מצבה לימים אחרים Featured

 6 glitzya
בכל שנה יוצאת לאוקראינה משלחת מיוחדת, המורכבת מאנשי עמותת יהדות גליציה, סטודנטים ממכללת הרצוג ופעילי ציבור אוקראינים, לאתר בתי קברות יהודיים ולתעד אותם. בשנה שעברה אותרה מצבתה של אימו של הסופר ש"י עגנון, והשנה נחשפו קברים מהמאה ה-16 שמעידים על חיים מפוארים שהיו ואינם * הבשורה ליוצאי גליציה: מאגר מקוון ומרגש לאיתור קברי בני משפחה

חיים קוממי

זה עשור שחברי משלחת התיעוד השנתית שפועלת בחסות עמותת "יהדות גליציה ובוקובינה" (JGB) נשלחת לאוקראינה הרחוקה לחשוף מצבות וקברים של בני הקהילה היהודית שחיו במדינה במאות הקודמות. בארבע השנים האחרונות קיבלה המשלחת חיזוק ניכר בדמות קבוצת סטודנטים נמרצים ממכללת הרצוג.

בשנה שעברה נדהמו חברי המשלחת מגילוי מפתיע שנפל לידם: בבית העלמין בבוצ'אץ' התגלתה מצבתה של אסתר צ'צ'קס, אימו של הסופר ש"י עגנון. העיירה בוצ'אץ' מזוהה כעירו של עגנון ומופיעה בכתביו פעמים רבות.

המצבה נמצאה בשלמותה, שוכבת על האדמה לא הרחק ממצבתו של שלום מרדכי צ'צ'קס, אביו של עגנון, ועליה פיוט ארוך ואקרוסטיכוני: "פ"נ מ' (פה נקברה מרת) אסתר טשאטשקיס בת הישיש המופלג מו"ה (מורנו ורבנו הרב) יהודה פארב הכהן נ"י... ארבעים ושלוש ימי שנותיה ספדו וקוננו לימי עלומיה תמימה היתה זכה וישרה רבה חן ויעלה תפארה בארה צדקה דרכה נתיבה רחמה נפשות ברוח נדיבה ילדיה חנכה בכשרון תבונה הוריה אהבה תורה ואמונה". אפשר לשער כי מי שכתב את הפיוט שעל המצבה הוא אביו של עגנון, ולא עגנון עצמו, שכן באותם ימים ישב הסופר בארץ ישראל ולא נכח בהלוויית אימו, דבר שציער אותו לאחר מכן שנים רבות.

מטרתה העיקרית של העמותה היא פיתוח, תיעוד והנגשה של המורשת היהודית בחבלי גליציה ובוקובינה וגילוי מצבות וקברים עתיקים בבתי הקברות הפזורים באזורים אלו. רוב בתי העלמין באזור נהרסו, בעיקר בשנות השואה ובתקופה הסובייטית, וחלק מהמצבות אף שימשו חומרי בנייה וסלילת כבישים או להקמת אנדרטאות. לשם גילוי המצבות ההן נשלחת לאוקראינה משלחת אחת לשנה.

המשלחת, שמורכבת מאנשי העמותה, מפעילי ציבור אוקראינים מקומיים ומסטודנטים ממכללת הרצוג (הסטודנטים ממכללת הרצוג יצאו בהתנדבות, על חשבון חופשת הסמסטר שלהם), יצאה גם השנה להמשיך בעבודת התיעוד, והפעם גילתה לא פחות מאת הקבר העתיק ביותר שנשמר באוקראינה, מהמאה ה-16. נוסף על אותו קבר עתיק מצאו חברי המשלחת כמה וכמה קברים מתקופה דומה.

"המצבות שגילינו הן מהמאה ה-16, שהייתה ידועה בגזרות ובפרעות רבות שבהן הושחתו לא מעט סממנים ושרידים יהודיים", מספר ד"ר איליה לוריא, חבר המשלחת.

השנה יצאה המשלחת לעיירות בוסק וקאלוש. "סוג המצבות והעובדה שהן שרדו מעידים שלקהילות היה גב כלכלי רחב, ובהחלט אפשר ללמוד גם על השושלת התרבותית והרוחנית שהייתה לאותן קהילות. את זה אפשר להוכיח על פי שפת תיאורי הנפטרים, שמראה שאנשי הקהילה היו למדנים ובעלי תארים רבניים רבים", מסביר ד"ר לוריא.

למרבה הצער, העדות האחרונה שנותרה מהקהילות המפוארות שחיו בגליציה בימים ההן היא בתי העלמין השוכנים במקום, ועל כן העמותה שמה לה למטרה לאתר את הקברים והמצבות ולהכיר את החיים התוססים שהיו בעיירות עד חורבנן. אילולא משלחות אלו נראה שבתוך מספר שנים לא רב לא היה אפשר לזהות את המצבות והקברים היהודיים בגליציה.

ד"ר דניאל רייזר, רכז החוג למחשבת ישראל במכללת הרצוג ומרכז המשלחת מטעם המכללה, מציין שהבשורה הגדולה ביותר שיוצאת מהפעילות החשובה לכשעצמה היא היכולת שנוצרה כעת לכל יהודי שמוצאו מארצות גליציה ובוקובינה לאתר את קברי משפחתו ושורשיו. אפשר להיכנס לאתר העמותה ולהשתמש במנוע החיפוש המיוחד המאפשר גישה למאגר ולמיפוי בתי הקברות, להקליד את הנתונים הידועים ולבדוק אם נמצאו קברים הקשורים לענף כלשהו במשפחה. בעמותה הגדילו לעשות ואף צירפו את הכיתוב שנמצא על גבי כל מצבה שנחשפה.

"בכל שנה ההתרגשות הולכת וגדלה, ואנחנו כבר מצפים לראות מה נגלה בשנה הבאה", מסכם רייזר.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם