Print this page

אריה סוער

 9 king
"יש מי שרוצים לשנות את דמותה של ירושלים, ומאחוריהם עומדים ארגוני שמאל וארגונים רפורמיים שנתמכים על ידי הקרן החדשה לישראל. הבחירות הקרובות הן הזדמנות לתקן תיקון יסודי את מה שקרה פה"
חבר מועצת העיר אריה קינג מעולם לא היה טיפוס שמייפה עמדות. הוא מסכים עם הטענה שהוא כאן בין היתר כדי לייצג את הציבור החרד"לי, לא רואה צורך להכניס נשים לרשימה שלו אם אין להן כישורים פוליטיים בולטים במיוחד, תוקף את ניר ברקת ואת שותפתו בקדנציה הקודמת חגית משה, שלטענתו בשם הרצון למשוך חילונים לא רק פגעו קשות בצביונה המסורתי של העיר אלא גם הרחיקו ממנה את החילונים * קינג חושף מה מתחולל בישיבות מועצת העיר ומתעקש שאם רוצים אפשר להתמודד אפילו עם הבג"ץ שכופה לאפשר את מצעד הגאווה בעיר * הקרב על המנדטים במועצת העיר מגיע לישורת האחרונה

איילת כהנא

חבר מועצת העיר ירושלים אריה קינג מעצבן לא מעט אנשים בפוליטיקה המקומית בבירה בחמש השנים האחרונות, מאז נבחר לעירייה מטעם סיעת ירושלים מאוחדת. אחת מחברי העירייה שבינה ובין קינג התגלע סכסוך ששום צד אינו מנסה להסתיר היא מי שנבחרה למועצה לאחר פרישת שמואל שקדי, סגנית ראש העיר חגית משה.

הטונים החריפו השבוע לאחר שקינג ענה לאתר 'כיפה' בתשובה לשאלה מדוע אין נשים ברשימת 'מאוחדים':" רבני מרכז הרב והר המור אמרו לנו: 'אם תמצאו אישה שהיא יותר משמעותית או יותר מוכשרת מהמועמדים שיש לכם אז אפשר להקל', אבל אם זה לא המצב אז לא". משה הגיבה לדברים בחריפות ותקפה את קינג: "דעותיו השוביניסטיות של קינג עומדות בסתירה גמורה למציאות בה נשים דתיות לאומיות מובילות ותורמות בתפקידים ציבוריים... לא ייתכן שחברי מועצת עיר בירושלים יתבטאו בצורה כזו".

"אין אישה ברשימת 'מאוחדים' משום שבניגוד לאחרים אנחנו מתייעצים עם רבנים שרצינו לקבל גם את תמיכתם", אומר לנו קינג. "רוח הדברים ברורה: אם אנחנו רוצים לקבל את ברכתם ורוצים לייצג אותם, הם מצפים מאיתנו לקבל עלינו את דרך אמונתם. לדבריהם, בהתאם למשנת הרב קוק זצ"ל, אם יש מי שהיא באמת משכמה ומעלה, יראת שמיים שאין מי שמשתווה לה, יש מה לדבר. אבל אם אין מישהי כזו, אין מקום לאישה במקומות ציבוריים פוליטיים כאלה".

רבים מאוד יתעצבנו למקרא הדברים. אתה יכול להבין מדוע?

"אני לא רואה בעיה בהתייעצות עם רבנים. אם לא נלך לפי הרבנים, הציבור שהולך לפי תורתם ואמונתם של הרב קוק וממשיכי דרכו ילך ויצביע ל'אגודה'. זה מה שקרה בבחירות הקודמות", הוא מלמד. "מי שלא נכח בישיבה של מועצת העיר וראה את הקלות שבה ראש העירייה משפיע על רוב הנשים בעירייה במאבקים ציבוריים, לא יכול להבין. הן נכנעות לדרישותיו, ולכן הרב קוק כתב שלאישה עדיף שלא תהיה במלחמת ציבור בפוליטיקה".

קינג אינו מתבייש בהיותו חרד"לניק וברצונו לייצג את הציבור הזה מבחינת זהות יהודית ומבחינה לאומית; זה עשרים שנה שהוא גואל קרקעות במזרח ירושלים ובונה בנייה יהודית. קנאות חרדל"ית? "אני לא יכול להבין אנשים שמתרעמים על המאבקים שלנו, הרי יש לנו משרד ממשלתי לייהוד הנגב והגליל. האם ייהוד העיר הוא קנאות חרד"לית או מצווה מדאורייתא ליישב את ארץ ישראל? הרבה מאוד אנשים שאינם חרד"לים אמרו לי שהם הולכים לתמוך בי רק כי יש לי קבלות על בנייה במזרח העיר על אפה וחמתה של ההקפאה".

למה סיעת 'מאוחדים' בחרה שלא להתאחד עם הבית היהודי?

"בבחירות הקודמות הצעתי לאיחוד הלאומי ולבית היהודי לרוץ ברשימה מאוחדת. האיחוד הלאומי החליט שאני לא מספיק משמעותי בעיר כדי לרוץ איתי, והתוצאות היו שאנו קיבלנו שני מנדטים והבית היהודי קיבל מנדט אחד. בקדנציה הזו, לצערי הרב, לאורך כל הקדנציה פעלה חגית משה בניגוד להבטחות שלנו לבוחרים בכל מה שקשור למאבקים על קדושת ירושלים", הוא מאשים.

"כשאני נאבק נגד הבית הפתוח או נגד תקציב לרפורמים והשותפה שלי תומכת בתקצוב שלהם, זו הליכה נגד ההבטחות לבוחרים. בזמנו שאלתי את הרב אריה שטרן, הרב הראשי של ירושלים, אם להילחם נגד סעיף התקציב לתנועה ליהדות מתקדמת. הוא אמר בפירוש להיאבק, וכך פעלנו. בעקבות התייעצות נוספת נאבקנו גם נגד דריסת הרגל של הקרן לידידות, ובעוד אני נאבקתי בהם מי שתומך בשיתוף פעולה איתם הם השותפים שלי בבית היהודי".

קינג מבקש להדגים עוד מדוע בחר שלא להתאחד עם הבית היהודי: "בכל שנה בסוכות יש מצעד בעיר, וקיבלתי פניות שבצעדה יש ארגונים מיסיונריים שמנצלים את הצעדה כדי להפיץ חומרי תעמולה. הגשתי בקשה שהעירייה תמנע את השתתפות הארגונים הללו, והבקשה הגיעה להצבעה, אך לצערי מי שבגד בי בהצבעה היה הבית היהודי".

כלומר, הבית היהודי לא נלחם על הזהות היהודית בירושלים?

"חד-משמעית. כל עניינו של הבית היהודי בעיריית ירושלים הוא לדאוג לאנשים שהיו קרובים לשלטון במשך עשרות שנים והקימו עמותות ומוסדות. שאר הציבור הדתי-לאומי לא נהנה מהקשרים בעירייה".

גם להאשמות הללו קינג מנדב דוגמה: "כל תלמיד בארץ מקבל ממשרד החינוך זכות ללמוד שישה שיעורי שחייה חינם, והעירייה מתוקצבת בזה. והנה אני מגלה שהילדים שלי, שלומדים בתלמוד תורה מוריה, לא קיבלו מזה שקל. מתברר שכל מוסדות החינוך שמקורבים למפד"ל הישן קיבלו, החרדים קיבלו, החילונים קיבלו, אבל הציבור החרד"לי לא קיבל.

"בקמפיין הקודם שלנו הבטחנו לייהד את ירושלים, ובפועל ראינו אנשים שפועלים הפוך מההבטחה הזו", הוא ממשיך. "כשהעירייה מתקצבת אותנו לטפל ברעש המואזין, ושלוש שנים השותפים שלי מהבית היהודי מצביעים להסיט את הכסף מהסעיף לטיפול במואזין לשימוש במופעי תרבות או במוסדות חינוך, יש לי בעיה גדולה עם השותפים הנוכחיים שלי".

עיר יקרה ליהודים

קינג מגלה טפח נוסף מאחורי הקלעים של הבחירות ואומר כי אף על פי שחתם הפעם על הסכם לריצה משותפת עם האיחוד הלאומי, הם נסוגו בהם: "חתמתי על הסכם עם יו"ר האיחוד הלאומי והסכמתי להתפשר על מקום שני ברשימה, העיקר שנרוץ יחד. חתמתי איתם ביום חמישי, וביום ראשון הוא התקשר אליי לבטל את החוזה אחרי משא ומתן של חמישה חודשים, מכיוון שהם החליטו לרוץ עם חגית ורשימת הבית היהודי. ניסיתי לעשות הכול כדי שגם הבית היהודי והאיחוד הלאומי יצטרפו אלינו, אבל הם בחרו שלא להתאחד. אני אומר היום: כל מי שירוץ מטעם הבית היהודי נקבל אותו אלינו לרשימה, העיקר שלא יפעל נגד ההבטחות שלנו לתושבים".

חגית משה דיברה איתנו רבות על פעילות אינטנסיבית למען התושבים הדתיים-לאומיים בעיר בכל הנוגע לתקציבים, מבנים, תרבות יהודית ועוד.

"לא מזמן אישרו 26 אלף יחידות דיור לערבים בצור באחר, וכשהאישור הגיע להצבעה בעירייה הבית היהודי הרים יד בעדה. זו מכה למאבק הדמוגרפי בירושלים", הוא מסביר. "העירייה צריכה לבנות בכל שנה 4,400 דירות ליהודים, בהתאם לקצב הילודה. בפועל בעשור האחרון בנינו 2,100 יחידות דיור. עכשיו תשווי 26 אלף דירות לערבים שאושרו בשכונה אחת ל-2,100 דירות ליהודים בעשר שנים בכל העיר. מי שלא מבין את המשמעויות של דברים כאלה לא יכול להיות נציג עירייה.

"בכלל, ככל שניר ברקת וחגית משה העמיקו את חילולי השבת ואת המאבקים על קדושת ירושלים, כך יותר חילונים עזבו את ירושלים. ככל שהם פתחו יותר מקומות בשבת נוצרו יותר סכסוכים ולאנשים היה חשוב פחות לגור פה. נשארו לגור פה דתיים וחרדים, שלהם אין בעיה לשלם מחיר ולסבול סכסוכים, העיקר לגור בעיר הקודש. כלומר, מי שעודד את הגירת החילונים מהעיר הם דווקא מי שניסו לקשט את העיר בקישוטים שלא התאימו לה".

מהן הנקודות המכריעות בבחירות הנוכחיות בבירה?

"הנקודה המכרעת ביותר היא דמותה של ירושלים כעיר יהודית: זהות יהודית ורוב יהודי. בפועל השאלה היא איפה משקיעים את הכסף, מהו סדר העדיפויות של עיריית ירושלים אחרי עשר שנים שהעיר הידרדרה בכל פרמטר".

קינג אינו חוסך ביקורת גם מראש העיר ברקת: "העיר הידרדרה בתחום החינוך, בתחום קדושת העיר, בתחום שמירת השבת במרחב הציבורי, בדמוגרפיה: בעשר שנות כהונת ניר ברקת צנח שיעור היהודים מ-68% ל-62%, משום שבעיר בונים ליהודים רק באזורי יוקרה, שבהם רוב הדירות נרכשות על ידי משקיעים מחו"ל, ומנגד מאפשרים לערבים לבנות חופשי, חוקי ולא חוקי, ולא רק במזרח העיר: יש פרויקטים מיוחדים של בנייה לערבים בפסגת זאב, למשל. יש הצפה ביחידות דיור לערבים, וככה נוצר מצב שירושלים היא אחת הערים הזולות לערבים, וליהודים היא אחת הערים היקרות והקשות למגורים".

עם הביקורת הדמוגרפית מותח קינג ביקורת על השקעתו הרבה של ברקת לייצב את ירושלים כעיר שאינה רק קדושה אלא גם עיר תרבות שפונה למגזר הכללי: "נלחמתי בכל מה שקשור לפגיעה בזהות היהודית שהובילו ברקת ושותפיו, פסטיבלים שמעורבים בהם ארגונים נוצריים כמו פסטיבל האור או מצעד שכולו פריצות במימון העירייה. זה מה שצריך למשוך את האנשים לירושלים? הנצרות? הפריצות?"

אך על מצעד הגאווה יש בג"ץ שמחייב את העירייה לקיים אותו ולממנו.

"כל מי שאומר את זה לא באמת קרא את פסיקת בג"ץ. אי אפשר למנוע את הצעדה, אבל בג"ץ לא קבע איפה היא תהיה ומה יהיה אורכה והוא לא מנע מעיריית ירושלים לקיים אירוע מקביל. את כל אלה עשתה העירייה. כלומר, יש דרכים להתמודד עם הבג"ץ הזה. העירייה גם החליטה לאפשר לארגונים פרטיים לתלות דגלים על התרנים שלה, אבל אנו רואים שרק ארגון אחד תולה את הדגלים שלו בעיר.

"לכל הדברים הללו יש תכלית אחת: לשנות את דמותה של ירושלים. מי שעומד מאחורי זה הם ארגוני שמאל וארגונים רפורמיים שנתמכים על ידי הקרן החדשה לישראל. הבחירות הקרובות הן הזדמנות לתקן תיקון יסודי את מה שקרה פה".

נשמע שיש לך הרבה ביקורת על ניר ברקת.

"נכון, ואף פעם לא חסכתי אותה ממנו", הוא מודה. "אני חושב שהוא ראש עיר ששם את החיצוניות של ירושלים בראש מעייניו אגב רמיסת האינטרסים הבסיסיים של תושבים בעיר. הרבה יותר חשוב לתושבים שהעיר תהיה נקייה מעוד תאורה על גשר המיתרים. הכול חשוב, אבל לא בפרופורציות שברקת פעל בהן".

אנחנו רואים בנייה בעיר.

"זה אפילו לא חצי ממה שצריך להיות. אנחנו עיר גדולה והצעירים עוזבים גם כי תנאי החיים פה על הפנים: יקר לגור פה, יש זבל ברחובות, במערכת החינוך העירונית חסרות 3,000 כיתות לימוד, מה שאומר שילדים בירושלים לומדים בכיתות צפופות, והצפיפות באה לידי ביטוי בציונים. בבתי הספר הפרטיים מרגישים זאת פחות, אבל העירייה משקיעה מראש מעט בכל תלמיד. הכול נובע מהפירמידה ההפוכה של ראש העיר".

לדברי קינג, הציבור שהכי סובל מתחלואות העיר הוא הציבור הדתי-לאומי, שבניגוד לאחרים בעיר אין לו הגדרה תקציבית בפני עצמו: "יש בירושלים מנהל חינוך ובו מנהל חינוך כללי, מנהל חינוך ערבי ומנהל חינוך חרדי. ואיפה אנחנו ממוקמים? בכללי. אותו דבר קורה בכל האגפים בעירייה", הוא טוען, ומביא דוגמה נוספת מאגף התרבות: "לאגף התרבות יש תקציב של כ-120 מיליון שקל. החרדים, שהם 40% מאוכלוסיית בעיר, מקבלים מהעוגה קרוב ל-20 מיליון, שהם פחות מ-20% מהתקציב. ולא רק החרדים מופלים לרעה, הציבור הדתי-לאומי מקבל מהעוגה הזו 4.5 מיליון. ציבור שהוא 25% מהעיר מקבל פחות מ-4% מהתקציב. יש טענה נכונה שחלק מהציבור הדתי-לאומי הולך לפעילות של הציבור הכללי. או-קיי, אל תקציבו לנו בהתאם ל-25% אלא בהתאם ל-8%. אבל לצערי אפילו על הסכום שיש בידינו היום היינו צריכים להיאבק לא מעט".

מכוון לראש

סיעת 'מאוחדים' עדיין לא הצהירה במי היא תומכת לראשות העירייה, וקינג משתף אותנו בהתלבטויות: "עופר ברקוביץ מייצג מבחינתי את המשך הקדנציה של ברקת, ולכן תמיכה בו לא באה בחשבון. לא רבים יודעים, אבל הוא שהוביל את רוב המיזמים האנטי-דתיים בעיר, כמו פתיחת מקומות בשבת או פסטיבלים נוראיים. גם כל עלי התאנה חובשי הכיפות שהוא עוטף את עצמו בהם לא מסתירים את מה שהוא מייצג באמת".

זאב אלקין מבחינתו הוא מועמד שנוי במחלוקת: "אלקין יכול להיות המועמד האולטימטיבי. הוא דתי-לאומי, ובתפקיד השר לענייני ירושלים עשה יותר מכל השרים שקדמו לו יחד. אבל יש לו שלוש נקודות חולשה: קודם כול, הוא עטף את עצמו ברשימה של אנשים שמייצגים את ההפוך מאיתנו, אנשי 'התנועה הירושלמית' ו'ירושלמים', שדוגלים בחילול שבת, בתמיכה ברפורמים, במצעד הגאווה, בנשות הכותל. מספר חמש אצלו משתתפת בפעילות של עיר עמים, היריבים הכי קשים שלנו בעירייה. עוד נקודה היא שיש לו תוכנית סדורה וברורה לעיר שבה מתכוון להוציא שכונות מחוץ לירושלים ולהעביר אותן לרשות מקומית חדשה. בפעם הראשונה יש מועמד לראשות עיר שהכריז שבכוונתו לחלק את ירושלים. כאיש ימין אני לא יכול להצביע לאדם כזה.

"הנקודה השלישית היא שמדובר באיש ליכוד שתלוי פוליטית באנשים כמו ניר ברקת וביבי נתניהו. כולם יודעים שיש דיל בין ברקת לאלקין", הוא מגלה. "ברקת ייכנס למשרד לענייני ירושלים במקום אלקין, ואלקין יעמוד בראשות העירייה, מה שאומר שברקת ימשיך להשפיע פה מאוד".

אם כן, יוסי דייטש מסתמן לקינג כמועמד המתאים ביותר: "הוא ויצחק פינדרוס הם שני החרדים במועצה הקיימת שהיו הכי קואופרטיבים עם הציבור הדתי-לאומי. הם עזרו לנו בכל תחום שאפשר, ולכן כל הזמן אמרתי שאם אחד משניהם יתמודד וכל החרדים יהיו איתו", הוא מדגיש, "אמליץ לרשימה שלנו לתמוך בו. הלוואי שהחרדים כולם היו מאחוריו", הוא משמיע שיקול פוליטי בקול חרישי שמבשר כי מפאת חוסר התמיכה של הציבור החרדי בדייטש, סיכוייו נמוכים.

"באשר למשה ליאון, יש לו יתרון על פני אחרים כי יש לו סיכוי טוב לזכות", מלמד קינג. "הוא גם מעולם לא דיבר על חלוקת ירושלים. הוא וכל בני ביתו הם ציונות-דתית, הוא נטוע במקום הנכון. אבל יש לו חיסרון מבחינתנו בעצם הקרבה לאריה דרעי ולש"ס, שהם יריבים מרים שלנו בעירייה.

"כרגע אנו מביאים את כל הדברים הללו בחשבון ומתייעצים עם רבנים, עם תומכים ועם המועמדים עצמם. כל החלטה שתתקבל עלולה לפגוע בנו מבחינת בוחרים, לכן נבדוק איפה אנו נפגעים הכי פחות וממי מהמועמדים אנו מקבלים יותר", הוא מסכם.

מחגית משה סגנית ראש העיר ירושלים, וראש הבית היהודי בירושלים נמסר בתגובה: "אנחנו הבטחנו לציבור לעשות למען ירושלים וזה מה שעשינו. כל מה שאפיין את נציגי הציונות הדתית בעיריית ירושלים בעבר זה להיות אנשי עשייה מתוך ערכי הציונות הדתית אבל מתוך שותפות מלאה עם הקואליציה בשביל לקדם את הציונות הדתית ולא על מנת לצעוק מהאופוזיציה.

"באשר לתקציב הרפורמים, אין דבר כזה. מעולם לא היה סעיף תקציבי שכזה. יש סעיף תקציבי לבית הפתוח ואריה קינג יודע כמו כל אחד מהתושבים שיכול לראות שישנו בג"ץ נגד העירייה עוד מתקופתו של ראש העיר אורי לופליאנסקי שמחייב את העירייה להעביר תקציב לבית הפתוח ולמצעד ואין אפשרות לשנות זאת אלא בהחלטת בג"ץ. כל הרבנים והישיבות החרדיות לא עוסקים בנושא הזה כי הם יודעים את האמת אבל רק אריה ממשיך לזרות חול בעיניי הציבור ועובדה שגם החרדים מצביעים כמוני. כך גם בנושא המיסיון שלעירייה יש מאבקים בהם והיא אינה מעבירה להם תקציבים. את המאבק בנשות הכותל אני מובילה כך שלטעון שאני נגד שמירת צביונה היהודי של ירושלים זה שקר.

"דרכו של אריה לייהד את ירושלים זה להפוך עגלות בייגלה בעוד אני מאמינה בלחזק את השכונות,  ולא מתוך שנאה והפחדה כמו קינג. מעולם לא ישבתי בוועדת תכנון ובנייה ולא הצבעתי על יחידות דיור במזרח ירושלים, ודווקא דב קלמנוביץ הוא חבר הועדה. אריה קינג מונע מרדיפה אישית נגדי ולא עוסק בצרכי הציבור. לא אני ולא הציבור הירושלמי ראה הישג אחד שלו במשך חמש שנות הפעילות שלו במועצת העיר. ראוי למי שמציג עצמו כמי שהולך בדרכה של תורה להפסיק להוציא דיבה, לעסוק בלשון הרע ובהונאת דברים".

"אני לא רואה בעיה בהתייעצות עם רבנים. אם לא נלך לפי הרבנים, הציבור שהולך לפי תורתם ואמונתם של הרב קוק וממשיכי דרכו ילך ויצביע ל'אגודה'. זה מה שקרה בבחירות הקודמות"

"כשאני נאבק נגד הבית הפתוח או נגד תקציב לרפורמים והשותפה שלי תומכת בתקצוב שלהם, זו הליכה נגד ההבטחות לבוחרים. בזמנו שאלתי את הרב אריה שטרן, הרב הראשי של ירושלים, אם להילחם נגד סעיף התקציב לתנועה ליהדות מתקדמת. הוא אמר בפירוש להיאבק, וכך פעלנו. בעקבות התייעצות נוספת נאבקנו גם נגד דריסת הרגל של הקרן לידידות, ובעוד אני נאבקתי בהם מי שתומך בשיתוף פעולה איתם הם השותפים שלי בבית היהודי"

"לא מזמן אישרו 26 אלף יחידות דיור לערבים בצור באחר, וכשהאישור הגיע להצבעה בעירייה הבית היהודי הרים יד בעדה. זו מכה למאבק הדמוגרפי בירושלים. העירייה צריכה לבנות בכל שנה 4,400 דירות ליהודים, בהתאם לקצב הילודה. בפועל בעשור האחרון בנינו 2,100 יחידות דיור. עכשיו תשווי 26 אלף דירות לערבים שאושרו בשכונה אחת ל-2,100 דירות ליהודים בעשר שנים בכל העיר. מי שלא מבין את המשמעויות של דברים כאלה לא יכול להיות נציג עירייה"

"ככל שניר ברקת וחגית משה העמיקו את חילולי השבת ואת המאבקים על קדושת ירושלים, כך יותר חילונים עזבו את ירושלים. ככל שהם פתחו יותר מקומות בשבת נוצרו יותר סכסוכים ולאנשים היה חשוב פחות לגור פה. מי שעודד את הגירת החילונים מהעיר הם דווקא מי שניסו לקשט את העיר בקישוטים שלא התאימו לה"

"לאגף התרבות יש תקציב של כ-120 מיליון שקל. החרדים, שהם 40% מאוכלוסיית בעיר, מקבלים מהעוגה קרוב ל-20 מיליון, שהם פחות מ-20% מהתקציב. ולא רק החרדים מופלים לרעה, הציבור הדתי-לאומי מקבל מהעוגה הזו 4.5 מיליון. ציבור שהוא 25% מהעיר מקבל פחות מ-4% מהתקציב. לצערי אפילו על הסכום שיש בידינו היום היינו צריכים להיאבק לא מעט"

אולי יעניין אותך גם