בהצלחה לכינרת

4 kineret
אחרי עשרות שנים של צליחות מעורבות בשבת, בפעם הראשונה גם שומרי שבת יוכלו ליהנות מצליחה מאורגנת ובטיחותית של הכינרת

נדב גדליה

צליחת הכינרת הוא אירוע השחייה העממי הגדול בישראל. בכל שנה סביב ספטמבר-אוקטובר, שהגשמים בהם מועטים, מתקבצים ישראלים יחידים וקבוצות ומצטרפים לחצייה משותפת של הכינרת בכל מיני מקצים המתאימים לכל גיל ולכל רמת כושר.

אמנם תופעת צליחת הכינרת החלה אי שם בשנות ה-30, אך עממיות האירוע החלה רק בסוכות תשט"ו (1954). יום הצליחה משתנה משנה לשנה כדי שלא יתנגש באירועי לוח השנה העברי, אולם פעם אחר פעם הוא נקבע להיערך בשבתות בלבד, מה שלא מאפשר לשומרי שבת להשתתף בו.

לא עוד. לפני תשע שנים בשקט בשקט החלו נשים שומרות שבת מהיישוב יד בנימין לארגן להן צליחה שנתית, נפרדת וצנועה בימות החול. הקיץ יגיע גם תורם של הגברים לחלץ עצמות ולהזיז את הגוף במים: מיזם חדש בשיתוף ישיבות ההסדר וישיבות בני עקיבא מרים את הכפפה ומארגן בפעם הראשונה בהיסטוריה הארץ ישראלית צליחת כינרת מאורגנת ביום חול המיועדת לגברים בלבד.

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ': "אני לא יודע עד כמה אצליח, ומקווה שלא יטרוף אותי כריש בדרך. אני חושב שחשוב להציג שאנחנו יכולים לעשות הכול בקדושה ובצניעות. בגדול אני לא חובב של שני דברים: טיסות בשמים ושחייה במים. אני מעדיף לחיות על הקרקע, אבל בשביל מיזם חשוב כזה, שגם תורם לישיבות, אני מוכן להירטב"

"עשרות שנים צולחים את הכינרת שחיינים וקבוצות, אך האירוע נערך תמיד בשבת ובשחייה מעורבת, ככה שלשומר שבת אין מה לחפש שם", אומר נפתלי קנדלר (43), מנהל פיתוח מרכז ישיבות בני עקיבא, יוזם הצליחה הגברית ושחיין חובב בעצמו. "בהתחלה הספורט האישי שלי היה ריצה, ואחרי שחשתי כאבי ברכיים עברתי לשחייה, שלא פוגעת בשום עצם. שלוש פעמים בשבוע אני שוחה 40 דקות בבריכה ביד בנימין, ונהנה. זו ההתבודדות הטובה ביותר. שקט מוחלט. אף אחד לא מדבר. הרפיה.

"כששמעתי על צליחת הכינרת שעושות הנשים ביישוב, חשבתי לעשות איזו צליחה עם חבר, לבד. אחר כך החלטתי שכדאי לשלב את זה עם ישיבות ההסדר וישיבות בני עקיבא, שאני עובד אתן, ולשתף בצליחה את כלל הציבור".

לצלוח את הכינרת ועל הדרך לתרום לישיבות

אתה בטוח שאפשר לסחוב את המגזר שלנו לספורט אתגרי כל כך?

"שחייה היא תחום לא מפותח, ולאט לאט הוא מתפתח במגזר שלנו", מכריז קנדלר. "כמה בריכות נפרדות יש היום? לא הרבה. אין נגישות לבריכות נפרדות כמו שיש בציבור הכללי. להערכתי יש במגזר שלנו אלפי שחיינים, גם אם לא מאות אלפים כמו בתחום הריצה, והצליחה הקיץ מיועדת להם. אני מעריך שהשנה יגיעו סביב מאה-מאתיים איש, ואלף איש בשנים הבאות. קח מעכשיו שלוש-ארבע שנים, ונגיע למספרים האלה".

איך אירוע הצליחה יתקיים בפועל?

"אנחנו עושים ארבעה מקצים: מקצועני באורך ארבעה קילומטרים, ויהיו גם מקצים של שלושה קילומטרים, שניים וקילומטר אחד. אין מה לפחד. גם מי שחוששים לעשות את כל הצליחה יכולים להרשות לעצמם קילומטר אחד, ואם יוכלו להאריך – יאריכו.

"הכול מאובטח. יהיו לאורך הכינרת סירות, וכל מי שיתעייף יוכל לחזור בהן ליבשה. המקצה מאורגן על ידי 'שוונג', חברת ההפקה הטובה ביותר בתחום הספורט והבטיחות. האמרגן שלהם הוא דתל"ש, וכששלחתי לו שיעור תורה שלי שאני מעביר לצעירים הוא התלהב ואמר לי: 'ואו, אם היית משקיע במקום בשיעור שעה בכל בוקר בספורט היית מגיע רחוק'", קנדלר צוחק. "בציבור שלנו אנחנו משקיעים גם בתורה, גם בערכים, גם במשפחה, גם לוקחים עבודה מאתגרת. אני לא רואה בזה פיגור מאחורי הספורט בעולם הכללי, שכבר מזמן משקיע בשחייה. זה עניין של סדר עדיפויות. שום דבר לא צריך להיות מוחלט. במגזר אנחנו עושים הכול, רק באיזון בריא ונכון. עכשיו הגענו גם לספורט הימי".

יהיו פרסים?

"הצליחה הנפרדת של הנשים היא חוויה; אצלנו הגברים זה יהיה יותר תחרותי. בכל זאת, אנחנו אוהבים למדוד כל דבר, לפחות אני... כל צולח יקבל צ'יפ שימדוד את הזמן שלו. שלושת הראשונים בכל אחד מארבעת המקצים יקבלו גביע, לא פרס כספי. גביע כבוד".

ההשתתפות בצליחה כרוכה בעלות של 1,200 ש"ח תרומות שמוטל על כל צולח לגייס למען ישיבות ההסדר וישיבות בני עקיבא. "גייסנו תורם אלמוני שהבטיח לשים 2,400 שקל על כל מי שישתתף וישיג את תרומת ההשתתפות בצליחה על סך 1,200 ש"ח, ככה שהתרומה כפולה. אפשר גם לחלק את זה לתשלומים, תעשה הוראת קבע – ותצלח. אין פה רווח עסקי, המטרה היא לגייס כסף למען הישיבות, ולעשות זאת בכיף על ידי ספורט אתגרי".

סמוטריץ' כבר ארז בגד ים

גם סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן צפוי להשתתף בצליחה, והוא ממש לא לבד. חברי כנסת ורבנים מהמגזר הכריזו כי ישתתפו באתגר הצליחה. "צליחת הכינרת דורשת גבורה פיזית ניכרת, והחלטתי להציב זאת כיעד לעצמי ולתלמידיי", אומר הרב אביב זגלמן, ראש ישיבת בני עקיבא ההסדר בחולון, "כדי להציג דגם לדמות התלמיד החכם הארץ ישראלי. הרב קוק כותב שעניינה של תורת ארץ ישראל הוא איחוד התחומים: 'חפץ השקידה המצוינת וחשק ההתפתחות הגופנית, שבחוץ לארץ, היו נדונים כרחוקים זה מזה וסותרים זה את זה, הנם עומדים לנו עתה להיות מאוגדים בחוברת של קשר ואגודת אמת, וכל אחד מסייע את חברו, להרחבתו והעמקתו, להתפשטותו ושכלולו'. בישיבת חולון אנו שואפים לגדל תלמידי חכמים שמאחדים באישיותם את כל כוחות החיים".

"התבקשתי לעניין, ואני בע"ה מצטרף לצליחה", מגלה לנו חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ'. "אני לא יודע עד כמה אצליח, ומקווה שלא יטרוף אותי כריש בדרך", צוחק סמוטריץ', "אני לא כזה שחיין מקצועי, אבל אני חושב שחשוב להציג את זה: כן, אנחנו יכולים לעשות הכול בקדושה ובצניעות.

"אני בא לשחות כדי להזדהות עם המפעל החשוב הזה למרות שבגדול אני לא חובב של שני דברים: טיסות בשמים ושחייה במים. אני מעדיף לחיות על הקרקע, אבל בשביל מיזם חשוב כזה, שגם תורם לישיבות, אני מוכן להירטב".

לתגובות: נדב גדליה בפייסבוק

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
גאולת זמננו

  מאמר מאת הרב שמואל...

מה יהיה בעוד 3,333 שנה?

  מאמר מאת מיכאל פואה

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם