חדר מורים

m 4 news

 

שנת הלימודים נפתחה בלא מעט מהמורות: מבזק חינוך לכבוד הכניסה לשגרת החורף הארוכה

חיים אקשטיין

שביתת המורים: המשכורות יעלו אך היה אפשר למנוע את השביתה ואת השלכותיה

אחרי תקופה ארוכה של שביתות מלאות וחלקיות, בשעה טובה הגיעה לסיומה שביתת המורים במוסדות העל-יסודיים. יום לפני חנוכה, ביום שבמקרה מצוין גם כ'יום המורה', נחתם הסכם בין האוצר ובין ארגון המורים העל-יסודיים כשמשרד האוצר נענה לדרישות המורים להעלאה במשכורותיהם.

תחילת הסיפור כבר בסוף 2016, שאז פג תוקפו של הסכם השכר הקודם עם המורים, אבל ארגון המורים והאוצר לא הצליחו להגיע להסכם חדש. הדרישה העיקרית שהציב רן ארז, יו"ר הארגון, הייתה העלאת שכר המורים באופן גורף, בעיקר שכר המורים החדשים. הוא טען כי במצב הנוכחי, כשמורה צעיר מקבל שכר התחלתי של 6,300 שקלים ושכרו עולה רק כשהוא צובר ותק, צעירים מוכשרים מעדיפים לחפש מקצועות מכניסים יותר. "אנחנו נמצאים במצב בלתי נסבל, 50 אחוז מהמורים שמצטרפים למערכת החינוך נוטשים אותה תוך ארבע שנים", טען ארז במסיבת עיתונאים שקיים אז. "בישראל מלמדים הרבה יותר ימים מאשר ב-OECD, מלמדים יותר תלמידים בכיתה, אבל מקבלים שכר נמוך ב-40 אחוז".

לאחר גל שביתות שנמשך חמישה שבועות הגיעו שני הצדדים להסכם חדש שבמרכזו העלאת שכר המורים: משכורת של מורה בתחילת דרכו לא תפחת מ-8,000 ש"ח, וגם המורים הוותיקים יותר יקבלו תוספת לשכר בסך 480 שקל בחודש. נוסף על כך יקבלו מנהלים ועובדי הוראה תוספת לשכרם. שר האוצר משה כחלון, שהתערב במשא ומתן כמה שבועות לאחר שהחלה השביתה, תיאר את ההסכם החדש: "בשורה של ממש למורות ולמורים. הוא יביא לשיפור איכות ההוראה, לצמצום הפערים במערכת החינוך ולהעלאת המוטיבציה לעסוק בתחום ההוראה".

דברים דומים אמר גם שר החינוך נפתלי בנט: "מדובר בזינוק ממשי לשכר שיעזור מאוד למורים בתחילת דרכם. נמשיך לעשות כל שנדרש על מנת להביא אנשים מוכשרים ואידיאליסטים לתוך המערכת". השינויים אמורים להיכנס לתוקף כבר בחודש הקרוב, אך לא הכול מסכימים עם ההסכמות. מקצת המורים טוענים שעדיין נשאר פער גדול במשכורת בין המורים החדשים לוותיקים, ושכל המאבק התמקד במשכורת במקום בתנאים הפיזיים, המקשים על עבודה ממושכת בכיתות.

יש הטוענים שההסכם אמנם הגיוני, אבל הוא אינו שונה מאוד ממה שהוצע כבר בתחילת השביתה, כך שלא ברורה יעילות השביתה הממושכת. מכל מקום, את הדיונים הללו יהיה אפשר לנהל בנחת בעוד ארבע שנים הודות לסעיף חשוב בהסכם: הוא תקף עד שנת התשפ"ב.

האם 'הצהרת דת' תיעשה נגישה יותר?

נציגי משרד החינוך, משרד המשפטים, הרשות לשירות לאומי-אזרחי ואגף כוח אדם בצה"ל הגיעו בשבוע שעבר לדיון בכנסת שנערך בוועדת החוץ והביטחון בדבר בקשת הרשות לשירות לאומי-אזרחי להקל על הבנות המבקשות פטור משירות צבאי מטעמי דת ומצפון. ברשות מבקשים לחסוך מהבנות את הצורך להתייצב בבית דין רבני כדי לקבל פטור משירות מטעמי דת. האפשרות החלופית, שהוצעה כבר לפני כמה חודשים וכעת עלתה לדיון בוועדה, היא לקיים את כל ההליך בבתי הספר: נציגי בית הדין הרבני יגיעו למוסדות החינוך, וכל מי שתרצה תוכל להצהיר בפניהם על היותה דתייה ולקבל פטור. "המהלך הזה נועד להקל על בנות שגרות בפריפריה ואין בית דין סמוך למקום מגוריהן", הסביר בדיון מוטי אלמליח, מנהל אגף תקצוב ופיקוח ברשות לשירות לאומי-אזרחי.

הדיון בהצעה לא היה פשוט בגלל סוגיות רבות שעומדות ברִקעה. ראשית, לפני כמה שבועות פורסמו נתונים על שיעור גבוה מאוד – קרוב ל-90 אחוזים מכלל המועמדות לשירות – של מבקשות פטור מטעמי דת ובסופו של דבר אינן משרתות בשום מסגרת, גם לא בשירות הלאומי. ברקע עומדים גם יחסי מרכז–פריפריה, מכיוון שהבנות המתגוררות ביישובים מרוחקים מתקשות יותר להגיע לבית הדין הרבני, ועומדת גם השאלה אילו גופים וגורמים יכולים להיכנס בין כותלי מוסד חינוכי.

כמובן, ברקע לכל הדיון עומדת גם השאלה הבסיסית על עצם קיומו של הפטור מגיוס. למעשה הוא לא עמד רק ברקע אלא הונח גלויות על השולחן: כמה חברי כנסת וחברות כנסת טענו בדיון שהתהליך הבירוקרטי צריך להישאר קשה: "צריך להקל על הצהרות הכזב האלה?" טענה בדיון ח"כ ענת ברקו מהליכוד, "שיגיעו ללשכות הגיוס להצהיר. תקלו על חיילי צה"ל, לא על מי שמבקש פטור".

הדיון ננעל ללא הכרעה סופית, ויו"ר הוועדה ח"כ אבי דיכטר ביקש מכל הגורמים הקשורים לעניין לגבש עמדה סופית בחודשיים הקרובים. גם נציגי הרשות לשירות לאומי טענו שינסו לגבש רעיון אחר שיקל על ההליך, שלא דרך בתי הספר.

תוצאות המיצ"ב: התלמידים והמורים בישראל מרוצים

לפני כחודש פורסמו שוב התוצאות הארציות של מבחני המיצ"ב, ויש בהן לא מעט חדשות טובות. מבחני המיצ"ב (מדדי יעילות וצמיחה בתי ספריים) מתקיימים בכיתות ה' וח' ובודקים את מצב בתי הספר בכמה תחומים. במבחנים של שנת התשע"ז נרשמה עלייה של 12 נקודות במתמטיקה בקרב תלמידי כיתות ה', ואצל תלמידי כיתות ח' נרשמה עלייה חדה של 23 נקודות במדע וטכנולוגיה.

מלבד הציונים, לפחות לפי מה שדיווחו הנשאלים בבחינות המיצ"ב, יש מקרי אלימות בבתי הספר, אבל הם אינם רבים. בשנים האחרונות חלה ירידה בדיווחים על אלימות, והשנה רק 5–10 אחוזים מהנשאלים דיווחו על מקרים כאלה, רובם אלימות מילולית (כולל פגיעות ברשתות החברתיות) ומיעוטם הגיעו לאלימות פיזית, לאיומים, לסחיטה ועוד. בעיות שדווקא הולכות וגוברות הן ונדליזם ושתיית אלכוהול, ש-40 אחוזים מהנשאלים דיווחו עליהן.

בסך הכול רוב מוחלט של הנשאלים אמרו שהם מרגישים טוב בבית הספר. 80 אחוזים מהתלמידים הביעו תחושה כללית חיובית, וכן דיווחו 70 אחוזים מהמורים. שיעורי תלמידים דומים אמרו שהם נהנים ללמוד, שהחומר מעניין אותם, שיש להם מוטיבציה ושהם מרגישים שבית הספר משקיע בהם. גם אם את הנתון הזה קשה לכמת ולהגדיר, מרבית המורים והתלמידים בישראל מרוצים.

מאבקן של בנות גבעת-שמואל בתחילת השנה יצר תקדים משפטי: אפשר למנוע מתלמידים ללמוד ברשות אחרת

פסיקה חשובה של בית המשפט עשויה להשפיע על סוגיה טעונה בחינוך הדתי: בחירת מוסד הלימודים העל-יסודי. מדובר בפסיקה נקודתית, אבל עשויות להיות לה השלכות רבות. בית המשפט המחוזי בלוד נדרש להכריע בוויכוח סוער ומתוקשר שמתנהל כבר כמה חודשים בגבעת-שמואל: על פי חוזר מנכ"ל של משרד החינוך, כדי לרשום תלמיד לבית ספר מחוץ למקום מגוריו נדרש אישור מהרשות המקומית. ראש עיריית-גבעת שמואל יוסי ברודני סירב בקיץ האחרון לאשר לקבוצה גדולה של בנות, שכבר נרשמו ללימודים בשנה זו, ללמוד באולפנת צפירה. תלמידות רבות עושות את המסלול מגבעת-שמואל למושב צפריה כבר שנים ארוכות, אלא שלפני שנים אחדות נפתחה בגבעת-שמואל אולפנה של רשת אמי"ת, וראש העיר מתעקש שהבנות המקומיות תלמדנה שם.

ההורים, שכבר רשמו את הבנות לאולפנה, ניהלו מאבק חריף נגד ההחלטה, כולל השבתת הלימודים של בנותיהן וקמפיין תקשורתי ציבורי. בתחילת נובמבר, כחודשיים אחרי פתיחת שנת הלימודים, הכריע בית המשפט במידה מסוימת לטובת שני הצדדים: בטווח הקרוב הבנות שכבר נרשמו לצפירה תוכלנה ללמוד שם, אבל מהשנה הבאה והלאה יהיה אפשר לחייב אותן להישאר קרוב לבית.

הכרעת בית המשפט אינה אומרת כלום על ערים אחרות בארץ שגם בהן מתנהל מאבק סביב שליחת תלמידים ללמוד מחוץ לעיר, אבל סביר להניח שהיא תשמש תקדים. בין הגישה הדוגלת בזכות הנוער ללמוד במקום המתאים לו ובין הגישה המגבילה את הזכות מחשש לאליטיזם, ליצירת פערים ולפגיעה בחברה המקומית, הגישה הראשונה תצטרך לעבוד עכשיו קשה יותר.

עלייה בהצלחה בבגרות במתמטיקה, גם הודות להפרדה בין המינים

גם בלי ידע נרחב במתמטיקה אפשר לראות כמה תלמידים ניגשו בשנה שעברה לבגרות ברמת חמש יחידות ולהבין שתכנית בנט נחלה הצלחה: חלה עלייה ניכרת ברמת הלימוד וברמת השאיפות. לא רק היעד הכללי של משרד החינוך – העלאת מספר הניגשים לבגרות ברמה הגבוהה ביותר – הושג בהצלחה, אלא גם היעד של ההשקעה בפריפריה.

הערים המובילות במספר הניגשים לחמש יחידות הן עדיין ערים באזור המרכז (קריית-אונו במקום הראשון, רמת-השרון במקום השני), אבל הזינוק המורגש ביותר הוא בדרום ובצפון: בערד ובדימונה הוכפל מספר הניגשים לחמש יחידות, וכרמיאל, שהייתה מתחת לממוצע הארצי, הגיעה ל-15.8 אחוזי ניגשים. המצטיינת ביותר היא באר-שבע, שמספר הניגשים בה קפץ ב-87 אחוזים.

את העליות החדות אפשר לזקוף לזכות ההשקעה של משרד החינוך, של הרשויות המקומיות וכמובן של המורים בשטח, אבל כדאי לציין עוד נקודה אחת: מורה באחד התיכונים המקיפים בבאר-שבע ציין שתלמידיו לומדים מתמטיקה בקבוצות נפרדות, ושלמיטב ניסיונו הפרדה בין בנים לבנות משפרת את רמת הלימוד.

תנועת הצופים מפרידה את הלינה

העדויות על פגיעות מיניות לא פסחו על תנועות הנוער, ותנועת הצופים החליטה להגיב: בתחילת כסלו היא הודיעה כי בטיולי התנועה ובמחנות תתקיים פעילות הלילה במתחמים נפרדים: בנים ובנות לחוד. התנועה הודיעה שהנוהל החדש יהיה דומה למקובל בבתי הספר, שגם בהם הלינה נפרדת בטיולים. ההחלטה לא עברה בשקט, הן מצד המתנגדים לרעיון ההפרדה התנגדות עקרונית, הן מצד הטוענים שלא זה מה שימנע פגיעות מיניות – תופעה שיכולה להתרחש גם בבתי ספר ובתנועות נוער שמקפידים בהם על הפרדה. בתנועת הצופים טענו כי הורים רבים דווקא תומכים בהחלטה והוסיפו כי גם מבחינתם לא די בהפרדה הטכנית, ולכן הם יקצו משאבים לטיפול בבעיה בדרכים נוספות.

לוח החופשות החדש בדרך לאישור

האפשרות שמשהו ישתנה בלוח החופשות בישראל נראית קרובה מתמיד נכון לעכשיו. אחרי שמשאלת הלב של הורים רבים הפכה בשנים האחרונות למאבק ציבורי בהובלת ארגון 'הורים עובדים לשינוי', במשרד החינוך ובכנסת דנו בחודשים האחרונים בכמה אפשרויות לקצר את החופשות באופן שיתאים יותר להורים העובדים.

לוח החופשות הנוכחי קיים כמעט ללא שינויים עוד מלפני קום המדינה. הצורך של המורים ושל התלמידים בהפסקות להתרעננות לא השתנה, אבל אצל רוב ההורים חל שינוי של ממש: כיום ברוב המשפחות שני ההורים עובדים, והעבודה בישראל ובעולם המערבי בכלל נעשתה תובענית יותר ויותר. בחודשים האחרונים הציעו בכנסת, במשרד החינוך, בארגוני ההורים ועוד יוזמות לשינוי הלוח, אך חלקן נתקלו בהתנגדות מצד ארגוני המורים, שלא הסכימו לקצר את ימי החופשה.

ימים אחדים לפני חופשת החנוכה הודיע שר החינוך נפתלי בנט על המתווה ללוח החופשות החדש, שאמור להיות רלוונטי לגני הילדים ולכיתות א'–ג'. בחגי ישראל שבהם גם חלק גדול מהמשק נמצא בחופשה יישאר החופש מהלימודים כמו שהוא, והשינויים יחולו על חופשות שבהן המשק פועל כסדרו: חנוכה, החופשה שלפני פסח ואסרו חג שבועות.

הרעיון שבבסיס התכנית החדשה דומה לרעיון של 'בתי הספר של החופש הגדול', יוזמתו של שר החינוך הקודם הרב שי פירון, שעדיין פועלת בחופש הגדול בכיתות הנמוכות. מצד אחד התלמידים והמורים ימשיכו להתאוורר באמצע השגרה המתישה, ומצד אחר ההורים לא יצטרכו למצוא סידור לילדים. בחמישה ימים בחג החנוכה, בחמישה ימים מחופשת הפסח ובאסרו חג שבועות תתקיים פעילות מיוחדת בבתי הספר בהפעלת מדריכים ומורים שיהיו מעוניינים בכך, והם יתוגמלו בהתאם.

כמובן, עוד מוקדם לקבוע שהסיפור נגמר, ועדיין אי אפשר לתכנן תכניות לניסן הקרוב. התכנית מחכה לאישור משרד האוצר כדי לתקצב את הפעילות במוסדות החינוך בימי החופשה. שר האוצר כחלון אמר שהוא מסכים עקרונית עם התכנית אבל צריך למצוא תקציב כדי להפעיל אותה, וזה יוכל לקרות רק לאחר אישור התקציב לשנה הבאה. בזמן הקרוב נדע אם זה רק עניין של זמן או שייערמו קשיים נוספים בינתיים. אם המתווה יזכה לקבל אישור, זה יהיה פתרון חשוב לא רק מבחינת ההורים העובדים אלא גם מבחינת תודעת החגים היהודיים: פעילות מיוחדת בחופשות החגים תשמור על התחושה שלא מדובר בעוד יום שגרתי בשנה.

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
גאולת זמננו

  מאמר מאת הרב שמואל...

מה יהיה בעוד 3,333 שנה?

  מאמר מאת מיכאל פואה

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם