על הסכין Featured

 10 watermelon
איך בוחרים אבטיח טוב? צללנו לעומק המחלוקת בין המדענים לגולשים ברשת כדי להביא לכם את כל הטיפים שיהפכו אתכם לפרופסורים לאבטיחים

נדב גדליה

גידולי אבטיחים משתרעים לכל אורכה של הארץ, מדרום הערבה ועד לגליל העליון, בשטח גידול כולל המוערך בכ-23 אלף דונם. האבטיח נחשב אחד הפירות הפופולריים ביותר בעונת הקיץ מחמת מחירו הנמוך יחסית וערכים התזונתיים הרבים. מעבר להיותו פרי מרווה המלא במים המנקים את מערכת העיכול, האבטיח מכיל גם ויטמינים רבים; B5 ,B3 ,B6, בטא קרוטן וליקופן, ומגוון נוגדי חמצון כמו ויטמין C. לדוגמה: מנה של 250 גרם קוביות אבטיח מכילה כרבע מהמנה היומית של ויטמין C המומלצת לאדם מבוגר. ומה בנוגע לקלוריות? ב-100 גרם אבטיח יש בסך הכול 30 קלוריות (!). גם שיעור הסוכרים נמוך ועומד על כ-6.2% בלבד. למרות כל הטוב הזה, רובנו (עדיין, אך לא עוד) מתקשים לבחור אבטיח טוב לשבת. היכן נוקשים עליו ואיזה צליל אמורים לשמוע? איש אינו יודע בדיוק. ככה זה שנים. ואז הגיע פוסט אחד וחשף את כל הסודות, וגרר מחלוקת עסיסית בין המומחים בפקולטה למדעי הצמח ובין חוכמת ההמונים.

הפרופסור

הכול התחיל כשברשומה (פוסט) שהפכה ויראלית במהירות (אלפי תגובות ואלפי לייקים) סיפר רוכש אבטיחים תמים על מפגש אקראי עם מוכר אבטיחים מנוסה. פרופסור, כלשונו. כי אם יש דוקטור לשקשוקה, גם לאבטיח מגיע להיכנס בשערי האקדמיה. הלקוח התם פער את עיניו בתדהמה כשנחשף לנאום ארוך מפי הפרופסור. גולת הכותרת: לדפיקות המוכרות על האבטיח אין שום משמעות בנוגע לתוכנו. "תמיד אתה מקווה לשמוע איזה גמד קטן בתוך האבטיח שלוחש: 'סוכר, נשמה', או: 'אבאל'ה, זה קמח זה'. מה, לא? ככה כולם עושים", התרפק כותב הפוסט. "באים לדוכן האבטיחים, מקרבים את האוזן, נותנים לאבטיח כאפה ומחכים לשמוע מה הוא אומר. מתברר שזה לא עובד ככה".

תחזיקו חזק, כעת מגיע החלק האומנותי-מקצועי שבו נחשפו סודות האבטיח והתפשטו על פני הרשת החברתית, הודות למומחה העונה לשם ערן דה ויקטורי שהחליט לשתף בניסיונו העשיר ולא שיער שיש לצידו חובב אבטיחים מתוסכל. הכול נרשם אחת לאחת.

העצות הטובות

חמש תובנות זהב בנוגע לאבטיחים העלה המומחה.

1. מתברר שיש אבטיח זכר ואבטיח נקבה. הצורה של הזכר מאורכת וצרה יותר והנקבה עגלגלה ושטוחה יותר, קצת כמו כדור פחוס. חפשו את האבטיח העגלגל, ה"פורה".

2. הגבעול של האבטיח: לא משנה אם הוא יבש, מה שחשוב הוא שהגבעול יהיה שוכב על הצד ולא עומד. כשקוטפים אבטיחים אוספים הכול לסל, אבטיחים בשלים ולא בשלים, ומניחים בבסטה. רשמו לפניכם: כשהגבעול שיוצא מהפטמה של האבטיח עומד - האבטיח עדיין לא בשל. השאירו אותו בבסטה, למי שלא למד את המקצוע.

3. הכתמים על האבטיח אומרים הרבה. הם נוצרים על קליפת האבטיח במקום שבו האבטיח שכב. בעניין הזה עדיף שהכתם יהיה כמה שיותר צהוב ולא לבן.

4. השריטות הקטנות על האבטיח, לא אלו שנגרמו ממכות, מראות שהאבטיח הואבק ע"י הדבורה יותר מפעם אחת והוא מתוק יותר.

5. הגענו לצליל של האבטיח. אז איזה צליל למען השם אתם צריכים לשמוע כדי לבחור נכון? האזינו: כשנותנים לאבטיח מכה היא צריכה להישמע כמו צליל היוצא ממכת יד על דרבוקה מתוחה. צליל גבוה, חד ולא עמום.

הסימנים בקצרה, כדי שלא תשכחו: נג"ש כ"צ ש"ד. הווי אומר: נקבה, גבעול שוכב, כתם צהוב, שריטות, דרבוקה. אחרי שהפך פוסט העצות ההכרחי לוויראלי, הגיעה הפקולטה למדעי הצמח באוניברסיטה העברית ופרסמה תגובה זועמת. היא התפשטה באותה הרחבה , אך זכתה לאי אלו מאות לייקים.

ערן יוסוב, חוקר אבטיחים: "אני לא מאמין בשיטה הזו של לדפוק על אבטיחים, אולי בגלל שאין לי אוזן מוזיקלית. גם הכתם של האבטיח לא תמיד מהווה מדד הבשלה ולפעמים הוא לא קיים בכלל"

האליטות מכחישות

"פוסט האבטיחים - תשובת החוג למדעי הצמח", הייתה הכותרת. "הרגע הגיע, הבלתי נמנע, הגיע הזמן לתשובה מדופלמת", הוסיפו בהומור מחלוקות. לדברי הפקולטה אין אבטיח זכר ואבטיח נקבה בכלל, אלא כמו לצמחים רבים ממשפחת הדלועים (מלון, מלפפון, קישוא ועוד) יש פרחי נקבה ופרחי זכר. רק מפרחי הנקבה מתפתח הפרי. פרחי הזכר משמשים להאבקה של הפרח הנקבי ואז הם מתייבשים ונושרים. בנוגע לגבעול: החלק שנקרא בפוסט 'גבעול' הוא החלק המחבר את הפרי אל הצמח ונחתך במועד הקטיף. חלק זה מכיל את הצרורות המובילים מים, סוכרים וחומרים נוספים מהצמח אל הפרי. כשהפרי מתקרב לבשלות ולא זקוק עוד להזנה - מתפתחת רקמת ניתוק. כשחלק זה יבש, הוא עשוי לשמש סימן לפרי בוגר יותר או לפרי שנקטף זמן רב יותר לפני שהגיע לחנות או לשוק. מה שברור הוא שהזווית שבה ניצב הגבעול אינה מעידה דבר על הפרי ועל איכותו כפי שנטען.

באשר לכתם הצהוב-לבן, גם כאן ישנה מחלוקת. לדברי הפקולטה בצבע הכתם אין שום מדד לאיכות הפרי. גם השריטות הקטנות שעל האבטיח אינן קשורות בשום צורה למספר אירועי ההאבקה או ביקורי הדבורים, אלא לשריטות שקיבל הפרי במהלך התפתחותו או לאחר הקטיף.

וכמה צלילים לסיום: באשר לקשר בין הצליל שבוקע מהאבטיח לבין איכות הפרי, יש מגוון פירות שבהם יכולה הקשה על הפרי להוות מדד לאיכותו, למשל בבדיקת איכות פרי בתפוחי עץ. אך עדיין אין מידע מחקרי מבוסס שתומך בקשר בין הצליל של האבטיח בזמן נקישה עליו לבין איכותו. אך אל תרגישו מטופשים בפעם הבאה כשתדפקו על אבטיח בשוק. תגידו שאתם נוטים לסבור כמו חוכמת ההמונים - שגם אם אינה מוכחת מדעית, בטח יש בה משהו. אולי מיסטי.

אז מי צודק?

כדי לשים סוף לשמועות ולהגיע לחקר האמת פנינו לאדם מוסמך שיכריע במחלוקת החשובה של הקיץ. ערן יוסוב מקיבוץ רוחמה, בעל תואר שני בביולוגיה, גנטיקאי וחוקר צמחים העוסק בפיתוח זנים חדשים של אבטיחים בעלי תכונות משופרות. עם רוב טענות הפקולטה למדעי הצמח הוא מסכים, למעט הסתייגויות קלות. "אני לא מאמין בשיטה הזו של לדפוק על אבטיחים, אולי בגלל שאין לי אוזן מוזיקלית", הוא פותח. "בנוגע לכתם של האבטיח - הוא לא תמיד מהווה מדד הבשלה ולפעמים הוא לא קיים בכלל, אך כשהוא קיים הוא לפעמים יכול להוותה מדד הבשלה. בנוגע לעוקץ: ככל שהעוקץ ירוק יותר, כך משך הזמן מהקטיף קצר יותר. בקיצור, אני מסכים עם דעת הפקולטה בנושא ברוב העניינים".

אז מה הדרך הנכונה לבחור אבטיח?

"אבטיח צריך להיות עם עוקץ ירוק, כתם קרקע, פרי כדורי חלק בצורה רגולרית. הקטנת הסיכון בבחירת אבטיח מתאפשרת על ידי בחירת אבטיח אישי במשקל 2.5 ק"ג, פרי קטן יותר גם נוח יותר לאחסון ושמירה נכונה במקום מוצל ומוגן. כדאי לחפש כתם קרקע בצבע עז השונה מהותית מצבע הקליפה, סמני בשלות לקטיף הניתנים לזיהוי בשדה כוללים קנוקנת ועלעל יבשים. בסופר רקט אבטיח טרי הוא בעל עוקץ טרי שאינו יבש.

"במקשות האבטיחים שותלים לסירוגין צמח מפרה בעל זרעים המאפשר התפתחות פרי של זן הסידלס. לא יתקבלו פירות בזן הסידלס אילו לא היה בשדה".

למה יש בכלל כל כך הרבה טעויות בבחירת אבטיח?

"קיימים הרבה וירוסים שתוקפים את צמחי האבטיח", אומר יוסוב. "הווירוסים נישאים על ידי כנימות עש, כנימות עלֶה, וחלקם אף מועברים במגע וקשה לחמוק מהם לצערי. אמנם אבטיח יכול לגדול במגוון רחב של סוגי קרקע, אך חשוב לדעת לווסת את כמות המים בקרקע ולא להשקות יותר מדי בתחילת הגידול כי זה עלול להרוס אותו".

ואולי הטיפ החשוב ביותר בנוגע לאבטיחים הוא לחשוב בקטן. לקנות חצי אבטיח (היום מוכרים גם רבע), כך לבטח לא תאכלו אותה. בינתיים, זאת השיטה שלי. מבקש שני חצאים שמזיו פניהם ניכר כי משובחים הם. גם ככה מוכרים אותם בקילוגרמים, אז מה הקטע לקנות אבטיח ענק, שלם, מלא מים וסיכונים? בקיץ הזה הולכים על בטוח.

לתגובות: נדב גדליה בפייסבוק ובאינסטגרם.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם