השילוש: טבע, אטרקציה וסוכה Featured

 m14 teva
מצאנו מקומות שתוכלו גם להרגיש שהלכתם ארבע אמות בארץ בלי לעייף את הילדים, גם לפצות אותם באטרקציה על מעט הצעדים שהלכו וגם לשתות קפה טוב בסוכה סמוכה * טיול? קלללל

נדב גדליה

אמת הביאר: טיול רטוב, בריכת מים לכל המשפחה וסוכה מיוחדת למנגל

המסלול

משחר ימיה של ירושלים היה קיומה של העיר מותנה ביכולתה לספק מים לתושביה. כבר בתקופה הכנענית התיכונה (המאה ה-17 לפני הספירה), עת נהייתה לעיר בפעם הראשונה, התמודדו שליטיה עם בעיית המחסור במים, ומפעל המים המשוכלל שפיתחו סביב מעיין הגיחון המשיך לשמש הן בימי הבית הראשון הן בימי הבית השני.

בתקופה זו נמשך השימוש במי המעיינות הקרובים לעיר ובמים שנאגרו בבריכות שבתחומיה, אך לא היה די באלה. ירושלים – עיר הבירה והמקדש – הלכה וגדלה למטרופולין, והמון עולי רגל ומבקרים פקדו אותה כל ימות השנה וביתר שאת בשלושת הרגלים. היא נזקקה בדחיפות למקורות מים חדשים, ועיקר המאמץ הוקדש להובלת מים ממרחקים.

כבר בימי השליטים לבית חשמונאי, ובעיקר בימי הורדוס, נוצל הידע ההנדסי וההידרולוגי שנרכש ברומא ואמות מים ארוכות ומפותלות נבנו והזרימו אל העיר מים ממעיינות הר חברון. במפעל מתוחכם ורב ממדים זה שולבו נקבות מעיין, אמות בנויות וחצובות, מנהרות פירים, סכרים ובריכות ענק. הוא התפתח בשלבים מימי החשמונאים והגיע לשיאו בסוף ימי בית המקדש השני, כאשר לא פחות מחמש אמות נכללו במפעל שבליבו בריכות שלמה.

מערכת אמות המים המורכבת והמסועפת של ירושלים מימי בית שני הייתה משוכללת ומוצלחת כל כך עד שפרנסי העיר בדורות הבאים המשיכו לנצלה. לא יהא מוגזם אם נסכם ונאמר כי לאורך אלפיים שנה, מאז ימי הבית השני ועד כיבוש ירושלים בידי הבריטים בתחילת המאה ה-20, המשיכה העיר להיות תלויה במידה רבה במערכת קדומה זו.

כיום אפשר לבקר באתר אמת הביאר, שמפעיל בית ספר שדה כפר עציון. האתר מתאים למשפחות עם ילדים. מדובר במסלול טיול רטוב ומהנה במנהרה תת-קרקעית שעומקה 12 מטר ואורכה 130 מטר. האמה, כאמור, היא חלק ממערכת המים שבנה הורדוס להולכת מים לירושלים ולבית המקדש, והמסלול כולל הליכה חווייתית בנקבה. המים הזורמים מגיעים עד גובה הברכיים.

אטרקציה

אחרי המסלול אפשר להירגע במגוון האטרקציות המשפחתיות שבמקום: כניסה לבריכת שכשוך תרענן לכם את כל המשפחה, ותוכלו גם לשכור אופניים לסיורים בסביבה. אם בא לכם לנוח, הילדים יהיו בסדר: במקום יוצבו שלל מתנפחים לילדים.

סוכה

במקום כרי דשא נרחבים, קיוסק ופינות מנגל שיאפשרו לכם לאכול בסוכה גדולה וכשרה שנבנתה במקום את מה שאתם אוהבים באמת בסוכה: על האש.

איך מגיעים?

הבאים מירושלים פונים דרומה בצומת המנהרות (בשכונת גילה) או ממשיכים ישר בבגין דרום. עוברים את שתי המנהרות, ממשיכים לעבר גוש עציון, ולאחר כ-7 ק"מ עוברים את היישוב נווה דניאל (מימין) ואת היישוב אלעזר (גם הוא מימין). כ-500 מטר לאחר היישוב אלעזר פונים ימינה וחונים במפרץ לאורך הכביש (יש שילוט במקום).

כתב: ירון רוזנטל, בית ספר שדה כפר עציון

 

צפון

רמת הגולן: סיור בטבע בין בתי כנסיות עתיקים, בריכת מים לשכשוך וסוכה קטנה וכשרה

צילום: תמר גלבוע

המסלול

קבלו אתר מרהיב הן מהצד ההיסטורי-רגשי והן מצד הנוף הטבעי: בתי כנסת עתיקים מאוד על גדות נחל מרהיב בנוף עוצר נשימה שרק הצפון הפורח יכול להציע.

בימי קדם, עת עמד בית קדשנו בתפארתו, לא נחוג חג הטיולים המשפחתיים, כיוון שכל המשפחה היטלטלה בדרכי ארצנו בדרך אל ירושלים. בעידן המודרני אנו חסרים את הלב ונאלצים לתור אחר חלופות הולמות בדמות מקדשי מעט, הלא הם בתי כנסת. זאת כפי שנדרש במסכת מגילה הפסוק "ואהי להם מקדש מעט": בתי כנסיות ובתי מדרשיות שבבל.

עם תנופת מחקר ארץ ישראל נחשפו ונחפרו בשנים האחרונות בתי כנסת רבים, רובם ככולם מתקופת המשנה והתלמוד, כלומר מהתקופה הרומית-ביזנטית, כפי שהיא נקראת בשפה הארכאולוגית-היסטורית. מקובל לזהות היום קצת יותר ממאה בתי כנסת בכל ארץ ישראל. ריכוז בתי הכנסת נמצא באזורי הספר, רובם בצפון הארץ ומיעוטם במדבר יהודה ובדרום הר חברון, עקב העברת המרכז הרוחני בארץ ישראל מיהודה אל הגליל לאחר מרד בר כוכבא.

ברמת הגולן, הסמוכה לגליל, נמצאו כ-30 בתי כנסת מהתקופה האמורה, כלומר כרבע מכלל בתי הכנסת שנמצאו בארץ ישראל. המפואר והמרשים שבהם, כפי שעולה מהמחקר עד כה, הוא בשרידי הכפר אום אל קנטיר, שמשמעותו אם הקשתות, על שם הקשתות היפהפיות של בית המעיין הסמוך לכפר. הממצאים הארכאולוגיים שנמצאו בשרידי בית הכנסת מרמזים על קהילה אמידה שבנתה בית כנסת מפואר בכל קנה מידה. הממצא החשוב והמעניין ביותר הוא ארון הקודש, היכלית בשמו המדעי, שנמצא כמעט בשלמותו מתחת להריסות בית הכנסת. בשרידי ההיכלית נמצאו עמודים מעוטרים בעיטורי אומן והמדרגות שהובילו אל הבימה. מכאן יכלו החוקרים ללמוד כיצד נראה ארון הקודש בבתי הכנסת של אותה התקופה. בית הכנסת נחפר בשיטות טכנולוגיות מתקדמות המאפשרות התקדמות מהירה מאוד במחקר. לאחר 15 שנות חפירה וקימום בית הכנסת עומד על תילו, ואנו יכולים לעמוד בליבו של בית כנסת שהיה ליבה של קהילה יהודית לפני 1,500 שנים.

אטרקציה

בסמוך למסלול זורם נחל בתוואי דרך שהייתה חלק ממיזם 'תוואי ההטיה' הסורי. הדרך, המשתלבת עם שביל הגולן, מגיעה אל גשר אבן יפהפה הניצב מעל לערוץ הנחל, ושם תוכלו לנוח במקום ולשכשך בבריכות המים הטבעיות.

סוכה

סוכה שגודלה 3X3 מטרים הוקמה במקום.

איך מגיעים?

1. היציאה אל מסלול ההליכה מהשער התחתון של האתר. השער נמצא ליד בית המעיין (הקשתות).

2. ההליכה בתחילה על שביל מסומן שחור, ולאחר מכן מגיע לצומת חיבור עם שביל הגולן. שם פונים ימינה (צפונה). הולכים בסימון שביל הגולן על דרך ג'יפים. ההליכה היא של כ-2 ק"מ לכל כיוון.

3. המסלול הוא הלוך-חזור באותה הדרך, ויש להביא בחשבון שהעלייה חזרה תימשך כשעה. אין צל בדרך.

מדרשת הגולן מזמינה את קהל המבוגרים להצטרף לתוכנית הסיורים השנתית ולסמינר איכות שיעסוק במלחמת יום הכיפורים. לפרטים נוספים התקשרו: 04-6678811.

כתב: עודד פורת, מנהל חינוכי מדרשת הגולן

==========

דרום

צוקים: מסלול בטבע בין פטריות, חדר בריחה מדברי (יש דבר כזה) וסוכה כשרה כדי להירגע מהכול

המסלול

שביל הפטריות הוא מסלול מעגלי קצר של כ-3 קילומטרים בסמוך ליישוב צוקים. השביל עובר ליד שני סלעים גדולים ומרשימים הנראים כפטריות ענק: פטריית הבורג – נחל עשוש ופטריית נחל צופר. המסלול מאפשר הליכה לנקודות תצפית מרהיבות המשקיפות על מדבר הערבה. השביל שסללו תושבי צוקים ושביליסטים (הולכי שביל ישראל) מאפשר מבט ייחודי ויפיפה המלווה לאורך הדרך בנופים שקסמם טמון בפשטותם. שביל הפטריות מגלם בתוכו את רזי המדבר, והוא איננו מסומן, אך אפשר לעקוב בקלות אחר סימון השבילים העתיק, הרוג'ום, או בשמו העברי רֹגֶם: סימון שבילים קדום הבנוי משתיים או שלוש אבנים הניצבות זו על גבי זו.

אטרקציה

מדבר בריחה. כן, יש דבר כזה. את חדרי הבריחה המסורתיים החליפו בערבה התיכונה באטרקציה המותאמת לכל המשפחה בשטח פתוח באזור צוקים. היא משלבת טיול בנוף המדברי הקסום של הערבה וגיבוש של חברים או משפחה הכולל חשיבה משותפת ויכולת ניווט בסיסית אל תחנות ניווט שונות באמצעות מפה. כדי להתקדם לתחנה הבאה על המשתתפים למלא משימה. המשחק משלב הנאה, חשיבה והיכרות עם הסביבה המדברית, החי, הצומח, ההתיישבות, סלעים ושיטפונות ומאפשר תצפית קסומה. הפעילות מוזנקת בכל יום אחר הצהריים ואורכה כשעתיים. מחיר: 50 ₪ למשתתף.

לפרטים נוספים ולהזמנת מקומות – אתר תיירות ערבה תיכונה: http://www.goarava.co.il

סוכה

ליד שביל הפטריות תוצב סוכה, אל דאגה. גודל הסוכה 4X6 מטרים, והיא מיועדת למשפחות שמסיימת את מדבר הבריחה ומשתוקקות להירגע קמעה.

איך מגיעים?

חפשו בווייז את היישוב צוקים.

===========

שומרון

רחלים: סיור רגוע, מעיין, טעימות יין ביקב והסוכה הגדולה ביותר בשומרון

המסלול

מסלול טבע ייחודי, טיילת השירים, יוצא מהיישוב נופי נחמיה ומשלב מסלול קצר ומותאם למשפחות שאורכו כחצי שעה בסך הכול. לאורך המסלול סלעים שעליהם חרותים שירי ארץ ישראל וגם פינות ישיבה הוצבו בו, ככה שזה לגמרי קליל. אם ממש התעייפתם אפילו מזה, ואתם זקוקים נואשות להירגעות, מומלץ לקפוץ בלי מאמץ רב למעיין אייל הסמוך: בריכה מלאכותית רדודה בעלת שתי מפלסים שהוקמה לזכרו של אייל יפרח הי”ד. במקום שתי בריכות, אחת גדולה שרצפתה מרוצפת וצורתה בוטן ואחת שרצפתה חלוקי נחל וצורתה טיפה, שבשילוב תעלות המים יוצרות מתחם שבמבט עילי נראה כדמות ראשו של אייל. לצד הבריכות פיסות דשא מלאכותי ומתחם מוצל שבו שולחנות. כדי להגיע למעיין אייל צריך להגיע ליישוב רחלים וישר אחרי השער לפנות ימינה לדרך העפר, ואחרי כ-100 רואים מימין את מתחם המעיין.

אטרקציה

אחרי שנחתם מספיק הגיע הזמן למתוק האמיתי: היכנסו ליישוב ובקרו ביקב טורא – יקב ותיק וזוכה פרסים הנחשב לאחד היקבים הטובים בארץ. בחג הקרוב יוכלו המבקרים ביקב ליהנות מסיור, הדרכה, סרט וטעימות יין. זהו, עכשיו אתם לגמרי במצב רוח טוב.

סוכה

פה כבר מדובר בסוכה מיוחדת באמת: יקב טורא הוא אחד היעדים התיירותיים הפופולריים ביותר בשומרון, והוא מארח מדי חג כ-20,000 איש. הפופולריות הרבה שצבר המקום הביאה את משרד התיירות להחליט לסייע בהקמת רחבת אירוח חיצונית למקום, והיא תהפוך לסוכת ענק בחג הקרוב. שטח הסוכה 80 מ"ר, ואפשר לארח בה כ-100 בני אדם בו בזמן.

הכניסה ללא תשלום אך בתיאום מראש בטלפון: 052-7966613.

איך מגיעים? חפשו בווייז נופי נחמיה (או יקב טורא, אם הלכתם ישירות לעבר היין).

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם