מחאה מתוזמרת היטב

6 lahatabistan

מחאת הלהט"ב: כך מתכננים מחאה ספונטנית
זו אולי נראית כמו מחאה אותנטית מהשטח, אולם מתברר שהפגנת הלהט"בים תוכננה חודשים מראש, והושקעו בה כספים רבים ואיומים על החברות הגדולות במשק עד שנאלצו לרקוד לפי החליל של מארגניה * מנגד, את ההתנגדות למגמה יצרו דווקא קולות חילוניים שמרניים, במקום שבו האגף הדתי לא העז להשמיע את קולו * באירוע הזה נוצר גם תקדים צה"לי חריג: בפעם הראשונה הכריז צה"ל באופן מוצהר שיעלים עין מחיילים שישתתפו במחאה * תשעה באב תשע"ח, שבו בירושלים מבכים את החורבן ובתל אביב מפגינים על להט"ב, ייזכר כאבן דרך במאבק על דמותה של מדינת ישראל

נדב גדליה

לפני שבועיים פרסמנו כאן את הריאיון עם כוכב הילדים הנוסטלגי דודו זר, שדיבר בחופשיות נגד קהילת הלהט"בים ולא היסס לטעון שהתנהגותה מלווה ב'בריונות'. כשהצגתי את הכתבה לחבריי החילונים ברשתות החברתיות, הם הזדעזעו מכותרת המשנה שהשתמשה בביטוי "טרור להט"ב". "טרור?!, לא הגזמתם קצת שם 'בעולם קטן''? תמהו והחלו מתייגים זה את זה.

בימים האחרונים, עקב חוק הפונדקאות שדילג באלגנטיות מעל קהילת הלהט"ב והתיר פונדקאות רק לנשים יחידניות, יצאו חברי הקהילה ותומכיהם לרחובות ונראו צבעונים וזועמים מאי פעם. הם רוצים בסך הכול את הזכות הבסיסית לגדל ילדים משלהם, טענו שלטי המחאה. הסיסמה היא "שוויון חברתי", ערך שאין מי שלא מזדהה אתו. הסאב-טקסט: האויבים הם הדתיים, שמציבים משפחה יהודית תקנית של אבא-אימא בראש מעייניהם תוך שהם רומסים בגסות את הזכות של האחר להיות מי שהוא. הפיד שלי התמלא בתמונות מחאה המעלות את העוול הנוראי של 'חוסר השוויון' לשמי השמים, אז יצאתי להבין מה עומד מאחורי המחאה הזאת וגיליתי עולם נטול תמימות, שחשוב להכיר אותו. ואתם יודעים מה? הדברים נכונים לכל מחאה באשר היא. קחו עט ורשמו: כך מייצרים מחאה בנוסח עלק-ספונטני בניחוח אותנטי.

מחאה מתוזמרת היטב

מכתבת תחקיר של ענת ביין-לובוביץ' שהתפרסמה לפני ימים אחדים בעיתון 'גלובס' עולה כי המחאה הנוכחית אינה מכונסת תחת כנפיים תמימות כלל ועיקר. עבודת שטח יסודית נעשתה בידי פעילי הקהילה האוחזים בתקציבים גדולים מהקרן החדשה לישראל. בראש הפירמידה עומדים אנשי מפתח מהחזקים במשק, שנרתמו להביא לכך שהמחאה הזאת תתרחש הקיץ, על גופתם. והיא אכן קרתה, מלווה ברעש וצלצולים שהותירו אבק לדפני ליף ואוהליה.

מתברר שהרעיון למחאה עלה אחרי שבקיץ שעבר יצאו כ-15 אלף איש מקהילת הלהט"ב במחאה נגד נייר העמדה שהציג משרד הפנים לבית המשפט, ולפיו משפחות חד-מיניות הן חריגות ולכן לא יוכלו לשמש משפחות מאמצות. מה שעבד ב-2017 שוחזר טוב יותר השנה. חן אריאלי, יו"ר איגוד הלהט"ב, צוטטה כמודה שבאיגוד הלהט"ב נערכו בקפידה ל'קיץ של מחאה'.

חברי האיגוד פעלו בצורה מתוחכמת ומסודרת בשיתוף משרד הפרסום באומן-בר-ריבנאי, מהמובילים בשוק הפרסום הישראלי. במשרד הפרסום הציעו תכנית שבמסגרתה כל אנשי הקהילה יצאו לשביתה המבוססת על ימי חופשה, ובכך ישביתו חלקים מהמשק.

ביום רביעי שעבר, כשראש הממשלה הפיל את הצעת תיקון החוק שייתן אפשרות לפונדקאות גם ללהט"ב, יצאה התכנית לפועל.

הכעס בקרב חברי הקהילה צירף מוחים נוספים למאבק הססגוני. בין היתר הוקמה קבוצת וואטסאפ בידי מור שובבו, המשמש גם כיחצן של 'חודש הגאווה' בתל אביב. בקבוצה התקבצו עשרות משפיעים מעולם הפרסום, התקשורת, ההייטק, הקולינריה ועוד, שנתבקשו לרתום כמה שיותר חברות במשק ולצרפן רשמית למחאה, כך שתתנפח לממדים חסרי פרופורציה. בהמשך נספר על השיטות, שלפתע יסתדרו כפתור ופרח עם הביטוי "הטרור הלהט"בי". בינתיים נגלוש לראש של היחצן החזק בקהילת הלהט"ב.

"כשהבנתי שנתניהו הפיל את החוק, רעדתי מכעס והבנתי שאני הולך להילחם על החיים שלי", סיפר שובבו וחשף את דרכי הפעולה של מייסדי המחאה. טלפון אישי ממשרדי פרסום לחברות גדולות במשק ובקשה נחרצת להצהרה פומבית על תמיכתם במחאה. על מי שלא הסכים להשתתף ולצאת בהצהרות תמיכה פומביות לטובת המאבק – הופעל לחץ מאסיבי.

אומרים ישנה 'מדינת תל אביב' ובה מרכז הכוח של המדינה. כוח שווה כסף. כסף גדול נמצא אצל תאגידים גדולים במשק והם מפרישים מיליונים בעבור פרסום. חברות במשק זקוקות לצרכן הישראלי, והוא מגיע אליהן דרך משרדי הפרסום, המנוהלים בגבולות תל אביב הליברלית.

מתמטיקה פשוטה מגלה: הדרך להוצאת תמיכה גורפת מחברות גדולות במשק עוברת במשרדי הפרסום המתווכים את אותן חברות לצרכן הישראלי.

לדבריו של שובבו, רוב החברות והגופים הגדולים 'יישרו קו' ותמכו במחאה בפומבי, ומי שלא, חטף את האיום הבא: נדאג לעדכן בתקשורת שאתם לא אתנו. אט אט, עם לידתו של המומנטום בתקשורת, גם הטלפונים מסרבני התמיכה הפומבית החלו לזרום: אנחנו רוצים להיכנס לרשימת התומכים במחאה, אמרו. קופצים על העגלה הרועשת, רגע לפני שהם מוקעים ונדמים בעיני הציבור כחסרי חמלה.

"חברות התחילו להתקשר אלינו וביקשו 'תכניסו אותנו לרשימה'", סיפר שובבו. "כשההסתדרות יצאה במכתב התמיכה, הבנתי שנפל דבר. הייתי עם דמעות בעיניים". אחרי איומים שכאלה, היכולים 'לשרוף' תדמית ציבורית של חברה עסקית גדולה ולהסב נזקים כבדים, לא פלא שהתמיכה הציבורית הייתה גורפת. חרף העם המסורתי היושב בציון, שום חברה במשק לא תרצה להפסיד את נתח הלקוחות התל אביבי–ליברלי. מאידך גיסא, שום צרכן לא יוותר על המוצרים שלו, רק כי החברה תמכה בפומבי במאבק הלהט"בי. במשחק הזה של החברות המסחריות הגדולות מול הדרישות של קהילת הלהט"ב לתמיכה פומבית - אין לחברות מה להפסיד. להפך, אולי תרום קרנן בעיני הציבור התל-אביבי שישיב בחיבוק לחיבוק.

דא עקא, שהציבור מפסיד; הוא מקבל תמונת מצב לא נכונה. הקהל הישראלי רואה שורה של חברות גדולות במשק התומכות במחאה והרושם הנוצר בעיניו הוא שכל מדינתו הפכה לתרועת גאווה, בזמן שהמחאה כולה מבוססת על מערכת משומנת הכוללת איומים חסרי תקדים וכפייה לתמיכה. במקביל גויסו שטחי פרסום נרחבים בתקשורת. התחושה הפכה להיות שכולם כאן. ומי שלא פה - חבל. עליו. כך למשל, אל-על, שלא מיהרה לנקוט עמדה רשמית, הופצצה בפוסטים שליליים בגין כך. זמן לא רב חלף ואף אל-על הגדולה נכנעה והודיעה על תמיכתה במחאה.

 

מאירה חיון: "התביישתי אתמול להיות חלק מ'הקהילה הגאה', קהילה שחרתה על דגלה סובלנות, הבנה וקבלה של האחר, קהילה שבחרה במפגיע, דווקא בתשעה באב לצאת לרחובות, בתופים ובמחולות, להפריע לתנועה ולהפגין. לא די בזה שמדי חודש אנחנו מפריעים, חוסמים נתיבים, בכל פעם בעיר אחרת, עם מצעד שאין לו שום משמעות, הגדלנו לעשות הפעם, שביום כזה, יום חורבן, יום המקודש לעם היהודי, בחרנו לצאת לרחובות. אני לא רואה את עצמי חלק מקהילה אגואיסטית, בכיינית ורודפת כותרות"

 

הפונדקאות הופכת עורה למאבק להט"בי כולל

שלא תטעו, קהילת הלהט"ב אינה גוף אחד מלוכד. בתוך הקהילה קיימים זרמים ותתי-זרמים. המחלוקות על נושאים שונים גרמו לפיצולים ומחלוקות בתוך הקהילה. לצורך העניין, חלק מאיגודי הלסביות פוסל שימוש בפונדקאות. כך למשל כתבה מאירה חיון, פעילה בקהילה, בפוסט שזכה למאות שיתופים ברשת: "התביישתי אתמול להיות חלק מ'הקהילה הגאה', קהילה שחרתה על דגלה סובלנות, הבנה וקבלה של האחר, קהילה שבחרה במפגיע, דווקא בתשעה באב, יום צום, לצאת לרחובות, בתופים ובמחולות, להפריע לתנועה ולהפגין. לא די בזה שמדי חודש אנחנו מפריעים, חוסמים נתיבים, בכל פעם בעיר אחרת, עם מצעד שאין לו שום משמעות, הגדלנו לעשות הפעם, שביום כזה, יום חורבן, יום המקודש לעם היהודי, בחרנו לצאת לרחובות", קבלה בפני חבריה. "אני לא רואה את עצמי חלק מקהילה אגואיסטית, בכיינית ורודפת כותרות, שיש לה שמונים ראשים וכל אחד מושך לכיוונו".

היא אף התייחסה לחוק הפונדקאות באופן ישיר: "אתם מתייחסים לפונדקאות כאילו הולכים לסופרמרקט לקנות ילד וגם אתם רוצים... ועל איזה שוויון אתם מדברים? אם אני כאישה, צריכה לעבור גיהינום, שנים של טיפולים, דקירות בכל הגוף, הורמונים שמוזרקים מדי שבוע לתוך הגוף ומשגעים את המוח, הרדמות כלליות, הוצאות ביציות, הריונות כושלים, טיפולי הפריה, דיכאונות, חרדות, אשפוזים, ובנוסף הרים של כסף, ורק אז, רק אז, אחרי שנים, אני זכאית לעבור הליך פונדקאות - למה שאתם, שני גברים בריאים כמו שור, פוריים, תקבלו את זה ככה? פשוט תקומו יום אחד בבוקר ותחליטו שאתם רוצים ילד ותעמדו בתור במקום אחת שכבר שנים אין לה וריד בגוף שלא חורר? למה נראה לכם? הליך הפונדקאות בארץ קשה לכולם, זה האוורסט של נשים ללא ילדים והן עושות את המסע כלפי מעלה, בשלג, בקור, בין הרים וסופות. חלק נופלות בדרך, חלק אף מתות במסע המפרך הזה, ימים, שבועות, שנים. נשים מלאות צלקות מגיעות סוף סוף לפסגה... ואתם קהילה בכיינית, רוצים שינחיתו אתכם בפסגה עם מסוק".

אולם קולה היה די בודד בתוך המון מושתק. חרף המחלוקות בין הגופים השונים, כולם התאגדו תחת מעטה המסר האוניברסלי של 'שוויון חברתי'.

כפי שהמחאה החברתית ב-2011 התבררה בסופו של דבר כמערכת משומנת המכוונת להפיכה פוליטית, קשה שלא לייחס למאבק גוון פוליטי מובהק. השלטים בהפגנה השבוע הדיפו ריח פוליטי מובהק כשקראו 'אפרטהייד' ו'לעצור את ההפצצות על עזה', ובארגוני הלה"טבים מתנערים ממנו, בכל הכוח. שובבו היחצן הצהיר כי המחאה רחוקה מפוליטיקה וסיפר על ימנים מצביעי נתניהו שהצטרפו למחאה, ואף דימה אותה ללא פחות מהמחאה לזכויות השחורים בארצות הברית, שקראה למיגור הגזענות.

אוהד חזקיהו, מנכ"ל איגוד הלהט"ב אף הודה כי "הפונדקאות היא הגפרור שהצית את המאבק, אבל ברור לכולנו שאנשים לא יוצאים לרחובות רק בגלל זה. לא נעשה חיים קלים - לא לנבחרי הציבור ולא לחברה הישראלית. אין מטרה אחת. לא נסתפק בלסמן וי על חוק אחד", הוסיף חזקיהו וסיפר כי המלחמה הגדולה עוד לפנינו: "נמשיך להיכנס לעמדות מפתח. בבחירות המוניציפליות יש לנו 20 מועמדים ומועמדות שרצים למועצות מקומיות. יש כאלה שירוצו לבחירות לכנסת, כדי שנשב במעגלי ההחלטות, כמו שאנחנו יושבים בתוך העסקים במשק הישראלי ומשפיעים משם".

חוק הפונדקאות, כאמור, שנוי במחלוקת מוסרית. קל להתחבר לסיסמאות המדברות על רצונו הבסיסי של כל אדם כמעט – להקים משפחה. בעקבות כך מנסים בקהילת הלהט"ב לא לפספס את המומנטום ולמנף את הסיקור התקשורתי הרחב כדי לדון על קבלת לגיטימציה מלאה לזכויות הקהילה. לא בהצלחה גדולה, אם שאלתם. אך בקהילה לא נכנעים. השבוע פורסם כי משרד הפרסום באומן-בר-ריבנאי המטפל בחודשים האחרונים באיגוד הלהט"בים, יצא בימים הקרובים בקמפיין דיגיטלי ברשתות החברתיות, שבו ישתתפו אנשי תרבות ידועים ובתוכם דורון מדלי, מי שהלחין את 'TOY' של נטע ברזילי.

מחאה ספונטנית? ספק אם יש חיה כזאת. תוצאות השטח המחושבות היטב לא אכזבו. באותה מידה היו יכולים למכור לנו קמפיין ויראלי למילקי בעזרת רועי כפרי.

אסטרטגיה: גם הדתיים וצה"ל אתנו

כך נוצר מיצג מהמם שאין איש או אישה שאינם תומכים במחאה העוצמתית של הקהילה הלה"טבית. שורה של עשרות חברות מסחריות גדולות הודיעו על תמיכתן במחאה, הגדילה לעשות 'סלקום' שאף הכריזה על תמיכה כספית של 45 אלף ש"ח למי מהעובדים שיחליט על תהליך פונדקאות בחו"ל. השתתפותה של חברה מסחרית במחאה היא צעד חריג מאוד בנוף המחאתי-ישראלי שלנו.

אבל המערכה המסחרית היא הסיפור הפחות מהפכני כאן. אם עד היום צה"ל אסר רשמית את השתתפות החיילים בהפגנות, הרי שהפעם יצאה הפרקליטות הצבאית בהצהרה רשמית שחרף הפקודות, לא יינקטו צעדים משמעתיים כלפי חיילים שישתתפו בהפגנות הלהט"ב. כך אישר הפרקליט הצבאי הראשי האלוף שרון אפק, הומוסקסואל מוצהר, לחיילים להביע את עמדתם הפוליטית בנושא הפונדקאות.

הודעתו של אפק באה בסתירה להודעת ראש אכ"א מוטי אלמוז שהודיע שמכיוון שהרקע להפגנה הוא כביכול פוליטי, חל איסור להשתתף בה. "מחאת הלהט"ב נעה בגבול שבין הפוליטי להשקפה האישית מאחר שמדובר בחוק הפונדקאות", ביארו בצה"ל. "מאחר שצה"ל לא מתערב בהשקפות אישיות, חיילים שמשתתפים בהפגנות מחאת הלהט"ב – לא ייענשו. אין איסור להשתתף בהן".

אפילו הרב בני לאו גויס למערכה וצוטט באתר 'מאקו' כאומר שלאדם הדתי לא צריכה להיות התנגדות לפונדקאות של להט"ב. הנה, אמרו לנו ב'מאקו', אתר שעורכו הראשי הוא הומו מוצהר, יש גם דתיים נורמליים. ישנם אפילו רבנים שתומכים במאבק.

באותו ריאיון ב'מאקו' סיפר הרב לאו על קהילת בית הכנסת שלו התומכת בדעתו. נדמה שב'מאקו' נשמו לרווחה כפולה. זו הייתה השאלה האחרונה לרב לאו. לכתב לא היו עוד שאלות והריאיון הסתיים ברוח קרב בנוסח: שורו וראו, הרוב במדינה (חוץ מקומץ דתי-שמרן-אדוק) בעד פונדקאות גם ללהט"ב. הרבנים וקהילותיהם - עמנו.

לראשונה: יש לנו מחאת נגד

מקובל לחשוב כי מתנגדי הפונדקאות לקהילת הלהט"ב הם הדתיים בלבד. לא מעט מהמוחים וכלי התקשורת הקפידו ליצור תחושה של התקוממות חילונית נגד הכפייה הדתית של ה'חשוכים' בישראל. אך מעניין לראות שדווקא המחאה הגדולה שנוצרה 'כאילו במקרה', הוציאה לפתע לאור את דעותיהם של לא מעט אנשים הנחשבים חילונים נאורים למלחמה הפוכה, הנותנת פייט הגון למחאת הלהט"ב.

לאורך השבוע התברר אט אט, שלא הכול תומכים בה. ארגון הנשים החילוניות והדתיות 'שוברות שוויון', המנהל מערכה יומיומית מול הפמיניזם הרדיקלי, נרתם למחאת הנגד ופרסם שיר נוגע ללב המספר על עולל הכמה דווקא לחום אימהי. גם עירית לינור בחרה השבוע לפרסם באתר "מידה" מאמר ארוך, מלומד ומנומק שכתבה בעבר היוצא נגד הפונדקאות.

איש התקשורת ועורך אתר 'וואלה' לשעבר ינון מגל חשף בטוויטר את ערוותה של המחאה כשפרסם תוצאות הצבעה על חוק הפונדקאות מ-2014, שבה חברי הכנסת של מרצ נמנעו או לא נכחו בהצבעה. ח"כ מיכל רוזין אף מתחה בזמנו ביקורת על החוק וטענה כי "למרות הרצון הטוב יש פה בעיה. למכור את הרחם זה סוג של סחר באיברים. מי שיעשו את זה אלו הנשים המוחלשות, שיהיה פונדקאיות כדי להתפרנס". הזמירות הפעם נשמעו אחרת. "החוק הזה אכזרי ומונע מאנשים לממש את זכותם הבסיסית להורות", אמר ח"כ אילן גילאון ממרצ, וגם רוזין עצמה לא שמרה על זכות השתיקה. "אתם לא מבינים את המשמעות לקהילה כשאתם משדרים לציבור שהם אזרחים סוג ב'", אמרה בדיון על חוק הפונדקאות.

גם בקרב חיילים ואנשי מילואים נרשמה התנגדות למחאת הלהט"ב. עשרות חיילים ואנשי מילואים, דתיים ושאינם דתיים, הצטלמו עם שלטים המסתירים את פניהם ובהם נכתב: "זכותו של כל ילד לגדול עם אמו!" "לוחמי צה"ל מתנגדים לסחר באיברים וניצול ציני של נשים", "חיילים אומרים לא לסחר בילדים" וכדומה. ברם, משום מה, נראה שהמחאה הנגדית הוצגה בראש מורכן ולא גאה במיוחד. אל מול דגלי הגאווה והצבעים הצעקניים, עמדו תמונות חיילים המוחים למען משפחה נורמטיבית, אך פניהם מכוסות. מוחים ומתכסים.

בני ציפר: "פונדקאות זה מזעזע"

גם בני ציפר, סופר ועורך מוסף הספרים של 'הארץ', שאינו חשוד על שמרנות-יתר, לא טמן ידיו בצלחת ושחרר את חרצובות מקלדתו תוך שהוא מכנה את שובתי המחאה 'טמבלים'.

"ההפגנה נראתה נורא גדולה בכיכר רבין, אבל גם בכותל כששרו 'אני מאמין' בתשעה באב - היו המונים", אומר ציפר ל'עולם קטן'. "אין בעיה לגייס המונים, זה לא עושה עליי רושם. אנשים באים. גם למונדיאל באים. אני מכיר אישית אנשים מהסוג החילוני שאומרים 'יאללה בוא נלך עם הילדים להפגנה'. הולכים סתם, עושים להם יום כיף בעיר הגדולה. אני לא מקבל את זה שיש פה מלחמה דתית. נכון שהחוק עובר דרך משרד הבריאות ששם עומד ליצמן, אבל לא שמעתי שמצד הדתיים קפצו יותר מדי. לדעתי, זו לא מלחמה של דתיים וחילונים".

אז מי נלחם פה ובמי?

"כל העניין של המחאה הזאת מתלבש על השסע שכולל כמה מרכיבים: החילונים שאוהבים גייז והגייז עצמם, שהם גם עירונים, מהמעמד הגבוה, נקרא להם 'הסמולנים', זה הם מול יתר העם. כל פעם, משום מה, ה'סמולנים' מרגישים אוטומטית שכולם נגדם, שהם מיעוט נרדף, אז הם מקצינים את המאבק ואת העמדות שלהם. ברגע שההגמונים מרגישים שהקרקע בוערת מתחת רגליהם והם לא מצליחים להכניס את הערכים שלהם ליתר העם - הם עושים את זה בכוח. התקפות אישיות ומחאות של מפגני כוח, בשעה שהם מסבירים שמי שלא כמותם הוא בהכרח הומופוב".

כחילוני, אתה מבין את הטענה אודות שוויון חברתי?

"כל השיח הזה סביב המחאה הוא על 'הזכות להקים משפחה'. להקים משפחה זו לא 'זכות'. זה דבר שקיים. לכאורה, מנקודת המבט של המוחים, אירופה וארה"ב הם המקום הכי לא מתקדם בעולם כי שם בכלל אסורה פונדקאות. טוטלית. שוכחים שרוב רובו של העולם המודרני הולך לכיוון של איסור פונדקאות כי זה דבר שלא פעם מנצל נשים. זה אמנם יכול אולי לעזור ולהיות טוב כמוצא אחרון, אבל זה ממש לא המצב אצל גייז שיכולים ללכת על 'הורות משותפת' ששם יש אבא ואימא. בפונדקאות יש צד עסקי יבש וחזירי כמעט. זה אפילו לא עניין של שמרנות או ליברליות. הגייז רוצים ליצור מצב שיש להם ילדים ומתעלמים לגמרי מהשלכות ההיריון והלידה, כאילו הילד נפל מהשמים. יוצא שהילד הוא משהו שקנית בעסקה, פשוט ככה. בעיניי, זה דבר מזעזע".

בני ציפר, עורך מוסף הספרים של "הארץ": "לדעתי, זו לא מלחמה של דתיים וחילונים.כל פעם, משום מה, ה'סמולנים' מרגישים אוטומטית שכולם נגדם, שהם מיעוט נרדף, אז הם מקצינים את המאבק ואת העמדות שלהם. ברגע שההגמונים מרגישים שהקרקע בוערת מתחת רגליהם והם לא מצליחים להכניס את הערכים שלהם ליתר העם - הם עושים זאת בכוח. התקפות אישיות ומחאות של מפגני כוח, בשעה שהם מסבירים שמי שלא כמותם הוא בהכרח הומופוב"

המחאה היא הטריגר לחזק את ערכי המשפחה

"התמונה בקרב החיילים שונה לגמרי ממה שמציגים", אומר הרב אביעד גדות, רב צבאי במילואים. אני שואל עד כמה המחאה הנגדית רחבה בקרב חיילים. "קשה לשקף את זה במספרים", הוא אומר, "אבל להערכתי הרוב המוחלט של חיילי הסדיר - נגד. רוב צה"ל חי באוריינטציה יהודית גבוהה. יש כמובן יחידות שהן יותר חילוניות. הממשלה לא מעבירה את החוק של קהילת הלהט"ב, וזה אומר לא מעט על הקהילה ועל הכוח האמתי שלה בפועל, מחוץ לתקשורת.

"הכי חמורה בעיניי ה'פקודת קריצה' - צה"ל אומר לא להשתתף במחאה אבל לא אוכף את זה. מדובר במדרון חלקלק. הנושא הפוליטי שנכנס לצה"ל חמור מאוד. מחר זה יהיה בדברים אחרים שקבוצות לחץ אחרות ילחצו על הצבא, ואז מה יהיה?השמאל ידע לדבר יפה על סירוב פקודה בגוש קטיף, ופה זה פתאום 'מר גמיש'.לא הייתי רוצה שצה"ל יתמוך פוליטית - לא בעד ולא נגד".

כיצד אתה מסביר את התמיכה הרחבה שרואים בשטח?

"הנתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מראים שאין רוב חילוני במדינה. הרוב פה מסורתיים. רק שארגונים כמו הקרן החדשה מנסים לבודד את המגזר הדתי ולהפוך אותו לחריג. יש הרבה להט"בים שמשתמשים בשופרות שלהם כדי לשקף את השקפת עולמם. וכמו בהרבה נושאים, התקשורת לא מייצגת את המציאות.

"קח את "מכתב השמיניסטים" - 70 ומשהו שמיניסטים חתמו עליו וזה עשה רעש גדול. מצד שני, לפני פחות משנה היה מכתב עם 800 חתימות של חיילים שביקשו שיעורי תורה בצבא ובקושי היה על זה אייטם של יאיר שרקי. יש הרבה כסף בסיפור. הקרן החדשה מתווכת בין גופים בחו"ל לעמותות שמאל. מטריף אותם שהעם מתקרב למסורת וזז ימינה. זה כמו שיוצאים נגד ביבי, והוא רק מתחזק. עם ישראל בסופו של יום שמרן, נאמן למסורת, ומבין שזו אווירה שחולפת ושערך המשפחה הוא החשוב".

יש סיכוי לנצח במערכה מול גופים חזקים כל כך וממומנים היטב?

"הנושא הזה של התקפה על יהדות הוא די חדש. עד לא מזמן, אותם ארגונים אנטי-לאומיים תקפו את ארץ ישראל ובגללם סבלנו את אוסלו וההתנתקות. בסוף הם הבינו, כמו שרב סעדיה גאון אומר: 'אין אומתנו אומה אלא בתורתה'. הם הבינו שהקשר ללאומיות עובר דרך היהדות, ולכן בשנתיים האחרונות הם החליטו לתקוף את היהדות. אבל התוצאה ללא ספק תהיה לטובת היהדות, ותפקידנו עדיין הוא למזער את הנזקים ולהפוך את המאבק הזה עכשיו למשהו חיובי, לבירור נושאים כמו משפחה וערכי צה"ל".

 לתגובות: נדב גדליה בפייסבוק

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם