תציל אותי מהצבא הסובייטי

24 mendelewitz
"אמרתי לאלוקים – אם אתה קיים, תציל אותי מהצבא הסובייטי"
בעשור החמישי התרחש נס קיבוץ גלויות נוסף: הגוש הסובייטי התפרק ומאות אלפי יהודים החלו שוטפים את ארץ ישראל באחת מהעליות הגדולות שידענו. כשמדברים על אותם 'אסירי ציון' שהיו אלה שחצבו בעיקשות במסך הברזל, יש מי שרואים את נקודת המפנה העיקרית בסיפור דווקא במבצע שנכשל – 'מבצע חתונה' – שבעקבותיו נשפט האחראי לו יוסף מנדלביץ' למאסר עולם * לפני חודשים ספורים חזר הרב מנדלביץ' לרוסיה, הפעם כדי לקבל מעל בימת הקרמלין עצמו את "פרס הגבורה" על מה שעולל למדינה ההיא אך לפני שלושה עשורים

רועי אהרוני

הרב יוסף מנדלביץ' נולד שנה לפני הקמת המדינה בריגה שבלטביה. כשהיה בן 10 נעצר אביו בהאשמת שווא רק בגלל היותו יהודי. אמו של הרב מנדלביץ' לא הצליחה לשאת את אי הצדק הזה ונפטרה בדמי ימיה. הרב מנדלביץ' מצא את עצמו בגיל צעיר ללא אם ורחוק מאביו הכלוא.

"זכיתי אז לתפילה הראשונה שלי, תפילה זכה של ילד", הוא משחזר. "בזמן המשפט של אבי, גיליתי שאני פונה בתפילה למישהו שאינני יודע מיהו, כדי שיציל את אבא שלי. כתלמיד בבית הספר הסובייטי לימדו אותי שאין אלוקים, ופתאום אני מגלה שליהודים יש כתובת".

השומע לתפילת ילדים הביא לזיכויו של אביו ולשחרורו מהכלא. "עד אז היינו חלק אינטגרלי מהעם הסובייטי, זרמנו יחד עם העדר. אבל המעצר של אבי גרם לניתוק מהמשטר".

נקודת הציון הבאה שמזכיר הרב מנדלביץ' היא השתתפותו כתלמיד תיכון בשיקום מקום הטבח ההמוני של יהודי ריגה בגיא ההריגה רומבולי. שם החל להירקם החיבור שלו לציונות – מפגש עם אסירי ציון הוותיקים שארגנו את עבודות השיקום, הכרת ההיסטוריה היהודית שלא נלמדה בתיכון הסובייטי ומחשבות על גורלו של עם ישראל.

"באתר הזה הקמתי ארגון מחתרתי שתכליתו חינוך היהודים", מספר הרב. "לימדנו עברית ויהדות, הפצרנו ביהודים שאסור להם להתבולל וסיפרנו כי יש להם מולדת במדינת ישראל".

הרב מנדלביץ' מספר כי אחרי מלחמת ששת הימים, התרחבה הפעילות. "מלחמת ששת הימים הייתה דחיפה לכל הפעילות, לא רק אצלנו אלא בכל העולם. רק אחרי עשרים שנה מִקום המדינה, גילו יהודי התפוצות שיש מדינה. מבחינת ידיעה חיצונית הם תמיד ידעו, אבל אחרי מלחמת ששת הימים נוצרה גם ידיעה פנימית. ידענו מבפנים שיש לנו במה להתגאות".

"בשלב הזה כבר היה ברור לי שכפעיל ציוני אני לא יכול לדבר על חזרה לארץ ישראל בלי לדבר על חזרה לתורת ישראל. הבנתי אז שעלייה לארץ ישראל אינה רק העברת הגוף מבחינה גיאוגרפית, אלא שינוי מוחלט מהאידיאולוגיה הסובייטית, לעלות למדרגת אבותיי אברהם, יצחק ויעקב. התודעה כבר הייתה שם, אבל הייתי זקוק לעוד דחיפה"

אז גם פנה הרב מנדלביץ' למשרד הפנים בבקשה לקבל אישור יציאה לארץ ישראל – "אישור שאפשר היה לבקש אבל לא לקבל", הוא אומר בחיוך. "כשסורבתי, החלטתי להפסיק את הלימודים. אמרתי לעצמי: מוטב שאהיה פועל פשוט בארץ מאשר מהנדס בברית המועצות".

ברגע שהרב מנדלביץ' הפסיק את הלימודים, הוא קיבל צו גיוס. "בלילה לפני שהתייצבתי בלשכת הגיוס, עשיתי דיל עם הקדוש ברוך הוא", מספר הרב. "אם אתה קיים, אמרתי לו, תציל אותי מהצבא הסובייטי, ואני מבטיח שאשמור ואקיים מצוות כמו שצריך. בשלב הזה כבר היה ברור לי שכפעיל ציוני אני לא יכול לדבר על חזרה לארץ ישראל בלי לדבר על חזרה לתורת ישראל. הבנתי אז שעלייה לארץ ישראל אינה רק העברת הגוף מבחינה גיאוגרפית, אלא שינוי מוחלט מהאידיאולוגיה הסובייטית, לעלות למדרגת אבותיי אברהם, יצחק ויעקב. התודעה כבר הייתה שם, אבל הייתי זקוק לעוד דחיפה". גם הפעם נענה הקדוש ברוך הוא לתפילתו ומצאו אצל המועמד לגיוס סעיף שהוביל לשחרורו מהצבא.

מטרוריסטים לקורבנות

בתפקידו כעורך ביטאון מחתרתי נודע לרב מנדלביץ' על תכנית שמתגבשת: "נודע לי שאחד החברים מקבוצה בלנינגרד, מארק דימשיץ, הוא טייס צבאי בדימוס שהציע לחטוף מטוס, לעבור את הגבול לשוודיה ושם לערוך מסיבת עיתונאים כדי לעורר את דעת הקהל היהודית ברחבי העולם לתמוך במאבק שלנו", מספר הרב. "הרעיון היה לחטוף מטוס אזרחי ריק ושדימשיץ יטיס אותו, וכך לא נצטרך לערב בפעולה חפים מפשע ולא יהיה לנו דם על הידיים. עם זאת, לקחנו אתנו נשק מתוך החלטה שאם לא תהיה בררה, נשלוף אותו כדי להילחם למען חירות עם ישראל".

בסופו של יום, שום מטוס לא נחטף ושום נשק לא נשלף. שירות הביטחון הסובייטי עלה עליהם, כנראה על ידי שתולים שהיו בארגון המחתרתי. "קשה לקבוע מי הסגיר אותנו, אבל אילו הייתי יודע, הייתי נותן לו פרס", הרב מפתיע. "בזכותו נעצרנו והפכנו מטרוריסטים לקרבנות. כל העולם ידע על רצוננו העז לעלות לארץ ישראל, וזה מה שאפשר את המאבק הגדול. הקדוש ברוך הוא, שבוודאי רצה בהצלחת המאבק הזה, שלח את אליהו הנביא שילשין עלינו".

הרב מנדלביץ' מספר שהוא בקשר היום עם מי שנמנו אז עם ראשי המאבק בארצות הברית. "הם אומרים לי היום: 'ידענו שצריך לעזור ליהודים, כל המערכות היו בהיכון, אבל לא היה לנו 'קייס'. ביום ששמענו שנעצרתם אמרנו – זה האות לפתיחת המאבק".

המשטר הסובייטי האשים אותם בבגידה ובפגיעה בביטחון לאומי ואיימו עליהם בגזר-דין מוות. "האיומים עבדו על חלק מהנאשמים, כי מהפחד של גזר-דין מוות אנשים נשברו והחלו לשתף פעולה", אומר הרב. "האמונה שהייתה לי עזרה לי לא להישבר ולא לשתף פעולה.

"משפט לנינגרד התנהל בחנוכה, והרוח המיוחדת שיש בחנוכה שינתה למשטר את התכניות. הנאשמים, אף על פי שלא החזיקו מעמד בזמן החקירות, פתאום עמדו ישר ואמרו 'אני מאמין'. דמיינתי לעצמי שאנחנו באולם המשפט עורכים את מסיבת העיתונאים שתכננו לערוך בשוודיה. כל אחד מאתנו הדליק נר חנוכה מלשדו ודמו, כי להגיד 'אני מאמין בארץ ישראל ורוצה להיות בה' זה לשרוף את עצמך".

ב"זאת חנוכה" נגזר דין מוות על הטייס ועל משנהו, והרב מנדלביץ' קיבל את העונש השלישי בחומרתו – מאסר עולם. אבל מהר מאוד התחוללה תפנית. מתברר שהלחץ הבינלאומי הגדול השפיע על הרוסים, שהיו מודעים לתלות שלהם במסחר הבינלאומי ובטכנולוגיה המערבית. בעקבות כך הם המתיקו את גזרי הדין, והרב מנדלביץ' קיבל 12 שנות מאסר.

אבל הניצחון שעליו מדבר הרב מנדלביץ' הוא אחר: "מיד אחרי המשפט שלנו קיבלו 15 אלף אנשים אישורי יציאה, ושנה לאחר מכן 30 אלף. אחרי שיצאתי מהכלא, היו כבר 300 אלף איש שקיבלו אישורי יציאה. זה היה הניצחון".

העלייה הרוסית תלויה במצבנו הרוחני

בתוך הכלא עסק הרב מנדלביץ' בחינוך האסירים היהודים. כשגילו שהוא לא עובד בכלא בשבת, דנו אותו לשלוש שנות מאסר בתנאים מחמירים ושלחו אותו ל'כלא איקסים' לפושעים קשים.

באחת הפעמים מצאו אצלו בחיפושים חומש, סידור וספרים בעברית, שהוגנבו לכלא באמצעות שיחוד הסוהרים. "כשהחרימו ממני את הספרים, פתחתי בשביתת רעב", הוא מספר. "שתיתי מים בלבד במשך חודשיים. הדבר התפרסם בכל העולם". בסופו של דבר הוצא האסיר המסוכן ממחנה הכפייה והוטס למוסקבה. "שם הודיעו לי שבגלל ההתנהגות הגרועה שלי לא איכול להיות אזרח סובייטי, וגירשו אותי ארצה".

הרב הגיע בתחילה לאחותו באלון שבות ולמד אצל הרב ליכטנשטיין, אבל לאחר זמן מה עבר לירושלים כדי להיות פעיל במטה שהקים הרב צבי יהודה קוק, "שומר אחי אנוכי". שם הכיר את אשתו, פעילה במטה. כיום הוא ר"מ במכון מאיר במחלקה לדוברי רוסית ונוסע בכל העולם להרצאות ושיעורים ליהודי העולם – גם ברוסיה.

דמיינת לעצמך שברית המועצות תיפול?

"לא דמיינתי, אבל היה ברור שזה משטר רקוב, שכולם בו מושחתים ואף אחד לא באמת מאמין בדוגמות של הקומוניזם".

הרב מנדלביץ' מודע לכך שהעלייה מברית המועצות בעשור החמישי הייתה לא רק משמחת אלא גם מורכבת. "רבים עלו לא ממניעים ציוניים, אלא כדי לברוח מהאימפריה המתמוטטת. אבל לא משנה איך באת – מהרגע שנכנסת פנימה אתה חלק. בעיה נוספת היא שאחוזים רבים מהעולים לא יהודים. עד כדי כך שיש אפילו קבוצות אנטישמיות קיצוניות פה בארץ. אבל בגדול, גם הלא-יהודים נקלטו, ורובם פטריוטים של ישראל.

"היה קשה בהתחלה להתערות תרבותית. הדור הראשון קשור למקום שממנו הוא בא. הדור השני ובוודאי הדור השלישי שנולד פה, כבר ישראלים לכל דבר. הקושי שנותר הוא הישראלי שאינו יהודי – דובר עברית, משרת ביחידות מובחרות והוא לא יהודי. אבל הבעיה כאן היא לא בהם אלא בנו.

"הרב ישראל רוזן זצ"ל ערך סקר ובו הוא שאל אותם מדוע הם לא מתגיירים. הם אמרו לו – אנחנו מרגישים שווים בין שווים. אנחנו דומים לכל ישראלי אחר שמדליק נרות שבת וצופה בטלוויזיה. הם נקלטו טוב עד כדי כך, שעכשיו הם כמו כולם. אם החברה שלנו תשתנה ותתחזק, גם להם יהיה דחף להשתנות".

הרב מנדלביץ' מספר שהוא רצה להיות שותף בתהליכי הגיור של העלייה הרוסית, אבל לא עמד בקריטריונים, לא ברוסיה ולא בארץ. "פעם אחת אתה חוטף מטוס ואתה מסומן לנצח", הוא צוחק.

ניכר שאחרי כל השנים שלחם להגיע לפה, גם הרב מנדלביץ' מתרגש לרגל חגיגות השבעים: "הקדוש ברוך הוא נתן לדוד המלך שבעים שנה מאדם הראשון. גם אנחנו קיבלנו את שבעים השנים הללו במתנה. עכשיו מגיע תורנו לבנות קומה נוספת מתוך עצמנו".

להזמנת הרצאות מפי הרב יוסף מנדלביץ' על סיפורו האישי והמרתק בכלא הסובייטי, צרו קשר עם אברהם: 054-4541816

 צילום: סער יעקב

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תכלה שנה וברכותיה

  מאמר לראש השנה מאת...

לתת לכולם להיות שותפים

  מאמר לראש השנה מאת...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם