עם יד אחת על הספר

6 books

נדב גדליה

עד היום נתפסה הספרייה כמקום עטוף דממה. בשביל להיות ספרן או ספרנית טובה, הייתם צריכים בין היתר לדעת לסנן 'ששש' איכותי כדי להשתיק את המפטפטים הנועזים באולמות הקריאה. אך לא עוד. משרד התרבות והספורט מקדם לאחרונה מגמה חדשה שבמסגרתה יהיה מותר (ואף מומלץ!) לפטפט בספריות. המטרה היא להפוך את הספריות הריקות למדי היום למרכזי תרבות שוקקי חיים, דיונים, סדנאות כתיבה ומפגשים עם סופרים שימשכו אליהם את הצעירים.

אם בכל זאת חשקה נפשכם בשקט, וספרייה היא מקום המפלט שלכם מהעולם הקולני שבחוץ, אל דאגה; הספריות העירוניות יכילו גם במתכונתן הדברנית מעין 'שמורות טבע' של השקט הישן והטוב והוא יישמר במתחמים מיוחדים שאליהם יוכלו להתקבץ המכורים לדממה, בלי להפריע למי שמאס בשקט הספרייתי הקודר.

מטבע הדברים, לא כולם מרוצים מהחוק החדש. "אני לא בעד המגמה הזאת", אומרת בהחלטיות שרה, ספרנית בספרייה העירונית בקריית אונו. "גם ככה עד עכשיו בספרייה היו הורים שהביאו את הילדים כדי לשבת ולקרוא להם סיפור ותוך כדי היו עושים הרבה רעש. אבל לפחות הייתה לגיטימציה לספרנית להעיר להם ולבקש להיות בשקט. היום כבר ההורים אומרים לי 'יש חוק שמותר', משתיקים את הספרניות, 'נותנים לספרניות מנה' במקום לדאוג שהמרעישים יהיו בשקט. זה מה שמתרחש. בלגן, רעש, ילדים משתוללים.

כשג'ף ברוס, מנכ"ל 'אמזון' - שחתומה באופן בלתי רשמי על מהפכת הספרים הדיגיטליים - החליט שהוא רוצה להיכנס לשוק הספרים הממוחשבים, הוא עשה זאת בכל הכוח העומד לרשותו. לעובדיו הורה ברוס לפעול כאילו המטרה המרכזית בשיווק ספרים דיגיטליים היא הכחדה של כל משרות מוכרני הספרים המודפסים. לא פחות

"כספרנית בספרייה ציבורית אני לא יכולה להתנגד לזה כשזה החוק, אבל באופן אישי, כשָׂרה, זה לא מוצא חן בעיניי. יש מחוץ לספרייה מספיק פארקים שאפשר לעשות בהם רעש".

 

ובכל זאת, יבואו בזכות החוק החדש יותר צעירים לספריות וייווצר שיח מחכים במקום שכל אחד יהיה שקוע בעצמו.

 

"בדיוק ההפך", אומרת שרה, "יש פה אנשים שמבקשים את השקט ובאים ללמוד דווקא בספרייה, וכל מה שמסביב - מפריע להם. בסופו של דבר גם הנוער יסכים אתי שצריך שקט בספרייה. בני הנוער בעצמם באים ללמוד פה וצריכים להתרכז. אי אפשר לעבוד בצורה כזאת. לא יודעת מי חשב שהחוק הזה יתרום משהו. עד היום, היה מקום אחד בעולם שידעת שבו אתה יכול לשבת בו בשקט. עכשיו גם את זה לוקחים מאתנו, אז מה יישאר?"

האם המהלך המהפכני הזה יצליח לגרום לספריות הישראליות לפרוח? זמנים יגידו. בינתיים בגני תקווה אבולוציית הספריות החדשה כבר מתרחשת. הספרייה שנחנכה במקום לפני כמה חודשים הוכרזה מלכתחילה ככזו שמומלץ לפטפט בה. כחלק מתכנית שתנסה למשות מהמסכים את דורנו ולעודד את בני הנוער לבקר בספרייה, מתכננים גם במשרד התרבות והספורט לעצב מחדש את חללי הספריות, כך שלצד השולחנות והכיסאות המסורתיים יוצבו גם פופים נעימים ושולחנות נמוכים שייצרו אווירה של פינת קריאה מגניבה שאי אפשר לעמוד בפניה בלי ספר ביד. 'זולת קריאה', אם תרצו.

 

עם הספר לא מוותר על הספר

 

מול שינויי המגמה בכל הקשור לספריות המנסות למשוך אליהן את צעירי הצאן, עומדים הספרים עצמם. בנושא זה דווקא הנייר הוותיק מנצח בגדול את הספרים הדיגיטליים החדשים, למרות ריבוי צגי הטלפונים החכמים ומחשבי הלוח. מתברר שהסופרים הישראלים וקהל הקוראים המקומי עדיין מעדיף את הספר המודפס, למרות מחירו הגבוה ביחס לספר דיגיטלי, הן מצד הסופרים וההוצאות לאור - להן הוצאת הספר זולה משמעותית כשהוא משווק כספר דיגיטלי, הן מצד הקוראים - המשלמים על ספר דיגיטלי כ-30 שקלים בממוצע. הנחה של עשרות אחוזים ביחס לספר מודפס שעלותו נושקת לעתים למאה שקלים.

בנוסף, ספרים דיגיטליים מתאימים מאוד לעידן דהיום; הם מעין ספר בהתאמה אישית. קניתם ספר דיגיטלי? חוץ מהיתרון המובנה שלא נדרשת נשיאת ספרים כחמור, מעתה ואילך אתם שולטים בספר (טוב, חוץ מתוכן העלילה, אבל אולי גם זה יגיע); ספרים דיגיטליים מאפשרים לקורא לבחור את סוג הפונט החביב עליו, את גודל הגופן הנוח ביותר לעיניו (מה שמקל על כבדי ראייה), יש שליטה מלאה במרווחים שבין השורות ואפילו החלפת רקע לדפי הספר. וגם, וזה הכי חשוב בדורנו: אפשרות 'לגזור משפטים' מהספר המרתק שלכם ולשתף אותם און ליין ברשתות החברתיות. כן כן, אין צורך להמתין בחוסר סבלנות לערב מועדון הספרות באזור מגוריכם. חוויית הקריאה משודרת לכל מאן דבעי כשהיא רעננה וטרייה. וישנו כמובן האלמנט האקולוגי שלא מצריך כריתת יער שלם בשביל הפצת 'רב מכר'.

אך למרות הכול, קריאה של ספרים דיגיטליים בארץ אינה להיט מדינה – יותר מוצר לאניני טעם שלא מתרגשים מהרומן הוותיק של אדם וספרו ומעדיפים את הפרקטיקה הקרירה.

7,692 ספרים ראו אור בארץ הקודש בשנת 2017, כך על פי דו"ח הספרים השנתי שפרסמה הספרייה הלאומית לרגל שבוע הספר העברי. רק 230 מהם ספרים דיגיטליים. אך לא בכל מקום בעולם זה כך. בארצות הברית לדוגמה, הולכים הספרים הדיגיטליים ותופסים אט אט את מקומם של הספרים המודפסים.

מכשיר 'אמזון קינדל' מבית היוצר של 'אמזון' שנועד לקריאת ספרים דיגיטליים הושק לראשונה לפני כעשור, ובשנים האחרונות הוא תופס תאוצה. לפי הערכות, שיעור הספרים הנמכרים בפורמט דיגיטלי בארצות הברית נע בין רבע לשליש מכלל הספרים הנמכרים בארה"ב.

 

סיפורו של הספר הדיגיטלי

אמנם ספרים דיגיטליים הפכו נגישים יותר בשנים האחרונות, אך מתברר שהם היו כאן עוד הרבה לפני התפתחות האינטרנט. כבר בתחילת שנות ה-70 הוקם 'פרויקט גוטנברג' שניסה לפתח מחשב שייעודו היה הצגת ספרים אלקטרוניים.

אחר כך, בשנות ה-90 עם חדירתם של המחשבים לבתים פרטיים, תפוצת הספרים האלקטרוניים התרחבה והם הופצו בפורמטים פשוטים של מסמכי TXT ללא עיצוב מיוחד. גם כשנכנס לשימוש רחב פורמט ה-PDF המוכר, עולם הספרים האלקטרוניים עדיין התמקד בעיקר בספרים בנושאים מקצועיים. רק אחר כך הגיעו חברות כמו 'אמזון' ומכשיר ה'אמזון קינדל' והנגישו ספרי קריאה לכל מאן דבעי, בגרסה אלקטרונית.

ב-2010 הצטרפה לחגיגה אפל עם השקת iBooks – יישומון לממכר ספרים אלקטרוניים הניתנים לקריאה ב-iPhone וב-iPo. בכלל, 2010 הסתמנה כשנה מוצלחת במיוחדת לעולם הספרים האלקטרוניים באנגלית. 'אמזון' דיווחה באותה שנה כי בפעם הראשונה הצליחה למכור באתר יותר ספרים אלקטרוניים מספרים מודפסים בכריכה קשה. שנה לאחר מכן ניצחו המכירות של הספרים הדיגיטליים גם את היקף המכירות של הספרים בכריכה רכה.

בהמשך, גם 'גוגל' השיקה חנות ספרים אלקטרוניים. משם הדרך הייתה קצרה להקמת אתרים ייעודיים בעברית כמו Evrit המאפשר לקנות כמעט כל ספר חדש בפורמט דיגיטלי. ישנה גם עדנה לסופרים, שסוף סוף יכולים להנגיש את ספריהם לקהל הרחב ללא תלות בהוצאת ספרים, ובהוצאה מזערית יחסית של עריכה וגרפיקה.

מאידך גיסא, בכל הנוגע לשפת היהודים, נראה שמוקדם מדי להספיד את הספר המודפס. ספק רב אם העדנה של הספר המודפס תגיע מתישהו אל קִצה. נתחיל בזה שבקרב שומרי שבת אין סיכוי להיעלמותם של הספרים המודפסים, ונעבור לציין את תחושת המגע המלטף של הספר, חוויה שאין לה תחליף בקרב צמאי רגש. אך גם אם נשים את השבת בצד ואת ההתרפקות על ספר מודפס נשלך לסל וחסל, נגלה שחדירתם של ספרים דיגיטליים בעברית לשוק הספרים מוטלת בספק בין היתר בשל עניינים מסחריים נטו.

כשג'ף ברוס, מנכ"ל 'אמזון' - שחתומה באופן בלתי רשמי על מהפכת הספרים הדיגיטליים - החליט שהוא רוצה להיכנס לשוק הספרים הממוחשבים, הוא עשה זאת בכל הכוח העומד לרשותו. לעובדיו הורה ברוס לפעול כאילו המטרה המרכזית בשיווק ספרים דיגיטליים היא הכחדה של כל משרות מוכרני הספרים המודפסים. לא פחות. על פי ספרו של בראד סטון המגולל את תולדותיה של מפלצת המכירות 'אמזון', מעבר להשקת המכשיר 'אמזון קינדל', החברה הפעילה לחצים על ההוצאות לאור כך שיסכימו למכור באתר (המוכר גם ספרים פיזיים) גם קבצים דיגיטליים של הספרים הנמכרים, תוך כדי קביעת מחיר נמוך מזה הנקוב בעבור ספר פיזי. כשענקית כמו 'אמזון' המוכרת ספרים פיזיים ודיגיטליים בוחרת לקדם בכל כוחה את הספרים הדיגיטליים על פני חבריהם המודפסים - זה עשוי לקרות ולייצר הרגלי קריאה חדשים.

בארץ, ישנם בסך הכול מיליונים בודדים של דוברי עברית, מתוכם לא הרבה קוראים ספרים. שוק הספרים גם כך קטן והמחיר המוזל בעבור ספר דיגיטלי לא יכול לייצר מאסת קניות בקנה מידה שישתלם מסחרית להעדיף את הדיגיטלי על פני המודפס. גם הטכנולוגיה המיוחדת הנדרשת להתאמת עברית הנקראת מימין לשמאל לא תורמת להתערבותם של גופים מסחריים גדולים כמו 'אמזון' והשתלטותם על החדרת ספרים דיגיטליים לחיינו. ובמחשבה שנייה, אולי טוב ש'אמזון' הותירה לנו את אי הקריאה הבודד. המקום היחיד שבו אפשר עדיין להתנתק מכל מסך ולשקוע בעלילה, בטעם של פעם.

 

לתגובות: נדב גדליה בפייסבוק

 צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם