יוצאים מהבורקס

11 shababnikim

 

סיקור ראשוני מהקרנת הבכורה של 'שבאבניקים'.לראשונה, קומדיה חילונית שצוחקת עם החרדים, ולא עליהם

נדב גדליה

פיני מתעקש ללמוד אתי בחניון של 'דיזנגוף סנטר' את סוגיית 'דיו לבא מן הדין להיות כנידון'. הוא שולף גמרא מהמושב האחורי וכיפה שחורה מתא הכפפות, ופניו עולצות. "הנה, שני שבאבניקים לומדים גמרא בלב תל אביב!" הוא מתלהב. ואל יהא הדבר קל בעיניכם ממי שספגו את הכינוי 'שבאבניק' לא פעם. לפיני חשוב להוכיח לעצמו שאנחנו לא שבאבניקים, בדרכו.

עוד רגע נצפה בבכורה של הסדרה החדשה 'שבאבניקים' שעולה כעת ב-HOT. סדרות טלוויזיה על דתיים וחרדים כבר ראו עינינו. החל מ'אורים ותומים' הסוריאליסטית, עבור דרך 'סרוגים' המתפלמסת ועד 'שטיסל' הדרמטית. אך עדיין, טרם נראתה קומדיה בהגדרתה שצוחקת עם החרדים ולא עליהם. לא יהיה מוגזם לומר שמדובר בהיסטוריה שהתחילה אי אז כשהפסיקו להציג את הסטריאוטיפ הבורקסי של החרדי ב'שטיסל' לפני שנים אחדות.

סדרה שהיא גם מילון

'שבאבניקים' שנוצרה בידי אלירן מלכה מספרת על קבוצת חברים בישיבה חרדית שהגיעו לפרקם והם מנסים להתחתן וגם לשמור על שמם הטוב כדי להשיג שידוך הגון.

הם לא בהכרח מסתדרים עם הדרך החרדית הקלאסית הדוגלת ב"והגית בו יומם ולילה" וחלקם פוזלים לעולם שבחוץ, אך חשוב להם להישאר בישיבה ולא לעוף ממנה כפי שקרה לעבדכם הנאמן החתום מעלה. הם רוצים גם ליהנות וגם ללמוד כשברקע משגיח חדש נכנס לזירה ומבטיח לעשות סדר בישיבה הגוססת וליישר את הבחורים.

במקביל, ישנו גדליה (שום קשר משפחתי, למרות שמאוד הייתי רוצה) - חרדי אדוק ותמים שהמשגיח מניח אותו בחדרם של ה'שבאבניקים' בישיבה כדי שייפתח קצת ויצליח לשרוד לפחות 'פגישה שנייה' בשידוכים. הבחורות, לרוב, רואות בו בחור מוזר השקוע בהגזמה בעולם הלימוד, והדבר עומד לרועץ לגדליה הנקרע בין הרצון להתקדש לבין הרצון לקדש אישה.

'שבאבניקים' היא לפני הכול מילון המסביר לצופים על נבכי העולם החרדי הפנימי. הכתוביות לא כוללות רק את תמלול הדיאלוגים אלא קופצות כמו רש"י כל אימת שמתמלמל על המסך מושג לא ברור. הן מסבירות לבורים ולעמי הארצות מושגים כמו 'ווארט', 'צו"ל' ו'קנייטש' כדי שיוכלו להבין על מה בכלל מדברים

'שבאבניקים' היא לפני הכול מילון המסביר לצופים על נבכי העולם החרדי הפנימי. הכתוביות לא כוללות רק את תמלול הדיאלוגים אלא קופצות כמו רש"י כל אימת שמתמלמל על המסך מושג לא ברור. הן מסבירות לבורים ולעמי הארצות מושגים כמו 'ווארט', 'צו"ל' (ראשי התיבות של צדיק ורע לו), ו'קנייטש' כדי שיוכלו להבין על מה בכלל מדברים.

מה שיפה ב'שבאבניקים' הוא שהסדרה לא מתיימרת להציג את עולם התורה החרדי, שאותו קשה להסביר בתסריט, ובוחרת לעסוק בשוליים הצבעוניים המחוברים לחיי העולם הזה.

רגעים ארוכים געינו בצחוק. ראינו טיפוסים אמתיים שהכרנו בסיטואציות משעשעות למדי, משוחקים לעילא ע"י דב נבון, אורי לייזרוביץ ואחרים.

בציבור הדתי יחבקו בוודאי את 'שבאבניקים'. סוף סוף קומדיה נקייה למדי (לפחות לפי שני הפרקים הראשונים) שמצליחה גם להחכים.אך האם הציבור הכללי יתחבר ? ימי עליית הסדרה יוכיחו אם צופי סדרות קלאסיות מסוגלים לצחוק עם חרדים ולא רק עליהם. האם יש רצון ציבורי להבין את החרדים שמעבר לבגדים השחורים, לפחות את אלו הנחשבים 'פתוחים' יותר. בינתיים, כדאי להתכונן ולהבין מיהם בכלל ה'שבאבניקים' והאם כל אי-עמידה בתלם זורקת את הבחור לתהומות השבאב.

מיהו 'שבאבניק'?

בפורים, כשלבו של יהודה - מבחירי הישיבה שבה למדתי - צלל ביין, הוא נדרש להשיב מה דעתו על בחורים שונים. כשנשאל 'ומה אתה אומר על נדב גדליה?' הוא הפטיר כלאחר יד: 'זה... סתם שבאבניק'. מכיוון שלא הייתי שיכור כמותו, נפגעתי אנושות ודידיתי לעשות את הסרט 'נווד ברשות התורה' (זמין חינם ביוטיוב, מה אכפת לי לנצל את הבמה). אך למרות שחלפו שנים רבות מאז, טרם הצלחתי למצוא תשובה מניחה את הדעת להגדרת השבאבניק.

לצורך העניין אני פונה לדודי זילברשלג, איש תקשורת והוגה דעות חרדי ידוע שייסד את השבועון המגזרי הפופולרי 'בקהילה'. "שבאב היא מילת השאלה מהנוער הערבי שהיה מכונה כך", מסביר זילברשלג. "אי אפשר להגדיר 'שבאבניק' בקווים מסוימים. זה יותר תואר כולל למי שלא נקלט במוסדות החינוך החרדי, אלו שמסתובבים ברחובות או לא שומרים על מסגרות וקודים מקובלים. המנעד רחב מאוד ואין איזה מעשה שלא ייעשה שבגללו יקראו או לא יקראו למישהו 'שבאבניק'. בעיניי, אגב, התואר הזה היום לא מקיף בשימוש כפי שהוא היה בשנות השבעים. בשנים האחרונות קוראים להם 'נושרים'. 'שבאבניקים' הפך יותר להגדרה של אנשים מבחוץ שעדיין קוראים ככה לחרדים שלא בתלם".

בסדרה החדשה החבר'ה המכונים 'שבאבניקים' דווקא לומדים בישיבה, לכאורה הכי בתלם שאפשר.

"המדיום הטלוויזיוני הוא מאוד שטוח ומחפש קוריוזים, האם הוא יודע להציג את זה? לא רוצה למתוח ביקורת על הסדרה כי לא צפיתי בה, אבל זה חיטוט אנתרופולוגי בתופעות חרדיות שלא בהכרח קיימות בצורה הזאת. בעבר, הטיפול התקשורתי בארץ בחרדים עסק יותר בנושאים וירטואליים, גם אם יש בציבור החרדי מטען מסוים שתורם לזה. פעם זה היה מטריד את החרדים. היום פחות. במיוחד כשקורים דברים מבורכים שמביאים את האנושיות החרדית".

'שטיסל' הצליחה לספר את הסיפור החרדי האמתי?

"יוני אינדורסקי שיצר את שטיסל הוא ידיד טוב שלי, הוא התחיל את הקריירה כעיתונאי אצלי ב'בקהילה'. בעיניי יש ביצירה הזאת הרבה חן. הוא נגע בתופעות נכונות ובמרכיבים של עולמות שהיו עד אז נעלמים מבחינת הצופה הישראלי. באחד הפרקים הוא גם הכניס משהו שהתכתב עם החיים שלו בעבודה אצלי ככתב".

איך אמור להרגיש מישהו שמכנים אותו 'שבאבניק'?

"כשאתה אומר את זה למישהו שמרגיש שזה כתם – זה בוודאי פוגע.אם הוא לא תופס את זה כמשהו שלילי - הוא לא ייפגע. זה כמו השטריימל שנועד להיות כובע שיהודים נאלצו ללבוש אותו, כובע מזנבות שועלים, כדי לבזותם אותם. אבל בסוף הם הפכו את זה ל'מלכות'. אפילו יש חנות של שטריימלך שקוראים לה ככה.

"כשפרץ המושג המחפיר 'חרד"ק' (חרדי קל דעת, נ"ג), עשיתי סטיקר שאמר 'אני חרד"ק גאה'. אפשר לומר ש'חרד"ק' זה השבאבניק החדש, המשודרג. לדעתי יש חיים לאנשים שלא הולכים בתלם וצריך לכבד את זה. ועובדה שיש מי שמכונה ככה אבל חשוב להם לשמור על השייכות להם למגזר ולא לפרוש, וגם לשלוח את ילדיהם למוסדות חרדיים. זה עולה בקנה אחד עם התפיסה החסידית שאומרת שכדאי שבכל מקרה תישאר עם הפאות כדי שיהיה אפשר למשוך אותך בחזרה מהמים. אלו תמורות חדשות במגזר.

"בעבר, כשמישהו חרדי היה יוצא מהמסגרת הוא היה פורק עול לגמרי. כי לא היה אפשר ללכת לקולנוע עם כיפה שחורה. אך המסגרות האלה קרסו והיום אפשר לראות חרדים עם כיפה שחורה בקולנוע. השבאבניק או החרד"ק - לא רוצה לפרוש לגמרי. הוא לא רוצה לחזור בשאלה. הוא מתעקש להיות חרדי אבל לשבור את הנורמה והדוגמטיות החרדית. חשובה לו השייכות, ובעיניי זה אפילו שבח לחברה החרדית שמצליחה לגרום לרצות להיות שייך אליה".

 

 

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
גאולת זמננו

  מאמר מאת הרב שמואל...

מה יהיה בעוד 3,333 שנה?

  מאמר מאת מיכאל פואה

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם