מה עם המים בכנרת?

5 kineret
כל מי שעבר ליד הכנרת בשנים האחרונות ולא נצבט לו הלב – צריך לערוך בדיקת דם ולבחון אם נפגע אצלו מדד הציונות. אף שהמצב אינו מזהיר כבר שנים רבות, רק בעת האחרונה הוחלט לעשות מעשה ולהביא בחזרה מים מותפלים למקום שהעניק מים לתושבי הארץ הזאת * מדוע זה לקח כל כך הרבה שנים? ובכן, זה קשור למעשה בחקלאים פרוטקציונרים ודפוקים

נדב גדליה

מצב המים בכנרת והדיווחים על מפלס המים היורד מעניקים לנו בחמש שנות הבצורת האחרונות צביטה קטנה בלב, אף על פי שאיננו צמאים למי שתייה וטרם חכרנו שדה חקלאי. כשסמל לאומי מתייבש, הנשמה דואבת.

והנה, אחרי שהתייבשו בכנרת מים עד נפש ותמונות היובש לא מותירות מקום לאופטימיות והישענות על הנס, החליטו במועצת רשות המים להרים את הכפפה ולעשות משהו. התכנית, שעלותה הכוללת נאמדת בכמיליארד שקלים ושצפויה להתחיל לפעול בתוך כשנתיים, פשוטה למדי: הזרמת מים מותפלים ממתקני ההתפלה במישור החוף לאגם הכנרת.

הנהנים העיקריים מהתכנית יהיו חקלאי הצפון, שמי ההשקיה שלהם מסופקים מהכנרת ומכסתם קוצצה באופן קשה. זאת, בניגוד ליתר תושבי המדינה שמי השתייה מגיעים אליהם בשלווה מאחד מחמשת מתקני ההתפלה שהוקמו בארץ בשנים האחרונות.

"במשך חמישים שנה היו בכנרת יותר מים ממה שהצרכנים באזור הצפון, השותים ממי הכנרת, היו צריכים", אומר חיים גבירצמן, פרופסור להידרולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים וחבר מועצת רשות המים עד לפני כמה חודשים. "אט אט זה הלך והשתנה. בעשרים-שלושים שנים האחרונות יש יותר צרכנים: מספר הצרכנים תושבי ישראל הלך וגדל, ועמם גדל גם מספר הצרכנים מהמדינות השכנות, כמו למשל בירדן שלה אנו מחויבים לתת ממימי הכנרת במסגרת הסכם השלום. במקביל, בכנרת יש פחות מים בגלל תהליך ההתחממות של כדור הארץ וכי יורדים פחות גשמים.

חיים גבירצמן, פרופסור להידרולוגיה: "בעשרים-שלושים השנים האחרונות יש יותר צרכנים ובמקביל יש פחות מים בגלל תהליך ההתחממות של כדור הארץ וכי יורדים פחות גשמים. לתושבי המרכז והדרום פתרו את בעיית המים בעזרת הקמה מפעלי התפלה להכנת 'מים מלאכותיים' לשתייה וחקלאות, אך הפתרונות הללו לא נעשו באגם הכנרת. ככה שבעיות מי השתייה שהייתה יכולה להיות בכל הארץ - נפתרו, ורק בכנרת הן הולכות להיפתר באמצעות התכנית החדשה"

"כדי לסבר את האוזן אשתמש במספרים: במשך שלושים-ארבעים שנים של הקמת המוביל הארצי, היינו צורכים 500 מיליון קוב מהכנרת בשנה. בראשית המאה ה-21 אנחנו צורכים רק 300 מיליון קוב מהכנרת. היקף השאיבה מהכנרת ירד ב-200 מיליון קוב, ומפלס המים בכנרת רוב הזמן בירידה, אף על פי שהצריכה גדלה. לתושבי המרכז והדרום פתרו את בעיית המים בהקמה של מפעלי התפלה להכנת 'מים מלאכותיים' לשתייה ולחקלאות, אך הפתרונות הללו לא נעשו באגם הכנרת. ככה שבעיית מי השתייה שהייתה יכולה להיות בכל הארץ - נפתרה, ורק בכנרת היא עומדת להיפתר על ידי התכנית החדשה".

למה רק עכשיו

מדוע פתרנו את בעיית המים בכל הארץ חוץ מבכנרת? הרי ידענו שזה מה שהולך לקרות שם.

"ידענו ולא עשינו", מגלה פרופ' גבירצמן וחושף את מאחורי הקלעים של עולם המים הישראלי. "הסיבה היא הוויכוח על עלויות המים לחקלאים. אי אפשר לבנות מתקן התפלה לחקלאי הצפון, שאמרו שהם לא מוכנים לשלם את המחיר שהתבקשו לשלם על מים מותפלים.

"עולם החקלאות התחלק עד לפני כמה חודשים לשתי קבוצות: 'הפרוטקציונרים' ו'הדפוקים'. 'הפרוטקציונרים' הם החקלאים שגרו ליד מקורות המים ולקחו אותם במחיר נמוך מאוד, הרבה מתחת לעלות האמתית; ו'הדפוקים' - שני שליש ממספר החקלאים, נאלצו לקנות מים מ'מקורות' ושילמו מחיר גבוה מאוד.

"כך למשל, המושבים והקיבוצים בדרום ובמרכז שילמו 2.4 שקלים לקוב ואלו שבצפון - בעלי הפרוטקציה - שילמו בין עשר אגורות לשקל וחצי בלבד. העיוות הזה היסטורי. הוא התחיל מזה שסביהם של 'הפרוטקציונרים' היו חלוצים שהקימו את המדינה והיה מוצדק להחזיר להם תמורה על כך במחירי מים זולים. אך הנכדים שלהם כבר קיבלו את המתנה הזאת ללא הצדקה, כשבמקביל חבריהם החקלאים נשארו עם המחיר המלא לכל קוב מים.

"שבעים שנים זה היה ככה, עד לפני חצי שנה כשהתרחש משבר מים גדול בענף החקלאות שעשה סוף ל'פרוטקציונרים'. הקדוש ברוך הוא הביא חמש שנות בצורת שהכריח גם את ה'פרוטקציונרים', שנתקעו בלי מים, לקנות מים ממקורות. הם נאלצו להסכים לכך שיתפילו מים ויזרימו לכנרת והם ישלמו עליהם מחיר קבוע לקוב, כמו חבריהם במרכז ובדרום. תיקנו את החוק שאומר שכל החקלאים משלמים שקל ושבעים אגורות לקוב. כך שגם החקלאים 'הדפוקים' סוף סוף קיבלו מים במחיר נמוך יותר ממה שהיו רגילים לשלם".

כיצד ייראה עתיד הכנרת?

"מעבר לכך שמניחים צינור שבעוד שנתיים-שלוש יתחיל לפעול ולהוביל מים מותפלים לכנרת, בונים בחוף הגליל מתקן התפלה גדול והוא יספק מים לכל תושבי הגליל. כך שלא יצטרכו לשאוב בעבורם מים מהכנרת. הצפי הוא שמפלס המים בכנרת יעלה, ולפני התכניות בתוך ארבע-חמש שנים הכנרת תתמלא, כך שהחקלאים בצפון יוכלו להשקות במחיר המוזל והחקלאות בצפון תפרח.

"בנוסף, כדאי לדעת כי משרד האוצר הקצה כספים שיסייעו לחקלאים להסבת שטחים לגידולים שמתאימים לסוגי הקרקעות, כך שישתלם להם לגדל תוצרת חקלאית בקיזוז עלויות המים".

צילום: חברת מקורות

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם