עונת העלייה Featured

 6 aliya
עזבו לרגע את הגדרת הקיץ כעונת הטיולים, מתברר שהקיץ בישראל הוא גם עונת העלייה לארץ הקודש, וזה הרבה יותר מרגש * מי שחשב שהרומנטיקה הזו של עולים חדשים מאחורינו מוזמן להציץ במספרים – השנה עוד לא הסתיימה וכבר נרשם שיפור של 20 אחוזים במספר העולים ביחס לשנה שעברה * מהיכן מגיעים הכי הרבה עולים, איזו עיר קולטת הכי הרבה ומה קורה בתחום הזה ביהודה ושומרון

נדב גדליה

בכל שנה בעונה החמה נוהים ארצה אלפי עולים ארצה ממגוון מדינות. השנה, חודש מאי היה החודש שבו הגיעו לישראל הכי הרבה עולים. נכון לעכשיו, בעונת הקיץ (מחודש יוני ועד עתה) עלו לישראל 9,179 איש.

בראש רשימת המדינות שמהן מגיעים עולים נמצאת רוסיה: יותר מ-10,000 עולים הגיעו משם עד כה, והשנה עדיין לא נגמרה. אחרי רוסיה נמצאות במצעד המדינות העולות אוקראינה, שממנה יצאו ארצה קרוב ל-4,000 עולים; ארצות הברית שממנה הגיעו כ-2,000 עולים; צרפת עם כ-1,500; אתיופיה - 650 עולים; מבלארוס באו כ-600 עולים; מברזיל כ-450, ומבריטניה עלו ארצה כ-400 איש.

ויש גם עולים בודדים ממקומות מיוחדים: השנה עלה עולה אחד ממקדוניה ועולה אחד מלוקסמבורג. חמישה עולים עלו ממונקו ו-13 מסין. לאיזו עיר פניהם של העולים מועדות? גם בשאלה הזאת יש דירוג. במקום הראשון נמצאת נתניה, שקלטה השנה הכי הרבה עולים. ערים נוספות האוחזות במספר עולים רב הן תל-אביב, חיפה, ירושלים ובת ים. פנייה חדה ממעוזי הבורגנות אל עבר הקו הירוק תגלה לנו שגם שם יש ביקוש למגורים מצד העולים. אפרת ומעלה אדומים הן הערים שקלטו הכי הרבה עולים השנה עד כה, מתוך כל המקומות שמעבר לקו הירוק.רק בשבועיים האחרונים הגיעו עולים מצרפת לשומרון, זאת כחלק ממיזם העלייה הקהילתית שאותו מקיימת המועצה האזורית שומרון זו השנה השישית.

עולים לצבא ומחזקים את הפריפריה

בלי להמעיט מחשיבותם של העולים ממדינות שמהן כל יהודי היה משתוקק לעלות (בינינו, אוקראינה), נזרוק אלומת זרקור קטנה אל יהודי צפון אמריקה, שלמרות הנוצץ המערבי שבו הם חיים – בוחרים לעלות ארצה מתוך אידיאולוגיה טהורה. אולי אפילו לוקחים סיכון כלכלי בנוגע לעתידם. השנה, לאורך הקיץ בלבד הגיעו לארץ 2,282 עולים חדשים מצפון אמריקה, מתוכם 293 משפחות, 894 רווקים ורווקות, 117 אנשי מקצועות הרפואה ו-196 מתגייסים לצה"ל.

העולים הגיעו מעשרות מדינות ברחבי צפון אמריקה, ביניהן אוהיו, אילינוי, אריזונה, ג'ורג'יה, וושינגטון, טנסי, טקסס, מישיגן, מסצ'וסטס, מרילנד, נבדה, ניו ג'רזי, ניו יורק, פלורידה, פנסילבניה, צפון קרוליינה, קולורדו, קונטיקט, קליפורניה. באשר למענם החדש בארץ, העולים יתיישבו בכל רחבי המדינה ובכלל זה בפריפריה ובירושלים, כחלק ממיזם 'זינוק בעלייה'. מטרת המיזם המשותף לארגון 'נפש בנפש' ולקרן הקיימת לישראל היא למנף את המומנטום הקיים של עלייה מצפון אמריקה, להגדיל את מספר העולים לצפון, לדרום ולירושלים, ובכך לחזק ולקדם את הפריפריה ואת ההתיישבות היהודית בבירה.

בין העולים הצעירים הקיץ הצפויים להתחיל את שירותם הצבאי כבר בשנה הקרובה נמצא עומר דאר (18) מניו ג'רזי. אחותו מאי עלתה לפני כמה שנים ועכשיו לומדת לתואר בחינוך מיוחד בירושלים. "מגיל צעיר שמעתי סיפורים על דוד של אימא שלי, אלברטו, ששירת בגדוד 890 של הצנחנים ונהרג במלחמת יום כיפורים", מספר עומר. "אני מרגיש שחובתי המשפחתית והציונית לעלות ולהגן על המדינה ולהמשיך את הדרך שלו. כולי תקווה שאני אזכה גם כן להתנדב לחטיבת הצנחנים ובבוא הזמן לחבוש בגאווה את הכומתה האדומה של דודי".

"ישראל זה הבית", מסבירה לנו גל גור לביא (18), גם היא מניו ג'רזי, מה היא מרגישה בליבה כלפי הארץ. בית לא מחליפים. מצידה, אין שאלה בכלל. שני הוריה שירתו בחיל האוויר ומאז עומדה על דעתה היה ברור לה שתלך בעקבותיהם ותעלה ארצה.

שר העלייה והקליטה יואב גלנט אומר לנו כי "קליטת עלייה מכל רחבי תבל היא יעד חשוב וצורך חיוני לביצור חוסנה של מדינת ישראל וחיזוק העם היהודי. השנה ישנו זינוק משמעותי בעלייה, כ-20% יותר מהתקופה המקבילה אשתקד. מתחילת השנה ועד היום קלט משרד העלייה והקליטה יותר מ-22 אלף עולים חדשים מכל רחבי תבל, ועד סוף הקיץ צפויים להגיע עוד אלפי עולים. המשרד משקיע מאמץ על מנת לאפשר לעולים להרגיש בבית ולהתאקלם בישראל בצורה הטובה ביותר באמצעות סלי קליטה, סיוע בלימוד השפה העברית, איתור מקורות תעסוקה, מימון השכלה גבוהה, סיוע כספי לחיילים בודדים ועוד. נמשיך לפעול במלוא המרץ לעידוד העלייה ולקליטת עולים נוספים מכל העולם".

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
גאולת זמננו

  מאמר מאת הרב שמואל...

מה יהיה בעוד 3,333 שנה?

  מאמר מאת מיכאל פואה

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם