מה שקורה בצייטלין

6 tzaitlin

 

הסערה המתחוללת בתיכון התל אביבי "צייטלין" מסרבת לגווע, אולי מפני שהכוחות המייצרים אותה רואים בזה ניסוי מעבדה חשוב שיכריע את אופיו של החינוך הדתי * אחרי שעיריית תל אביב חזרה בה מהמינוי הבעייתי של רכזת מסלול "צופיה" למנהלת חטיבת הביניים, הוחלט בפגישה סודית בעירייה לפטר בפיטורי בזק את המנהל שנלחם על אופיו המקורי של בית הספר * ההורים משוכנעים שמדובר בחלק מהניסיון של העירייה לכפות אופי אחר על צייטלין, התלמידים מוחים ונעמדים לצד מנהלם, החמ"ד מעדיפים לא לנקוט עמדה פומבית, אך מבטיחים: "צייטלין מלווה על ידי החמ"ד באופן צמוד ויומיומי" ועיריית תל אביב מתעקשת: "אין כל כוונה לשנות את אופיו של בית הספר או להשפיע על צביונו הדתי"

יוסף רוסו

לפני שלושה חודשים סיפרנו כאן על אחת המערכות המסעירות שידע החינוך הממלכתי-דתי בשנים האחרונות. מוגזמת ככל שתישמע ההגדרה הזו, יש לציין כי לא אנחנו נתנו אותה לאירוע שמתרחש בחודשים האחרונים בתיכון המיתולוגי צייטלין בתל אביב, אלא דווקא האנשים בתוך החמ"ד, שבחרו, מסיבותיהם שלהם, להישאר בעילום שם.

המערכה נפתחה כשצוות בית הספר קיבל הוראה כתובה מעיריית תל-אביב–יפו להעלות את הגברת חנה פרידמן, רכזת מסלול 'צופיה' – מסלול פלורליסטי לבנות שהוקם לאוכלוסייה ספציפית בתוך צייטלין, לעמדת ניהול על כלל חטיבת הביניים. לצד ההערכה הפדגוגית והקהילתית שרוחשים חברי הקהילה שם לגברת פרידמן, מדובר בדמות בעלת תפיסת עולם המקבילה בנקודות רבות לתפיסת העולם הקונסרבטיבית. הדבר בולט בעיקר בתפיסת העולם שהיא מקדמת בכל הקשור למערכה החינוכית המתנהלת היום במדינת ישראל סביב מבנה המשפחה, כמו קריאתה לקבלת התרבות הלהט"בית כחלק מהיהדות. למרות תפיסת העולם הלא פשוטה מבחינת מסורת ישראל, אף אחד שם לא אמר עליה מילה כל עוד עמדה בראש המסלול הייחודי והספציפי של 'צופיה'. אבל ברגע שדובר על כך שתפיסת העולם הקונסרבטיבית הזו תחדור לעמדת הנהגה חינוכית בתוך החינוך הממלכתי-דתי, התעוררה התנגדות רחבה בקרב ההורים, המורים וגם בקרב התלמידים.

ימים לא פשוטים עברו שם בצייטלין. במבט מרוחק קשה לשפוט אם העצמה שאליה הגיעו הדברים מוצדקת או שאפשר היה למתן אותה, אבל בפועל המערכה על רוחו של בית הספר וצביונו המריאה למקומות מאוד לא נעימים. הרבה מאוד אידיאולוגיה מעורבבת באמוציות וכנראה גם ליבוי יצרים הבהירו לצדדים ובמיוחד לעיריית תל אביב שכנראה העירייה הלכה רחוק מדי, ולפחות באופן רשמי ירדו שם מהמינוי.

מיד לאחר פרסום הכתבה כאן ניסו בעיריית תל אביב לתקוף את מנהל בית הספר, מר שמעון אש, בדרכים שונות ובין היתר ניסו לטעון כנגדו על הליכים משמעתיים שלפיהם שיתף לכאורה פעולה עם התקשורת ללא אישור דוברות עיריית תל אביב. אנחנו העדנו בפני הגורמים שהחומרים לכתבה הגיעו מתלמידים ומאנשי צוות ולא ממר אש, ושהוא עצמו סירב להתראיין לכתבה מעבר לשיחת רקע הנהוגה ומקובלת. יתרה מכך – הסברנו שערכנו שיחת רקע גם עם הגברת פרידמן עצמה, ואמנם גם היא סירבה להתראיין, אך היא, בשונה ממנו, ראתה את הטקסט שפרסמנו עליה טרם פרסומו כדי שיתאפשר לה לדייק בדברים. ואכן כך היה – בהתאם לבקשתה שינינו מילים ומשפטים ומידע כדי להיות נקיים והגונים כלפיה. כל העובדות האלה לא ממש עזרו, שכן עיריית תל אביב המשיכה בהתנגחות דווקא מול מנהל בית הספר.

אבל הסיפור העגום והכוחני הזה לא נגמר בזה. לאחר הפרסום כאן התברר לנו שעמיתים מכלי תקשורת דתיים-לאומיים מקבילים טורפדו מלדווח את הדיווח הזה. ממש כך: כוחות מכמה כיוונים הפעילו לחצים על כלי תקשורת שלא להביא לידיעת הציבור את המערכה על הדרך החינוכית בצייטלין. יש בידינו מידע על כך שהדברים הובאו לשולחנותיהם של כמה מערכות תקשורת, ובעקבות קשרים שיש למשפחת פרידמן הפרסום לא יצא אל הפועל.

כמובן,  מהצד של מסלול 'צופיה' טורחים כל העת לרחוץ בניקיון כפיים ולהאשים את הנהלת בית הספר בליבוי המחלוקת, כשבמקביל נעשית עבודה אלגנטית אך כוחנית בעצמתה עד לדרגים הגבוהים ביותר במשרד החינוך. עד כה, צריך לומר, נראה משרד החינוך מצליח לעמוד בלחץ הזה.

מיד לאחר פרסום הכתבה הוציא ארגון "בית הלל" מכתב תמיכה בגברת פרידמן וביקש שנפרסם אותו אצלנו. שוחחנו עם ראשי הארגון כדי להבין אם מדובר במוטיבציה אותנטית שלהם לעמוד לצדה או ששוב מדובר בהפעלת קשרים ולחצים. חידדנו להם את המשמעות של תמיכה בהחדרת תפיסות קונסרבטיביות פרו-להט"ביות לתוך מערכת החינוך הדתי-לאומי, והם בתגובה ביקשו להשהות את פרסום התמיכה וללבן ניסוח מסויג יותר.

כך היה גם כשגברו הבקשות מצד צוות 'צופיה' כלפי מערכת עולם קטן לפרסם מכתב תמיכה שלטענתם נשלח למערכת בידי תלמידות המסלול, הסברנו לצוות שאולי עדיף להשהות את המשך השיח הציבורי, משתי סיבות: קודם כול בשל העובדה שהגיעו למערכת גם מכתבי תלמידים הקוראים להנהלת החמ"ד שלא לוותר בסוגיה, אבל בעיקר משום שהיה נראה שהעירייה חזרה בה מהמינוי הבעייתי, ומשום כך עדיף לשני הצדדים להימנע מפרסום נוסף. וכך עשינו. עד השבוע האחרון.

מפגש לילי סודי

אך נראה שאיש לא הניח לסוגיה והלך לישון. בשבוע שעבר קיבל מנהל בית הספר שמעון אש מכתב פיטורין מעיריית תל אביב.

התברר שממש באותה עת שבה היה בית הספר עסוק בידיעה הכואבת על הירצחו של בוגר בית הספר סרן זיו דאוס בפיגוע דריסה בשומרון, התקיים בעיריית תל אביב מפגש לילי סודי בהשתתפות סגן ראש העיר, המפקחות מטעם אגף החינוך של העירייה והורי התלמידות במסלול 'צופיה'. את מנהל בית הספר לא הזמינו. חודש לאחר מכן הוא קיבל הודעה שהוא מסיים את תפקידו בניהול בית הספר.

חשוב להבין שמדובר בצעד חריג בכל אמת מידה, שכן כמעט שלא קיימים תקדימים של הדחת מנהל לפני סוף שנה. ראשי החמ"ד יודעים היטב שמדובר בהמשך הפעלת הכוח מצד העירייה כלפי הנהלת צייטלין, מפני שהיא סירבה לקבל את השינוי שניסו לכפות על בית הספר.

גם הפעם, ואפילו יותר מהמערכה הקודמת, ועד ההורים לא נשארו אדישים, אלא שהפעם הצטרפו אליהם גם התלמידים ביתר נחישות. ועד ההורים התכנס בפורום רחב – והקפיד על נציגות רחבה מכל כיתה וכיתה. בכינוס הזה עלתה להצבעה באופן מסודר עמדת ההורים.

באופן שהפתיע גם את הנהלת צייטלין, התגבש שם קונצנזוס מקיר לקיר לצאת למאבק בניסיונות הכפייה של העירייה וראשי 'צופיה' על בית הספר. הוצבו שם שני יעדים: הראשון – דרישה לביטול פיטוריו של מנהל בית הספר. השני, מתוך הבנה שהשידוך עם 'צופיה' כנראה לא מניח לבית הספר לחזור למסלולו – דרישה להפריד את המסלול ולמצוא לו אכסניה אחרת באחד ממוסדות החינוך הרבים בתל אביב שתתאים לרוחו ולאופיו.

עם שתי הדרישות הללו הלכו השבוע ההורים לפגישה עם מנהלת אגף החינוך בעירייה, הגברת שירלי רימון. התקווה להידברות נתקלה בחומה בצורה. כך דיווחו ההורים על החוויה שעברו:

"יצאנו (הורים ותלמידים) לפני חצי שעה מבניין עיריית תל אביב בקומה 12, מפגישה ארוכה וטעונה עם הגברת שירלי רימון, מנהלת מנהל החינוך בעיר", כותבת בפייסבוק אורית כהן, אחת מנציגות ההורים הרבים במפגש. "משתפת אתכם בתחושותיי הקשות. הבטן שלי מלאה, אני כועסת, נסערת, מאוכזבת מהמערכת שכל כך האמנתי בה.

"כל התחושות הקשות שלנו והדאגה לילדינו תורגמו בידי הגב' שירלי רימון למילה אחת: 'שנאה'", כותבת כהן, ופונה ישירות לרימון: "בחרת בעצמך להשתמש במילה הזו. נכנסנו לקבל תשובות ברורות מדוע פוטר המנהל שמעון אש בפתאומיות ובאופן מידי, קיבלנו 'פוליטיקה בגרוש'.

"גב' רימון יקרה, נענית לבקשתנו להיפגש אתך, אבל לאורך כל השיחה הבעת חוסר עניין בדברינו ובכאבנו. התנשאת בצורה ברורה, לא דייקת בעובדות, לא ענית לשאלות שנשאלת והתחבאת מאחורי צמד המילים 'צנעת הפרט'.

אורית כהן, מנציגות ההורים: "יצאנו מפגישה ארוכה וטעונה עם הגברת שירלי רימון, מנהלת מנהל החינוך בעיר. כל התחושות הקשות שלנו והדאגה לילדינו תורגמו בידי הגב' שירלי רימון למילה אחת: 'שנאה'. נכנסנו לקבל תשובות ברורות מדוע פוטר המנהל שמעון אש בפתאומיות ובאופן מידי, קיבלנו 'פוליטיקה בגרוש'. נגמרו המילים, מעכשיו רק מעשים! אני קוראת לך, השר היקר מר נפתלי בנט,שתעזור לנו להחזיר עטרה ליושנה"

"יצאנו בדיוק כמו שנכנסנו.הילדים שלנו דיברו את דברם בכאב וכנות, במסירות נפש ודאגה, ואת המשכת במשנתך ולא סיפקת תשובה, הלכת סחור סחור. גב' שירלי רימון יקרה, הכול נאמר, הכול הוכח שחור על גבי לבן,נגמרו המילים, מעכשיו רק מעשים!

"אני קוראת לך, השר היקר מר נפתלי בנט,שתעזור לנו להחזיר עטרה ליושנה.מחובתך כשר חינוך להתערב ולשמוע את אשר על לבנו, אנו חוששים על הנשמה היהודית של הילדים שלנו, דואגים לעתידם.

"לא נותר לנו אלא להציף ולשתף את המתרחש בחדרי חדרים במסדרונות עיריית תל אביב, שמגבה ותומכת במהלכים שהם לא לטובתנו ולא לטובת הילדים שלנו, מהלכים ומעשים שפוגעים בילדים שלנו פגיעה ישירה, בערכים ובחינוך שאנחנו רוצים בעבורם. תומכת בצד שבא להתארח אצלנו והשתלט לנו על הבית".

לעצור את תהליך ההשתלטות

אל המערכה הזו, כאמור, הצטרפו הפעם גם התלמידים. במוצאי שבת התכנס גרעין מתלמידי התיכון לקבל החלטות בנוגע לדרכי מחאה על ההחלטה. הם הכינו שלטים והחליטו לכנס את התלמידים באודיטוריום של בית הספר מיד ביום ראשון השבוע. משם הם יצאו בקריאה לעירייה לחזור בה מפיטורי מנהל בית הספר ולעצור את תהליך ההשתלטות, כלשונם, של מסלול 'צופיה' על בית הספר צייטלין.

"לא כל יום תלמידים בוחרים לעמוד לצד מנהל בית ספר", מסביר איליי הכהן מכיתה י'. "אין לנו שום דבר נגד מסלול 'צופיה'. זהו מאבק נגד ניסיון ההשתלטות על יתר בית הספר ועל דרכו. כל עוד המסלול היה לידנו זה היה בסדר, אבל כשמנסים לשנות את אופי בית הספר מתחת לפני השטח – זה כבר מקומם".

כשאני מנסה להבין היטב על מה הוא נאבק, איליי בוחר את מילותיו בקפידה – "היהדות הולכת על פי ההלכה והמסורת", הוא אומר בזהירות. "במסלול צופיה מבינים את ההלכה אחרת מאתנו. אני לא רוצה לקרוא להן בשמות כמו רפורמים או קונסרבטיבים, אני לא מבין גדול בכותרת האלה. אבל אני כן יודע שזה שונה מאתנו ורואים את זה בבירור. שיעשו מה שטוב ושהן מאמינות בו, אבל שיניחו לבית הספר הזה ולאופי ולבחירה שלו. אני לא יוצא נגד אף אחד וזכותה (של הגברת פרידמן, י"ר) להגיד כל מה שהיא רוצה, אבל זכותי לא להסכים".

בכל יום השבוע שבו התלמידים והתכנסו כדי לשקול את המשך תגובתם. נכון ליום שלישי השבוע, נשקלה ברצינות השבתת לימודים כללית עד לקבלת דרישותיהם להחזיר את המנהל לתפקידו.

כל הרעש משתי תל אביביות

בהנהלת החמ"ד עוקבים מקרוב מאוד אחרי הסוגיה הזו. כולם מבינים היטב שמדובר במקרה בוחן משמעותי שבו רשות מקומית מנסה להשפיע על אופי החינוך הדתי-לאומי בעיר. מצד אחד, בחמ"ד לא אדישים לסיפור והם מעודכנים בכל הנעשה, אבל לטענת המורים וההורים, אנשי החמ"ד היו צריכים מזמן לנקוט עמדה ציבורית ברורה. במיוחד לאור העובדה שתפיסת העולם שהחמ"ד מקפיד לשדר היא שמדיניות החמ"ד היא לאפשר ולהכיל את כלל האוכלוסיות ולהתאים את דמויות הניהול והאופי לאוכלוסייה המקומית. במקרה הנוכחי ברור שהאיזון הזה הופר, ושכל ההחלטות מתקבלות בניגוד מוחלט לרצון הציבור ולמשפחות התלמידים.

כדי לחדד עד כמה האוכלוסייה התל אביבית אינה מיוצגת במסלול 'צופיה', חשוב להכיר את המספרים: המספר הכולל במסלול עומד על כ-70 בנות מתוך כ-420 הבנות ביתר המסלולים. מעבר לכך, מאז המערכה הראשונה לפני כמה חודשים עזבו את מסלול 'צופיה' 15 בנות מכיתה י' (הכיתה הגבוהה ביותר במסלול בינתיים, מכיוון שמדובר במסלול "צומח") ונותרו 17 בלבד. כמה מאלה שנותרו הן תושבות תל אביב? שתיים. כל יתר ה-15 הן בנות שמגיעות ממשפחות ממקומות אחרים בארץ.

תגובת החמ"ד: "לא ראוי שננהל את סוגיית שיבוץ המנהלים מעל גבי העיתונות, גם לא מעל עיתון מכובד כמו 'עולם קטן', ולכן לא נתייחס לעניינים הפרסונליים. החמ"ד מלווה ומנחה את מוסדות החינוך בכל הקשור לתפיסת העולם הציונית-דתית, בארץ בכלל ובתל אביב ובצייטלין בפרט. אנו עובדים בדרך כלל בשיתוף פעולה מלא במשולש של רשת-רשות-חמ"ד. למותר לציין שתפיסת העולם הפדגוגית והתורנית היא בהובלת החמ"ד.

"צייטלין מלווה על ידי החמ"ד באופן צמוד ויומיומי – המנהל, צוות ההנהלה והמורים. אנו נמשיך להקפיד שמגוון האוכלוסייה תקבל את המענה הנכון ביותר בצורה הראויה ביותר".

אף שהפצרנו בעיריית תל אביב לאפשר לנו לשוחח עם המפקחת או מי מטעמה כדי להבין טוב יותר את הסיפור מהצד שלה, בחרו בעירייה לשלוח לנו את התגובה הבאה בלבד: "העירייה רואה בבית הספר צייטלין את ספינת הדגל של החינוך הממלכתי-דתי בעיר ומשקיעה מאמצעים בפיתוחו כבית ספר מוביל ברמה הפדגוגית והניהולית. אין כל כוונה לשנות את אופיו של בית הספר או להשפיע על צביונו הדתי.

"המחלוקת שהתגלעה בין הנהלת מנהל החינוך לבין מנהל בית הספר לא נסובה סביב עניין אידיאולוגי אלא סביב ליקויים ניהוליים מתמשכים. כמובן שמעולם לא הייתה ואין כל כוונה למנות אדם ספציפי במקומו, לרבות הגברת פרידמן, ואין כל שחר לשמועות בנושא. מנהלת מנהל החינוך מנהלת שיחות הן עם מנהל בית הספר והם עם הנהגת ההורים, מתוך כוונה למציאת הפתרון המיטבי בעבור תלמידי בית הספר".

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תן לי את היום הזה

  הטור של סיון רהב...

בג"ץ והחמץ

  דברים שאמר ראש ישיבת...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם