התרגיל של העיתונאית

 6 tachkir
השבוע סיפקה כתבת ידיעות אחרונות עוד דוגמה ליצירת הפחדה להט"בית: היא התחזתה למתמודדת חרדית בעלת נטיות הפוכות ופנתה לשורת מטפלים מומחים ולגופי הכוונה כמו 'חברים מקשיבים' כדי לקבל הפניה לטיפול פסיכולוגי לשינוי נטייתה המינית. כשהללו נעתרו לבקשתה הם קיבלו ממנה מסרון שבו היא מודיעה להם שהפכו חלק מכתבת תחקיר על טיפולי המרה ושיואשמו שם בנקיטת עמדה מקצועית המנוגדת לעמדת גורמי מקצוע בארץ ובעולם * בינתיים אפשר רק להניח שבכתבתה היא לא תטרח לפרסם את עמדתו הרשמית של איגוד הפסיכולוגים בישראל, שדווקא מאפשר במפורש טיפולים פסיכולוגיים כאלה * התוצאה הושגה: שורה ארוכה של בעלי מקצוע דתיים וחילונים העדיפו שלא להתראיין, לפחות לא בשמם, כדי שיוכלו להמשיך לעזור מאחורי הקלעים למאות הנערים והנערות שהם מטפלים בהם בהצלחה * הטרור הלהט"בי חי ובועט

כמה מטפלים וקבוצות תמיכה העוזרים לנוער המתמודד עם נטיות מיניות הפוכות קיבלו בזמן האחרון טלפון מבחורה ששמה ברכי. ברכי הציגה את עצמה כבחורה חרדית בת 18. למקצתם היא סיפרה כי היא מתמודדת עם משיכה לנשים, ולאחרים סיפרה כי אחיה מתמודד עם משיכה לגברים. ברכי ביקשה עזרה כדי שהיא (או אחיה) יוכלו להתחתן עם בני המין השני.

ברכי קיבלה תשובות מגוונות שהיו כולן מכילות מאוד ועודדו אותה למצוא את הדרך להקים בית. אחד המטפלים סיפר שאמר לה: "יש כאלה שנולדים עם זה ואין להם אפשרות לצאת מזה, אבל יש כאלה שהנטייה החד-מינית שלהם נרכשת בגיל ההתבגרות או כתוצאה מפגיעה מינית, ועל כך אפשר לשוחח בטיפול", וכן: "יש מושג של בי-סקסואליות (משיכה לשני המינים), ואיתה אפשר להקים משפחה לתפארת כפי שאת רוצה".

ברכי פנתה גם ל'חברים מקשיבים': "המשיבה שלנו העניקה לפונה את מלוא ההכלה והתמיכה באופן שמכבד אותה כאדם ואת בחירותיה, וסייעה לה במקצועיות וברגישות להתמודד עם המציאות המורכבת. היא נענתה לבקשתה והפנתה אותה לארגון שיקשר בינה ובין מטפל מקצועי מתאים שילווה אותה בהמשך הדרך".

ואולם לאחר זמן מה הגיע לאותם מטפלים וקבוצות תמיכה מסרון שזה תוכנו: "שלום. השבוע יפורסם בידיעות אחרונות תחקיר על טיפולי המרה בישראל, ובמסגרתו פניתי אליך כנערה ששמה ברכי ה'סובלת' מנטיות 'הפוכות'. בתגובה הצעת שאגיע לטיפול על אף הנזק שעלול להיגרם מטיפולים כאלה, ובניגוד לעמדת גורמי המקצוע בארץ ובעולם. אודה על תגובתך עד מחר בשעה ארבע אחה"צ". למעורבים בתרגיל התברר שכתבת ידיעות אחרונות מכינה כתבה שבה היא מנסה להוקיע כל מטפל שמנסה לסייע לנערים המתמודדים עם נטיות הפוכות.

אליהו אקרמן, פסיכולוג מומחה: "האם המשימה הזו אפשרית? מהניסיון שלנו בקליניקה, של מאות ואלפי מקרים, התואם עוד מחקרים בעולם, יש אלסטיות של המשיכה המינית, והיא תלויה בבחירתו וברצונו של אדם. אנחנו רואים 70–80 אחוזי הצלחה, ומלווים כל העת מטופלים רבים אל החופה וגם אחריה"

טענתה של הכתבת היא שכל טיפול שנועד לאפשר למטופל המתמודד עם נטייה מינית בלתי רצויה לעשות שינוי כלשהו ולבחור אחרת יכונה טיפולי המרה, והוא פסול ואסור. בכך הכתבת מנסה להלך אימים על מטפלים הרוצים לסייע למטופלים שרוצים אחרת מהאג'נדה הלהט"בית, כדי שיפחדו לעסוק בכך.

נראה שכבר עכשיו מטפלים כאלה בוחרים לפעול מתחת למכ"ם של התקשורת ומפחדים להשמיע דעה מנוגדת. מי יודע כמה מטפלים בחרו לזנוח את העיסוק בנושא מחשש שהתקשורת תרד לחייהם. מטפלים מספרים כי כאשר יודעים על מטפלים כאלה, מתחילה רדיפה מסיבית אחריהם והיא נמשכת שנים: עיצומים באקדמיה, כתבות משמיצות ואף נבירה בחייו הפרטים של המטפל. אחת המטפלות סיפרה: "פניתי למטפל שהיו לו הצלחות בתחום, והוא אמר לי שבשום פנים ואופן לא אזכיר את שמו מאחר שהוא חושש מרדיפה".

ואולם צריך לומר שאין שום מניעה שמטפלים יסייעו למטופלים הרוצים לשנות את אורח חייהם המיני. בנייר העמדה שהוציאה הסתדרות הפסיכולוגים בישראל בנובמבר 2011 כתוב כך (מסקנה 4): "פסיכולוג המקבל לטיפול מטופל החש שנטייתו או התנהגותו המינית ההומוסקסואלית עומדות בסתירה לאמונתו הדתית או עלולות לגרום לניתוקו מסביבתו החברתית או התרבותית, חייב לכבד את ערכיו ואמונתו של המטופל ולנסות לעזור לו בהתאם [...] כשמטופל פונה ביוזמתו ומבחירתו החופשית בבקשה לטיפול שנועד לשינוי האוריינטציה המינית שלו, על המטפל ליידע אותו אודות גוף הידע המקצועי הקיים [...] על מנת שהמטופל יוכל להחליט בצורה מיטבית וחופשית אם הוא מעוניין לעבור טיפול אשר מטרתו להשפיע על זהותו המינית".

אשר על כן הניסיון של כתבות מסוג זה להציג מצג שווא שלפיו אסור למטפל לטפל באדם שמבחירתו החופשית רוצה לשנות את נטייתו המינית אגב שימת כל ההשלכות הטיפוליות על השולחן, הוא ניסיון שקרי. בדרך זו מנסים כתבים בעלי אג'נדה לחסל תקשורתית כל גוף או מטפל שרוצים לסייע למטופל לקיים את רצונו החופשי, המותר לו על פי החוק ועל פי כללי האתיקה.

פנינו לכתבת ושאלנו: "מדוע את מציגה מצג שווא שלפיו אסור למטפלים להציע למטופלים הרוצים בכך לנסות ולעצב אורח חיים מיני אחר? האם אינך רואה בתרגיל שעשית ניסיון להלך אימים על מטפלים כדי שלא יעזו לעשות את שמותר להם על פי החוק ועל פי כללי האתיקה המקצועיים?"

כתבנו לה כי לנוכח הדברים נראה אחד מהשניים: או שהכתבה שלה נובעת מחוסר ידע בכל הקשור להוראות המקצועיות של הסתדרות הפסיכולוגים בישראל, וזה המקום לתקן ולהביא לידיעתה את הדברים, או שהיא מודעת לאפיק המקצועי שקיים בפסיכולוגיה שנותן שירות למעוניינים לטפל בנטייתם המינית ההפוכה, אך מנסה להשתמש בכלים עיתונאיים ציבוריים כדי ליצר דה לגיטימציה לאנשי מקצוע ולמנוע ממטופלים המעוניינים בכך לפנות אליהם.

הכתבת קיבלה את פנייתנו, אולם בחרה שלא להגיב.

לא זהות אלא נטייה

בינתיים קשה לשוחח עם פסיכולוגים שיעמדו מול כיתת היורים התקשורתית. אחד הפסיכולוגים הקליניים שדיברנו איתם הסביר שאינו יכול להתראיין בשמו מחשש העליהום התקשורתי. הוא חושש שיגרום גם לכל עשרות המטופלים שעזר להם להקים משפחות בריאות לשמוע שפסיכולוגים אחרים יכנו אותו בתקשורת 'שרלטן' ויפקפקו בתהליך המבריא שעברו.

הפסיכולוג הסביר שהמושג 'טיפולי המרה' מתאים לגישה שהתנועה הלהט"בית מנסה ליצור, ולפיה אדם שנמשך לבני מינו יש לו זהות הומוסקסואלית, וממילא כדי לשנות צריך להמיר את זהותו, פעולה שהעולם הפסיכולוגי אינו יודע לעשות. הניסיון שלהם להפוך את הנטייה לזהות – כלומר במקום לומר על עורך דין מסוים שהוא נמשך אל בני מינו הם מכנים אותו עורך דין הומוסקסואל – אינו שינוי סמנטי אלא שינוי מהותי.

ואולם לדבריו אין צורך להיכנע לגישה הזו. העולם הפסיכולוגי יודע להתמודד – ומתמודד כל הזמן – עם מטופלים שמגיעים עם מחשבות, רצונות ומשיכות שאינם אוהבים ומבקשים לשנותם. הטיפול הפסיכולוגי המוצע מוציא מהשיח את תפיסת הזהות ומתמקד ביצרים, במשיכות, במעשים – דברים שהעולם הפסיכולוגי יודע וחייב לטפל בהם.

הפסיכולוג המומחה אליהו אקרמן, ראש מרכז 'בקדושה', העוסק בתחום המיניות והמשפחה בציבור התורני, מוכן להגיד בקולו: מי שמבצע טיפולי המרה הם הארגונים הלהט"בים. "אם תתקשר לקווי מרכזים שתומכים בהומוסקסואליות, תשמע מהם שאי אפשר להשתנות, שנולדת עם זה, שאם תלך לטיפול אתה מסתכן בהתאבדות ואם תתחתן סופך להתגרש", הוא מספר. "נער או נערה מבולבלים שחשו לראשונה משיכה חד-מינית שומעים מהם 'אתם משלנו, תבואו אלינו, אל תנסו להשתנות, ומי שיגיד לכם שאפשר להשתנות הוא שקרן ונוכל'. בעיניי, זו המרה. זו שטיפת מוח. הם מחדירים לנערים דעות נחרצות במקום לסייע באמת לבחורים המבולבלים".

אקרמן מעיד: "לפי היהדות, בין שמדובר בנטייה מולדת ובין שבנרכשת – וזה לא משנה כלל – לא פטרו אותך מנישואין עם המין השני ומהולדת ילדים. לא כעינוי ולא עונש אלא בשמחה, בקדושה ובכיף גדול. האם המשימה הזו אפשרית? מהניסיון שלנו בקליניקה, של מאות ואלפי מקרים, התואם עוד מחקרים בעולם, יש אלסטיות של המשיכה המינית, והיא תלויה בבחירתו וברצונו של אדם. אנחנו רואים 70–80 אחוזי הצלחה, ומלווים כל העת מטופלים רבים אל החופה וגם אחריה.

"בשונה ממה שהכתבת מנסה לטעון, אין שום בעיה חוקית או אתית בטיפול נפשי פסיכותרפיסטי למטופלים הרוצים לשנות את נטייתם המינית. אנחנו לא עושים מניפולציות ולא מכריחים שום אדם לעבור טיפול כלשהו. אם הוא יבחר לחיות כהומוסקסואל נאהב אותו כמו שאוהבים אדם שמחליט לחיות חיים שאינם תואמים את ההלכה במלואה.

"אם אתם מרגישים זאת מגיל קטן או שהתגלגלתם לזה, בואו וספרו. אל תשמרו את זה בסוד. ספרו את זה לכתובת הנכונה, לאנשים שלא יכפו עליכם אורח חיים שאתם לא רוצים לחיות בו. צריך להגיד בכל הכוח: זה אפשרי, זה קורה, ושלא יגידו לכם אחרת".

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

המחאה שלא תיכשל

  מאמר מאת יואל שילה

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם