דור ה-Z בוער לריבונות Featured

 5 ribonut
השבוע התכנסו באוניברסיטת בר-אילן בני נוער מכל הארץ למען מטרה אחת ברורה: החלת ריבונות על יו"ש * גדליה היה שם והתקשה שלא להתרשם מהלהט עוקף הציניות של בני הנוער. כעת זה כבר רק עניין של זמן

נדב גדליה

מודה. הופתעתי. מערב ההתנתקות ב-2005 לא התאגדו בני הנוער לכדי מאבק מחאתי למען משהו. על כל פנים לא בסדר גודל שכזה. באמונה בצדקת הדרך, בכפיים הסוערות למשמע מסרים אמוניים. כנס הריבונות לנוער טרם התחיל באופן רשמי, אך הקהל, המורכב ממאות בני נוער עם זיקים באישוני עיניים, כבר מוחא כפיים. רוצה עוד מהחומר הזה שמאגד כוח גדול ורענן למען מטרה משותפת וחיובית.

בזה אחר זה מקרינים על הקיר, בכל זאת דור ה-Z, את המלחמה הנוכחית: ריבונות. מילה שפילוסופים וקוראי המוסף לשבת אולי מכירים. ג'יבריש לנוער המתחכם מדור לדור. כבר לא מדובר במסר קליט ופשוט בנוסח 'יהודי לא מגרש יהודי' או 'העם עם הגולן'. מעבר לשימוש החזותי החדשני ככלי להעברת תורת המאבק כולה על רגל אחת ישנם גם החולצות והצמידים הוותיקים ששום מאבק אינו שלם בלעדיהם. האביזרים האלה מונחים בדוכנים מחוץ לאולם. חולצות המאבק מסודרות לפי מידות, כולל שרוולי שלושה רבעים, רומזות במשהו על קהל הצעירים והשתייכותם הדתית.

כשהסרטונים המספרים לצעירי הצאן על ההיסטוריה של העם היהודי ומלחמותיו בכנענים העכשוויים ואיך כל זה קשור לריבונות מסתיימים, ואחרי שהמילה ריבונות נראית לפתע כמעט מובנית אבל לא לגמרי, החיים שמעבר למסך מתחילים. לקול תשואות עולה המנחה שמעון ריקלין ומזמין פוליטיקאים ימניים, כמו ציפי חוטובלי, הקוראת במילים לא נרדפות טבולות במיקס טעמי בחירות להצביע נתניהו. אחר כך עולה גם סמוטריץ' הכוכב. הכפיים חזקות יותר, ראו הוזהרתם.

בזה אחר זה עולים לבמה נערים ונערות חדורי אידאולוגיה שעיניהם לא שזפו את תוכנית ההתנתקות ואת עקירת היישובים שהייתה כאן. עדיין לא ברור להם מי היה רבין, ואריק שרון נשמע להם כמו שם של פארק מוזר שנבנה על חשבון הרי הזבל. הם נקיים, מחשבתם טהורה והם חדורי מטרה: להפוך את מדינת ישראל ריבונית ביהודה ושומרון. הגיע הזמן. כעת שהמלחמה על שטחי הארץ כבר אינה מוחשית, ואוסלו נבלע בעיקול מאחורינו, אפשר לכבוש את היעד הגדול יותר: מדינה יהודית שתחיל את ריבונותה על כל שטחיה
אש בעיניים לא ראיתי מאז כפר מימון

עם עליית הפוליטיקאים הנוער מבין שתנועה שמכוונת לחולל שינוי קשורה לפוליטיקה בעבותות. לנגד עיניי עולים לבמה בזה אחר זה נערים ונערות חדורי אידאולוגיה שעיניהם לא שזפו את תוכנית ההתנתקות ואת עקירת היישובים שהייתה כאן. עדיין לא ברור להם מי היה רבין, ואריק שרון נשמע להם כמו שם של פארק מוזר שנבנה על חשבון הרי הזבל. הם נקיים, מחשבתם טהורה והם חדורי מטרה: להפוך את מדינת ישראל ריבונית ביהודה ושומרון. הגיע הזמן.

כעת שהמלחמה על שטחי הארץ כבר אינה מוחשית, ואוסלו נבלע בעיקול מאחורינו, אפשר לכבוש את היעד הגדול יותר: מדינה יהודית שתחיל את ריבונותה על כל שטחיה. בחוץ מחולקים עלונים עבי כרס המסבירים באותיות רבות וקטנות מהי ריבונות. 'אז מהי ריבונות בעיניכם?' תוהה ריקלין החייכן על רקע מנגינת הייתי בפריז וגם ברומא ואין כמו ארץ ישראל וכו'.

על הבמה הדיון סוער, ואין לאן לברוח מזה, אפילו על הבמה יש הפרדה מסורתית בין הבנים לבנות. אין ספק כי כאן האמונה הדתית הולכת יד ביד עם חברתה הארץ ישראלית. רוב הנוער חמוש בבגדי מהדרין, בכיפות לא קטנות במיוחד, בלבוש צנוע ובשיער אסוף מלווה במבט רציני. "ריבונות היא המטרה שלשמה באנו לארץ", מסביר יחיאל, נער מכפר אדומים. "תל אביב והכול זה יפה מאוד, אבל חשוב לנו הכותל, שכם, כל ערי הקודש שבשבילן באנו לארץ ישראל. כמו שאמר הרב צבי יהודה!" הוא חותם. מנהיג נולד. הנוער מריע למשמע סימני הקריאה ואזכור הרב קוק. עוד יוסף חי.

"תשמעו פה הרבה על ריבונות ביהודה ושומרון", אומר אביתר, "בשבילי ריבונות זה דרום תל אביב. באתי מהגליל המערבי, וגם שם המצב לא ממש טוב. יש הרבה מה לעשות בתחום הריבונות ביו"ש, ואני מזמין את כולם לתרום למאבק למען הריבונות בכל ארץ ישראל".

"ריבונות בשבילי זאת אהבת הארץ", אומרת רעות. "אהבת הארץ לפני הכול היא להבין שהארץ שייכת לנו. כן".

בהפסקה הקצרה שבין נאומי הח"כים לרב-שיח העוסק בענייני הכנס הצעירים יוצאים החוצה. רובם לבושים בחולצות המאבק. הם בוערים לא פחות ממי שפגשתי בכפר מימון ערב ההתנתקות. הם מחפשים משהו להילחם עליו, וריבונות היא התוכנית הנוכחית. ההחלטה נקבעה במסמרות. דור ה-Z קבע: עכשיו כבר מותר לנו להילחם כדי שיהיה לנו טוב יותר. לא די להתעורר למאבקים אמוניים רק כשרוצים להעיף אותנו מהבית.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
גאולת זמננו

  מאמר מאת הרב שמואל...

מה יהיה בעוד 3,333 שנה?

  מאמר מאת מיכאל פואה

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם