לזכרו של הדר

m 4 hadar
החברים של הדר גולדין ממשיכים אתו את הלימוד וקוראים לנו להצטרף
בכל שנת המכינה וגם אחרי כן, בשירותו הצבאי וגם בעיצומו של מבצע צוק איתן, שקד הדר גולדין על לימוד הספר 'מסילת ישרים'. כעת, אחרי עבודה מאומצת של חבריו של הדר מהמכינה בשיתוף משפחת גולדין, יוצא לאור ספר לימוד 'מסילת ישרים' עם הערותיו של הדר הי"ד

אילת כהנא

""מעט בעסק ועסוק בתורה" – זה ציווי יחסי. למעט מזה ולהרבות בזה. למעט בעיסוק בזוטות הקיומיות ולהרבות בפינוי המחשבה לקודש, לערכי החיים. תפקיד התורה להחיות, לרענן, להחזיר למקומה הראוי לה את המחשבה האנושית. אני צריך לעסוק בתורה" ('חברותא במסילת ישרים עם הדר גולדין', עמ' 88).

דוד ברוכי, אוריה אלנקווה ואלחי רפואה הם שלושה מחבריו של הדר גולדין למכינת 'בני דוד' בעלי. ארבעתם גם המשיכו יחד לצבא ושירתו בגבעתי. בתקופה האחרונה הם היו שקועים עם חברים נוספים בהקלדת כתב היד של הדר: שיעורים של הרב אליעזר קשתיאל ב'מסילת ישרים' שסיכם הדר, כדי להביא את הדברים לדפוס.

"לפני תשע שנים בערך הדר סיכם לעצמו את השיעורים של הרב קשתיאל. הוא הוסיף להם הרחבות משלו, ואת הכול כתב לעצמו בספר 'מסילת ישרים' אישי שהלך אתו לכל מקום", מספר אוריה. "בצד ימין הוא כתב פירושים קצרים, ובצד שמאל כתב לעצמו תובנות לחיים, משפטים שיעזרו לו להבין את הפסקה או את הרעיון טוב יותר. הספר הזה ליווה אותו בכל נקודה בחיים: בפלס"ר גבעתי ובקורס קצינים וגם ברפיח, בקרב שהתנהל ב'צוק איתן'. מעדויות של חברים אנחנו יודעים שגם בהפסקות בלחימה בעזה הדר היה יושב ולומד מהספר הזה".

משפט המחץ שהלך אתו לכל מקום הוא 'בעוז ובענווה'. הוא ידע להיות הסטנדאפיסט של החבורה בלי לרדת על אף אחדהוא יכול להיות החבר שמפעיל ומצחיק את כולם אבל גם קצין שמוביל חיילים לקרבהוא יכול להיות חייל קרבי וגם ללמוד תורה בהפסקות ביציאות מעזהוזה מה שמלמד ה'מסילת ישרים'. הספר הוא לא ספר הנצחה אלא ספר שמלמד איך לחיות מהדר

דוד ברוכי, שהיה פרמדיק בגבעתי, נפגש עם הדר באחת מיציאות ההתרעננות של הלוחמים מעזה. "אחרי שיצאנו מרפיח בפעם הראשונה פגשתי אותו. הייתי אז ביחידה שהייתה צמודה לגדס"ר, וישבתי אתו כמה שעות בשטח הכינוס. אני ממש זוכר שהספר הזה בצבץ לו מפק"ל הכיסים, ושם היו גם התפילין שלו. גם אז הדר מצא את הזמן לפתוח את הספר, לקרוא, לשנן. יצא לנו ללמוד קצת יחד ולדבר על הארגונים של החתונה.

"אני זוכר שלפעמים בלילות במכינה הדר היה יושב ומסכם עוד פרק ועוד אחד. ראיתי אותו רוכן על אותו ספר כל כך הרבה זמן, ותהיתי לעצמי: מה הוא שוקד כל כך הרבה על ספר אחד? מדי פעם הייתי מציץ, רואה כמה הוא כותב צפוף וקטן. ישבתי שורה מאחוריו בבית המדרש במכינה".

בעקבות העדויות של חבריו חיפשו החברים ואף מצאו את הספר בשבעה של הדר. עם הוריו של הדר ואחיו צור הועלה הרעיון להעלות את כתב היד לדפוס, וכעת הוא יוצא בהוצאת 'מגיד'. אמנם בדרך כלל אנו שומעים על בנים שעורכים ספרים של אבותיהם, אך במקרה הזה אביו של הדר, ד"ר שמחה גולדין, היה בעורכי הדברים שכתב בנו.

"כשנמצא הספר אמרתי: 'וואו, ברוך השם שהוא עשה את הדבר הזה ושזה נשאר אתנו'. יש פה בן אדם שארבע שנים ישב וכתב, אני לא רוצה להגיד צוואה, אלא את ה'אני מאמין' שלו".

בעוז ובענווה

"יש המון מיזמים וספרים לזכרם של חללים, אבל אני חושב שאחת הנקודות הכי חזקות בהדר היא דרך הארץ שלו", אומר אוריה. "אני לא חושב שיש מישהו שאי פעם כעס על הדר או נעלב ממנו. הוא היה ממש תופעה. משפט המחץ שהלך אתו לכל מקום הוא 'בעוז ובענווה'. מצד אחד ללכת בגבורה, בחוזק, לא לחשוש, ומצד אחר ללכת בהרבה ענווה. הוא ידע להיות הסטנדאפיסט של החבורה בלי לרדת על אף אחד. הוא יכול להיות החבר שמפעיל ומצחיק את כולם אבל גם קצין שמוביל חיילים לקרב. הוא יכול להיות חייל קרבי וגם ללמוד תורה בהפסקות ביציאות מעזה. וזה מה שמלמד ה'מסילת ישרים'. הספר הוא לא ספר הנצחה אלא ספר שמלמד איך לחיות מהדר".

"אחת הצוואות הגדלות של הדר היא הלימוד המתמיד, לעולם לא לדרוך במקום", מוסיף דוד. "לא סתם גם השם של הספר הוא 'ללמוד חברותא עם הדר': אתה לומד 'מסילת ישרים' עם התובנות של הדר, מה שהוא עיבד ולקח לחיים, ועם זה אתה צריך להמשיך ולהתפתח ולהתקדם הלאה".

בעקבות השקת הספר הושק בשבוע שעבר מיזם 'חברותות', שמתפרסם בין השאר בקבוצת פייסבוק מיוחדת, 'חבורת הדר', שמטרתה ליצור קבוצות לימוד בארץ ובעולם. "בארצות הברית כבר יש עשר קבוצות לימוד של דתיים וחילונים שלומדים פרק בחודש מ'מסילת ישרים' של הדר", מספר אוריה. "פגשתי גם אמא שראתה את הפרסום על הספר בפייסבוק והחליטה שפעם בחודש, בשבת מברכין, היא וילדיה ילמדו פרק. 'מסילת ישרים' הוא ספר שלפעמים אנשים לא יודעים איך לאכול. בעולם הישיבות ידוע שזה ספר שלומדים בין השיעורים, ומהדר לומדים שהספר הזה צריך לקבל מקום של כבוד".

חבריו של הדר מבקשים להעביר מסר דרך המיזם: "אנחנו, החברים של הדר, מבקשים מהמנהיגים שלנו שלא ישכחו את הדר בעזה. הדר ראוי לקבר ישראל, ואנחנו מבקשים להביא אותו לקבורה. צריך להשיב את הבנים הביתה".

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
כפיים למהפכה

  מאמר מאת הרב אברהם...

להתכונן לשנת קורונה?

  מאמר מאת  הרבנית ד"ר...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם