גלים סוחפים

11 golesh

 

אליהו בן ציון כבר אברך חרדי ואב לשמונה, אבל גם היום הוא בשום אופן לא עוזב את הגלשן שלו. הדבר היחיד שהשתנה מאז חזרתו בתשובה הוא שהיום הוא מנצל את הספורט הזה לליווי ייחודי של נוער חרדי נושר * הגלים, מתברר, יכולים לשאת אותנו למקומות גבוהים מאוד

נדב גדליה

ספורט גלישת הגלים נתפס כעניין לאניני טעם, אך בשנים האחרונות חדרו למגזרנו הלח קורסי גלישה ייעודיים, דוגמת 'גולש עם כיפה'. עכשיו אט אט חודר ספורט גלישת הגלים גם למגזר החרדי: שם יש מי שרואה בו לפני הכול ספורט טיפולי.

אליהו בן ציון (40) נשאב לגלישת גלים כבר בילדותו החילונית, אי שם בחופי בת ים. מאז מלאו לו 12 הוא התחרה דרך ארגון 'גולשי הגלים בישראל' בתחרויות גלישה ארציות לצד שני אחיו, גולשים אף הם. את שירותו הצבאי עשה בתקליטיית גלי צה"ל, אך כשהיה בן 20 שב בתשובה.

"אני לא יודע למה חזרתי. הרגשתי שיש לי הכול, אבל לא היה שם כלום. ריקנות גדולה, חוץ מהגלישה", מסביר בן ציון בפשטות. בהמשך התחתן בן ציון, הביא לעולם שמונה ילדים, עבר לבני ברק ושקע בעולם לימוד התורה. 18 שנים שימש אברך כולל. שלא תטעו, גם כשהפך אברך הגלים לא שקטו והגלשן לא אופסן בבוידעם; מדי פעם היה יוצא בן ציון לעשות לנפשו הסוערת.

"הם מוכרחים לקום מהמיטה, כי הים הכי טוב לגלישה בבוקר. הגלישה בונה מסגרת שגורמת להם במקום להשתעמם או לצבור תיקים פלילים, לנתב את הכוחות לפעילות טובה. היו מקרים שהוצאתי ממעצר בית חבר'ה בעזרת העירייה – ולקחתי אותם לגלוש"

"אילו הפסקתי לגלוש הייתי מפסיק להיות חרדי", הוא אומר. "לא פשוט לחזור בתשובה. אסור לשנות הרגלים. אם אתה משנה את ההרגלים האמיתיים אתה יכול להישבר. זה הכלל הראשון בחזרה בתשובה".

השמועה על האברך הגולש עשתה לה כנפיים במגזר החרדי, ולפני שנים אחדות ביקשו ממנו אנשי חינוך לרתום את הידע המקצועי שלו למען נוער חרדי בסיכון ששיווע למשהו קצת אחר מעוד שיחת מוסר שתעלה אותו על דרך הישר.

כך הוקם מועדון הגלישה החרדי הראשון, 'גלים של תקווה', ששם לנגד עיניו מטרה מרכזית אחת: להחזיר את נוער השוליים החרדי לתלם בעזרת גלישת גלים. מתברר שספורט גלישת הגלים מונח בקרן זווית, וכל הרוצה יבוא ויגלוש. לא רק לאניני טעם ולחובבי ספורט אקסטרים.

בן ציון המשיך להיות אברך רוב זמנו חוץ משני ימים בשבוע, שבהם הוא מלמד שיעורי גלישה. את יומו הוא מעביר נוסף על לימוד תורה אישי גם במסירת שיעורי תורה לחילונים ברעננה וברמת אביב, שבה הוא מחזיק מדרשה לצעירים.

גלים ממכרים

בהתחלה חשש בן ציון מהחזרה לספורט נעוריו החילוניים, הנתפס כחופשי ומשוחרר, ההפך הגמור מעולמו הרוחני.

"כשביקשו ממני לפני שבע שנים להתחיל לעשות את פעילויות הגלישה בשביל נוער נושר, חששתי מאוד", הוא מגלה. "לא רציתי לעשות את זה. ידעתי שגלישת גלים היא עניין ממכר. עכשיו לפתוח בית ספר לגלישה לבחורי ישיבות?! הם יתמכרו לזה בגללי. אין לי מטרה להוציא בחור מפוניבז' ולהפוך אותו לגולש", אומר בן ציון.

"אבל בסוף הגעתי למסקנה שבשביל נוער בסיכון, שגם ככה אין לו מסגרת, זה מצוין. כשהם נתפסים לגלישה נוצרת להם מסגרת חברתית שבזכותה הם מוכרחים לקום מהמיטה, כי הים הכי טוב לגלישה בבוקר. הגלישה בונה מסגרת שגורמת להם במקום להשתעמם או לצבור תיקים פלילים, לנתב את הכוחות לפעילות טובה. היו מקרים שהוצאתי ממעצר בית חבר'ה בעזרת העירייה – ולקחתי אותם לגלוש. המשטרה אישרה שהפעילות הזאת היא פעילות בונה.

"התחלנו בתוכנית הרצה בעיר החרדית אלעד לפני שלוש שנים וחצי, וראיתי שיש לה תוצאות חיוביות בקרב הנוער. הגלישה שינתה להם את אורח החיים. היא נתנה להם תחום עיסוק להשקיע בו וגם ליהנות ממנו. ואז קיבלנו פניות מעוד ערים חרדיות; כך המשכנו לבני ברק, למודיעין עילית, לקריית ספר, לירושלים, לכל הערים החרדיות, בעבודה עם ארגוני נוער בסיכון ועם משרד החינוך, שהבין שיש בגלישה משהו גדול שיכול להתאים גם לדתיים ולחרדים.

"הכול מהדרין; גם מבחינה מקצועית כמובן, אבל לא פחות גם מבחינה דתית: בפעם הראשונה יש בארץ גלישה בחופים נפרדים בלבד וצוות הדרכה דתי".

בלימודי הגלישה הלומדים מתגבשים לקבוצות ונפגשים בחוף הים עם צוות ההדרכה לעשרה עד חמישה עשר מפגשים. כל מפגש אורך בין שעה וחצי לשעתיים, והגולשים המתחילים מקבלים בו כלים שיאפשרו להם בהמשך להיות עצמאים לגמרי; לעמוס את הגלשן על הכתף ולסור לחוף הים לתפוס גלים כמו גדולים. עד היום עברו בקורסים כ-800 נערים בסיכון.

איך בדיוק גלישת הגלים עוזרת לנפש האדם?

"רוב הבעיות של נוער בסיכון נובעות מכך שהם נכשלו בהרבה דברים בחיים. הם מרגישים שנגמרו להם ההזדמנויות בחיים, ואת ההזדמנות הבאה מעניק להם הגלשן. ההתמודדות מול הכוח של הים, האתגר שבלחתור ולתפוס גל.

"יכולת הגלישה ללא ספק עוזרת לחבר'ה הסובלים מקשיים חברתיים ומביטחון עצמי ירוד, לחבר'ה שעברו חוויות שליליות, לראות את עצמם באור אחר. הנה, הם יכולים לעשות משהו, עומדים באתגר, מצליחים. הים הוא כלי טיפולי כשלעצמו. החזון איש היה הולך לים לנוח, לשחרר לחץ. הגלים מוסיפים אתגר".

גם חיי היומיום השוטפים משתנים בזכות גלישת הגלים. "אתן לך דוגמה: אני עובד עם תלמידי ישיבה כבר כמה שנים. עבדתי עם חבר'ה שראש הישיבה סיפר לי שלפני עשר בבוקר לא היו קמים. נוער שבור. הם התחילו בגלישה, למדו, והיום גולשים לבד. נתפסו לזה. היום הם מתעוררים בחמש וחצי בבוקר ונוסעים לגלוש יחד בכל יום. קבוצה של עשרה נערים. הם חוזרים לישיבה בשמונה, לתפילה, ומתפקדים כמו שצריך במהלך היום. ראש הישיבה התפעל מאוד.

"מבחינתי", מוסיף בן ציון, "ההצלחה הכי גדולה היא כשבחור שנשר מפסיק ללכת לחוף מעורב אחרי שהוא עובר את הקורס. כל בחור בסיום הקורס רשאי להגיע לחוף הגלישה שלנו ולגלוש שם בציוד שלנו בתשלום סמלי בלבד. ככה נמנעת ממנו סכנה רוחנית".

כל אחד יכול לגלוש?

"כל אחד יכול, חד-משמעית", אומר בן ציון. "זה לא קשה. אולי חוץ מאנשים מבוגרים", הוא צוחק לרגע. "לאדם בן שישים, גם אם הוא מתמיד בכושר, עדיין יש קושי להתרומם משכיבה על הרצפה למצב של עמידה, והיכולת הזאת חשובה ובסיסית בגלישה. אבל בגדול, שום דבר מיוחד לא נדרש כדי לגלוש. אומנם שמנים עלולים לגלות קושי, אבל גם הם יכולים להסתדר היטב בגלישה. זה אולי נראה מורכב, אבל בשתי דקות המדריך מעמיד בן אדם על גלשן, וזהו, הוא בפנים. מתחיל תהליך למידה".

האם לדעתך גלישת הגלים תיכנס בסוף גם למגזר החרדי ה'רגיל'?

"יש קייטנות פרטיות של גלישה במגזר החרדי, אבל לא הייתי רוצה שזה ייכנס כספורט גלים לכל השנה", מפתיע בן ציון. "אבל לך תדע, יכול להיות שזה יקרה. בחורי ישיבות רגילים עדיין לא נחשפו לזה, וגם אני לא מפרסם במגזר. זו לא המטרה שלי. אני רוצה לעזור לחבר'ה בסיכון על ידי הכלי הזה. אם יבוא אליי בחור ישיבה 'רגיל' לא אקבל אותו לגלוש, אלא אם כן אימא שלו תתקשר אליי ותסביר שהוא צריך את זה נפשית וזה טיפולי בשבילו".

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם