ערבייה משלנו Featured

 m12 zuabi
ייתכן שהנבואה שכל שנה בסוכות יבואו לכאן גויים מכל העולם עם קורבנות לבורא, מדברת על שיח בסגנון ששרה זועבי מנסחת בפשטות * האומץ שדרוש למוסלמית דתית להוציא משפטים כמו אלה שנשמעים מפיה, גורם אפילו ליהודים לחשוב שוב

נדב גדליה

כשראש הממשלה נתניהו הזדעק בבחירות לפני ארבע שנים שהערבים נוהרים לקלפיות, הוא כנראה לא התכוון לשרה זועבי – מוסלמית, תושבת נצרת, שלפני הכול מגדירה את עצמה "ציונית גאה". זן נדיר בעולם שממנו היא באה, צריך לומר. זועבי מוכרת בעיקר ברשתות החברתיות בזכות התבטאויות ביביסטיות-ימניות. כשאותו נתניהו הותקף ע"י הדוגמנית רותם סלע, זועבי מיהרה להגיב: "רותם סלע חיה בבועה, אני ערבייה וישראלית גאה". הבנתם איך זה עובד. אמרו מעתה: שרה זועבי, השגרירה הערבייה הציונית הראשונה.

"מי שסובל מרגשי נחיתות – זאת בעיה שלו", היא מתייחסת להתבטאות של נתניהו על הערבים באוטובוסים. "יש חופש ביטוי וזכותו להגיד מה שהוא רוצה נגד מי שחותרים נגד מדינת ישראל", היא אומרת בנחרצות. "אני מתפללת שראש הממשלה נתניהו ימשיך עוד שנים רבות. אני בדרך של הליכוד. זאת הדרך שלי, אני בוחרת בליכוד כבר הרבה שנים וגם הפעם בחרתי בו". זועבי, בת 47, אם לשני ילדים, עובדת במשרד ממשלתי לצד עבודתה כמרצה ומסבירה לאומית בארץ ובעולם, לטובת מדינת ישראל. וזו הסברה פרונטלית, מעבר לפעילותה ברשת. "זו השליחות שלי", היא מסבירה בפשטות מעוררת השתאות. אט אט הפכה הערבייה המוסלמית שמגיבה לטובת ישראל הציונית לאייקון הגולש גם למחוזות הבידור, שם הציגה צד אחר שלה.

זה קרה לפני כארבע שנים עת התמודדה בתוכנית הבישול 'מאסטר שף'. היא ניסתה להביא את השלום דרך כישורי הבישול שלה מול זרקורי העולם, אך הפתיעה הרבה יותר כשסיפרה קבל עם ורייטינג שהיא "ערבייה, מוסלמית, ישראלית, ציונית גאה". ככה, במשפט אחד. השופטים שמטו לסת ולא בעקבות הפתעת טעמים קולינרית, כמקובל. "אפילו הייתה שמועה שהתגיירתי, בגלל שאני חובשת כובע", היא מגלה.

ערבים וציונות, איך זה מסתדר?

"נתחיל בהגדרה שלי לציונות. ציונית – זה אומר שאני תומכת בזכות העם היהודי שתהיה לו מדינה משלו בארץ הקודש, ארץ ישראל. הארץ הזאת שייכת להם בזכות ולא בחסד. העם הישראלי סבל לכל אורך ההיסטוריה ועד עכשיו הרבה עמים רוצים להשמיד את העם היהודי".

פתאום זה נשמע פשוט... אז למה לערבים קשה לקבל את זה?

"הערבים צריכים להתעורר. הם חיים פה טוב ולא סובלים כמו שקורה במדינות ערב. רק כאן יש להם חופש ביטוי. ישראל היא גן עדן והם יודעים את זה, אבל מוסתים על ידי המנהיגים להתמקד במאבק במקום ליהנות ממה שיש להם. אני חושבת שערביי ישראל צריכים להיות קודם כול ישראלים. רק כאן יש דמוקרטיה אמיתית. מובן שלא הכול מושלם ויש מה לשפר, אבל מדינה מושלמת לא קיימת מעבר לתיאוריה".

איך היחס שלך לסמלים הישראליים?

"הדגל הוא הדגל שלי וההמנון של ישראל הוא ההמנון שלי. אין אזרחות בלי נאמנות. חייבים שבני המיעוטים יקיימו את חובותיהם למדינה וזה כולל את הכבוד לסמלים".

"איימו עליי. הכפישו אותי, ראו בי בוגדת, פושעת, כופרת בדת בגלל נאמנותי למדינה. אבל אין לי בעיה, אם אהבתי למדינה היא כפירה ופשיעה אז אני כופרת ופושעת. בוגדת? אני לא. ההפך. הם הבוגדים שלא נאמנים למדינה שבה הם גדלים"
האם, הבן ורוח הקודש

בנה של שרה, מוחמד, לא נפל רחוק מהעץ. הוא התפרסם בזכות עצמו כשהעלה סרטון תמיכה בישראל בתקופת מבצע 'צוק איתן'. "כשנחטפו שלושת הנערים – הבן שלי, כמו בן אדם אמיתי, לקח את זה מאוד קשה", היא נזכרת בימים ההם, כשבנה פרסם פוסט המגנה את החטיפה. אחר כך גם הגיעו רשומות שבהן תמך בנתניהו – מעשה נדיר ומעורר אמוציות במגזר שממנו הוא בא. בזמן חטיפת הנערים הוא היה בן 16 בסך הכול. בימים ההם הוא חטף ריקושטים מכל הכיוונים ונאלץ להסתתר כדי שלא ייפגע. חנין זועבי, קרובת משפחתו הידועה בהשקפתה ההפוכה, יצאה נגדו, והוא בתגובה כינה אותה טרוריסטית והבטיח להמשיך להביע את דעתו למרות האיומים על חייו והכוונות לחטוף אותו לשטחים ולהתנקם בו באלימות.

"היום הוא בצבא, בדובר צה"ל", מספרת זועבי, מתגעגעת אל הבן היקיר. "הלוואי, ואני מתפללת, שימשיך לצבא קבע".

לדבריה, עד עכשיו היא משלמת את המחיר על הסרטון ההוא של בנה, אף על פי שעברו כמה שנים. "אף אחד לא העז לעשות סרטון כל כך נזעם למען העם היהודי. לא ידענו שנשלם מחיר כבד כל כך. ועדין אנחנו משלמים".

במה התבטא המחיר?

"איימו עליי. הכפישו אותי, ראו בי בוגדת, פושעת, כופרת בדת בגלל נאמנותי למדינה. אבל אין לי בעיה, אם אהבתי למדינה היא כפירה ופשיעה אז אני כופרת ופושעת. בוגדת? אני לא. ההפך. הם הבוגדים שלא נאמנים למדינה שבה הם גדלים. אני המשכתי בדרך שלי, למרות כל האיומים, ואני לא חוששת מאף אחד. הרבה חברים התנתקו מאיתנו, גם המשפחה. אני גאה בבן שלי. אני חינכתי את הבן שלי לאהוב אדם כאדם, ולא להבדיל בין יהודי לערבי, כולנו בני אדם. ברוך השם החינוך הצליח".

איך את מצליחה להשתלט על הפחד? בכל זאת, יש כאן סכנת חיים.

"תשמע, זכותי להגיד מה שאני רוצה. זה חופש ביטוי. לא חופש שנאה. נכון, שילמתי מחיר די כבד על האמירות שלי; לא פשוט לשחות נגד הזרם. קשה לחלק מהמגזר הערבי שאני מתנגדת לדעות שלו. שילמתי הרבה על דעותיו ועל תמיכתי במדינה ובעם היהודי. ברחתי לדירות מסתור. הבן שלי נאלץ לברוח לחו"ל לתקופה. כל מיני דברים, אבל ברוך השם הכול מאחוריי עכשיו. עדיין יש מקומות שאני מפחדת להסתובב שם כמו ירושלים ואום אל-פחם. אני מגיעה לשם במטפחת כדי שלא יזהו אותי וזה בסדר, אבל ברוך השם מסתדרים. אני רוצה להפנות זרקור אל מדינת ישראל. להמשיך להרצות, להסביר את מדינת ישראל בעולם. אעזור גם לערבים אם אוכל".

הכול מהבית

כניסתה של זועבי לעולם הציונות, לדבריה, לא לוותה ב'אירוע מחולל' אלא הייתה טבעית לגמרי בעיניה. "גדלתי ככה מהבית, שכולם צריכים לחיות בשלום עם כולם, והעברתי את זה לילדים שלי. זה הכול. גדלתי בבית מוסלמי מסורתי בעל ערכים אנושיים מובהקים. ההורים שלי שומרים את הרמדאן. צמים ומתפללים. הם לימדו אותנו לכבד כל אדם באשר הוא. בילדותי, זכור לי שהיו יהודים בני בית אצלנו. זה לא משהו שהיה מקובל אצל כולם לצערי. שלום ואהבה מתחילים מהבית, אין ספק. והחינוך שלי לבן שלי שיילחם עם הצדק ולא בעם היהודי, גרם לו להפוך בעצמו למסביר לאומי למען מדינת ישראל".

את דתייה, איך זה מסתדר עם האסלאם שטוען שיש לכבוש את הארץ?

"זה שקר. אני אין לי שייח', כולם שקרנים. הופכים את הקוראן למה שנוח להם. לשנאה. ההפך הוא הנכון. יש פסוק שאומר שעם ישראל צריך להיות בארץ הקודש ומגיע לו להיות כאן אחרי כל השנים ומה שעשו לו לכל אורך ההיסטוריה. רק שכל אחד מפרש איך שבא לו, וחבל".

מה היית רוצה להגיד לציבור הערבי?

"אסור לתת לקיצונים לשלוט על המצב. צריך לתת עונש מוות להורים ששולחים את ילדיהם לעשות טרור. אותו יחס גם כלפי חברי הכנסת הערבים שמשתמשים בהסתה. הם מתפרנסים מהמדינה, ומסיתים. בושה וחרפה. כפיות טובה. המדינה היחידה ששומרת על חופש דת היא ישראל. אף אחד לא רוצה להרוס את מסגד אל-אקצה ושום מקום מוסלמי קדוש, תירגעו! אלו שטויות. אל תתייחסו לקיצונים. אנחנו בגן עדן. תעריכו את מה שיש לנו ביד ואת העובדה שעם ישראל נותן לנו לחיות כאן איך שאנחנו רוצים. גם על 'טרור יהודי' – כל פיגוע שנעשה ע"י חולה נפש יהודי לא אמור לשנות את המציאות והידיעה שבסופו של דבר אנחנו חיים בגן עדן".

"גדלתי בבית מוסלמי מסורתי בעל ערכים אנושיים מובהקים. ההורים שלי שומרים את הרמדאן. צמים ומתפללים. הם לימדו אותנו לכבד כל אדם באשר הוא. בילדותי, זכור לי שהיו יהודים בני בית אצלנו. זה לא משהו שהיה מקובל אצל כולם לצערי. שלום ואהבה מתחילים מהבית, אין ספק. והחינוך שלי לבן שלי שיילחם עם הצדק ולא בעם היהודי, גרם לו להפוך בעצמו למסביר לאומי"

 

רק ליכוד

בתחילת השנה, לפני הבחירות הראשונות שהתקיימו השנה, הודיעה זועבי על התמודדותה בפריימריז של סיעת הליכוד.

"התמיכה של אנשים שאוהבים אותי גרמה לי לעשות את הצעד הזה", היא מסבירה. "המפלגות הערביות לא מייצגות היטב את המגזר הערבי. רק חותרים נגד המדינה ומסיתים. לא ראיתי שהן עשו משהו שתרם למגזר הערבי או עזר לו. אני מאמינה בדרך הליכוד. מעריכה מאוד את ראש הממשלה מר בנימין נתניהו. במיוחד עכשיו, כשהוא מותקף בכל החזיתות, רציתי לחזק אותו דרך המפלגה שלו. אני חושבת שהליכוד יכול לייצג את האינטרסים של המדינה".

כן, היא גם בעוד חוק הלאום, אם תהיתם. ברור. "חוק הלאום לא מפלה שום אזרח. ההפך הוא הנכון. הוא מדגיש את ערכי המדינה שאני מסכימה איתם, וכל מי שגר כאן צריך להסכים איתם. כשערבייה מוסלמית מתמודדת במפלגת השלטון – זה אומר שישראל אינה גזענית. השפה הערבית מופיעה בכל מקום במדינה, ולא ראיתי את זה למשל בשפה הרוסית, שלא נמצאת על כל שלט. נו, זה אומר שמפלים ערבים?!"

איך את מסתדרת עם מילות ההמנון?

"הסיפור של אהבתי למדינה היה מאז ומתמיד. זו המדינה שבה גדלתי ואני אזרחית בה עם כל המוסלמים שגרים בה. הדגל של המדינה הוא שלי ואת שירת התקווה אני מוכנה לשיר בלי לשנות אף מילה. אני מזדהה עם המסרים של ההמנון ומרגישה שהעם פה מחבק אותי".

במה את מרגישה מחוברת לעם היהודי וליהדות?

"אני מתחברת מאוד לערכי היהדות שדוגלים באהבת החיים ואהבת האחר ונותנת לכל דת חופש פולחן. ישראל היא המדינה היחידה שמאפשרת את זה מכל מדינות ערב. לכבד בני אדם – זה מה שחסר כאן. גם האסלאם הוא בעיקרו דת של שלום ואהבה, אך לצערי אנשי דת קיצוניים עושים בדת שימוש לרעה. מפרשים את הקוראן איך שהם רוצים. הופכים את זה לדת מלחמה ו'אללה הוא אכבר'. זה עשה לי, איך אני אגיד, ממש לא טוב. הצעירים נגררים לזה, ואתה מכיר איך זה עובד על צעירים. אני לא חושבת שזה שאני ציונית סותר את היותי ערבייה, אבל כל ההסתה ע"י השייח'ים מורידה לך קצת מהאסלאם בגלל איך שהוא נראה בקיצוניות שלו. לא לזה התכוון הקוראן. לא להסתה. בטוח לא לאלימות".

מה דעתך על המפלגות הערביות? יש סיכוי שיום אחד הן יהיו אפקטיביות לציבור הערבי?

"אני לא רואה כיצד מפלגה ערבית מקדמת את מצבם של הערבים במדינה. כל המאמצים שלהם מופנים להתנגחות ולחתירה תחת מדינת ישראל. הם מנסים לעשות למדינה דה לגיטימציה בעולם. הסיכוי היחיד שאני רואה הוא אם יקרה שינוי אמיתי בקרב המפלגות האלה. שהם יתרכזו בחיי היומיום של הערבים. במקום לטפל בנושאים כמו נשים שנרצחות בשם 'כבוד המשפחות' – האלימות חוגגת ברחובות ולא עושים דבר. צריך גם לטפל בחוקי תכנון ובנייה, שיהיה מסודר. במקום זה מתעניינים במצב של ערביי השטחים וחבל. עניי עירך קודמים", היא מפתיעה בציטוט חז"לי. "הח"כים הערבים עושים שטיפת מוח לציבור הערבי, וחבל. מאוד חבל. כי הם באמת יכלו לדאוג לעם עם כל המנדטים שלהם".

את בעד החלת הריבונות של מדינת ישראל על יהודה ושומרון?

"בגלל שאני מאמינה שארץ ישראל שייכת לעם ישראל ולאבותיהם הקדושים– אני בעד ריבונות ישראלית שתחול על התושבים שגרים שם, בלי לגרוע מזכויותיהם. סיבה אחת: החיים תחת שלטון יהודי יהיו הרבה יותר טובים גם לערבים. אבל בתנאי שיהיו נאמנים ולא יחתרו תחת המדינה. אני לא מאמינה שהעובדה שעם ישראל כאן הופכת את המצב ל'כיבוש'. זו ארץ של היהודים שהם חזרו לעם שלהם, והשם הוריש להם אותה. זה כתוב גם בקוראן, שזאת זכות של היהודים ולא חסד שעושים איתם: 'בני עמי, היכנסו לארץ הקודש אשר כתב אלוקים לכם ואל תפנו אחור פן תאבדון'. לפני הסכם אוסלו היה יותר טוב; היה כסף ובלי מחסומים. אני חושבת שכל ערבי וערבייה יודעים את זה טוב מאוד".

לתגובות: נדב גדליה בפייסבוק ובאינסטגרם.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם