הרבה יותר מ"לחיים"

m 2 wine
חנות אלכוהול המחזיקה את מבחר היינות של יקבי יו"ש נפתחה לאחרונה בקרני שומרון, וזו הזדמנות חשובה לדבר על אחת הסוגיות הלא מדוברת: אלכוהול ויהדות

נדב גדליה

אלכוהול בקרב דתיים כבר מזמן לא מסתכם ביין משובח לקידוש. בשנים האחרונות, נרצה או לא, שתיית אלכוהול לסוגיו צוברת תאוצה בקרב צעירים דתיים שלא מוכנים להתפשר על איכות הוויסקי והוודקה שלהם. פתיחתה של חנות ייחודית לממכר אלכוהול בקרני שומרון מובילה אותנו לבירור הסוגיה עם משה דל, הבעלים (עם שותף) בן ה-23.

משה גדל בעמנואל ומגדיר את עצמו בחצי חיוך "דייר בית האח הגדול בפוטנציה"."גדלתי בעמונאל החרדית, למדתי בישיבה תיכונית באלון מורה, וכיום אני דובר יידיש ומבין גם ערבית". לא מזמן סיים משה תואר ראשון בלוגיסטיקה וניהול באוניברסיטת בר אילן והחליט לקפוץ למים העמוקים שבהם שוחים בעלי העסקים הקטנים בישראל."היום כשאתה בא לפתוח עסק אומרים לך מיד ששמונים אחוז מהעסקים הקטנים נופלים ושזה לא כדאי כלכלית", מספר משה על חששותיו. "אבל אני אומר לאנשים: תאמינו שקורצתם מהחומר של העשרים אחוז שכן מצליחים".כשאתה צעיר, נדמה שהחששות לפתיחת עסק מתגמדים מעט. "תמיד אפשר לחזור להיות שכיר; יש לי תואר ראשון, לא?" משה צוחק ומסביר למה בחר דווקא בפתיחת עסק לממכר אלכוהול לציבור הדתי המתגורר בשומרון.

"למדתי באוניברסיטה ממרצה חכם שאם אתה רוצה להצליח בעסק אתה צריך למכור משהו שבטוח ילך: טיטולים לחרדים או אלכוהול לחילונים. עכשיו האלכוהול חודר גם לציבור הדתי. זו תופעה שאי אפשר להתעלם ממנה".

"אנשים מתלהבים מתוצרת חוץ, אבל אלו רגשי נחיתות שאומרים שאם הבקבוק לא הגיע מחו"ל אז לא השקעת מספיק וזה לא טוב...מכונות כביסה גרמניות הן יותר טובות, נכון. אבל היינות הישראליים מיקבי השומרון מפציצים ברמה בינלאומית, לא פחות"
לשמור את השומרון שמח

"שומרון הוא המניה החמה של ישראל", הוא מכריז. "כתושב עמנואל אני רואה שכל הזמן בונים באזור ויש פריחה. לא יפנו פה.חשוב לי להכיר לאנשים את היינות של יקבי הבוטיק באזורים כמו יהודה, שומרון ובנימין. אלה יינות שלצערי לא מוכרים אותם בכל מקום בארץ ובעולם. מצחיק שיש יקבי בוטיק בשומרון שזוכים בפסטיבלים בעולם אבל יש להם 'כתם' של יהודה ושומרון.

"כמתיישב וכאחד שרוצה לגדל בשומרון את המשפחה שלי - אני מרגיש שיש מטרה נוספת מעבר לפרנסה מהעסק שלי. לכן יותר מחמישים אחוז מהסחורה בחנות שלי מגיעים מיקבים מיהודה ושומרון: מגבעות, מפסגות, מהר ברכה, מקדומים, מקרני שומרון, מגוש עציון, מיצהר, מאפרת ועוד. תגיד שזה עסק לכל דבר? נכון, אבל גם יוסי דגן רוצה להתפרנס מראשות המועצה חוץ מהשליחות שהוא רואה בזה.אני הרבה יותר שמח למכור יין שמקדם את האזורים האלה בארץ מאשר למכור יינות של 'כרמל' שגם ככה חזקים בשוק ואנשים צורכים אותו בכל מקום".

מה ההבדל בין אלכוהול ישראלי לכזה המיוצר בחו"ל?

"אנשים מתלהבים מתוצרת חוץ, אבל אלו רגשי נחיתות שאומרים שאם הבקבוק לא הגיע מחו"ל אז לא השקעת מספיק וזה לא טוב...מכונות כביסה גרמניות הן יותר טובות, נכון. אבל היינות הישראליים מיקבי השומרון מפציצים ברמה בינלאומית, לא פחות".

"לפי החוק ובצורה בריאה"

כשאנו תוהים על הקשר בין אלכוהול והציבור הדתי, משה נחרץ: "זו תופעה שבורחים ממנה, אני יודע. אבל אין מה לעשות, היא נכנסה עמוק לציבור שלנו. לא יעזור לקבור את הראש בחול כמו בת יענה. רק הסברה נכונה ועוד הסברה על העניין תעזור. צריך לדאוג שאנשים ידעו איך שותים נכון. גם בחתונות של רבנים אני רואה בירות. במחנה יהודה בחמישי בלילה כל טובי בני הציונות הדתית יושבים על בירות. בלי מכות וקללות. וליד זה נמצא האזור הלא דתי ובו קורות הבעיות. תכל'ס, בסופו של דבר שתייה נכונה קשורה לערכים של האדם עצמו ביומיום".

מה הרגלי השתייה שלך?

"אני ילד טוב ירושלים, וכן, כל יום חמישי אנחנו יושבים על טקילה כמה שעות, שותים בנחת. זה לא גורם לי לעשות מעשים לא טובים חלילה, ומשמח אותי לעשות טיפה 'לחיים' עם החברים. זה לא כל יום ואני לא מתכנן חלילה להפוך את זה להרגל יומיומי.

"אני חושב שכל עוד צריכת אלכוהול נעשית במינון נכון ובצורה טובה זה בסדר גמור.גם רכב לילד בן 15 זה מסוכן. אלכוהול הוא דבר חוקי והכול עניין של מידה. מי שצורך הרבה ובלי חשבון - זה בעייתי, אבל אותו דבר נכון גם לגבי מלח וסוכר. אין דבר רע בוויסקי משובח אבל ברור שצריכה יומית קבועה היא דבר גרוע".

לא מטריד אותך שכבעל עסק נוצר לך אינטרס להגביר את צריכת האלכוהול?

"יש לי אינטרס שישתו וישמחו אבל האינטרס הכי גדול שלי הוא שאנשים ישמרו על עצמם. יש שיתוף פעולה עם המשטרה שלא נמכור לחבר'ה צעירים ולא נמכור בשעות שאסור למכור. הכול לפי החוק ובצורה בריאה".

מה הציבור הדתי-לאומי אוהב?

"זה מתחלק לגילאים, ובדרך כלל זה עובד ככה: בחור בין 24 ייקח שישיית בירות וייגר-מאסטר, נניח. אבא שלו, המבוגר יותר, יבוא ביום שישי וייקח יין בוטיק של גוש עציון לשבת.אולי גם ישקיע באיזה ליקר שוקולד לאשתו. הסבא לא יוותר על מלאי של סטוק 84. בגילאים שבין לבין, 30-40, שם הכיוון נוטה יותר לוויסקי".

מה העתיד צופן בתחום לדעתך?

"אצל החילונים האלכוהול נכנס חזק כבר מזמן וגם אצל החרדים. הציבור הדתי-לאומי, כמו בדברים אחרים, מגיע לזה באיחור. אבל הציבור הדתי-לאומי קולט משהו ומתלבש עליו והופך למאסטר בתחום. אנחנו להערכתי נהפוך מצרכנים ליצרנים. לא יהיו רק יקבי בוטיק ליין אלא יהיו גם יצרנים טובים לוודקה, ויסקי, הכול. ייקח זמן, אבל זה יקרה גם בישראל ולא פחות טוב מהעולם".

לתגובות: נדב גדליה בפייסבוק.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם