אם לא תשלח, לא יהיה כך

 8 himurim
לא מאמינים לאילו מקומות הימורי וינר תמימים עלולים לקחת אותנו? תקראו את סיפור הבלהות של רזי: אילו ראיתם במי מדובר הייתם מבינים שהסיפור שלו יכול לתפוס אותנו במעגלים הכי קרובים. אפילו כיפה סרוגה יש לו על הראש * שיחה מטלטלת עם אחיו של רזי, מכור להימורים חוקיים, כמה מילים מהאם ששקעה בחובות לא נתפסים כדי לנסות להצילו וגם רזי עצמו במסר ישירות מבית המעצר: "הרסתי את חיי במו ידיי" * חפשו את העושר במקומות אחרים

נדב גדליה

בדירה מרווחת במושב קטן בדרום יושבת מרים (כל השמות בכתבה בדויים) ומבכה על בנה בן ה-30. ממאנת להינחם כי איננו. לפני ימים אחדים לקחה אותו המשטרה. לדידה בנה רזי נחטף בידי כוחות החוק שלא באשמתו. שום דבר לא היה בשליטתו כשהתמכר אט-אט להימורי ספורט ופיתח תלות כמעט מוחלטת בטופס הווינר. וכשאין כסף לטופס לווים מהבנק, והבנק נענה בשמחה לפרוס הלוואה לאינסוף תשלומים. וכשהבנק מבקש את הכסף בחזרה ואין, פונים לאימא הטובה. וכשלאימא נגמרים החסכונות הולכים למי שתמיד שמח להלוות: השוק האפור.

משם קצרה דרכו של רזי להצעה מפוקפקת ומפתה גם יחד. בוא, מותק, אמרו לו אנשי השוק האפור, שהיה חייב להם עשרות אלפי שקלים, "תרשום את הדירה שלנו על שמך, ואנחנו נעשה בה כרצוננו". רזי הסכים, וכעת הוא עצור בגין אחזקת דירה שיועדה, מתברר, לייצור סמים. במונדיאל 2018 רזי כבר 'זכה' להמר. התקווה היא שישוחרר מהכלא עד המונדיאל הבא, בעוד ארבע שנים. גם אז אף אחד לא מבטיח שלא ישוב לחיקה החמים של מכונת ההימורים המשומנת ולתחושותיה המופלאות המוחקות כל היגיון. היום כבר ברור לכל ילד: אם לא תשלח, איך תיקח?

הימורים למען הקהילה

הימורים חוקיים בישראל, כמו כל תחום אפור כאלכוהול וכעישון, מוגבלים בחוק. אדם אינו רשאי להמר אם עוד לא מלאו לו 18, אך אין הגבלה על ההשתתפות בהימורים למיניהם. בדומה לאלכוהול, אין חוק האוסר שתייה מופרזת. אתה בגיל הנכון? השעה מותרת למכירת אלכוהול? קח לך אפילו מכולה.

אומנם באלכוהול יש הגבלת צריכה פיזיולוגית לכל אדם ואדם, אך בענייני ההימורים המדרון חלקלק ויכול להגיע עד אבסורד קיומי של הוצאת כל המשכורת החודשית ואף יותר ממנה רק בגלל היבט פסיכולוגי הטמון בהימורים וגורם תסמיני התמכרות לכל דבר. הטענה הרווחת היא שבדומה לעישון ולאלכוהול הציבור צורך זאת, ולכן מוטב שהדברים יוגבלו בחוק ולא ייזלו לידיים עברייניות (מה שקורה בכל תחום שאינו חוקי).

המועצה להסדר ההימורים בספורט היא תאגיד הפועל מתוקף החוק להסדר ההימורים בספורט התשכ"ז–1967. מועצה זו מפעילה את הימורי הספורט החוקיים בישראל, שהכנסותיהם נאמדות במיליארדי שקלים בשנה.

הכי מסוכן להרוויח

הסיפור של רזי, בן למשפחה דתית ברוכת ילדים המתגוררת בדרום, התחיל בטופס וינר יחיד אי אז לפני שתים עשרה שנה, כשהיה חייל צעיר.

אלי, אחיו הגדול של רזי, מנסה להסביר איך התגלגל הסיפור וסיבך את המשפחה כולה בהפסדים הנאמדים בשני מיליון שקלים, הכוללים מכירת דירות, כילוי חסכונות האם והאחים, חובות לבנקים ולשוק האפור, לשכנים ולקרובי משפחה. תכף ננסה להבין איך ייתכן שהימור ספורט תמים הנמכר בכל פיצוצייה הוביל להרס כלכלי של משפחה מורחבת שלמה, אך לפני הכול אלי רוצה לספר על הרקע המשפחתי של המשפחה. "חשוב לי שאנשים יבינו פעם אחת מה זה הווינר ה'בלתי מזיק' הזה", הוא אומר.

"גדלנו בלי אבא. הוא נפטר מצהבת כשהייתי בן 14. אימא שלי דאגה מאוד לצרכים של הילדים, בעיקר הפיזיים. כשהמציאו את הווינר רזי אחי היה נהג בצבא. הוא למד מהחברים בצבא איך ממלאים את הטופס הזה, ששווק חזק כבר בזמנו, והתחיל לאט לאט להמר בסכומים קטנים על משחקים. מרוויח ומפסיד. הייחודיות בווינר היא שאתה יכול להמר על משחק אחד בלבד, ואם זכית אתה יכול להרוויח המון. למעשה, כמה שאתה רוצה, על פי ההימור ששמת והיחס בטופס. ככל שתשים יותר, תוכל להרוויח יותר או להפסיד יותר, כמובן.

"התיאבון שלו גדל עם הזמן, כי אחד הדברים שממכרים הוא הקלות הבלתי נסבלת של המשחק הזה. אתה מהמר בקלות על משחק של קבוצה טובה נגד קבוצה לא טובה ומרוויח 30 אחוז מהסכום ששמת. קלי קלות. אבל אחרי שהרווחת אתה מקבל חשק לעוד, להביא הימור מסוכן יותר, להמר על הפתעות כמו קבוצה חלשה שאומנם יש לה סיכוי קלוש לנצח, אבל יחס הזכייה גדול בהרבה, ככה שאם צדקת בהימור, אתה יכול להרוויח פי עשרים ממה שהימרת: שמת מאה שקל ויצאת עם אלפיים. וכן, קורה גם שמרוויחים בהימור כזה. הכול יכול להיות בכדורגל. לא פעם רזי הביא גם הפתעות בהימורים.

אלי: "בכל פעם שהוא היה צריך כסף נזיל הוא היה הולך לבנק באופן מסודר ומבקש הלוואה, והיו נותנים לו. למה לא? הוא בן אדם מסודר שמכניס משכורת של נהג. הוא היה צריך עוד כסף להימורים? הוא פשוט היה פונה לבנק אחר, וגם שם היו מאשרים לו את ההלוואה. הוא פנה לכל המודעות האלה שמפזרים ברחובות ולכל המסרונים שמציעים הלוואה. בכל פעם החלום שלו היה להביא בווינר משחק אחד ולכסות את הכול"

"חצי שנה לקח לו להתמכר לזה. די מהר ובסכומים גדולים, כי מה הטעם להרוויח מאתיים שקל?! אחרי הצבא הוא עבד קשה כנהג והיה צריך להיקרע בשביל משכורת של שמונת אלפים שקל. הוא היה אומר לעצמו: אני שם על משחק אחד ויכול להרוויח משכורת של חודש... והכול תלוי במציאות! זה לא כמו בלוטו, שהסיכוי אפסי. פה ההרגשה היא שאתה בוחר את ההימור שלך ואין מי ששולט במשחק, והסיכוי במרחק נגיעה. רק תנחש נכון את העתיד, מה כבר יכול להיות? תיקו, ניצחון לקבוצה ההיא או ההיא? זה מה שהפיל אותו חזק".

אחרי שרזי נטמן ראשו ורובו בהימורי הספורט החוקיים, הוא הגיע לתחום האפל יותר, המכונה 'בטים'.

"אלו הימורים פרטיים, לא חוקיים, שנותנים יחס הרבה יותר גבוה לכל הימור", מספר אלי. "אם הפסדת יצאת בנזק של אלפיים שקל, אבל אם ניצחת הרווחת הרבה יותר ממה שנותנים בווינר החוקי. היתרון הוא שאתה לא צריך כסף נזיל כמו בווינר. בבטים ממילא הכול לא חוקי, אז הם נותנים לך להמר בהקפה ואחר כך משעבדים את הבן אדם בחוב שעולה בריבית. שם אחי הסתבך עוד יותר והתחיל לצבור חובות על גבי חובות בהימורים הלא חוקיים".

הימור רדף הימור. אולי ההיגיון היה עוד איכשהו פעיל במשחקי הווינר, אבל רזי מצא את עצמו מתמכר להימור מכל גזע, ללא הבדלי היגיון.

"משם הדרך הייתה קצרה לכל סוגי ההימורים: צ'אנס, מכונות מזל", מספר אלי, האח הכואב שהלווה לאחיו עד היום עשרות אלפי שקלים לכיסוי חובותיו. "זה לא כמו כדורגל, שאולי יש סיכוי לנצח מבחינה הגיונית, זה נטו מספרים ומזל, אבל החובות שלו והלחץ שלו להרוויח ולא להפסיד רק משכו אותו עוד יותר כלפי מטה לדרכים 'קלות' שאולי הוא יוכל לעשות מהן כסף".

הימור 'בטוח' על עשרים אלף שקלים

איך משיגים כסף כשאין ורוצים מאוד להמר?

"בהתחלה בכל פעם שהוא היה צריך כסף נזיל הוא היה הולך לבנק באופן מסודר ומבקש הלוואה, והיו נותנים לו. למה לא? הוא בן אדם מסודר שמכניס משכורת של נהג. הוא היה שורף את ההלוואה בפריסה חודשית של אלף שקל בחודש, ומצליח להחזיר. בהתחלה הכול היה בסדר. מאה האלף של ההלוואה היו נשרפים בתוך כמה חודשים על הימורים. הוא היה צריך עוד כסף להימורים? הוא פשוט היה פונה לבנק אחר, וגם שם היו מאשרים לו את ההלוואה, כי יש לו משכורת. והכול חוזר חלילה.

"הוא פונה לעוד ועוד בנקים עד שהבנקים נגמרו. המשכורת נכנסת בבנק אחד, ובינתיים בבנק אחר רוצים את פירעון ההלוואה. כשהבנק מתקשר הוא מעביר להם בכל חודש מחדש את פריסת התשלום של החוב מהבנק שאליו המשכורת נכנסת. מכל מי שהציע הלוואה הוא לקח. חברות אשראי נתנו לו הלוואות, והוא פנה לכל המודעות האלה שמפזרים ברחובות ולכל המסרונים שמציעים הלוואה. הוא היה צריך כסף נזיל. כלום לא עניין אותו גם כשהוא כבר היה נשוי ואב לילד. בכל פעם החלום שלו היה להביא בווינר משחק אחד ולכסות את הכול. להתחיל חיים חדשים בלי חובות.

"היו משחקים שהוא היה שם עשרים אלף על משחק 'בטוח', של קבוצה חזקה מאוד נגד אחת חלשה. שם קשה ליפול, והוא באמת היה מרוויח. בדרך כלל היחס הוא חצי מהסכום ששמים, והוא הצליח להרוויח במקרה כזה עשרת אלפים שקל על העשרים אלף שקל ששם. אבל מצד שני היו נפילות במשחקים שהוא התפתה להמר בהם בלי היגיון. הוא סיפר לי על שיטה שאם הוא היה משתמש בה, הוא היה מצליח תמיד להיות מורווח. ואף על פי שהוא הכיר את השיטה הוא בחר שלא, כי היא דורשת לעבוד עם השכל, להתאפק, לא להסתכן בשביל הריגוש של ההימור.

"כשאדם מכור הוא לא עובד עם השכל. הוא היה מודע להתמכרות שלו ולפעמים היה אומר לי מפורשות שהיום הוא סתם מהמר ולוקח סיכון גדול שייפול בהימור. הוא עשה את זה לעצמו כי יום לפני כן הוא הרוויח בקלות עשרת אלפים על 'הימור כמעט בטוח'. ככה זה עבד".

כמה זמן אפשר לחיות ככה בשלווה, לגלגל חובות ולהמר בהלוואות?

"הוא הלך לכל הבנקים בארץ, וסך כל החובות שלו היה בסוף ארבע מאות אלף שקל לכל הבנקים. בשלב הזה גם הפריסה של החובות לא הצליחה. איך שהמשכורת הייתה נכנסת הוא היה צריך לשלם את כולה לבנקים שפרסו לו את ההלוואות שלקח.

"לקח לו שנתיים להיתקע, ואז הוא נכנס לתקופה כזאת שבנקים היו סוגרים את החשבון ומעקלים לו דברים. בלית ברירה הוא הגיע לאימא וביקש ממנה כסף לסגור את החובות. אימא שלי הייתה נותנת לבנקים את התשלום שמגיע להם לאותו חודש, והוא היה שורד חודש".

משחקי הספורט נמשכו בארץ ובעולם כתקנם, ורזי השתוקק להמשיך להמר לכל הפחות על 'משחקים בטוחים'. באין בנקים שיואילו לתת לו הלוואה, פנה רזי למלווים בשוק האפור. "הם הסכימו להלוות לאח שלי 'בכיף'", מספר אלי, "כי הם ידעו היטב שיש לאימא שלי חסכונות גדולים שהיא חסכה שקל לשקל. בשוק האפור ידעו שהיא מקבלת על כל ילד אלף שקל קצבת שארים על אבי שנפטר כשהיינו ילדים. גם לא היה לה הוצאות כמעט חוץ מאוכל. בגדים היינו מקבלים מכל מיני מכרים, והיא הצליחה לחסוך מיליון שקל כדי לעזור לילדים. היא באמת עזרה לילדים כשנאלצה לשלם את החובות של אחי לשוק האפור. עזרה לילדים, לא?", מחייך אלי בעצב. "אני חולק עליה. לדעתי אסור לעזור בזה לילדים. אתה נותן לילד אוויר לנשימה להמר עוד. הוא רואה שעבודה אמיתית היא קשה וחי בדמיון שהוא יביא את הזכייה.

"יש אנשים שמהמרים אבל לא נכנסים לחובות. אין לי הסבר לזה. נראה לי שרזי פשוט אהב כסף קל, והעבודה שלו הייתה קשה מאוד. ההתמכרות משחקת על הפער שבין אהבת הכסף הקל לעבודה הקשה שבה אין סיפוק אישי. הדמיון שלו היה לשבת בבית רגל על רגל ולא לנהוג כל היום בכבישים. לדעתי החינוך בבית היה צריך להיות שעבודה נותנת גם משמעות לחיים, לא רק כסף. לצערי לא לימדו אותו שהלימוד חשוב. הוא לא עשה בגרות, ואלו התוצאות.

"הגיע שלב שלאימא שלי כבר לא היה כסף לשלם את החובות של רזי לשוק האפור. בשתים עשרה השנים שהוא בהימורים נגמר לה כל הכסף. היא מכרה דירה בשביל להחזיר את החובות שלו".

אתה מצליח להבין את אימא שלך?

"אין שכל בזה. הוא היה עובד באוטובוס ולוקח את הכסף שהכניס ומהמר עליו כי היה בטוח שירוויח, ואז מפסיד את הכסף ומתקשר לאימא שלי ואומר לה שיפטרו אותו עכשיו אם יגלו שהימר על הכסף ששילמו הנוסעים... היא הייתה נחלצת לעזרתו פעם אחר פעם. מרחמת עליו. בכל זאת אימא. קרה לא פעם שהוא הימר על כסף שהמלווים אמרו לו שאם הוא לא מחזיר הם יפגעו בו. יהרגו אותו. הוא היה כל כך בטוח בהימור שלו שהיה לוקח מהם את ההלוואה, מפסיד, ואז הופך את העולם להביא כסף כדי שלא יפגעו בו.

"אימא שלי הייתה מפעילה את המשפחה שלה, מערבת את החברים שלה ואת האחים שלה ואת הדודים שלה, ובסוף יוצא שכל המשפחה מתגייסת כדי לממן הימורים של אדם אחד. ככה זה היה. דודים שלי והשכנים של אימא שלי הלוו לה מאתיים אלף שקל, והיא לא יודעת איך להחזיר להם. היא פרסה את ההלוואות, ובכל חודש היא מחזירה להם אלף שקל מהמשכורת שלה. חוץ מזה יש לה בבנק עוד חוב של מאה אלף.

"אימא שלי לוותה גם מבן אחר, אח שלי, והיא חייבת לו עוד מאתיים אלף, וגם אני התפתיתי לעזור במאה עשרים אלף שקל שאשתי ואני חסכנו לדירה. ככה נהרס השלום בית. גם פתחתי בחשאי חשבון בנק נפרד כדי שאוכל לקחת הלוואה בשביל אחי, ואשתי גילתה את זה. לא נעים. עשיתי הכול כדי שאוכל להציל את אח שלי. הוא סיפר שהולכים להרוג אותו, והאמנתי לסיפור שלו, כי גדלתי איתו בשכונה המסוכנת הזאת וזה אמיתי. באמת היו מאיימים עליו, אבל כנראה טעיתי בעזרה הזאת. אשתי אומרת שההתמכרות שלי הייתה לעזור לאח שלי גם כשנראה בבירור שזה סיפור שלא ייגמר בסכום כזה או אחר".

למה לא לשלוח אותו פשוט לטיפול במקום להיגרר איתו לחובות?

"הוא היה בטיפול בשלב מסוים, אבל ישבו לו על הווריד כל הנושים, והוא נשבר וחזר להמר. זה השוק האפור, לא צחוק".

בסופו של דבר מצא את עצמו רזי במעצר על פלילים: הוא היה חייב למלווה בריבית אחד שבעים אלף שקלים. המלווה בריבית רצה לנצל את המצוקה הכלכלית של רזי ואת היותו מכור להימורים והציע לו שישכור על שמו דירה, ובה החבר'ה של המלווה בריבית יגדלו גראס ורזי ירוויח שלושים אחוזים מכל מכירה. בחשבון שלהם זה יצא מאה אלף שקלים בכל שלושה חודשים. התנאי היה שהדירה רשומה על שמו של רזי. רזי הסכים בלית ברירה כדי לכסות את החוב, אך לא עבר חודש ותפסו אותו. היה קצר חשמלי בדירה, הכול התמלא עשן, השכנים הזעיקו את המשטרה והיא פרצה את הדירה וגילתה את המעבדה לייצור סמים. "מה הסבירות שדבר כזה יקרה פתאום?!" צוחק אלי על רוע המזל.

"אפילו לא עברו שלושה חודשים. חבל, לפחות היה מצליח לכסות את השבעים אלף... למחרת באו ושמו אותו בכלא. עוד מעט יש לו משפט. הוא יודה, מה הוא יכול להגיד? הוא לא יסגיר את אנשי השוק האפור".

אלי: "בשוק האפור הסכימו להלוות לאח שלי 'בכיף' כי הם ידעו היטב שיש לאימא שלי חסכונות גדולים שהיא חסכה שקל לשקל כדי לעזור לילדים. היא באמת עזרה לילדים כשנאלצה לשלם את החובות של אחי לשוק האפור. עזרה לילדים? אני חולק עליה. לדעתי אסור לעזור בזה לילדים"
בשם האם

"יהיה בסדר, אני סומכת על ה'", אומרת לי מרים האם, אך עיניה אכולות ייאוש. "אני מקווה שתכתוב הכול בעילום שם. כל אחד יודע מה החומרה של הנושא הזה. נתתי את החיים שלי. אין לי חיים, מה יש להגיד? אני צריכה לצאת לפנסיה אבל ממשיכה לעבוד כדי להחזיר חובות. אני בת 62, וזה לא נגמר".

מה גורם לך לעזור לו בכל פעם מחדש?

"הוא בא אחרי מעשה, ואני רוצה שיחיה", מסבירה מרים בפשטות אימהית מלווה בדמעות. "אין להם א‑לוהים, ולך תדע מה יעשו לו. אני לא יודעת. האמת היא שאין לי מצב רוח ואין לי אוויר וכוח לדבר על זה. הבן שלי כבר סיפר לך הכול".

יש לך מסר לנוער?

"בן אדם צריך לחיות עם המעט שיש לו. הנחת שווה את כל העולם. לא צריך לרצות בגדול, זה סתם".

נשמע שאין בך כעס עליו.

"אני כבר שבורה. אין בי כעס. אין לי עוד כוחות".

מה לגבי טיפול שיגמור עם זה?

"הוא היה הולך למטפל לפני שנה וחצי. מאתיים שקל לשעה. עזר לאיזה שבועיים. רציתי שימשיך ללכת, אמרתי לו שאני משלמת, אבל הוא הפסיק. כל המכונות וההימורים האלה שהמציאו, מי בא לזה? זה עוול. רק המסכנים ניגשים לדברים האלה ונהיים יותר מסכנים".

מסר מבית המעצר

אף ששמו האמיתי אינו מוזכר בכתבה, את הסיפור של רזי לא הבאנו לפני שקיבלנו ממנו אישור עקרוני. מבית המעצר מסר לנו רזי את צערו על הסיפור המר: "אין לי מילים", הוא אומר. "אני כל כך מצטער על הצער שגרמתי לכולם, לאימא, לאחי. הלוואי שיכולתי להחזיר את הגלגל אחורה. אני צריך טיפול כי אני מכור. אני מרגיש מטומטם. הרסתי את החיים שלי במו ידיי וגרמתי צער לכל כך הרבה אנשים שחשובים לי ובאמת אוהבים אותי".

איך במעצר?

"התנאים בסדר. יש פרעושים והם עוקצים אותי. אני במעצר ועדיין לא בכלא, ופה פחות נורא. אני מכין לעצמי את האוכל. עכשיו בכל בוקר אני הולך למדרשה פה ושומע שיעורים ומתחזק קצת".

את הצפי לסיום סיפורו העגום של רזי יקבע בקרוב שופט. האפשרות הסבירה היא שיישלח לעבודות שירות ולמעצר בית בגין פרשת הסמים, אך יש גם אפשרות שיישלח לכלא לזמן מה. ולחשוב שהכול בגלל טופס הימורים אחד אי אז לפני שתים עשרה שנה.

לתגובות: נדב גדליה בפייסבוק

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
גאולת זמננו

  מאמר מאת הרב שמואל...

מה יהיה בעוד 3,333 שנה?

  מאמר מאת מיכאל פואה

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם