מינוס עשרים

7 20
 
מכתבי הפיטורין נשלחו, הפגנות התקיימו מול קריית הממשלה, אבל נראה שהציבור לא מבין למה בדיוק עלול ערוץ 20 לסיים את שידוריו * בערוץ טוענים לעודף רגולציה ולתקיעת מקלות בגלגלי הערוץ, ומבקריו משמאל משוכנעים שמדובר בספין תקשורתי ואינם מוחים דמעה על השתקת הקול הימני * אילת כהנא מנסה להסביר על מה המהומה ולהבין איך קרה שעומדים לסגור ערוץ טלוויזיה שהצליח להשמיע קול אחר * כאן תמו שידורינו?

אילת כהנא

לפני כחודש שלח מנכ"ל ערוץ 20 שכי פרנץ מכתב ליו"ר מועצת הכבלים והלוויין ובו הודיע, להפתעת הצופים ועובדי הערוץ, כי הערוץ נערך באופן מידי להשבת רישיונו עקב הקשיים הכלכליים שבהם נתקל. הקשיים, לדבריו, נוסעים מרגולציה לא מידתית ומפסיקת בג"ץ, המונעת ממנו להשתמש בזיכיון שידורי החדשות שהוענק לו אשתקד.

הערוץ עלה לאוויר לפני כארבע שנים והיה אחד מחמישה ערוצים ייעודיים שמשרד התקשורת החליט להקים עוד בשנות ה-90. ערוץ 20 מילא את משבצת המורשת הישראלית, ובמסגרת זיכיונו זה לא היה רשאי לשדר חדשות.

בסוף 2016 הוסדרה האפשרות של הערוץ לשדר חדשות, אך האישור בושש לבוא. "הנימוק שלא ליתן אישור לשדר חדשות הוא שהמועצה קבעה כי ערוץ המורשת הפר הפרות מהותיות את תנאי הרישיון שלו", כתב פרנץ. לדבריו, המועצה החליטה לחלט את 4 מיליון השקלים שהפקיד כדמי ערבות, בעוד הרגולטור נחלץ לעזרת ערוץ 10 כשצבר חובות גבוהים ממאה מיליון שקלים.

לא זו אף זו, שינויים מהותיים שנעשו ברישיון הערוץ מעידים כי מועצת הכבלים והלוויין גם מבקשת לקבוע מהי אותה 'מורשת' שאפשר לשדר. בקצרה, המועצה הצרה את הגדרת 'מורשת', הפכה את שידורי הערוץ לכמעט בלתי אפשריים והטילה עליו קנסות של מאות אלפי שקלים. "אגף הפיקוח של המועצה נטל לעצמו את הסמכות לקבוע מהי מורשת ישראל ולהגדירה בפרשנות מצומצמת ודווקנית", כתב פרנץ, "סיווג את תכניות הערוץ כמפרות את רישיונו, ובעקבות זאת הוטלו עליו קנסות כבדים נוספים". נוסף על כל אלו החליטה המועצה לקנוס את הערוץ לבקשת התנועה הרפורמית, משום שלא שילב כראוי, לדבריהם, תכנים רפורמיים בלוח שידוריו.

קלמן ליבסקינד, חבר פאנל 'הפטריוטים', תכנית האקטואליה הפופולרית בערוץ, פרסם טור נוקב במעריב ובו טען כי ערוץ 20 נפל קרבן לשלטון הפקידים. לדבריו, מועצת הכבלים והלוויין נשלטת על ידי פקידים שמפעילים רגולציה בלתי מידתית כלפי הערוץ וכלפי בעל הבית שלו – איש עסקים פרטי שאינו יכול לעמוד עוד בקנסות שהמועצה מטילה עליו חדשים לבקרים.

"אין בכוונתנו להמשיך ולנהל מאבקים חסרי תכלית, שכן כל בר דעת מבין שיש כאן מגמה מכוונת ושיטתית", מסכם פרנץ במכתבו. "אשר על כן, אנו מודיעים בזאת למועצה, כי אנו נערכים באופן מיידי להחזרת הרישיון".

משמיעים קול אחר

בעת האחרונה יצאו להפגין מול קריית הממשלה עובדי ערוץ 20, ובהם גם השדרן והעיתונאי אראל סג"ל. "המערכת פועלת באופן של איפה ואיפה", מותח סג"ל ביקורת בשיחה עם 'עולם קטן'. "נכון, היו הפרות על ידינו, אולם הטענה שלנו היא שיש כאן אכיפה סלקטיבית: ננקטו פחות סנקציות כלפי ערוצים אחרים. נכון ששידרנו חדשות כשלא היה אפשר להתעלם מהן. אנחנו לא יכולים לשרוד בלי שידורי חדשות ובלי שידור אקטואלי. תוכני המורשת לבדם לא מחזיקים את הערוץ".

אולי למרות הטענות לרגולציה לא מידתית בכל זאת טעיתם בדרך?

"אני מניח שנעשו טעויות. בשוק כל כך קשה ואכזרי כמו שוק המדיה, תוך כדי מהפכה טכנולוגית שקורית בזכות הרשתות החברתיות, ברור שעושים טעויות. עם זאת בתקופה הקצרה שהערוץ באוויר הוא הצליח להגיע לתודעה הציבורית ולהשמיע קול אחר. זה לא עניין של מה בכך".

שכי פרנץ, מנכ"ל ערוץ 20: "אגף הפיקוח של המועצה נטל לעצמו את הסמכות לקבוע מהי מורשת ישראל ולהגדירה בפרשנות מצומצמת ודווקנית, סיווג את תכניות הערוץ כמפרות את רישיונו, ובעקבות זאת הוטלו עליו קנסות כבדים נוספים. אין בכוונתנו להמשיך ולנהל מאבקים חסרי תכלית, שכן כל בר דעת מבין שיש כאן מגמה מכוונת ושיטתית"

לאור הבנת נחיצות הערוץ נחלצו לעזרתו שר התקשורת איוב קרא וחברי כנסת אחרים. הצעת חוק שהגישה חברת הכנסת שרן השכל מהליכוד, ועברה בקריאה ראשונה, נועדה לשנות את המעמד הנוכחי של חמשת הערוצים הייעודיים ולהפוך אותם לערוצים שפועלים תחת רישיונות מסחריים רגילים, ללא מחויבות להתמקד בתוכן ייעודי מסוים. שינוי כזה יאפשר לערוץ לשדר גם תכניות שאינן דווקא שידורי מורשת ויקנה לו עוד אפשרויות פרסום. קרא מנסה כעת, עם משרד המשפטים, להביא לידי אישור מזורז של הצעת החוק של ח"כ השכל.

"הגבלתם של הערוצים הייעודים בקשיחות לתכנים ספציפיים שהוגדרו להם מראש אינה מאפשרת תחרות הוגנת ומקשה עליהם לפעול", נכתב בהצעת החוק. "מוצע לאפשר לערוצים ייעודיים להגדיל את היקף הפרסום, להחיל עליהם קריטריונים דומים לערוצים מסחריים אחרים ולהגביל את יכולתה של מועצת הכבלים והלוויין להטיל עליהם סנקציות".

מה אתם עונים למי שטוענים כי מדובר בספין תקשורתי של הערוץ?

"למי שטוען כך אני מציע שיבוא לדבר עם העובדים שקיבלו את מכתבי השימוע", עונה סג"ל. "הגענו על הגחון, והבעלים אומר בצדק שאינו רוצה להפסיד עוד, בייחוד לאור העובדה שהוא גם לא מקבל את מה שכבר הבטיחו לו. הגיעו מים עד נפש, ואני מבין אותו. זה מצב מאוד מתסכל, שאדם בא לעשות עסקים בישראל ומרגיש שבמקום לעזור לו רק מפריעים".

האם העובדה שערוץ 20 נחשב 'תומך' נתניהו לא גרמה לכך שנלחמים עבורכם פחות מבמקרים דומים, עיין ערך ערוץ 10?

"אני לא יודע מה זה 'תומך נתניהו'; אני יודע שבערוץ שלנו יש יותר עמדות שמזוהות עם הימין, וגם בהן יש ספקטרום. אני אגב גם הייתי בטוח שב'בית היהודי' מבינים את חשיבות קיומנו. ברור לי למשל שחוות הדעת של משרד המשפטים, שאומרת שלא לאפשר לערוץ לשדר חדשות עקב ההפרות, לא משקפת את עמדתה של השרה שקד. אני בטוח שהשרה שקד והשר בנט בוודאי לא רוצים שיסגרו את הערוץ. אני לא מטיל בהם ספק", הוא חותם בפנייה ברורה.

גורלו של ערוץ 20 תלוי כעת בהעברה מהירה של התיקון להצעת החוק של ח"כ השכל בקריאה שנייה ושלישית. בינתיים עוד חברי כנסת מהליכוד מצטרפים למערך ההגנה, בעוד ערוצים אחרים, מקדשי הפלורליזם, עולים להתקפה.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תן לי את היום הזה

  הטור של סיון רהב...

בג"ץ והחמץ

  דברים שאמר ראש ישיבת...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם