תוחזר התמימות לתחפושת

m 2 purim
מחאה של דתייה על צניעות ילדים בתחפושות פורים יצרה הזדהות חילונית רחבה ברשת

נדב גדליה

חרף ההבדלים בין גברים ונשים, אין ויכוח איך נראית שוטרת אמתית: אזיקים, אקדח, מדים. לדמות הזאת אין שום קשר לתחפושת השוטרת המוצגת בקטלוגים של תחפושות הפורים המיועדות למכירה לילדות. קשה שלא לשים לב שבשנים האחרונות הופכות תחפושות הילדים בפורים למפגן מתירנות המציג כמעט כל תחפושת שתרצו - בגרסה המנסה להיות חושפנית בדרך כלשהי.

מחאת רשת חדשה התופסת תאוצה רבה ברשתות החברתיות קוראת לעשות סדר בארון התחפושות ולמגר את תופעות התחפושות החושפניות. "כל שנה מדברים על התחפושות של הילדות ועל איך שזה נראה, ואף אחד לא עושה כלום", אומרת מיכל פרינס (37), דתייה, דוקטורנטית למגדר, אם לשלוש בנות ובן המובילה את מחאת התחפושות העונה להאשטאג  #איזו_מין_תחפושת.

המחאה של התחפושות היא רק טריגר כדי לשאול למה החברה רוצה - ולא רק בפורים - שככה ילדות ייראו? למה החברה רוצה שככה נשים ייראו? ואיך קורה שאנחנו נותנים לזה להימשך? המאבק הוא על העולם ועל נשים באופן כללי

"התקבצנו כמה אימהות והחלטנו לעשות מעשה. הבנו שבעידן הרשתות החברתיות די פשוט לעשות קמפיין נגד משהו כזה, שבשטח יש לו הרבה תומכות ואימהות שמודאגות ממנו. בניגוד לשיח על החפצת נשים ולבוש צנוע באופן כללי, כאן ידענו שתהיה תמיכה רחבה יותר, גם מהציבור הכללי. זאת ממש לא מחאה של צניעות במגזר הדתי. העניין של תחפושות לא צנועות לילדות חוצה מגזרים.אם לכל אישה בוגרת יש בחירה אם להיות צנועה או לא, פה יש קונצנזוס שככה ילדות לא צריכות להתחפש".

קמפיין אקטיבי לטובת השנה כולה

במסגרת הקמפיין מתבקשים הגולשים והגולשות לעצב מודעה גרפית (על פי פורמט ועזרים הנמצאים בדף הפייסבוק 'איזו מין תחפושת') שתעביר את המסר "גם בפורים - משאירים אותן ילדות". אחרי העיצוב מתבקשים תומכי הקמפיין להעלות לרשתות החברתיות את המודעה המעוצבת ולהוסיף את ההאשטאג של הקבוצה.

בינתיים, הפוסטים שמועלים במסגרת המחאה זוכים לאלפי שיתופים ומעוררים תגובות רבות - כפי שצפתה פרינס - גם בקרב הורים חילונים. "המטרה שלי היא לעורר סוף סוף את הסימן שאלה הזה של החפצת בנות צעירות בכל ימות השנה", מגלה פרינס. "זה נוגע לאופן שבו מציירים אותן בפרסומות ובמסרים שהן מעבירות. המחאה של התחפושות היא רק טריגר כדי לשאול למה החברה רוצה - ולא רק בפורים - שככה ילדות ייראו? למה החברה רוצה שככה נשים ייראו? ואיך קורה שאנחנו נותנים לזה להימשך? המאבק הוא על העולם ועל נשים באופן כללי - שלא יסתכלו על אישה כאובייקט. אישה היא דבר שלם ונפלא וחבל שהמסרים והדגש מופנים כל הזמן הם רק למיניות האישה".

אם הנושא חשוב כל כך, מדוע לא פתחתם בקמפיין הקורא לחרם נגד משווקי התחפושות הללו?

"אני לא מאמינה בשינויים של רגולציה או חרם", אומרת פרינס. "זה לא יחזיק מעמד מעבר לשלושה ימים ואחרי פורים זה יתאדה.פורים והתחפושות שבו הם הזדמנות לשיח בתוכנו ועם הילדים שלנו. שיח שאני מקווה שיגיע בסופו של דבר גם למקומות אחרים כמו לבוש באופן כללי והתפיסה שלנו בנוגע להחפצת נשים".

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם