שבוע הרעות בצה"ל Featured

 10 reut zahal
הרבנות וחיל החינוך מציגים יחד: שבוע הרעות בצה"ל
מסתבר שהרבנות הצבאית וחיל החינוך והנוער לא רק נאבקים ביניהם על דמותו של הצבא אלא גם מצליחים לשלב כוחות ולקדם בצה"ל ערכים שעליהם אין כל כך הרבה מחלוקות, כמו ערך הרעות * בשבוע שבין תשעה באב לט"ו באב הם החליטו להתאחד כדי לדבר עם החיילים והמפקדים בצה"ל על מה שמדביק את כולנו להסתער יחד * איך עובד שיתוף הפעולה בין השניים?

נדב גדליה

בדרך כלל אנו מתוודעים למתחים שיש בין חיל החינוך ובין הרבנות הצבאית: מאבק על הדרך החינוכית של צה"ל, שגולת הכותרת שלו הייתה הרצון להוציא את אגף תודעה יהודית מהרבנות הצבאית ולהעבירו לחיל החינוך. מהלך זה הסתיים בהקמת גוף חדש בסמכות אכ"א.

אבל היחסים לא תמיד מתוחים כל כך, ובשנים האחרונות יש גם בשורה של אהבת חינם; בשבוע אחד בשנה שני החילות משתפים פעולה ומפגינים אחווה, שלום ורעות. במסגרת 'שבוע הרעות', שהסתיים בשבוע שעבר, שבוע שיזמו חיל חינוך והרבנות הצבאית יחד, נערכו מגוון פעילויות התנדבויות והועברו מערכי שיעורים בנושא ערך הרעות בצה"ל. התזמון נקבע בכוונה תחילה לימים שבין ט' באב, שמייצג את חורבן הבית בשל שנאת חינם, ובין ט"ו באב, חג של אהבת חינם. בימים האלה החליטו הרבנות הצבאית וחיל החינוך לשים דגש על אהבת חינם ועל חיבור בין המגזרים השונים.

"במסורת היהודית יש ציווי המחייב אותנו להעביר מדור לדור את הזיכרון המשותף על אירועים שקרו לנו כעם, בדומה לתורה שבעל פה", אומרת רמ"ד זהות וחוסן חברתי רס"ן ליאת כרמי, האחראית לפעילות מטעם חיל החינוך והנוער. "השבוע הזה הוא הזדמנות לעצור ולעזור להעצים ערכים המחברים את היחידה. צה"ל הוא צבא העם, פסיפס של החברה הישראלית. בחברה בריאה יש גם מחלוקות, והאתגר העומד בפנינו הוא לנהל את המחלוקות בכבוד".

אנחנו רגילים שחיל החינוך והרבנות הצבאית לא ממש מסתדרים ביניהם.
סרן אביעד חזני, הרבנות הצבאית: "הנה לך הרעות בביטוי הראשון שלה. ב"ה בשנים האחרונות יש שיתוף פעולה הדוק בין חיל החינוך לרבנות"

"כשלומדים את הסיפור של קמצא ובר קמצא עולה תמיד השאלה למה קמצא אשם", מוסיף רמ"ד עתי"ד (ערכים ותודעה יהודית) סרן אביעד חזני מהרבנות הצבאית. "הרי קמצא לא היה באירוע בכלל! הוא ישב בבית ולא ידע שיש מסיבה... התשובה היא שאין דבר כזה 'אני יושב בבית ולא אחראי'. בחברה כולנו אחראים למצב.

"שבוע הרעות בא להגיד ששבוע אחד אנחנו מתרכזים בערך הרעות. בצה"ל הרעות קריטית. אם חייל לא חי את 'כולם בשביל אחד ואחד בשביל כולם', למה שישקיע ויסתער בשביל חברו? צה"ל הוא המקום החשוב ביותר לקידום ערך הרעות. החייל מגן על אזרחים, גם על מי שלא כמוהו".

כל חייל והדרך שלו לרכישת ערך הרעות

בשבוע הרעות הוצעו פעילויות חינוכיות רבות, וכל חייל על פי המתאים לו בחר כיצד להטמיע בליבו את הערך. החיילים הדתיים השתתפו בימי ישיבה שבהם נמסרו שיעורים בנושא הרעות, וקצתם התנדבו במועדונית לילדים מיוחדים. החיילים שמחוברים פחות לצד הדתי שבהם השתתפו במעגלי שיח בהובלת מפקדים, התנדבו בקהילה, סיירו בארץ וקינחו בהצגה של תיאטרון צה"ל. כך או כך, ערך הרעות הושרש בחיילים.

"בשנה שעברה השתתפו בשבוע הרעות כ-17,000 חיילים במעגלי שיח והסברה, ויותר מ-1,000 חיילים התנדבו בקהילה", מספרת בהתפעלות סרן כרמי. "השנה יש יחידות שביקשו להמשיך בפעילות לאורך כל אוגוסט. נתונים כמותיים עדיין אין, והם ייאספו בתחילת ספטמבר.

"הפעילות שהוצעה לאורך השבוע לא באה למלא חסך כי אם לחזק דברים קיימים. רוח צה"ל היא המצפן הערכי של צה"ל. אחד מהתפקידים המרכזיים של חיל החינוך והנוער הוא תמיכה באפקטיביות המבצעית באמצעות חיזוק החוסן הערכי, רוח הלחימה והאמונה בצדקת הדרך".

אנחנו רגילים שחיל החינוך והרבנות הצבאית לא ממש מסתדרים ביניהם.

"הנה לך הרעות בביטוי הראשון שלה", אומר סרן חזני בחיוך. "ב"ה בשנים האחרונות יש שיתוף פעולה הדוק בין חיל החינוך לרבנות. לפני הכול יש ענף של תודעה יהודית שיושב באכ"א, וחוץ מזה כל הזמן אנחנו מרימים טלפונים, מתייעצים. לכל אורך השנה".

"חיל החינוך והנוער עובד בשיתוף פעולה עם חיל הרבנות הצבאית", מסכימה סרן כרמי. "במקומות שבהם אנו מכפילי כוח אפשר לראות יוזמות משותפות ועבודה פורה למען חיזוק המפקדים בשטח. שיח של שותפות, זה מה יוביל לתחושת שייכות ולהסכמות חברתיות על בסיס מכנה משותף ערכי".

אז זהו, היום כבר אין קצרים כמו שמתפרסם בתקשורת?

"אני אוהב להסתכל על אנשים בעיניים ולראות חיוך; פחות אוהב להסתכל על כותרות בעיתון ולראות דמעות", אומר סרן חזני. "אני חושב שהמציאות יפה ויש רצון משותף לעשות דברים יחד. ליאת בקשר טוב איתי. אני לא חושב שצריך לפייס. צריך לומר שצה"ל הוא אי של שפיות ומגדלור של ערבות הדדית, וכולנו חווים את זה. אנשים הולכים למילואים ושמים בצד את כל החיים, התארים והקריירה. כולנו לוחמים. כל יום שחייל יושב בחדר האוכל ליד חבר שלו שהוא לא כמוהו, זו רעות בעיניי".

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
גאולת זמננו

  מאמר מאת הרב שמואל...

מה יהיה בעוד 3,333 שנה?

  מאמר מאת מיכאל פואה

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם