לא מוצאת בגד? תעצבי בעצמך

14 any wear

הקושי לשלב בין דרישות הצניעות של ההלכה לצו האופנה הוליד רעיון מהפכני: אתר שבו כל אחת יכולה לעצב לעצמה בגדים כרצונה, ומתפרות מיוחדות ייצרו אותם בפועל. המחירים לא בשמים, ושאיפת היוזמת המקורית גדולה בהרבה מהמגזר הדתי המצומצם

נדב גדליה

נדמה שזעקת ה'אין לי מה ללבוש!' הנשית חזקה במיוחד במגזר הדתי בעונת הקיץ. ב-2013 כבשה בסערה "מחאת הבסיס" את הרשתות החברתיות. נשות ישראל דרשו בתוקף ממעצבות דתיות באשר הן לעצב, למען השם, בגדים שאינם דורשים השלמה של חולצות בסיס כדי לעמוד בתקן הצניעות ההלכתית. מאז נכנסו ויצאו אינסוף בגדים מעוצבים מחדרי ההלבשה הנשיים אך פתרון חד משמעי טרם נמצא, וסיורי קניות הבגדים עדיין נתפסים כמסע מפרך בעבור נשים דתיות שלא מוכנות להתפשר על אופנה וצניעות גם יחד.

אך לא עוד: אתר חדש שיזמה עדי-לי כהן (29) ועושה את דרכו החדשה בימים אלו, מתיימר לשים סוף למתח התמידי שבין אופנה וצניעות. הקונספט פשוט עד דמעות של גיל: באתר 'ANYWEAR' יכולה כל אישה לעצב בגד ייחודי משלה על בסיס שלל שילובים אפשריים המובנים באתר, כך שאין צורך בידע קודם בעיצוב אופנה או בתפירה. בסיום העיצוב הייחודי שלכן, הוא יישלח לתופרת והיא תתפור את הבגד הצנוע על פי אמות המידה שלכן ויגיע אליהן במשלוח עד הבית כולל תווית עיצוב על שמכן. כמה קל.

אין כמעט חשש שתעצבו בגד הדומה לזו שעיצבה השכנה. וזאת מהסיבה הפשוטה שכבר היום מצויות באתר, תחזיקו חזק, יותר מ-7 מיליארד וריאציות שונות של עיצובים. "הרעיון הוא שהשמלה שלך תהיה ייחודית רק לך", אומרת עדי-לי. "בנוסף, אם מישהי רוצה למכור את העיצוב שבנתה ולהרוויח עליו כסף - היא יכולה להציג אותה בחנות אונליין משלה בתוך האתר ולהרוויח אחוזים מהמכירות, מעבר לטעם האישי שהיא לובשת. כדתייה, אחד האתגרים שזיהיתי אצל נשים הוא במפגש בין האהבה שיש להן לאופנה לבין הרצון להקפיד בנושא הצניעות. לעתים אופנה שהיא מתאפשרת מבחינת ההלכה לא בהכרח מתכתבת עם ההעדפות האישיות ועם הרצון לבטא את מי שאנחנו באמצעות הלבוש. בעיניי, לבוש הוא אמצעי שלנו לתקשר עם העולם. לפעמים הוא מצביע על דגש חברתי, תרבותי, מעמדי וכמובן דתי. הרעיון היה לאפשר לכל אדם לעצב איזה בגד שירצה, מותאם לטעמו האישי, למידותיו ובמישור הדתי למתווה ההלכה.

"התייעצתי עם עשרה מפתחים, וכולם אמרו לי שהחלום הזה הוא בלתי אפשרי מבחינה טכנולוגית. כל יצרן שנפגשתי אתו אמר שלא יהיה מוכן בשום אופן לעבוד בשיטה של ייצור חתיכה אחת ללקוח, גם לא בעד שום מחיר. העסק לא היה כלכלי בעיניהם, בכל מקום סגרו לי את הדלת. הבנתי שאני מוכרחה לפתח את זה כמו שצריך, לחקור את העולם הזה, ללמוד אותו טוב ולהיות יזמית בעצמי"

"יש ביהדות כל כך הרבה זרמים ופסיקות בנושא הצניעות, לא תמיד יש קווים ברורים ואחידים לכל סוגי הקהילה הדתית ולכן ליין שמכוון לקהל הדתי הוא בדרך כלל נישתי. לא תמיד, כמובן, אבל המחשבה הזאת הדהדה לי תמיד כשעלו בי מחשבות על הקמת מותג עיצוב משלי".

בחרת לא להקים מותג נישתי למגזר והעדפת אתר שלא שם אותך בחזית כמעצבת. מדוע?

"ייצור של אופנה שאני לא מזוהה אִתה היה בעבורי סוג של מכשול בחזון. מצד שני אני כן חושבת שיש הרבה כוח בנושא חופש הבחירה, והרעיון היה לשים את הכוח בידיים של הלקוחה ולתת לה לבחור את האורכים של הבגדים, כל אחת על פי דרכה. הקדוש ברוך הוא ברא אותנו כל כך שונים זה מזה, לכל אדם יש ייחודיות משלו".

יצירתיות בלי הפרוצדורות הטכניות

עדי-לי נחשפה לעולם העיצוב עוד בהיותה ילדה. "מאז שאני זוכרת את עצמי אהבתי אופנה וחלמתי לעצב", היא אומרת. "אימא שלי הייתה תופרת, כך שההיכרות עם עולם העיצוב והמלאכה מגיע לפני הכול מהבית. בבית הספר שבו למדתי היה לנו שיעור מלאכה ולימדו אותנו בין היתר תפירה.

"אחד הדברים הראשונים שתפרתי היה בובת ארנב", היא צוחקת, "התרגשתי מאוד מהעובדה שיצרתי משהו בעצמי, נרשמתי לחוג לעיצוב אופנה שהיה ביישוב שלנו ופשוט מאוד אהבתי את התחום. בגיל מאוחר יותר נרשמתי ללימודי תרבות ובמקביל התחלתי קורס נוסף בלימודי עיצוב אופנה. ממש תסכל אותי שבשביל להגשים את החזון העיצובי שלי הייתי צריכה לעשות דברים שהם יותר ריאליים כמו לחשב מידות, לשרטט סכֵמות וכו', רציתי לקחת בדים ופשוט ליצור, לתת ליצירתיות לדבר, להגשים רעיונות ולא להתעסק בדברים טכניים".

יום אחד הגיעה הישועה מכיוון לא צפוי שהפך את הבעיות בעיצוב הבגד האישי שלה - לחזון למען הכלל. "באחד הבקרים יצאתי לטייל, ופתאום הכול התחבר לי לחתיכה אחת. עלה לי הרעיון של האתר שבו כל אחת תעצב לעצמה. הבנתי שזה כל כך מתבקש. הגעתי לארץ והתייעצתי עם עשרה מפתחים, וכולם אמרו לי שהחלום הזה הוא בלתי אפשרי מבחינה טכנולוגית.

"בנושא היצרני, כל יצרן שנפגשתי אתו אמר שלא יהיה מוכן בשום אופן לעבוד בשיטה של ייצור חתיכה אחת ללקוח, גם לא בעד שום מחיר. העסק לא היה כלכלי בעיניהם, בכל מקום סגרו לי את הדלת. הבנתי שאני מוכרחה לפתח את זה כמו שצריך, לחקור את העולם הזה, ללמוד אותו טוב ולהיות יזמית בעצמי. חיפשתי מסגרות שבהן אוכל לפתח את היזמות הזאת, נרשמתי ללימודי תואר שני בעיצוב ויזמות וסיימתי את התואר עם יותר ידע בתחום היזמות - ופרויקט הגמר שלי היה האתר. מסיום הלימודים עברו שנתיים וברוך ה' היום יש לנו שני מפתחים בנושא הטכנולוגיה ושלושה שיתופי פעולה לייצור הבגדים בפועל".

איך זה עובד בעצם, מי תופר את הבגדים שכל אחת מעצבת לעצמה?

"יש לנו כמה שיתופי פעולה, הראשון הוא עם 'תופרות בית' שאנחנו למעשה מתווכים ביניהן להזמנות של לקוחות. שיתוף פעולה נוסף הוא עם מפעל של בחור ישראלי בירדן, ושותפה נוספת היא חברה בשם SELDAT שיושבת במודיעין ומחזיקה מתפרות בבני ברק, בירוחם, במודיעין ובמקומות נוספים בעולם, ההתמחות שלהם היא בהתאמה אישית ובטכנולוגיות חכמה לנושא המידות והייצור".

בסופו של דבר מדובר בבגד מעוצב. האם זה משתלם ללקוחות?

"עד סוף אוגוסט יש מחיר מיוחד 380 ש"ח לכל השמלות שנתפרות אישית. לא סכום יקר בכלל בעבור בגד ייחודי, לכל הדעות. לאחר מכן טווח המחירים ינוע בין 250 ל-750 ש"ח, תלוי בסוג הגזרה. ועדיין, גם מחיר כזה הוא מחיר אטרקטיבי מאוד יחסית לבגד שנתפר במיוחד ללקוחה".

מה הצפי להצלחת מיזם כזה בשוק הלא-דתי והעולמי?

"כמעט כל אישה שנייה בעולם חלמה בתור ילדה להיות מעצבת אופנה או לעסוק באופנה בדרך כלשהי, הציור הראשון שלנו כילדות הוא שמלת נסיכות", מחייכת עדי-לי. "שוק היעד שלנו הוא בעל פוטנציאל גלובלי והשאיפה היא להטמיע את הרעיון בצורה מבוססת ומרושתת. פרויקט שיכול לעזור לא רק לדתיות, והמטרה היא להגיע לשוק העולמי".

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם