מירושלים-אל-המרחב-המדיניי

 m 3 barkat
15 דקות עם ניר ברקת

אביגיל זית

בתוך כל הבלגן של הפריימריז לא עוברת המחשבה שאולי היה עדיף להישאר בלשכת ראש העיר?

"לא. עברתי פאזה בחיים, סיימתי את פרק ירושלים. הייתה לי זכות גדולה לשרת את ירושלים, להוביל ולפתח אותה, ואני מעביר אותה במצב של צמיחה ובהרבה מאוד סיפוק. כעת אני מתפנה לשרת את המדינה, לשרת את עם ישראל ואת ארץ ישראל, ואתם תראו אותי שם. אני מתחיל פרק חדש בחיים".

קצת צפוף בצמרת הליכוד. לא חשבת ללכת עם איזו מפלגה חדשה?

"לגמרי לא. הליכוד הוא המפלגה האידאולוגית שלי, מפלגה שמובילה את המחנה הלאומי, ולכן יש בה מכלל המגזרים. היא ליברלית כלכלית, מאמינה בשוק חופשי ויודעת לפתח את כלכלת המדינה, וכמובן דמוקרטית. צריך לכתת רגליים ולהתבסס על חוכמת ההמונים, על 119 אלף בוחרים של מתפקדי הליכוד, ולקבל את אמון הציבור. לא, אין לי שום התלבטות, התפקדתי וידעתי איזו דרך אני צריך לעבור במפלגה שלי".

עשור הובלת את ירושלים; איך אתה רואה את מעמדה היום בעולם?

"אין ספק שירושלים עשתה קפיצת מדרגה. קודם כול היא חזקה וריבונית מאי פעם, והתיירות עלתה עלייה ניכרת. זו העיר בפיתוח התיירותי הכי מהיר לעומת ערים אחרות בעולם, וההתפתחות הזאת מקרינה על תחומים אחרים במעמדה של העיר. העברת השגרירות האמריקאית לירושלים הייתה אבן דרך, ולשמחתי קרתה במשמרת שלי ועזרתי למימושה. מעמדה של ירושלים חזק מאי פעם, ואני מקווה שהוא רק ילך ויתחזק".

"סילוק אונר"א היא צעד ריבוני. הנוכחות שלהם כרסמה בריבונותה של ירושלים, וזו אמירה אסטרטגית שמסירה את השקר שנקרא פליטים, כי מתייחסים לכולם כאל תושבים. מטרת כל הצעדים האלה היא חיזוק הריבונות בירושלים. בדיוק אותו דבר אנחנו צריכים לעשות ביהודה ושומרון. להחיל את הריבונות על היישובים היהודיים"

איחוד ירושלים היה אחד הדגלים שלך, פיתוח תשתיות ונורמליזציה של מזרח העיר. זו אסטרטגיה מדינית או טקטיקה עירונית?

"זה נעשה בהלימה לתפיסת העולם של המחנה הלאומי ושל ראש הממשלה, שמוביל את המדינה בגאון ובהצלחה במים הסוערים. קיבלתי גיבוי גדול ויציב לפעולות האלה, כולל תיעדוף תקצובי, ובזכותו הצלחנו להניע את הדברים קדימה. יש הלימה מוחלטת בין תפיסתי והמהלכים שהובלתי כראש עיר לבין הגיבוי והסיוע שקיבלנו מהממשלה".

חיבור של השכונות הערביות לרכבת הקלה, רישום בתים ורחובות, ביטול בתי הספר של אונר"א: אפשר לראות בפעולות שעשית סיפוח דה פאקטו. האם זו הדרך הנכונה בעיניך גם ביהודה ושומרון?

"בירושלים אלו הם צעדי ריבון, הסדרה של רחובות ופריסה של רשת תחבורה ציבורית שחוצה את העיר צפון–דרום ומזרח–מערב ומתייחסת אליה כאל עיר אחת מאוחדת. גם הדוגמה של סילוק אונר"א היא צעד ריבוני. הנוכחות שלהם כרסמה בריבונותה של ירושלים, וזו אמירה אסטרטגית שמסירה את השקר שנקרא פליטים, כי מתייחסים לכולם כאל תושבים. מטרת כל הצעדים האלה היא חיזוק הריבונות בירושלים. להגיד ריבונות ולעשות ריבונות זה לא אותו דבר; קל להגיד, לעשות מורכב יותר.

"בדיוק אותו דבר אנחנו צריכים לעשות ביהודה ושומרון. להחיל את הריבונות על היישובים היהודיים, לפתח אזורי תעשייה בשטחי c שמעסיקים יהודים וערבים ולהרחיב את ההתיישבות הרחבה מסודרת. אלה דברים שעשיתי בירושלים, ואני מאמין שצריך לעשות אותם בכל חלקי ארץ ישראל".

בחדשות 13 דיווחו בתחילת השבוע על ירידה בתמיכה בך במרכזי הליכוד ביהודה ושומרון, ולעומת זאת על חיזוק הקשרים עם הליכודניקים החדשים. לאיזה צד של הליכוד אתה מחובר?

"הנתונים לא מדויקים. תמיד הייתי ידיד ההתיישבות בירושלים, ובכלל, רוב גדול של המתיישבים ביהודה ושומרון תומכים בי ורוצים לראות אותי בהנהגה הלאומית. אני מודע לכך שקטגורית יש אנשים שנתנו את קולם למי שעזר להם בקדנציה האחרונה ואני לעומתם חדש, ולמרות זאת אני מאמין שאקבל תמיכה רחבה.

"לגבי הליכודניקים החדשים, אמירותיי שוות בכל חלקי הארץ והעם. תפיסת עולמי מגובשת היטב ואינה משתנה לפי הקהל. כניסתי לליכוד מביאה קהלים חדשים, כי אני יודע ולדבר אליהם. זוהי עובדה שרק תורמת ליעד שהציב ראש הממשלה, 40 מנדטים. מבחינתי כל מי שבא לחזק את הליכוד – ברוך הבא".

שני סרטונים ויראליים שלך מסתובבים בימים האחרונים ברשת: החגיגות בניצחון של מפלגת קדימה והסרטון שבו אתה נראה מנטרל את המחבל סמוך לעיריית ירושלים. מה יש לך לספר עליהם?

"באשר לקדימה, תמיד הייתי שייך למחנה הלאומי. הייתי איש של שרון, אבל ביום שגיליתי שהמפלגה הזאת איבדה את דרכה האידאולוגית ושיש שם כוונה לחלק את ירושלים, הייתי הראשון שעזב. הייתי ונשארתי במחנה הלאומי.

"בנוגע לסרטון של הפיגוע, לפני כשבוע התקשר אלינו אדם ואמר שיש לו סרטון מהאירוע שלא הכרנו, הוא הראה לנו אותו, ואנחנו הפצנו. זה סרטון שצולם ממצלמת מונית שעמדה שם בדיוק, זה פשוט תיעוד של המציאות ולא סרטון תעמולה, והוא לא בא לשקף משהו מלבד המציאות".

לאן אתה מכוון להגיע בכנסת הבאה או אפילו בממשלה?

"ראשית אני מכוון ללב של שותפיי בתנועת הליכוד. באתי לתת, כך חונכתי בבית הוריי. הרב מרדכי אליהו זצ"ל, שאמר לי ב-2007 לשמור על ירושלים ותמך בי בבחירות, ידע שמבחינתי זה ציווי. שירתּי את ירושלים נאמנה, ועכשיו אני מרחיב את הציווי של הרב לשמור על כל ארץ ישראל, עם ישראל ותורת ישראל. אתם תראו אותי איפה שצריך, משרת את מדינת ישראל תמורת שקל בחודש".

ובכל זאת, איזה תיק או נושא קרוב לליבך ויהיה חשוב לך במיוחד לעסוק בו?

"כראש העיר הייתי שר החוץ, החינוך, התרבות האוצר והכלכלה, ולכן אני מניח שאוכל להשפיע בתחומים מגוונים. אחרי הבחירות נירתם להגדיל את ההשפעה, ואיפה שראש הממשלה ישלב אותי בכוורת, שם אעזור לו להוביל את המדינה".

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
גאולת זמננו

  מאמר מאת הרב שמואל...

מה יהיה בעוד 3,333 שנה?

  מאמר מאת מיכאל פואה

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם