חסיד אומות ערב Featured

 m 4 muhamad
תושבי הרשתות החברתיות שמעו אותו מסלסל פיוטים, מתפלל 'אבינו מלכנו' בימים הנוראים, ומהלל את נתניהו בעברית * "הבלוגר הסעודי" מוחמד סעוד – פרו-ישראלי ואפילו ביביסט מובהק – מגיע לעולם קטן * על היחס המיוחד לישראל, על שאיפות השלום ועל הקולות שהוא שומע בסביבתו * אם אתם קוראים את הדברים בחזרת הש"ץ חלילה, למוסלמי הזה יש מסר בשבילכם

נדב גדליה

בלעדי

הגולש הממוצע ברשתות החברתיות לא הבין מאיפה זה בא לו. על הצג הופיע ערבי בכפייה אותנטית, ובפיו עברית שוטפת מהניב המשבח ומהלל את 'ביבי מלך ישראל'. לכאורה, עוד מעריץ של נתניהו עם שלל הקילוסים המוכרים, רק מזן קצת אחר – סעודי.

האם זה אמיתי? תהו גולשי ישראל בשאול הפיד. ואז הגיע הצד הבידורי: הצעיר המוסלמי בכפייה החל לגלות סימני זמר והעלה לרשתות החברתיות ביצועים שלו לפיוטים 'אגדלך', 'אדון עולם' ו'אבינו מלכנו'. הביצועים האחרונים זכו לתגובות רבות, הפרויקט של רביבו בלחץ, ופעמוני החשד החלו לנוע. הגולשים טענו שכי לא ייתכן שמדובר בסעודי אותנטי. לא ערבי ולא נעליים, מקסימום תימני מראש העין שהניח איזו מטפחת בטעם ערבי מדי על הראש כדי להיות ויראלי. בעל הכפייה לא טמן ידיו בצלחת. "הרבה פה טוענים שאני תימני מראש העין", כתב למגניו. "תימני אני לא, אני סעודי מריאד. אתם לא חייבים להאמין, אני אוהב את ישראל גם אם אתם לא מאמינים". רק כשראש הממשלה הזמין את מהללו הסעודי לפגישה, נדמו הגולשים. כן, זה כנראה אמיתי.

והנה הוא אצלנו בגודל מלא. הכירו את מוחמד סעוד, המכונה גם 'הבלוגר הסעודי', שהפך בשנה האחרונה ללהיט ברשתות החברתיות. סעוד הצטרף לטוויטר במרץ 2018, צבר מעריצים רבים בזמן קצר (כ-20 אלף עוקבים), והם נחשפים למחזה הלא ייאמן: ערבי מסעודיה שמעבר לכישורי הזמרה ולאהדתו לנתניהו, הוא גם בקי כאחרון מכורי ה'פושים' באקטואליה הישראלית שמעבר לפוליטיקה, ואף מגיב עליה באופן נוקב ונהיר משל היה יאיר נתניהו. ברור היטב למי היה מצביע אילו הייתה לו זכות בחירה ישראלית: הליכוד. סעוד מתפלל כל יום שמגדל השלטון הימני לא ייפול.

מה קסם לך כל כך בנתניהו שאתה נלחם בעבורו ברשת?

"לדעתי, נתניהו הוא מנהיג שפרץ דרך לעשות קשרים עם מדינות ערב בגלוי. אחרים אמנם טוו קשרים אבל רק מתחת לשולחן ולא בגלוי. בנוסף, נתניהו הוא מנהיג שנמנע ממלחמות ולא רוצה להכניס חיילים לעזה או ללבנון בשביל מלחמה והרג. חייבים להילחם בטרור הפלשתיני ובחיזבאללה, אבל אם ימותו חיילים בישראל וילדים בעזה - איך נתקדם לשלום? נתניהו הוא מנהיג של שלום שלא רוצה הרוגים בשום צד ולכן הוא מנהיג אמיתי. ככה מתנהג מנהיג. קודם כול החיים".

"הפלשתינים חייבים לקבל את העובדה שהיהודים פה כדי להישאר, ואז יהיה להם קל יותר להבין שהם לא יכולים לקבל את החלומות שלהם. יש כאן עם יהודי שחזר לאדמה שלו, אם לא היהודים, הכול פה היה ריק בלי כלום, היהודים עשו מדינה מכלום. הפלשתינים חייבים להבין שהם צריכים להגיע להסכמה עם היהודים"
לומד עברית באינטרנט

החיים שלו בסדר גמור, על הנייר. בן 29, רווק, תושב הבירה ריאד, לומד לתואר שני למשפטים אחרי שהשלים תואר ראשון בניהול מערכות רפואיות. "בזכות הרשתות החברתיות גיליתי שהיהודים הם לא אויבים של סעודיה בכלל", הוא מסביר לי מה גרם לצעיר סעודי שכמותו להתאהב במדינת היהודים עד כאב. "אני חושב שבסופו של דבר אנחנו מאוד דומים לכם היהודים, בכל דבר. בהתחלה חששתי לדבר עם ישראלים ברשת, פחדתי מה היהודים יגידו לי על הדת שלי. אבל ראיתי ברשתות החברתיות את נתניהו מסביר בעברית ובאנגלית מה הולך בין ישראל לפלשתינים, והתחלתי להבין לאט לאט שהכול מריבות פוליטיות ושאפשר לחיות יחד. מזה הכול התחיל, פתחתי טוויטר והתחלתי להעלות דברים בעברית".

העברית שלך די מצוחצחת, מאיפה זה בא לך?

"למדתי עברית באוניברסיטה, וחוץ מזה יש היום הרבה חומר בעברית ביוטיוב. אני שומע הרבה שירים וקורא הרבה פיוטים בעברית וככה למדתי את השפה, ועם הזמן זה משתפר".

תכננת מראש להעלות את קרנה של ישראל בעולם?

"זה הגיע פתאום לבד, בלי לתכנן כלום. הכול היה ספונטני. כתבתי לישראלים והם שיתפו את הדברים שכתבתי, וככה התפרסמתי. אבל הפרסום הגדול הגיע כשפלשתינים תקפו אותי בהר הבית בביקור שלי בישראל לפני חצי שנה. אז גם נפגשתי עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. אני רוצה לקדם שלום בין המדינות ורוצה מאוד שזה יתגשם, לא חשבתי שאני אהיה מפורסם כל כך".

הוא נולד כמוסלמי במקום מגוריו הנוכחי. "ריאד היא עיר יפה ומדהימה", הוא מספר אך מתעטף בשתיקה כשאני שואל אותו על משפחתו. "אני לא רוצה לערבב את המשפחה שלי בדברים שאני עושה, הם רוצים לשמור על פרטיותם", הוא אומר.

"כילד, למדתי בבית ספר כמו כולם, רגיל. הייתי מתפלל הרבה במסגד, חי כמו כולם, אבל מאוד אוהב ללמוד על תרבויות אחרות. באוניברסיטה אפשר להגיע להרבה מאוד ידע - שקשור ישירות ללימודים וגם שלא קשור, וככה הגעתי להתעניין במה שקורה אצלכם".

כעת הוא מתגורר עם הוריו בעיר ילדותו ואינו עובד. לצד עיסוקו התקשורתי הבלתי פורמלי הוא עסוק רוב היום בלימודי משפטים. "אני לומד הרבה מאוד בלימודים קשים, עם מבחנים קשים, במטרה להיות מומחה למשפטים ולעזור לעולם".

ומתי לדעתך יבוא השלום על העולם?

"כשיהיו עוד מנהיגים כמו נתניהו במדינות אחרות. כאלה שיעשו מהלכים גדולים. ככה השלום יגיע. עד אז רק האזרחים המסכנים בעזה סובלים כי למנהיגים לא אכפת מכלום. חמאס שולט בעזה כדי לקבל כסף מכל העולם".

מה הפלשתינים לא מבינים בנוגע לעם היהודי?

"הפלשתינים חייבים לקבל את העובדה שהיהודים פה כדי להישאר, ואז יהיה להם קל יותר להבין שהם לא יכולים לקבל את החלומות שלהם. יש כאן עם יהודי שחזר לאדמה שלו, אם לא היהודים, הכול פה היה ריק בלי כלום, היהודים עשו מדינה מכלום. הפלשתינים חייבים להבין שהם צריכים להגיע להסכמה עם היהודים".

מה דעתך על תוכנית המאה של טראמפ?

"טראמפ הוא כמו נתניהו. מנהיג שלא רוצה מלחמות. הוא מחזיר חיילים לאמריקה. טראמפ ביקר בקוריאה הצפונית והלך עם קים ג'ונג הנשיא וכולם חשבו שהם יעשו מלחמה. לא כמו הנשיאים קלינטון ובוש ואובמה שהסתכלו על הגבול דרך משקפת, כמו תיירים. טראמפ בא ועשה כמו נתניהו ומנע מלחמות. הוא מנהיג גדול מאוד בעיניי".

ערבוב ישראלי

אחרי ההתערבות בשיח ברשתות החברתיות בענייני פוליטיקה ושירת פיוטים, סעוד מרגיש חלק אינטגרלי מהשיח הישראלי. לאחרונה הוא נוטה לכתוב את דעותיו גם בנושאים העומדים על סדר היום שלכאורה אינם קשורים לסכסוך הישראלי-פלשתיני או לענייני ימין ושמאל. למשל, סוגיית הרב פירר שהתרחשה לפני שבועות אחדים: אחרי שנחשף כי נשים לא תשתתפנה במופע ההתרמה למען ארגונו של הרב פירר, התחלק הציבור הישראלי לשניים - הטוענים ל'הדרת נשים', ומולם המצדיקים את הבקשה לנוכח אורח חייו של הרב. סעוד העלה בטוויטר הקלטה מיוחדת של השיר 'הנני רופא לך' שאותה הוא מלווה בשירה שלו בעברית – בהברה אשכנזית - וכתב: "הרב פירר איש יקר וטוב שעוזר לחולים בישראל, צריך לכבד אנשים דתיים שמקיימים את הדת כמו אצלנו בסעודיה. אני שר לפירר את השיר 'הנני רופא לך'".

"טראמפ ביקר בקוריאה הצפונית והלך עם קים ג'ונג הנשיא וכולם חשבו שהם יעשו מלחמה. לא כמו הנשיאים קלינטון ובוש ואובמה שהסתכלו על הגבול דרך משקפת, כמו תיירים. טראמפ בא ועשה כמו נתניהו ומנע מלחמות. הוא מנהיג גדול מאוד בעיניי"

מה כל כך הדליק אותך בסוגיית 'שירת נשים'? זו הרי סוגיה פנים-ישראלית לגמרי.

"תשמע, זה נושא דתי ואני דתי מאוד. הפריע לי שלא מכבדים דתיים או חרדים שרוצים לקיים את הדת. קראתי הרבה על מה שהלך בישראל עם זה. חברים שלי מישראל סיפרו לי בדיוק מה קרה ומי זה פירר ומה הוא עושה. אני לא מבין אנשים ליברליים שלא מקבלים דעה אחרת שאומרת שלא לשמוע נשים שרות. אז כמה שעות לא ישמעו נשים - זה דת! והדת לא משתנה גם ב-2020".

בקרב הגולשים, שהתרגלו להופעותיו התכופות של סעוד ברשתות החברתיות, התחלף ההלם הראשוני בציוצי תגובות תמיכה מצד השמרנים, לצד התנגדות של אחיהם הליברלים. היו שלקחו את האמירות נגדו צעד קדימה וטענו שוב שסעוד אולי אדם אמיתי, חי ונושם בסעודיה ולא בראש העין, אך הוא מוּנע מטעמים פוליטיים חיצוניים. כך טען נעם רותם, מומחה לסייבר ומי שעמד מאחורי תחקיר הבוטים הגדול של 'ידיעות אחרונות'. רותם טען כי סעוד הוא למעשה פרופיל חברתי שהוא "חלק מתעשיית הפרופגנדה הסעודית ברשתות החברתיות". לדבריו, "על פי המידע שקיבלנו - מוחמד סעוד אינו אוהב ישראל תמים. הוא מופעל ולמעשה נסחט. הכניסה שלו לישראל הייתה באישור המשטר הסעודי ומפעיליו שם". לדברי רותם, סעוד נמצא במצוקה בחייו האישיים ונסחט על ידי שלטונות ארצו כדי לקדם אינטרסים בין המדינות; מדובר בסוכן זר שמשפיע על המדיניות בישראל. מדינת ישראל מודעת לאותה סחיטה אך בוחרת שלא להתערב משום שהדבר משרת את האינטרסים המדינתיים שלה.

לטענתו, השימוש של סעוד בשפה העברית משתנה בהתאם לאופי הפוסט, מה שעשוי לעורר חשד, וכך גם העובדה שסעוד שזכה לקבל אשרת כניסה לישראל. סעוד השיב מלחמה ואף פרסם תכתובות אישיות בינו ובין רותם, שבהן הציע לו האחרון "לא להיכנס איתו ראש בראש. אני יודע עליך הרבה יותר ממה שאתה חושב". בשיחה איתנו סעוד מגיב לטענות למניעים זרים שאינם אהבת הארץ גרידא: "נעם רותם חשב שהוא יודע וחכם אבל כולם ראו שהוא שקרן ומנסה לעשות לי רע", הוא אומר. "אם הייתי נגד נתניהו הוא לא היה שולח לי איומים ושקרים, אבל בגלל שאני תומך בנתניהו אז אנשים שלא אוהבים את זה כותבים עליי שקרים ומספרים שיאיר נתניהו כותב לי פוסטים. הם אנשים קטנים וכמו שנתניהו אמר - חמוצים".

עזוב 'חמוצים', מה אתה משיב לגופן של טענות?

"אני חבר בקבוצת וואטסאפ עם הרבה ישראלים, ואנחנו עוזרים זה לזה. אני עוזר להם בערבית והם עוזרים לי בעברית. כמו גוגל תרגום אבל אמיתי יותר. לא תמיד יש לכולם זמן, כל אחד עוזר מתי שמתאפשר, אני כותב בעברית עם טעויות וחברים שלי בישראל עוזרים לי ללמוד איך לכתוב. זה הכל. אני לא משנה שפה כל פוסט כמו שהוא טוען".

ואשרת הכניסה, איך קיבלת?

"מי שרוצה להגיע לישראל - יקבל אשרה. רק בשבוע שעבר ביקר בארץ עיתונאי מסעודיה. זה תלוי בכל אחד ואחד. לא בעיה לקבל ויזה, רק צריך ללכת לבקש ממשרד החוץ שלנו. כל אחד עושה אצלנו מה שהוא מרגיש שנכון".

איך מתייחסים אליך בסעודיה?

"אין מלחמות בין ישראל לסעודיה ויש הרבה פרשנים אצלנו שאוהבים את ישראל ואת העובדה שנתניהו נמנע ממלחמות. לדעתי, צריך לעשות הסכם עם הפלשתינים ואז הכול יהיה טוב יותר עם מדינות ערב נוספות. לגבי הדברים שאני כותב, במדינה שלי חלק אוהבים אותם וחלק לא אוהבים אבל זכותם לומר מה שהם מרגישים".

אתה מרגיש מאוים?

"אני לא מרגיש מפוחד והכול טוב. בכל מקום יש אנשים שלא אוהבים שאחרים עושים דברים שונים מהם, וזאת בעיה שלהם. אני נמצא בחברת אנשים שכמעט כולם תומכים בי ובדברים שאני עושה".

כאמור, לפני חודשים אחדים הגיע סעוד לבקר בישראל ולחוות את ארץ הקודש. החוויות היו קיצוניות ומסעירות מדי בשביל בחור שטרם מלאו לו שלושים שנה: מצד אחד הוא קיבל סלפי עם יאיר נתניהו, מאידך גיסא, הוא נתקל באלימות פיזית מצד ערבים כשביקר בהר הבית. "כשביקרתי אצלכם, ידעתי שהיהודים אוהבים אותי ויהיה לי טוב", הוא אומר. "אבל לא חשבתי שפלשתינים יתקפו אותי בהר הבית הוא מקום קדוש למוסלמים! הייתי בשוק ולקח לי זמן להבין מה היה, אבל עבר לי. אני אגיע שוב לישראל. אני מפחד רק מא-לוהים ולא מאנשים".

תנו כבוד לתפילה

כשנפגשת עם נתניהו, על מה דיברתם?

"דיברנו על שלום ועל איך אפשר לקדם שלום בין ישראל לבין הפלשתינים וסעודיה. התרגשתי מאוד לפגוש את המנהיג הגדול של ישראל שרוצה שיהיה טוב למדינה שלו וגם לאזרחים שיחיו בלי טרור ופחדים".

אתה כל כך אוהב את נתניהו ואותנו, יש מצב שתעבור לישראל יום אחד?

"אני אוהב את סעודיה וזה חיים כמו ישראל בשבילי, ולא הייתי מחליף את המדינה שלי".

לְמה אתה מחובר בתרבות הישראלית שמעבר לאקטואליה?

"יותר למוזיקה. אני פחות רואה סרטים וקולנוע. למדתי תקופה מסוימת באוניברסיטה בארצות הברית, שם למדתי קצת על היהודים, ולמדתי שירים יהודיים, וכשחזרתי לסעודיה התחלתי ללמוד עברית ועל ישראל. אני אוהב לשמוע פייטנות. זה מרגש אותי. אני אוהב מאוד להקשיב לרב אמנון יצחק, הוא מדבר בשפה מאוד קלה בשבילי. כששמעתי אותו מדבר בפעם הראשונה חשבתי שערבי מדבר, ואז גיליתי שהוא יהודי תימני. כיף לי לשמוע אותו. חוץ ממנו, אני גם שומע מוזיקה ישראלית".

שומע ישי ריבו?

"בעיקר כזאת של פייטנים כמו משה חבושה ודוד ריאחי, אבל גם דקלון וחוה אלברשטיין".

הפתעת. את המגזר שלנו, הציוני-דתי, אתה מכיר?

"איך שאני רואה את זה, דתיים וחרדים הם כולם מאמינים בא-לוהים. ההבדלים לא כאלה גדולים. הכול בעיקר פוליטיקה, וצריך להפסיק את המלחמות בין היהודים שמאמינים בא-ל אחד. דתיים זה אדמה של ארץ ישראל, וחרדים זה תורת ישראל, וכולם יחד עושים את שני הדברים. כל השאר זה פוליטיקה".

על התקשורת הפנים-מגזרית שמעת?

"חברים שלי סיפרו לי שהעיתון שלכם - מחלקים אותו בבית כנסת. אז תגיד לאנשים לא לקרוא באמצע התפילה. זה לא מכובד".

לתגובות: נדב גדליה בפייסבוק ובאינסטגרם

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם