שבט הלוי

 10 offer
מותר להסתפק בלהפטיר שעופר לוי הוא גולת הכותרת של תופעת 'זמרי הדיכאון', כמו 'ישראלים טובים מהתרבות הנכונה', אבל לוי הוא מסוג התופעות המוזיקליות שכדי להבין אותן צריך כנראה להתאמץ קצת יותר. האיש הזה מצליח כבר קרוב ל3 עשורים לשמור אחריו קהל ענק ונאמן על גבול הפנאט (קיסריות שלמות מתחת לרדאר) לצד התהפוכות האישיות והרוחניות שעבר * עכשיו הוא חוזר לחדש את להיטיו הגדולים ש"אולי עוד חמישים שנה נבין אותם יותר", מעריץ את שלמה ארצי, מסתפק בשיר אחד של עדן בן זקן ולא חוסך את שבטו מה'ערב רב' של ימינו * ותודו שדיבורים כאלה על שבת לא שמעתם כבר הרבה זמן

נדב גדליה

עופר לוי הוא פטריוט של רעיון ייחודי משלו. לפני הכול הוא עמוס דברי שבח על התורה והאמונה בבורא עולמים - חוזר בתשובה קלאסי המשלב לפי תומו בכל משפט שלישי דרשות חז"ל וציטוטים מהזהר, אך אצל לוי גולת הכותרת היא ההערצה שהוא רוחש לשבט הלויים, שאליו הוא משתייך. "אני לא רוצה את המילה חרדי, דתי או לאומי, אני לוי, נעים מאוד", הוא מכריז. "שבט לוי הוא השבט היחיד שלמדו תורה כשבני ישראל היו במצרים ואני גאה להיות שייך אליהם".

ההבדל בין שבט הלוי לשאר עם ישראל רלוונטי היום?

"בוודאי, שמיעת המוזיקה שלכם היא לא השמיעה של הלויים. לוי זה לוי. אתם, העולם, שומעים מוזיקה בשני אקורדים. יכולים להיות שבעה או עשרה נגנים אבל המוח קולט משהו אחד ולא מבין את העומק המוזיקלי".

כלוי אדוק הוא מעיד איך זה עובד אצלו: "אני המוזיקה והמוזיקה היא אני. זהו. כל אחד יכול לכתוב ולהלחין, ועדיין יש כוהן ויש לוי. כמו שאני כלוי לא יכול לעלות לדוכן, אין מה לעשות, כך ללוי יש תכונות שלו. אצלנו הלויים זה לא משהו נפרד. לויים זה מוזיקה".

שמע, יש לויים שאינם מוזיקאים.

"הם כן מוזיקאים, רק שהם לא קיבלו קריירה. הקב"ה נתן ללויים מסוימים להיות שוערים, כמו בבית המקדש. אז היום, בדור שלנו, הוא אולי נהג מונית, אבל גם נהג המונית הלוי יודע לשיר. אם כולם היו עופר לוי לא היית פונה לכולם לראיין אותם, נכון?

"כששמעתי את אביהו מדינה התפעלתי מזה שהוא מאוד חד ורך ושיש לו דיקציה מדויקת. שאלתי את עצמי מה זה? ואז, יום אחד, הופענו יחד בבנייני האומה והוא סיפר לי שהוא לוי והבנתי הכול. פתאום נפל לי האסימון למה אני אוהב כל כך לשמוע אותו. זה לוי!"

עופר לוי מחזיק מעצמו מבין גדול במוזיקה, ובצדק. להיטיו הגדולים הם בעיקר שיריו הישנים, שאותם הוא חוזר לחדש בימים אלו, לצד עבודה על שירים חדשים. "היין היה במרתף 30 שנה ועכשיו הגיע הזמן לפתוח אותו, לאוורר נכון ולמזוג אותו בקריסטלים גדולים, לברך ולשתות. עוד לא סיימנו להביע היטב את השירים ההם. הם אמנם עבדו בזמנם, היו טובים, אבל עכשיו ניתן לכם אותם בעיבודים חדשים שיראו מה החסירו לי לפני שלושים שנה החבר'ה שעבדו איתי, שלא זכו להבין עד הסוף את המוזיקה שלי. עכשיו נעשה להם עיבודים חדשים ברמה שעוד חמישים שנה נבין".

זמר בשם בדוי

עופר לוי (53) מתגורר באָזור עם רעייתו ובתו בת החמש וחצי. הוא גדל בקריית אתא במשפחה מרובת ילדים. מול קהל החל לשיר כבר בגיל שש באירועים משפחתיים. כשהיה בן 12 עזב את בית הוריו ועבר להתגורר בקיבוץ, ואחרי כמה שנים עזב אותו ושב לבית הוריו כדי לסייע לאביו בפרנסת הבית. בתחילת שנות השמונים שירת בצה"ל בחטיבת גולני, אחרי שנבחן ללהקה צבאית אך לא התקבל לשורותיה. לוי המשיך לשמור את חלומו המוזיקלי והופיע רבות בערבי זמר מזרחי.

לתודעה הציבורית פרץ בשנות ה-90. בהתחלה כזמר גרסות כיסוי של להיטים בטורקית תחת שם הבמה 'פרדי'. אחר כך הגיעו גם החומרים המקוריים שלו וזכו להצלחה רבה בקרב מאזיני המוזיקה המזרחית האותנטית. זאת שלקחה את הסלסול צעד אחד קדימה כונתה בזמנו "מוזיקת דיכאון". אחר כך גם הגיעו תמיר גל ויוסי עדן והצטרפו לחגיגה שהפכה לתופעה בולטת במערכות הסטריאו של נהגי סובארו מודל 82', בעיקר. לוי מתנגד נחרצות להגדרת המוזיקה שלו "מוזיקת דיכאון".

"הפוסל - במומו פוסל", אומר לוי נחרצות. "מי שאומר את זה, הוא עצמו בדיכאון, אבל המוזיקה מרוממת את הנשמה. הוא נהיה ב'היי' בזכותה ויוצא מהדיכאון לשעה-שעתיים. אם זו הייתה מוזיקת דיכאון הייתי מחבק את האמירה הזו ומשתמש בזה. אבל זו לא אמירה נכונה. זו מוזיקה 'נוגעת'. עם זה אני מסכים". הקהל הפך עם הזמן לצבא מעריצים אדוק ההולך איתו עד היום ושר בעל פה את כל המילים ללהיטיו הגדולים - 'די נמאס לי', 'יום הרווקים', 'לעולם לא ניפרד' ועוד.

עד היום הוציא לוי יותר מ-20 אלבומים – חלקם מחומרים מקוריים וחלקם אוספים. גם שיתופי הפעולה של לוי היו רבים, מיפה ירקוני ועד עוזי חיטמן ז"ל.

בסוף 1995 החל בתהליך חזרה בתשובה. חצי מטר מבני אלבז, כמה קילומטרים מאורי זוהר. בתקופה ההיא חזרה בתשובה נחשבה מעשה קיצוני. שחור או לבן. לוי הפך לאדם דתי-חרדי ומיעט להופיע מול קהל. ועדיין, המוזיקה בערה בעצמותיו. שנה לאחר מכן הוא הואיל להוציא אלבום הופעה חיה כאלבום אחרון לפני שהפך לחרדי לגמרי, כולל החליפה והזקן.

"בהופעות ערכנו סיום מסכת לפני הקונצרט, אמרנו דברי תורה. אם אפשר לעורר ולחמם את הלבבות - למה לא? אצלי לפני כל הופעה יש קבלת עול מלכות שמיים. ממליכים את מלך מלכי המלכים. חוץ מ'שמע ישראל' אנחנו אומרים יחד 'ה' הוא הא-לוהים', פעמיים. 'ה' מלך ה' מלך ה' ימלוך לעולם ועד', פעמיים. מביאים את זה במוואלים יחד עם הנגנים שמחזיקים את האקורד בשביל ההרמוניה. ורק אז מתחילים את ההופעה"

 

התכנים השתנו בהתאם לחזרתו בתשובה. אהבת אישה נשמטה משיריו החדשים. במקומה, הקדיש לבתו ציפורה מנישואיו הראשונים את 'ציפור השמש', שיר שהפך ללהיט בקרב מעריציו החילונים והדתיים גם יחד, לצד להיט אמונה שהיה נדיר למצוא בתקופה ההיא, בשם 'נסתרות דרכי הא-ל'. ב-2002 כבר הוציא לאור אלבום דתי ראשון בשם 'שמע בני מוסר אביך'. זה היה יצור כלאיים שכלל את הלחנים ההם בשילוב טקסטים דומים שהמירו - באמצעות שינוי מילים אחדות - את אהבת האישה באהבת ה'. המעריצים הוותיקים רצו עוד חתיכה מעופר לוי, אך נאלצו למצוא אותו בהופעות של ארגון התשובה 'ערכים'.

אחרי כשנתיים, ב-2004, פורסם כי "עופר לוי חזר בשאלה". ברדיו התרגשו להעביר הופעה חיה שלו, וכתב השטח תיאר במדויק כיצד לוי עוצם את עיניו ושר שיריו הוותיקים כשהוא בחליפה חרדית וזקן. אחר כך הגיע השלב שבו הזקן קוצץ והחליפה החרדית חזרה לארון. גם המגבעת הוחלפה בקסקט. מה קרה לעופר לוי, שאלו הכול על החזרה בתשובה-שאלה, ולא ממש הבינו אותו. בפרספקטיבה דהיום, לוי לא ממש חזר בשאלה אלא עשה שינויים חיצוניים כמו קיצוץ הזקן, השלת החליפה והמעבר לבגדים 'רגילים'. נכון, היו גם הופעות ששבו להתקיים מול קהל מעורב ואולי אמרו משהו מעבר לחיצוניות המשתנה; מאידך גיסא, קריאות שמע פומביות שהחל לערוך בהופעותיו - החלו לעורר בשלב מסוים שמועות חדשות על כך שלוי שוב חזר בתשובה מחזרתו בשאלה על התשובה הראשונה. התבלבלתם? גם אני. ללוי דהיום פתרונים.

"כיום אני חובש קסקט כי זה מאוד יפה, זה הכול", הוא מסביר. "וזה נוח להופעה הרבה יותר מכיפת צמר. בכובע יש מגבת מצח וזה מאוד נעים. כשזמר מזיע כל כך בהופעה בכל הגוף, כמו שחקן כדורגל - אי אפשר להופיע בציצית מצמר, אז עשיתי לי טלית קטן מהודר, מגופייה, ועם פתיל תכלת. אם אומן לא מזיע על הבמה הוא לא אומן, הוא מכונה. כמו שחקן ספורט. אם הוא לא מזיע - הוא לא שחקן. אז מה אם הוא יודע לעקוף שני שחקנים ולהבקיע?

"אני לא מדבר על מישהו ספציפי", הוא ממהר לומר, נזהר מלשון הרע, אחרי שנים רבות שבהן התבטא בחריפות נגד הומואים ובעד העולם המסורתי-דתי הישן שהוא מכריז כיום שהוא חלק ממנו, בלי להתבלבל ובלי להתנצל על תפיסת עולמו.

אתה צופה בכדורגל?

"אם יש משחק טוב של שתי נבחרות אירופיות כמו איטליה וגרמניה או ספרד וצרפת, הטובים שבטובים, רק אותם אני רואה אם יש. אם במקרה מישהו פתח - אראה. אבל אני לא שקוע בזה. מוזיקה ותורה הכי מעניינות אותי".

מה יותר, תורה או מוזיקה?

"תורה יותר ממוזיקה".

האמת היא שאת התשובה לשאלה ידעתי כבר קודם לכן. היה קשה לחמוק ממנה. מרגע שנתתי ללוי את מספר הטלפון שלי לתיאום הריאיון הוא החל להפציץ אותי בוואטסאפ בהלכות יומיות, דברי תורה ואמירות חיזוק. לא מותיר למי שבא איתו במגע מקום להיוותר בשאול ההבלים. לוי כמובן ממהר להסביר שהוא לא מטיף לאף אחד איך לחיות, אפילו לא לאשתו, אך חשוב לו לקדש שם שמיים ברבים. את השיחה הוא מתבל במשלים ודרשות חז"ל וכל כמה דקות הוא מזכיר לי שכל הריאיון שלנו נועד כדי לעשות קידוש השם ותו לא. "אסור לדבר דברי חול. רק תורה. אני לא שטותניק", הוא מצהיר בתוקף.

"תמיד הייתי מפיץ תורה בשקט, כל הזמן. בהופעות ערכנו סיום מסכת לפני הקונצרט, אמרנו דברי תורה, הרב ראובן ניצן, מזכה הרבים בחולון, היה מתכבד להגיד את הקדיש, וזה לא נגמר בזה. אם אפשר לעורר ולחמם את הלבבות - למה לא? אצלי לפני כל הופעה יש קבלת עול מלכות שמיים. ממליכים את מלך מלכי המלכים. חוץ מ'שמע ישראל' אנחנו אומרים יחד 'ה' הוא הא-לוהים', פעמיים. 'ה' מלך ה' מלך ה' ימלוך לעולם ועד', פעמיים. מביאים את זה במוואלים יחד עם הנגנים שמחזיקים את האקורד בשביל ההרמוניה. ורק אז מתחילים את ההופעה. רוב השירים שלי זה לשכינה, לה' יתברך ולקהל - משתדלים בלי הכוח. בכל דרכך דעהו".

"כל שירי האהבה שלי הם לשכינה"

"אף פעם השירים שלי לא היו לאישה", מבקש לוי להדגיש. "מה אתה חושב? גם אשת חיל שרים כביכול לאימא בבית, אבל זה לנשמה שלך. הנשמה עמלה, 'ותשחק ליום אחרון'. הכול זה הנשמה. קודשא בריך הוא ואורייתא וישראל חד הם. גם השיר שלי 'נאחז בכל הכוח שאני שואב ממך, רק בך חלום מתגשם' - זה לא על האישה, שתדע. השיר הזה מוקדש לשבת, לשכינה".

למה החלפת את הלבוש והבגדים שלך מבגדים חרדיים ללבוש הרגיל כיום?

"הבגדים משפיעים, כידוע. אבל ידעתי שאין בי כלום, לא דעת תורה, והזקן מאוד ארוך והמגבעת... אבל אני לא ראוי למילה 'כבוד הרב' או 'רבי עופר'. ככה קראו לי ולא התאים לי לגנוב את דעת הבריות. אז חשבתי שכמו שאני נראה עכשיו - ככה זה אני".

לוי גם מצהיר שהוא מקפיד על שמירת נגיעה למרות הסיטואציות הלא פשוטות שאומן נתקל בהן – "משתדל לא להצטלם בכלל. וגם שומר עיניים, בעזרת ה'. מדמיין את שם השם בעצימת עיניים וזה עובד. שיוויתי ה' לנגדי תמיד".

תגיד, נראה לך שהמעריצים הוותיקים שלך שלא ממש מחוברים לתורה ולמצוות קונים את זה שהשירים שלך לשכינה?

"בוודאי. נשמות יודעות הכול. הגוף אינו יודע כלום. הוא דומם. בשר. הנשמה מדברת. בטח במוזיקה".

לעופר לוי יש רומן מיוחד עם השבת, והוא מתכונן אליה בכל ימות החול. "כשמכינים שבת מיום שלישי, מביאים את הדגים והבשר הכי טוב לשבת, כדי להתענג. גוזזים ציפורניים, טובלים, מקבלים שבת 46 דקות לפני השקיעה. לא מקבלים מלכה בחושך, אלא באור. זה הזמן הטוב ביותר לקבל את המלכה, כשהעולם מואר".

זה קשה מאוד, בקושי מספיקים להדלקת נרות.

"זה לא קשה. כל דבר שתעשה אותו לא באהבה - לא יעבוד. מה שקשה לך - שם התיקון שלך. אחד שמקבל שבת - כבר קיבל שפע. הוא בתוך שבת. קבלת שבת, שיר השירים, ערבית. ב'ברכו' מקבלים את הרוח של שבת. 'ופרוש עלינו סוכת שלומך' - מקבלים את הנשמה של השבת. 'בואי בשלום' - מקבלים את הנפש. אני מקיף את השולחן פעמיים נגד כיוון השעון, אנחנו לא מקובלים אבל עושים את זה. כי הבן איש חי והאר"י עשו את זה ולימדונו. אנחנו עושים וזהו".

לפני כשנה הוציא לוי את סידור 'שירת הלויים', והוא רואה בו חלק ממפעל קידוש השם הפרטי שלו.

"הוצאתי את הסיפור כי אני קנאי לשבת ולקב"ה. הסידור מורה איך לקבל שבת מאל"ף ועד תי"ו. אחרי שקידשת שבת, השבת שומרת עליך יותר משאתה שומר עליה. אל תדמיין את ההפך. השבת משרישה אמונה בבנאדם. אתה מתקן את ניצוצות הקדושה ככה ומתעבר בך ניצוץ קדוש וזה עוזר לך לעבוד את הקב"ה".

"איזה מתוק שלמה ארצי. שלמה המלך, ארצי. של ארץ ישראל. כשמו כן הוא. ירא שמיים, אוהב את הבריות ומכבד אותן. חכם, צדיק, מניח תפילין, מתקרב לה', עניו. אבל מה נעשה, בינתיים לא זכיתי לשיר שיר שלו. צריך זכויות להתפלל על זה. הדור צריך להיות זכאי לשמוע את עופר לוי ושלמה ארצי ביחד.אני אשמח לקבל גם שירים משלום חנוך, מבעז שרעבי הגדול. רק שיכוונו לשיר לשכינה, לא לאישה. הם מסוגלים לזה.אתם לא מעריכים מה זה אומן. האומנים הישראלים הם רוחניים, כולם מקושרים לקדוש ברוך הוא

 

מדינת הלכה? בהחלט

אנחנו עוברים לדבר קצת על הזֶמֶר הישראלי העכשווי. "אין לי דעה בנושא, זה לא הנושא שלי", הוא מנסה לחמוק. כשהשם עומר אדם עולה הוא מפורש יותר. "תעבור נושא", הוא מורה לי. כבר הסתבך בעבר לא פעם כשאמר את דעתו על זמר זה או אחר. "כשאתה מדבר עם טייס קרב, אתה צריך להיות טייס בעצמך. אני לא מכיר את הסגנון הפופי הזה ואני יכול להקשיב לו אולי דקה, דקה וחצי וזהו. אני אעבור למשהו אחר. כי כל דבר שהוא לא הכי טוב בעולם אתה לא נמשך אליו. גם בנעליים. נעל יפה אתה תנעל. תפילין מהודרות - אתה תקבל חשק להניח אותן כל יום. אתה נמשך לזה. מתגעגע. אני אוהב לשמוע את הזמרת הגדולה עדן בן זקן בשיר אחד שלה 'שאתפרק', היא יודעת לשיר. שאר השירים שלה אני לא שומע. מה לעשות, אני דוגרי איתך".

לפני שנים אחדות שימש שופט בריאליטי 'הפייטן' מבית ערוץ 20, והחוויה הותירה בו טעם של עוד. "מעניין אותי מאוד לעשות דבר כזה שוב", הוא אומר. "אבל את עצמי אני לא שופט, אני יכול רק להחמיא. לכסח - לא מכסחים אומנים. אם הוא לא אומן - אל תביא אותו למסך. אם זאת תהיה תוכנית בלי לשון הרע - למה לא".

תנאים קשים מציב לוי להפקות הריאליטי ונראה שעל חלום השופט הוא יצטרך לוותר, ולהסתפק במשהו אחר שימלא אותו אושר: שיר שיכתוב לו שלמה ארצי, שלוי חידש שניים משיריו - 'ניקח לנו יום' ו'גבר הולך לאיבוד'. "אם תשיג לי את הטלפון שלו - אומר לו שאשמח שיכתוב לי עוד שיר או שניים. איזה מתוק הוא שלמה ארצי. הוא המלך האמיתי. שלמה המלך, ארצי. של ארץ ישראל. כשמו כן הוא. ירא שמיים, אוהב את הבריות ומכבד אותן. חכם, צדיק, מניח תפילין, מתקרב לה', עניו. אבל מה נעשה, בינתיים לא זכיתי. צריך זכויות להתפלל על זה. הדור צריך להיות זכאי לשמוע את עופר לוי ושלמה ארצי ביחד.

"אני אשמח לקבל גם שירים משלום חנוך, מבעז שרעבי הגדול. אבל רק שיכוונו לשיר לשכינה, לא לאישה. הם מסוגלים לזה.אתם לא מעריכים מה זה אומן. האומנים הישראלים הם רוחניים, כולם מקושרים לה'".

עם כל הכבוד לקריירה המוזיקלית הענפה, החלום האמיתי של לוי נמצא במרחבי החלומות הישנים: בן זכר. בינתיים יש לו רק בנות. "הייתי 49 פעמים סנדק. אלו הבנים האמיתיים. אני סופר את זה כי זה מאוד אהוב עליי. זה תיקון הברית.בעזרת ה' ובישועתו, תתפלל עליי - עופר יואל בן חנה. אני רוצה בן שיעשה את רצונו של ה' יתברך וישמח אותי בשירה אמיתית, בתורה, שיאיר את העולם כולו בקבלה, בזהר הקדוש וישורר בבית המקדש. זה החלום'".

להר הבית אתה עולה?

לוי מצקצק לשלילה, מזועזע מאוד. "לא לא לא! מי שעולה לשם ישלם עונש יקר מאוד", הוא אומר. "לכותל אני הולך, להר הבית אסור להיכנס. מי שהולך נגד רצונו של ה' הוא מסכן מאוד". המילה 'הדתה' לא מוכרת ללוי. מאידך גיסא, על 'ערב רב' יש לו כמה תובנות. "זה לא חדש, זה כבר היה ויהיה. הערב רב נמצא בתוכנו. הערב רב הוא גלות אֱדום שמסתיימת והתחילה גלות ישמעאל. תחזיקו חזק כי המשיח מתגלה בעזרת ה' בקרוב מאוד. מי שעשה את העגל הוא הערב רב. מי שלא שומר שבת, מי שלא רוצה לשמור שבת - הוא ערב רב. דור המבול ודור הפלגה, הכול כבר היה, אין חדש תחת השמש. בכל דור ודור היו יהודים שעבדו עבודה זרה".

היכן אתה ממוקם במפה הפוליטית?

"פשוט מאוד: כל מה שכתוב בתורה על ארץ ישראל - אני חותם. הכול אמת. ימין, שמאל, אני תמיד שותה בימין, מוזג בימין, ישן על צד ימין. הכול בימין. בחו"ל אני עושה כל פניותיי לימין. ימין ה' רוממה ימין ה' עושה חיל".

אז במילים אחרות, נתניהו?

"חס ושלום. שישמור כיפור, ישמור את יום השבת - אז יהיה ראש. הוא אפילו לא ראש לשועלים".

אז מי כן לכס ההנהגה?

"הוא צריך להיות חרדי, לאהוב את ארץ ישראל, ארץ הקודש, ללכת על פי התורה פה".

מדינת הלכה?

"זה לא ילך בקלות, אבל בוודאי".

לתגובות: נדב גדליה בפייסבוק ובאינסטגרם.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם