קו ונקי Featured

 6 shabat
לכבוד שבת שלח לך ותיקון חטא לשון הרע גייסנו בעבורכם שף, שחקן, איש עסקים, עיתונאית ושני זמרים, וביקשנו מהם לשתף מה הם חושבים על לשון הרע וכיצד הם מצליחים להימנע ממנה. גם אחרי מוצ"ש

נדב גדליה

מרתון שיחות הטלפון שלי כדי להגיע מוכן ל'שבת לשון הרע' מתחיל בידידי דני שטג, ששיחק בסרט 'פנסיה' שביימתי.

דני, איך שומרים?

"לומדים את הספר של החפץ חיים", אומר דני בפשטות. "כשאתה לומד בכל יום שתי הלכות אתה לומד שהרבה פעמים ברגעים רבים בחיים שלך היית צריך לשתוק. ההרגשה בכל פעם שאני מתגבר על עצמי היא ניצחון קטן. אין אדם שלא אוהב להרגיש שניצח. זה בפירוש להרגיש גיבור קטן בעיני עצמך, וזה חשוב. איזהו גיבור? הכובש את יצרו.

"יש הרגשה סמויה שמשהו בתוכך נבנה כשאתה מתגבר. אם כולם בארץ בתקשורת, בחברה, בפוליטיקה, היו מודעים לסכנות שיש בלשון הרע, הייתה הרגשה פחות מסוכנת באוויר. כולנו חיים כאן בצל סכנה כי כל הזמן מדברים ומרכלים עלינו. ההרגשה קשה.

"החיים ללא לשון הרע היו מכניסים פה אהבה, פחות הסתרה, פחות אגו. האדם היה מגן פחות על עצמו, הבושה הייתה נעלמת, ההרגשה הייתה שאוהבים אותך איך שאתה, שמכילים אותך. לא היינו צריכים להגן על עצמנו מפני אחרים כל הזמן. היו פה חמלה, רחמנות, ביטחון, סבלנות, כל הדברים הטובים שבעולם".

אני יודע שצריך לשתוק. יש שיטות לעשות את זה בפועל?

"השיטה שלי היא לחשוב מה הדיבור שלי עלול עכשיו לגרום לאדם שאני הולך להגיד עליו את הדברים שאני אומר, ואם אני חושב שזה עשוי להרוס אותו, אני משתדל מאוד שלא לומר את הדברים".

הנפילה הגדולה, לדעת דני, טמונה בטעות אחת. "הבעיה הגדולה היא שאנשים חושבים שמותר לומר את האמת. אם הוא קמצן, כעסן, טיפש, הם אומרים 'מה? זאת האמת', ולא. כי גם אם מדובר בנפילה חד-פעמית זה לא אומר שזו המהות של הבן אדם. וכשאתה מדבר עליו המעידה הזו מתקבעת בחברה והוא נשאר כלוא ללא יכולת להשתחרר מהסטיגמה שנוצרה עליו גם אם יתקן את מה שעשה".

חווית פעם את עוצמת הסטיגמה הזאת שנדבקת בעקבות לשון הרע סתמי לכאורה?

"לפני כשלוש שנים נסעתי באופניים ומישהו דרס אותי. גרם נזק לגופי וגם לרכושי. תבעתי אותו. הוא בא לבית המשפט, והשופט ביקש לשמוע את הטענות שלי. בסוף הטענות שלי האדם ההוא אמר לשופט שלא יאמין לי כי אני שחקן ושקרן. היו שם עשרה אנשים באולם. נגרמה לי הלבנת פנים, אבל חוץ מזה ראיתי על השופט שכאילו התקבע לו שאני שקרן. פתאום הייתי בעיניו שחקן ושקרן.

"למזלי השופט הציע בדיקה במכונת אמת, ויצאתי דובר אמת, ומי שתבעתי שיקר, וזכיתי במשפט. עוד משהו: לא מזמן התפרסמה עליי כתבה בעיתון גדול, והכתב או העורך החליטו להמציא עליי משפט שלא אמרתי, ושמו את זה בכותרת. זה היה נורא. המשפט הזה גרם לי נזק גדול מאוד וסטיגמה על לא עוול בכפי".

מראה מראה שעל הקיר

השיחה הבאה היא עם אמילי עמרוסי, עיתונאית 'ישראל היום' ורשת ב' וגם סופרת.

"לשון הרע הוא אתגר גדול למי שיש בנפשו רצון לתקן עולם ולהצביע על עוולות ועיוותים", אומרת עמרוסי. "עוולות ועיוותים באים מהזולת בדרך כלל, וכשאתה מנסה לכפוף את עצמך לדיני לשון הרע קשה מאוד להצביע על דברים לא טובים שאפשר דרך הצבעה עליהם לתקן את העולם. ההיצמדות להלכות לשון הרע דווקא מקילה בעניין הזה, כי יש צד של לשון הרע לצורך".

יש ממש הקפדה על 'לשון הרע לצורך'?

"אני לא יודעת אם כל מה שאנחנו עושים בעיתונות הוא לשון הרע לצורך. אני רוצה להאמין שכן".

ומה הטיפ שלך כדי שנצליח סוף סוף לשמור על הפה?

"ברמה האישית, לא העיתונאית, תמיד כשאני מצביעה על ליקוי באדם אחר ואומרת עליו לשון הרע אני מנסה לזכור שאני בעצם מצביעה על לקות בעצמי. כי אנחנו לא רואים בזולת אלא את הפגמים של עצמנו. יוצא לי לצערי להגיד לשון הרע. אני מייד תופסת את עצמי ומחפשת את נקודת התיקון שלי בעצמי. האם זה לא משהו שאני צריכה לתקן בעצמי? זה מאוד מאתגר".

סנוב, באיזו בועה אתה חי?

ולמנת השף: זוכה מאסטרשף יהוידע נזרי.

נזרי, ספר לי את סיפור הלשון הרע שלך.

"לפני הרבה שנים, לפני שהתפרסמתי כמי שמבין בקולינריה, שמעתי לשון הרע על מסעדה. אמרו עליה שהאוכל שם מגעיל. לא ממש התייחסתי לזה, זה עבר לידי. כמה חודשים לאחר מכן הגעתי לאותה מסעדה במפגש חברים. הייתה שם חוויה מוזרה: מכל ביס שאכלתי נהניתי במיוחד, ובכל זאת הייתה הרגשה רעה. לא הצלחתי ליהנות לגמרי רק כי שמעתי בעבר שהאוכל שם לא טעים.

"בעיסוק בלשון הרע אנחנו מפסידים כי מסביב יש תמיד שליליות. לחיות בבועה של שליליות זה רע. מי שעסוק בלשון הטוב ובפרגון יוצר בועה חיובית. באיזו בועה אתה רוצה לחיות? זאת השאלה בעיניי".

מה הטיפ שלך למניעת לשון הרע?

"כשעסקתי בזה יומיום, קיבלתי עליי ללמוד הלכה או שתיים של החפץ חיים, זה מאוד עזר לי. האמת היא שהפסקתי לדבר לשון הרע גם אחרי הלימוד היומיומי. מרוב שהייתי עסוק בלא לדבר זה נטבע בי. כשאתה מקפיד כמה שנים שלא לחיות במציאות שמסביבך יש לשון הרע, זה הופך כמעט לטבע. אתה מתנתק מזה. חשוב לציין, זה שיש דברים רעים וצריך לדבר עליהם לפעמים זה חלק מהעניין. כי כן צריך לטפל ברע. נקודתית. קרן לייזר. לירות ולפגוע. אבל מסביב כל החיים צריכים לעסוק בעיקר בטוב. מי שעסוק בלמגר את הרע עושה מצווה גדולה, אבל גם בזה חשוב לזכור שיש כל מיני הלכות ודיוקים וגם עניינים רוחניים בלשון הרע עצמו".

תחנה במדרון

בשלב הרוחני הזה מתחשק לנו לשמוע מה יש לאבי כ"ץ, איש עסקים ומייסד קופיקס, לומר על לשון הרע.

אבי, מה עוזר לך לקבע את ההחלטה שלא לדבר לשון הרע?

"כשאדם מדבר על מישהו לשון הרע, מעבר להנאה ה'רשעית' זה תמיד נובע מקנאה. מהדיבר לא תחמוד. יש לא תרצח, לא תנאף, לא תענה ברעך עד שקר. רש"י אומר שלא תגנוב זה גונב נפשות,, ולא תגנובו זה גונב ממון. רש"י מסביר שבעשרת הדיברות אלו העבירות החמורות יותר, גנבת נפש. מה יעשה רש"י עם לא תחמוד? נו, דיברת עליו. לא לקחת ממנו כלום. עבר.

"שמעתי פעם מיהודי חכם שלא תחמוד זו האימא של כל העבירות. אדם לא קם בוקר אחד ורוצח, נואף, מעיד שקר. אדם חומד, והקנאה הזאת גורמת לו לדבר לשון הרע. אחרי זה הוא מוציא שם רע, ובסוף גם רוצח. החומרה בלשון הרע היא שאחרי שאדם חומד ומקנא הוא עושה לאחר דה-לגיטימציה, וזו הדרך לקבל הכשר ולהיעשות אדם רע יותר. לשון הרע הוא תחנה בדרך לחמור ביותר. זה לא רק לשון הרע".

פשוט גועל נפש

מפי ישי ריבו, זמר ויוצר, העצות נשמעות אחרת לגמרי אך מועילות לא פחות, ושמא נאמר אסרטיביות. "יש טיפ קטן שבזכותו אני מצליח להימנע מלדבר לשון הרע", הוא פותח. "להיגעל מעצם העניין של לשון הרע".

סקרנת אותי.

"אם תשים לב, לא תמצא אדם שמספר לשון הרע לאיזה ילד קטן או למישהו שאין לו עניין לקבל ממנו תשומת לב. בדרך כלל מספרים לשון הרע לחבר קרוב או למישהו שאנחנו רוצים במידה מסוימת איזה פידבק ממנו וקשר איתו.

"מה שקורה הוא שאנחנו מגדילים את עצמנו על ידי תשומת הלב שאנחנו מקבלים מזה שאנחנו מספרים לו לשון הרע על חשבון מי שאנחנו מספרים עליו. אני מגדיל את עצמי על ידי זה דיבור שלילי על יהודי אחר. עצם המחשבה על זה מסייעת לי. זה נשמע מגעיל מאוד, ואפשר להבין עד כמה העבירה הזאת חמורה. יהי רצון שנדון לכף זכות ונדבר רק דברים טובים על אחרים, כי בסופו של דבר אי אפשר לשפוט אף אחד ולדבר בגנותו. בע"ה שנתחזק בזה כל אחד כפי יכולתו ומעלתו".

ללכלך על הילד של א‑לוהים

מתי שריקי, גם הוא זמר ויוצר עולה, התפרסם גם בזכות סיפורו המרגש כילד מגמגם.

"פעם שמעתי משהו מאוד פשוט על לשון הרע", אומר שריקי, "שזה ממש דומה לכמה ילדים ממשפחה אחת: אחד מהילדים מספר משהו רע שאח שלו עשה, וכל אחד יכול לתאר לעצמו איך האבא ירגיש... זה בטח יצער ויעציב אותו. מאז שלמדתי על זה ככה לשון הרע נתפס אצלי בעיקר כדרך לצער את א‑לוהים במובן הכי פשוט. כי אני מלכלכך על אחד מהילדים שלו.

"מי שמכיר אותי יודע שאני לא טיפוס דברן במיוחד, אבל גם אני, שלא מרבה לדבר, יכול לספר על תחושת הניצחון כשאני נתקל בהזדמנות לדבר לשון הרע ומצליח לחמוק ממנה".

"התעוררי, התעוררי, שיר דברי"  

נתנאל פילבר נפצע בפיגוע בגבעת אסף לפני כחצי שנה, ומאז נמצא בתרדמת.

לימוד הלכות שמירת הלשון קשור מאוד לנפשו של נתנאל

ספר של החפץ חיים היה איתו בכל מקום, אפילו ביום הפיגוע עצמו.

לכן, מכיוון ששבת זו מוקדשת לשמירת הלשון, אנו מבקשים מעם ישראל להרבות בתפילות ולהקדיש את הלימוד לרפואת נתנאל אילן בן שיינא ציפורה (בתוך שאר חולי ישראל).

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם