תקליטים?

"שמעת על הדבר הזה שנקרא בנק? הלכתי והוצאתי את הכסף שלי. הדיסק האחרון שלי עלה כמעט 200 אלף שקל. זה המון. זה לא כסף שמסתובב לו ככה והוא פנוי ומשעמם לו; זה הכסף של הביטחון שלנו, אבל מוזיקה זו ההוויה, המהות. זה לא שקניתי בכסף אוטו בדגם מתקדם, הוצאתי את החיים שלי, שירים!" שבת מתרגשת לרגע ארוך. "לפעמים גם מרוויחים מזה, לפעמים מכסים ולעתים יש אפילו הפסדים. אבל במוזיקה אני מנסה לשחרר את עצמי מהעניין של הכסף".

*פעם היית כוכבת והיום פחות. זה מפריע לך?

"אני לא מבינה מאיפה הבאת את הקביעה הזאת", שבת סונטת בי בחביבות וגוערת בכלבה הפרוותי. "זה שמכירים את סטטיק ובן אל יותר ממה שמכירים את הזמרים הוותיקים זה מצער. אני לא יכולה להישאר צעירה לנצח. סטטיק ובן אל, אם תחיו בעוד 50 שנה אתה תשאל אותם את אותן שאלות. זה גלגל החיים. זה נכון שבארץ יש בעיה עם האמנים המבוגרים מבחינת הפופולריות וההתייחסות אליהם; התפיסה שהצעירים מחליפים את המבוגרים היא הסתכלות פושעת בעיניי, ולא רק במוזיקה אלא בחברה בכלל: אנשים במסכים רודפים אחרי כסף ותהילה. יש מקומות בעולם שהזקנים הם ראשי השבט, ואצלנו יש קלקול".

אני עצמי כואב על המצב ותוהה: איך משפרים אותו?

"אני מבינה שצריך לזרום עם זה ולהתגמש, אי אפשר לעמוד ולהגיד 'על גופתי המתה', כי אז אני מתה... התקופה התמימה של פעם הפכה את השירים האלו לנכסי צאן ברזל, הם קלעו לרוח של תקופה שאיננה עוד, ואני חושבת שאמן צריך להמשיך לעשות פשוט את מה שהוא עושה".

אפילו אריק איינשטיין סיים את חייו כששיריו החדשים כמעט שאינם מושמעים ברדיו.

"הלוואי שכולם יהיו במצב של אריק", אומרת לאה ומסמנת שארגיע את הנהי. "איך שהממסד הסתכל עליו, והעם והכבוד שהוא קיבל מרוב האנשים, זה המון! תמיד השירים הראשונים של האמן הם בעצמה אחרת".

אריק היה מצליח לפרוץ היום עם הלהיטים הראשונים שלו?

"אף אחד מהאמנים של פעם לא היה מצליח לפרוץ היום!" טוענת שבת בלהט. "גם בן גוריון", היא מוסיפה בחיוך קל, "יכול להיות שלא היה נבחר לראש ממשלה במכנסי הברמודה שלו והשיער הלבן והקרחת באמצע ועם הדיבור שלו..." שבת נעצרת לרגע, ספק משועשעת ושמא נתמלאה זיכרונות מתוקים. לפתע עיניה מוארות. "רק להקה אחת נראה לי הייתה פורצת גם היום – החיפושיות. גם אם הם היו מתחילים היום, זה היה עובד".

ובכל זאת, מה את שומעת מהשירים של 'הצעירים של היום'?

"אני חולה על חנן בן ארי, מאוד אוהבת את יונתן רזאל, מתה על מרינה מקסימיליאן, או שהיא כבר נחשבת זקנה בשבילכם?"

ככותבת ותיקה, אפשר לדעת איזה שיר יצליח טרם יצא לאור?

"לשער כן, אבל המציאות יכולה להפתיע. השיר 'יחד' של להקת גאיה היה אחד השירים האחרונים בדיסק שלהם. הוא כמעט לא נכנס, ובסוף היה להיט גדול. 'שלל שרב' של פוליקר גם כמעט לא נכנס לאלבום של גידי גוב. יש מאחורי הקלעים הרבה סיפורים. את השיר 'תמיד יחכו לך' נתתי לאריק איינשטיין ואין לי מושג למה הוא לא הקליט אותו למרות שכתבתי לו אותו במיוחד. אבל שמחתי שהוא לא לקח אותו... שרתי אותו בעצמי והוא הפך ללהיט".

כשהיית זמרת ליווי מתחילה אצל מתי כספי חלמת שתגיעי למקום הזה של קריירת סולו מצליחה?

"ידעתי את זה תמיד. המוזיקה התחילה אצלי בגיל מאוד צעיר, והכול מאת ה', הקב"ה מכוון לנו את הדרך ובכל מקום אנחנו צריכים למצוא אותו ואותנו. גם ככה הכול זמני, 'ימיו כצל עובר', כמו צל של יונה שעובר. זה האורך של החיים, ובואו נתעסק בעיקר ולא בתפל".

יש שאיפות להמשך, או שכבר הבאת את נכסי הצאן ברזל ודייך?

"מלבד הקלטות של שירים חדשים התחלתי לעשות חזרות על מופע שיכלול שירים מברזיל, מספרד ומפורטוגל, ואני אוהבת את זה מאוד. הייתי רוצה לצאת במופעים שבנויים מכל הדברים שאני בנויה מהם, כמו שירים ממחזות זמר, שירי נשמה, להופיע מול יותר קהל ושיהיו לי יותר השמעות ברדיו. ושזה יהיה קל יותר".

ושיהיה מסחרי?

אני שואל בחשש, והיא יורה בהחלטיות: "כן, כן, כן!" בלי שמץ נימת התנצלות. "מה שהתחדש לי בשכל הוא שצריך לעשות דברים שאנשים אוהבים, מסחריים. זה לא כזה משמח, אבל היום לכתיבה האישית יש פחות מקום. התייאשתי במידה מסוימת מהאישי".

רבי נחמן אמר "אין ייאוש בעולם כלל".

"נו, לא לגמרי התייאשתי, אבל אני בודקת אפשרויות אחרות בגלל החומרים של היום. אני אומרת לעצמי: נו, אבל הכול כבר כזה, אז מה, אני אהיה כמו כולם? אין לי תשובה, אבל זה מעסיק אותי. ולא שיש לי פתרון חוץ מלפתוח את הראש לכיוונים חדשים".

ג'ורדי יקר קצת יותר מהמפיק שלך.

"אתה מציע לי הצעה גרועה!" נזעקת שבת. "על זה אני לא אוותר – על למצוא כל הזמן את הדרך שלי, במהות שלי, באופי ובנשמה".

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם