להפריח עסקים בפריפריה

6 asakim
להפריח עסקים בפריפריה – חינם
המיזם החינמי שנועד לסייע לכל מי שמתקשה להחזיק עסק קטן באזורי הפריפריה בארץ * מלאכים גדולים באמצע הדרך

נדב גדליה

אף אחד לא רוצה בוס על הראש, אך הקשיים שעומדים בפני בעלי עסקים קטנים אינם מותירים ברירה מלהגיע למסקנה שלא כל אחד בנוי לנהל עסק שפרנסתו תלויה בחוג לקוחות קבוע. פתיחת עסק בפריפריה קשה אף יותר: האוכלוסייה המעטה והמצב הכלכלי אינם מאפשרים לעסקים קטנים להתרומם.

למקום הזה נכנס מיזם חברתי חדש של חברת גוגל שמטרתו לסייע לבעלי עסקים בפריפריה להתפתח. המיזם אמנם אינו יכול להבטיח לבעלי העסקים לקוחות חדשים, אך בעזרת כלי שיווק דיגיטליים חדשניים הוא מנסה להרים את עסקי הפריפריה ולתת להם דחיפה ניכרת.

נעם יבניאלי (26) מפ"ת, סטודנט בתחום השיווק, הוא אחד הצעירים שנרתמו למיזם. "המיזם מיועד לבעלי עסקים עצמאיים מהפריפריה שמתקשים בפרסום שלהם בנוכחות הדיגיטלית", אומר נועם. "המטרה של המיזם היא לסייע ללא עלות לכל אותם בעלי העסקים מהפריפריה ולהקים להם אתר אינטרנט, כרטיס עסק ועמוד עסקי בפייסבוק כדי לסייע להם להגיע לכמה שיותר אנשים ולעזור להם לפתח את העסק ולשפר את מצבם הכלכלי, והכול חינם לגמרי. חשוב לי לציין גם שאנחנו לא תומכים בפרסום ממומן ברשתות; המטרה שלנו היא להימנע לגמרי מכל כלי שעולה כסף לבעל העסק, ועם כל זאת לגרום לו להצליח".

יהודים וערבים מתמודדים עם קשיי הפריפריה

אווה מימון ממגדל העמק היא אישה דתית, אם לבן ולבת, המחזיקה עסק לבגדים צנועים וכיסויי ראש ששמו 'אפרת'. כשאמה נפטרה במפתיע לפני 11 שנים היה השבר גדול, ופתיחת העסק הייתה פתרון טוב לאוורור התחושות הקשות. "אמא שלי הלכה לישון ולא קמה. הייתי אחרי לידה, ורבי דוד אבוחצירא המליץ לי לצאת קצת מהבית. לא הייתה לי תכנית לפתוח עסק, זה לא היה הכיוון בכלל, אבל הייתה ברכה של הצדיק, ובזכותה הלכתי על פתיחת עסק משלי. התחלתי בכיסויי ראש, כי זה משהו שלא היה במגדל העמק, ועם הזמן העסק התגלגל גם לבגדים צנועים לדתיות".

עד כמה קשה להחזיק עסק בפריפריה?

"קשה מאוד. אנשים אוהבים ללכת לטייל למרכז הארץ, ואז קונים בגדים בכל מיני מקומות מרכזיים. מה אני אגיד לך? בחודש שעבר אבא שלי העביר לי 5,000 שקלים. גם בעלי עובד, אז ב"ה אנחנו מחזיקים מעמד. בעסק צריך כמה שיותר פרסום, לעשות מלא רעש, וצריך כלים כדי לעשות את זה נכון. יוצא שיש חודש טוב וחודש טוב פחות. זה לא קבוע. ב"ה שורדים.

"כשפנו אליי מהמיזם של גוגל והציעו עזרה בלי כסף לא חשדתי מה הם רוצים באותיות הקטנות. בכל זאת, צריך קצת להאמין... ואז הגיע נעם. בא אלינו כמלאך משמים. איזה מתוק, כמה שהוא עוזר לנו!" מתפעלת אווה. "אני פחות מבינה בפייסבוק. אפילו לא פגשתי אותו, הכול הוא עשה לנו דרך הרשת, ובשיחות טלפון הסברתי לו על העסק. הוא בנה לעסק אתר יפה ודף פייסבוק בלי כסף. אני כבר רואה הרבה יותר התעניינות בעסק, אף על פי שעבר בסך הכול חודש מאז שהתחלנו לעבוד. כל הזמן אני כותבת לנעם שה' יברך אותו".

מיזם הסיוע החדש לבעלי העסקים בפריפריה לא עצר במגדל העמק. סמי נפאר מלוד מחזיק זה ארבע שנים עסק לאביזרי סלולר ומנסה בכל כוחו לשרוד ביומיום בפריפריה. סמי שמח מאוד לגלות את המיזם החדש, והמיזם סייע לו בפרסום טוב ברשתות החברתיות והביא לקוחות חדשים.

"קיבלתי מנעם טיפים לעסק, דברים שכבעל המקום לא שמתי לב אליהם, כמו מיקום של שלט ונראות. עסק קטן גם ככה לא מכניס הרבה כסף, ככה שכל דבר קטן שחושף עוד לקוח – עוזר. הוא לא התייחס לזה שאני ערבי או משהו כזה, ונחמד מאוד שיש אנשים שמתייחסים לבעלי עסקים בפריפריה ברצינות. בסופו של דבר קצת קשה כאן בגלל האוכלוסייה. אין הרבה אנשים שהולכים ברגל ופוגשים את החנות שלך".

אז מה הדרך למשוך לקוחות חדשים בפריפריה?

"פה בודקים מחירים, ולא אכפת משירות טוב, למשל. ברור לי שאם הייתי בשדרות רוטשילד בתל-אביב זה היה אחרת. כשאדם נוסע ברכב הוא אומר 'נו, עוד חנות סלולר', ולא נכנס אליה. אבל ברגל הוא נכנס, נמשך בגלל האווירה, המוזיקה, הריח של המקום.

"האמת היא שהיו לי מחשבות של ייאוש בימים שאין עבודה. יש ימים שאני סוגר קופות של 300–400 שקלים, אבל השכירות, 5,000 שקלים, לא יורדת", צוחק סמי. "בינתיים אני לא מפסיד אבל גם לא מרוויח, ומקווה שההכנסות יעלו בחודשים הקרובים".

"בהתחלה כשנכנסתי לחנות של סמי הוא ראה את הכיפה שלי והיה בהלם", מספר נעם. "הוא לא הבין איך בחור יהודי-דתי היה מוכן להשקיע בו כל כך בבניית האתר ולעזור לו, הוא חשב שכל הדתיים שונאים לגמרי את הערבים. אני ימני בהשקפה שלי, אבל הרגשתי כלפיו תחושת מחויבות כמו לכל עסק אחר. מצאתי את עצמי יושב אתו שעתיים בחנות ומייעץ לו איך לקדם את העסק שלו מבחינה שיווקית. בסוף הוא אמר לי שזה לא מובן מאליו בשבילו בכלל, ועכשיו הוא יסתכל אחרת על היהודים הדתיים. היה שווה להגיע אליו רק בשביל המשפט הזה".

צעירה מעסקי הפרחים

אמי קינן מדימונה היא בחורה צעירה למדי, אוטוטו בת 18, אך נוסף על לימודיה הסדירים בתיכון כבר מחזיקה עסק לעיצוב פרחים. לפני שנים אחדות, עת התגרשו הוריה, החלה לשזור פרחים, ומאז העסק הולך ומתפתח. בימים אלו היא חולמת לנהל עסק גדול של עובדות שוזרות. לנעם מהמיזם לפיתוח עסקי הפריפריה הגיעה אמי דרך מודעה קטנה בעיתון המקומי. "הוא פתח לי את האתר ללא תשלום, ויצא ממש יפה", מתלהבת אמי. "היה כיף לעבוד אתו, והוא גם עשה לי ברקוד שסורקים ונכנסים ישירות לאתר.

"בזכות האתר יש יותר הזמנות, וחשוב לא פחות: סוף סוף העסק שלי קיבל פן מקצועי. אני שמה קישור באתר במקום לשלוח תמונות ומחירים. הרבה יותר נוח. ולחשוב שהוא עשה לי את הכול בחינם! אני שמחה שבשנים האחרונות משקיעים בפריפריה יותר בכל תחום. אני רואה את זה בבית ספר, בכל מיני מיזמים כמו 'עתידים', שדרכם אני יכולה לעשות פסיכומטרי בקיץ במחיר ממש זול, אנחנו מקבלים גם תגבור בלימודים. האמת, אם תשאל אותי, היא שאני לא אוהבת את העיר דימונה", מגלה בשקט אמי, "אבל בכל זאת יש פה הטבות חינם. כמו בכל דבר, יש יתרונות ויש חסרונות".

"בסיום תהליך פיתוח ושווק עסק הפרחים של אמי, אמא שלה רצתה לדבר איתי אישית", מספר נעם. "היא רצתה לשמוע איך היה לעבוד עם הבת שלה, ואמרתי לה שאמי הרימה עסק מדהים ומתפעלת אותו בצורה יוצאת מהכלל. תוך כדי שאנחנו מדברים היא אומרת לי: 'מה אתה אומר שתצא עם הבת שלי? אתה נראה לי בחור שכל אמא תשמח שיהיה החתן שלה!'"

רוצים שנעם ינסה לעזור גם לכם? פנו אליו בדוא"ל: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם