הטובים למוזיקה

 6 hemed music
נדב גדליה הלך לראות את פרחי הזמר והנגינה החדשים של החמ"ד, וחזר עם כמה תובנות על יצירה צעירה ומוזיקה יהודית * שולי רנד, מאחוריך

נדב גדליה

הפעם האחרונה שבה השתתפתי בכנס מקהלות ותזמורות היה בכיתה ב'. כן, גם לי הייתה חלילית משלי, וזנחתי אותה לטובת השטויות של העולם הזה. כנס המקהלות של החמ"ד הוא הזדמנות חדשה לשוב לאהבתי הישנה.

'כנס ההרכבים והתזמורות הארצי' של החמ"ד הוא הדובדבן שבקצפת בשבוע החמ"ד. בתוכנית שלושה כנסים: תזמורת הרכבים, מקהלות של בנים ושל בנות, וגולת הכותרת – תחרות 'שיר נולד' שבה מבוצעים שירים מקוריים שהתלמידים עצמם הלחינו וכתבו.

האירוע נערך במרכז לאומנויות הבמה בעיירה שוהם. המתמודדים עולים זה אחר זה ומפגינים את כוחם במוזיקה משובחת בשלל סגנונות. בין הרכב למקהלה מוקרנים על המסך קטעי שיחה עם שולי רנד שחופר לעומק בנפש האומן של עצמו.

רועי צבי פרינס וההרכב שלו מישיבת אמי"ת כפר גנים בפתח תקווה עולים לנגן את השיר המקורי שלו 'בין קודש לחול'. רגע לפני שההרכב פוצח באין-ספור-כלים נעמד רועי על הבמה ונואם בקצרה על היחס של הציבור הציוני לתורה. הוא מזכיר את 'אחינו החרדים' ויחסם לתורה, ומולם את עצמו – בן הציונות הדתית שלא מבין איך בשיעור מתמטיקה אסור להירדם, ואילו ב'מקצוע התלמוד' ראשים שמוטים על השולחן נראים טבעיים לגמרי.

השירים המקוריים עומדים בסימן הרב והרבנית נריה. גם תתי הנושאים כללו קטעים מלאי כנות העוסקים ב'לפנַי ולפנים'. אפילו שולי רנד המרצד על המסך ונדמה לרגע כמודל הנכון, לא היה מעז לבוא עם הדברים ככה, לפרצוף.

פרינס זכה בתחרות, והוא מספר שהחבורה עובדת על הקטע כבר חודש. "השיר נוצר ממחשבה על הפער בין קודש לחול, שבעיניי הוא לא תקין. יש פה פער במציאות למרות שמדברים על הקודש כעיקר.

"נרדמתי פעם בשיעור וחבר העיר אותי ואמר שזה שיעור חשוב. ודווקא בשיעור גמרא כולם היו ישנים וזה נחשב בסדר. לא הבנתי איך יכול להיות שבגמרא ישנים".

רועי פרינס: "השיר נוצר ממחשבה על הפער בין קודש לחול. דווקא בשיעור גמרא כולם ישנים וזה נחשב בסדר. לא הבנתי איך יכול להיות שבגמרא ישנים"
מוצאים שירים ביוטיוב

כשתחרות השירים נגמרת, עולים הרכבים ומקהלות שבאו לתת הופעה לשם שמיים.

אביה מורנו היא תלמידת כיתה י"ב במגמת מוזיקה באולפנת בני עקיבא באבן שמואל. במופע שרה המקהלה שלה את השיר 'תמונה' של יעל לוי. "הגענו לשיר הזה במקרה ביוטיוב, והוא מצא חן בעינינו. זה היופי בעיניי, לקחת משהו אקראי ולעשות ממנו משהו מקורי. מדהים עד כמה המוזיקה יכולה לחבר וליצור קבוצה מגובשת, המקהלה שלנו כוללת בנות מכל השכבות במגמה.

מוריה חברוני וחברותיה למגמת המוזיקה ב'הללי' שבגבעת וושינגטון ניגנו את הקטע kardos שיצר פיטר קאמפו. "המורה שלנו בחרה בקטע הזה כי היא חשבה שיהיה מגניב לעבד את היצירה לחליליות. בהרכב יש בנות מכיתה ט' עד י"ב ועל השיר עבדנו כארבעה חודשים.

"פעם בשבוע אנחנו נפגשות עם מנחת ההרכב שלנו לשעה וחצי, ועובדות על הקטע שבחרנו".

איך היה תהליך העבודה?

"בהתחלה שמענו את הקטע כדי להבין מה אנחנו הולכות לנגן, אחר כך כל אחת קיבלה תווים ועבדה עליהם לבד. לאט לאט הוספנו קטעי סולו לנגניות שרוצות ויכולות, הוספנו רעיונות משלנו, ובעיקר נהנינו, עד שהקטע יצא מהמם וכל אחת מהרכב אהבה אותו".

פריחה במגמות המוזיקה

על המיזם המוזיקלי מנצחת איילה רייכרט, מפקחת ארצית על המוזיקה בחמ"ד וממונה על תוכניות לימודים באגף לאומנויות. היא מספרת התלהבות על פריחתן של מגמות המוזיקה: "כיום יש בחמ"ד 20 מגמות מוזיקה מתוך 100 מגמות מוזיקה בכל הארץ, כך שביחס לציבור הכללי אנחנו נמצאים במקום גבוה".

ההבדל בין מגמות מוזיקה בחמ"ד למקבילות בבתי ספר כלליים בולט. "התוכנית הכללית של מוזיקה בבתי הספר עוסקת במוזיקה מערבית בעיקר, אנחנו לקחנו את זה למקום אחר. שמים פוקוס על מוזיקה יהודית".

מה ההגדרה של 'מוזיקה יהודית'?

"הדברים מבוססים על תוכנית ייחודית, 'מוזיקה יהודית ישראלית כמורשת תרבותית'. התוכנית הזאת מחברת את התלמיד למורשת ולאמונה, והכול תוך יצירה ייחודית שהתלמידים יוצרים על בסיס ידע מקצועי שנלמד במגמות המוזיקה.

"כל השנה לומדים נושאים הקשורים למוזיקה יהודית כמו פיוטים, מדברים על שירת הלוויים, על חזנות, על קרליבך, ולומדים גם מוזיקה מערבית על סגנונותיה. חשוב לשלב, אי אפשר ללמוד מוזיקה כשהיא מנותקת מהעולם. מוזיקה היא מושג כלל עולמי וכל עם מחובר לדברים שמייצגים אותו ושהוא מצליח לבטא במוזיקה הייחודית לו. אבל כל סוגי המוזיקה נובעים מאותו מקור, משהו שמימי".

אז שולי רנד זה לא מוזיקה יהודית?

"זה גם. מוזיקה יהודית היא כל מה שסובב את האדם במעגל חייו. גם מוזיקה פופולרית היא מוזיקה יהודית, לא רק שירי תפילה ופיוט.

"לדעתי, מוזיקה יהודית באה לשרת טקסט יהודי או להיות קשורה להווי החיים ולתרבות. דוגמה: חתונה. זה משהו תרבותי. מוזיקה שנכתבה לחתונה היא מוזיקה יהודית. יש מחקרים על נשות תימן שהיו שרות בטקס חינה שירים מסוימים וכולם התחברו לזה. זו מוזיקה יהודית. בכל טקס יהודי אתה מודה לקב"ה".

מה גורם לתלמידים לבחור במגמת מוזיקה?

"אני חושבת שהמדיה עוזרת לתלמידים להיכנס למגמת מוזיקה. אנחנו רגילים להגיד שתוכניות ריאליטי זה לא דבר טוב, אבל אם יש מוזיקה טובה, כמו דה וויס – התלמידים לוקחים את זה לחיים ובאים למגמת מוזיקה ללמוד בצורה מקצועית.

"ועוד סיבה: המוזיקה חשובה למי שמתפלל. תלמידים רואים דגם טוב של מוזיקה בבית הכנסת, חזנים טובים, וזה מעודד אותם להגיע למגמה. חוץ מזה, האומנים שעושים מוזיקה יהודית מחברים את הנוער לתחום".

לתגובות: נדב גדליה בפייסבוק ובאינסטגרם.

==========================

עיקר וטפל

רועי צבי פרינס

יום שגרה רגיל מהלך אני במסדרונות ישיבתי.

עם הגמרא ביד אחרי תפילה ולימוד יומי

נכנס לשיעור לומדים מסכת קידושין

מוצא את עצמי בחדר שינה שששש... הרוב כבר ישנים.

"מודה אני ששמת חלקי", אומר לי לתומי,

יוצא לנשום אוויר לפני שיעור השיעורים

אוי, אני כבר מאחר, רץ אל הקודש בפנים.

חברי מבחין בי ובנחמדות מעיר:

אל תאחר למתמטיקה, זה שיעור חשוב תקשיב בערנות.

פזמון: עיקר וטפל

אני חייב לזהות מהר לפני שאתבלבל

עיקר וטפל

מחויב אני לברר והכול כבר יתבהר

והקודש יתגלה.

מציץ בטלפון, הודעה מרבי: "שכחת את הלימוד שלנו?"

מוצא את עצמי בספרינט אל עבר חדר מורים

הרב מוחל על האיחור ישר נכנסים לעניינים

לומדים על לימודי חול והאם יש להם היתר בספרים.

חוכמות חול פחות תלמידי חכמים פירשתי את דברי החכמים

גם גורמת לכפירה ואין-ספור דברים רעים

הרב מקשיב להבל דעתי ומשיב דברי חוכמה גדולים

לבסוף אני מבין ועל דרך הזהב מעפיל

חול זה חשוב כנשמה בלי גוף רק לברור בעדינות

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם