המדריך לערב טוב

390 m 14 madrich

רוצים לארגן ערב כיתה של החיים? אבינועם הרש עם כמה רעיונות שיוציאו אתכם מהקופסה * או שלא, אבל יסללו לכם את הדרך לערב בלתי-נשכח * מורים שבעי הפקות, וגם מורים טריים, מדריכים צעירים או חבר'ה שמחפשים פעילויות – זה המדריך בשבילכם

אבינועם הרש

ערב כיתה. שתי מילים שלאדם מחוץ למערכת החינוך יכולות להישמע כידידותיות, משהו פרווה ונחמד שנועד להעביר את הזמן בנעימים, אולם למחנכים הן יכולות להיתפס מצד החוויה כאתגר מלחיץ במיוחד.

כל היוקרה, היצירתיות והקשר שלהם עם התלמידים מונחים כאן על המאזניים, בטח כשהכיתה שלך מספרת לך בהתרגשות ש"אתה יודע, לפני שנה המחנך הקודם שלנו לקח אותנו בערב כיתה למסע מסביב לעולם בשמונים יום ולפני שנתיים ממש נחתנו על המאדים וחיפשנו גבשושיות כאלו קטנות, זה היה מדהים. אז מה אמרת שאתה מתכנן לנו?"

אבל האמת היא שאם יש לכם הכלים הנכונים, ערב הכיתה שלכם יוכל להיות מדהים ובלתי נשכח; ומעבר לאפקט החוויה, הוא יוכל לספק לכם המחנכים מידע יקר ערך שקשור למיפוי האקלים החברתי של הכיתה שלכם.

כדי שתוכלו להכין זאת, צריכים להתקיים שלושה תנאים מקדימים:

 1. הכינו מראש דבר מושחת שאתם יודעים שאסור לכם בתכלית האיסור לאכול כי הוא מלא בפחמימות ובחומרים רעילים, כאלו שרופאי משפחה ממליצים להתנזר מהם - קוביות שוקולד ממולאות בגנאש, פחזניות קצפת שנוטפות ריבת חלב, עוגת טירמיסו שלוש שכבות. הבנתם את הרעיון, נכון?
 2. ארגנו לעצמכם אווירה פסטורלית מתאימה שתעזור לכם להגיע למצב של יישוב הדעת באופן פשוט ביותר: שלחו את כל הילדים הקטנים לחמותכם. או לשכנים. כבו את הרדיו ושימו מוזיקה מרגיעה.
 3. כעת פתחו את גיליון 'עולם קטן', תפסו בפחזנית המוקצפת, טבלו אותה בשוקולד חם ותתחילו לקרוא.
 4. ראיון הצגה עצמית: כל זוג מקבל חמש דקות ובמהלכן הם מספרים זה לזה על עצמם. לאחר מכן כל אחד צריך להציג את חברו למשחק (טוב מאוד לסדנה בשפת גוף).
 5. משהו קטן וטוב: כל זוג משתתפים צריכים להחמיא זה לזה ולהגיד רק דברים טובים על השותף בשלושים שניות. לאחר מכן מתחלפים בתפקיד.

המדריך לערב הכיתה המושלם

חשבו מאוד לוודא לפני הפעילויות שאתם עושים שלתלמידים שלכם יהיה נוח. חשבו האם משחקי הקבוצה או הפעילויות שלכם לוקחות את כלל המרכיבים בחשבון. א-לוהים נמצא בפרטים הקטנים, וגם בערבי הכיתה. במהלך הפעילות מומלץ להתבונן על כל מיני אינטראקציות חברתיות בין התלמידים שלא יוצא לכם לשים אליהן לב ביומיום. מדובר במודיעין שאחר כך תבינו למה הוא שווה לכם זהב. שימו לב! מכיוון שאנחנו כבר בטבת, ערבי הכיתה המוצעים כאן יוצאים מתוך הנחה שהכיתה כבר עברה ערב גיבוש אחד עם משחקי היכרויות ראשוניים.

בדרך כלל מוטיב האוכל ו'העל האש' יופיע בכלל ערבי הכיתה והוא ייצבע באופן שונה בהתאם לסוג:

בזה הקלאסי הוא יהיה בהתחלה, כאשר מטרת המחנך היא להאציל כמה שיותר סמכויות ואחריות לתלמידים - הם מארגנים, הם קונים, הם מבשלים. הם עושים הכול, המחנך יכול בהמשך לדלות פנינים חברתיות מתהליך ההכנה הכיתתי. לאחר שהתלמידים סיימו לבלוס ונמצאים במצב של נחת, הפעילות מתחילה.

ערב כיתה קלאסי

מוטו: "אם זה עובד, אל תיגע"

סוג המורים: שמרנים, עייפים, מותשים וכאלו שמשחקים כדורסל עם הכיתה עם חולצת השבת ועט שתקוע להם בכיס.

מיקום: בבית הספר, בבית של מישהו, בגינה, בפארק. בכל מקום שיכול לארח גם את פגישת המחזור של 'בית גיל פז'.

רעיונות לפעילויות:

אפשר להמשיך את התרגיל כאשר כל זוג הופך לרביעייה ואז כל אחד מציג בפנטומימה את בן זוגו מהתרגיל הקודם.

 1. טלפתיה: מחליטים על נושא - כלי נגינה, רהיטים, צמחים וכיו"ב. כל אחד מקבל דף ועט וכותב מילה בהתאם לנושא הנבחר. כל משתתף מקפל את החלק שבו כתב ומעביר לחברו. הבא בתור אמור לנחש מה קודמו כתב. בסוף הסבב פותחים את הדפים, ומי שהצליח לנחש מה קודמו כתב הוא המנצח.
 2. צוחק מי שצוחק אחרון: כל אחד בתורו צריך להצחיק את בן זוגו במשך דקה באמצעות פנטומימה, בדיחה או כל דבר אחר. המנצח הוא זה שניסה להצחיק בדרך המקורית ביותר.
 3. כל משתתף צריך להסתכל על בן הזוג במשך דקה ולזכור כמה שיותר פרטים. לאחר מכן הם נעמדים גב אל גב וצריכים להגיד את כל הפרטים שהם זוכרים. המנצח הוא זה שזכר הכי הרבה פרטים על בן זוגו.
 4. עולם קטן: כל זוג צריך למצוא מכר שמשותף לשניהם, תוך חמש דקות.
ערב כיתה אקסטרים

מוטו: "קלאסי זה לחלשים"

סוג המורים: צעירים, פעורים, כאלו שמקלפים את התפוז שלהם בהפסקת האוכל עם מצ'טה, בוגרי סיירות ואידאליסטים שמחבקים עקרבים לפני השינה. מורים לפני פיטורים שרוצים הזדמנות אחרונה.

מיקום: מקום מהמם עם נוף עוצר נשימה. חוף הים, מצדה, הרודיון, בסיס האימונים של השייטת בעתלית.

בשביל מורי האקסטרים ערב הכיתה הוא קודם כול הצהרת כוונות או מסיבת עיתונאים שמכריזה בקול גדול: תראו אותי, אני מיוחד והתלמידים שלי מיוחדים, ולכן אני רוצה לעשות להם משהו מיוחד ובלתי נשכח שהם יספרו לנכדים.

חשוב ביותר: לא להגזים ותמיד להיות מחוברים לשטח. אתה לא רוצה לפספס תלמיד שמפחד ממקומות עם נוף עוצר נשימה מכיוון שבחרת במצוקי דרגות כחממה של ערב הכיתה.

היתרונות בערבי אקסטרים הם האפשרות הזמינה לנצל את המרחב והנוף כדי להכניס את התלמידים לאווירה שונה וייחודית. לכן מומלץ לנצל את היתרונות הללו בבחירת הפעילויות.

רעיונות לפעילויות:
 1. הימלטות: הקבוצה מקבלת סיטואציה שבה היא נמצאת בבקתה ביער על שפת נהר שורץ תנינים. ביער עצמו יש אריות, נמרים, נחשים ושלל טורפים אחרים. הקבוצה צריכה להימלט משם. לרשותם עומדים אולר, חבל, שולחן, סולם ואקדח זיקוקים. עליהם לעבור לגדה השנייה של הנהר כדי להינצל, יש להם שמונה דקות להיערך לבריחה. בסיום הם צריכים להציג בפנטומימה כיצד הם בורחים ומגיעים ליעד. אפשר לדון כיצד כל אחד היה נוהג בתרחיש דומה.
 2. הישרדות: על הקבוצה מוטלת משימה להחליט על חמישה דברים שהיו לוקחים אתם לאי בודד. עליהם להגיע להחלטה משותפת תוך שבע דקות.
 3. התארגנות: מתחלקים לקבוצות. כל קבוצת תלמידים בוחרת לעצמה חמישה פריטים שהיא מזהה בטבע, בחוף או בכל מקום שבו תהיו ומסבירה איך היא תשתמש בהם במקרה של היסחפות לאי בודד.
 4. מרוץ שליחים: בוחרים תלמידים באופן מאוזן מבחינת יכולות הריצה שלהם, וכמו במרוץ שליחים הם אמורים להעביר מקל מאחד לאחר. לאחר מכן מדברים על חשיבות הקולקטיב ומדוע עבודת צוות חשובה כל כך.
 5. לחץ חברתי: מתארגנים בקבוצות ומבקשים מכל קבוצה לבנות מגדל מחומרים שמחליטים מראש: החל בכוסות חד-פעמיות וכלה באבנים או בדברים שנמצאים באזור המיועד. לאחר מכן מבקשים ממישהו סמוי להרוס לכל הקבוצה שלו. מדובר בפעילות שמצריכה זהירות והכנה מראש כדי לוודא שההתקוממות הכיתתית לא תחרוג מהנורמה. בסוף מעבדים את הפעילות ומדברים על לחץ חברתי.
 6. מסלול סיירות: תלוי גיל ומצריך הכנה מוקדמת מראש: בוחרים מסלול שיודעים שהוא קשה להליכה ומריצים בו את התלמידים. בסופו של המסלול תחכה להם חולצה. רמת המכשולים והקושי תלויה כמובן בהיכרות המחנך עם הכיתה. מומלץ להכין את הפעילות ולבצע אותה עם עוד אנשי צוות.
 7. הליכה משותפת לסרט חינוכי עם מסר: לאחר מכן אפשר לנהל דיון בכיתה ולחלק את הנקודות החשובות לציון שהמחנך ראה לנכון להתעכב עליהן לכמה וכמה שיעורי חברה.
 8. פיינטבול: הליכה כיתתית למשחק הידוע תספק מגוון של חוויות ומצבים שניתנים לעיבוד. החל מסולידריות במלחמה ועד נתינה והקרבה למען הקבוצה, אומץ, פחד ואיך כלל המצבים הללו מיתרגמים בעולם המעשי.
 9. באולינג קבוצתי: מבררים בהתחלה מיהם השחקנים הטובים כדי ליצור איזון. לאחר מכן מגדירים את מטרת הניצחון כהצלחה קבוצתית שתיקח בשקלול את כלל הניצחונות וההפסדים, ובסוף מעבדים את המשחק תוך הסתכלות חברתית של נתינה ואחריות הדדית.
 10. ODT שטח: בתקציב נבון אפשר לעשות פעילות נהדרת של משחקי ODT מתוך הפעלה של כלל התלמידים ושימוש בדוגמאות של העצמה אישית והתמודדויות אתגריות וחברתיות.
 11. כדורגל/כדורסל מקצועני: אין חוויה לתלמידים כמו משחק כדורגל או כדורסל באולם אמתי. מאחר שמדובר בשעות הערב, התענוג של מגרש מואר עם דשא סינטטי או אמתי יעלה מן הסתם הרבה. אולם מעבר לחוויה המובטחת, משחקי הכדור הם מכרה זהב של מסרים שאותם המחנך יכול להעביר לכיתתו.
ערב כיתה ביוקר

מוטו: אם אתה לא יכול להילחם בהם, תקנה אותם

גם אם נראה שערבי הכיתה היקרים יכולים לעמוד בזכות עצמם – הם לא. אחרי הפעילות המהנה חייב להגיע שלב של עיבוד המידע בידי המחנך והתלמידים. היתרון של ערבי כיתה שמתקיימים במתחמים שיועדו מראש לפעילויות מרתקות ומובנות הוא שנקודת ההתחלה שלהם מעניינת ומושכת; אולם ללא עיבוד המידע מדובר בפספוס גדול.

סוג המורים: יותר נכון סוג ההורים. אמידים. עשירים. מאוד. כאלו שאין להם בעיה לתת לילדים שלהם מאתיים שקל במיוחד לערב הכיתה, ביחד הם הופכים לסכום נאה של אלפי שקלים. מעבר לתשלום לפעילות עצמה, רוב הכסף הולך בדרך כלל על אוטובוסים ושינוע התלמידים. הנחת המוצא שלנו שהתקציב מספיק לשניהם.

 מיקום: מתחמי 'פיינטבול', בתי קולנוע, באולינג וכו'.

טיפ לסיום:

למרות הציפיות המובנות וההשקעה, ערב כיתה מוצלח או חלילה כזה שנגמר בכישלון לא יהיה תחליף להשקעה המתמשכת שלכם בכיתה. העולם לא יקום וייפול על פי ערב כיתה אחד, וזכות ההוכחה כמו גם אפשרויות התיקון ימשיכו לעמוד לצד עבודתכם ושליחותכם החינוכית.

חלק מרעיונות הפעילות נלקחו מהאתר http://www.graphologia.net

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם