מכבי אליפות Featured

 m 4 makabim
שמונה קרבות הנחיל יהודה המכבי למורשת הלאומית שלנו, של רבים ביד מעטים וגיבורים ביד חלשים – הנה הם בסקירה מהירה

ארנון סגל

קרב ראשון: הרי גופנא (מעלה לבונה או ואדי חרמייה שמצפון לעפרה), 167 לפנה"ס

מהלך הקרב: המצביא היווני אפולוניוס עולה בראש חיל גדול עולה להרי בית אל לדלוק אחרי המורדים. יהודה המכבי ואנשיו מתנפלים עליהם מההרים ומפיצים את היוונים לכל עבר. חרבו של אפולוניוס נופלת לידי יהודה.

מי ניצח: היהודים.

קרב שני: מעלה בית חורון, 166 לפנה"ס

כוח יהודי: כמה מאות עד אלפים בודדים.

כוח יווני: כ-8,000–10,000 לוחמים בראשות סרון שר צבא סוריה.

מהלך הקרב: יהודה ואנשיו ארבו לאנשי סרון בראש מעלה בית חורון, התנפלו עליהם בהפתעה והרגו כ-800 מחיילי סרון.

מי ניצח? היהודים.

קרב שלישי: אמאוס, 165 לפנה"ס

כוח יהודי: 3,000 לוחמים.

כוח יווני: ליסיאס, יועצו של אנטיוכוס, משגר את שלושת טובי מצביאיו תלמי, ניקנור וגורגיאס וחצי מצבא הממלכה הסלווקית – 40 אלף רגלים ו-7,000 פרשים על פי ספר מכבים א'. אליהם נלוו סוחרים רבים שבאו לסחור בעבדים היהודים שעמדו ליפול לידי היוונים.

מהלך הקרב: גורגיאס העפיל במעלה בית חורון בראש 5,000 רגלים ואלף פרשים מובחרים. שאר המחנה נשאר באמאוס שבעמק איילון – פארק קנדה דהיום. בד בבד הוביל יהודה את חייליו וירד במהירות אל המחנה היווני הנותר באמאוס, חילק את כוחותיו לארבעה ראשים – בהובלתו ובהובלת אֶחיו יונתן, שמעון ויוחנן, ובעלות השחר התנפלו מארבעה צדדים על המחנה ההמום והרגו כ-9,000 מהיוונים. שאר הכוח היווני נמלט לערי היוונים גזר, אשדוד ויבנה. לאחר שעות אחדות חזרו גורגיאס וכוחותיו כשהם מותשים אחרי לילה שלם של חיפוש עקר בעקבות לוחמי יהודה בהרים. כשהבחינו במחנה השרוף אחזה בהם בהלה רבתי והם נפוצו לכל עבר.

מי ניצח? היהודים, ניצחון מזהיר.

קרב רביעי: בית צור, 164 לפנה"ס

כוח יהודי: 10,000 לוחמים

כוח יווני: ליסיאס עצמו עולה על יהודה עם 60 אלף חיילים ו-5,000 פרשים מובחרים לפי מכבים א'. לפי מכבים ב' מדובר ב-80 אלף רגלים, אלפי פרשים ושמונים פילים.

מהלך הקרב: הקרב התרחש הפעם מדרום לירושלים, בעמק ברכה – מעט מדרום לכרמי צור שבגוש עציון של ימינו. יהודה ואנשיו התנפלו על היוונים וחיסלו כ-5,000 מהם. ליסיאס התקפל ושב לבירה אנטיוכיה (בימינו: אנטקיה, טורקיה), לא רק עקב המפלה אלא גם בשל פציעה קשה של אנטיוכוס בקרב נגד הפרסים. יהודה מנצל זאת, עולה לירושלים ומטהר את המקדש. מנלאוס הכוהן המתייוון ואנשיו נמלטים מפני יהודה אל מצודת החקרא הצמודה למקדש.

מי ניצח? היהודים.

קרב חמישי: בית זכריה, 162 לפנה"ס

כוח יווני: ליסיאס עם מאה אלף רגלים, 20 אלף פרשים ו-32 פילי מלחמה – על פי מכבים א'.

מהלך הקרב: יהודה ואנשיו יוצאים מירושלים לקראת היוונים ומוצאים אותם בבית זכריה – כ-300 מטרים מדרום ליישוב ראש צורים של ימינו וסמוך ליישוב אלעזר, אשר נקרא על שם אלעזר החשמונאי. זה ניסה כידוע לפגוע בליסיאס עצמו כשדקר את הפיל שעליו חשב שרוכב המצביא היווני – ונמחץ תחתיו. היהודים שמשימתם השתבשה נסוגו לירושלים, וליסיאס צר עליה זמן רב. תנאי הנצורים היו קשים, מאחר שהיה מדובר בשנת שמיטה והמזון בעיר היה מועט. לבסוף אירע הנס, והאיום הוסר לאחר שאנטיוכוס מת מפצעיו וליסיאס קטע את המצור כדי לשוב לאנטיוכיה ולתפוס את השלטון. קודם לכן ביטל את גזרות אנטיוכוס ואף ביקש את עזרת היהודים במאבקו. כך או אחרת, ליסיאס נכשל לבסוף וחוסל בידי דמיטריוס (הראשון) שהשתלט על הממלכה. דמיטריוס השיב את המתייוונים לירושלים ומינה את אלקימוס המתייוון לכוהן גדול במקדש. שוב גלו החשמונאים מירושלים להרי גופנא שמצפון לה.

מי ניצח? ללא הכרעה.

קרב שישי: כפר שלם (אזור גבעון), 162 לפנה"ס

מהלך הקרב: המצביא ניקנור יצא לקרב ממצודת החקרא בירושלים ואילו יהודה יצא לקראתו מצפון, מהרי גופנא – מבצרו. הצבאות נפגשו בקרב בכפר שלמא, ניקנור ניגף וכ-500 מלוחמיו נהרגו. ניקנור נאלץ לשוב לירושלים להתבצר בחקרא.

מי ניצח? היהודים.

קרב שביעי: חדשה, י"ג באדר, 161 לפנה"ס

כוח יהודי: 3,000 לוחמים, כך על פי מכבים א'.

כוח יווני: אלקימוס הכוהן הגדול המתייוון והמצביא ניקנור בראש 9,000 לוחמים.

מהלך הקרב: היוונים נערכו במעלה בית חורון ואילו יהודה חנה בָּעיר חדשה שבבקעת גבעון. אנשי יהודה הכו ביוונים, הסירו את ראשו וידו של ניקנור והציגו אותה לראווה במקדש.

מי ניצח? היהודים.

קרב שמיני: אלעשׂה (אל בירה שליד רמאללה, או לדעה אחרת מקום סמוך למבשרת ציון של ימינו), 161 לפנה"ס

כוח יהודי: 800 איש, על פי ספר מכבים א'.

כוח יווני: המצביא בקכידס עם 20 אלף חיילים ואלפיים פרשים.

מהלך הקרב: יהודה נערך בחופזה ולא הספיק לאסוף כוח גדול. הקרב נמשך יום תמים ובסופו יהודה – שתחילה רדף אחרי כוחותיו של בקכידס והניס אותם – נופל בקרב סמוך להר חצור, במקום שבו ניצב עד לאחרונה היישוב עמונה. הוא נקבר בקברי אבותיו במודיעין והארץ נכבשה מחדש בידי היוונים.

מי ניצח? היוונים.

סוף דבר

בשנת 153 לפנה"ס התחולל המפנה, כשממלכת הסלווקים שבה ונקלעה לעימותים פנימיים. את העימותים הללו השכיל יונתן אחי יהודה לנצל לטובתו. הוא כרת ברית עם אלכסנדר באלאס, אחד הטוענים לכתר הסלווקי, וקיבל מידו את הרשות לכבוש את ירושלים ולבצר את חומותיה, ואף מונה בידו לכוהן גדול בשנת 152 לפנה"ס. כך שב המקדש בשנית לידי החשמונאים. ואולם כשבאלאס נחל הפסדים מידיו של מתחרהו, דמיטריוס השני, לא היסס יונתן להעביר את נאמנותו לצד המנצח, החלטה שהתבררה כנבונה במיוחד. דמיטריוס גמל ליונתן בהענקת פטור ממיסים לארץ יהודה. מאוחר יותר העביר יונתן את תמיכתו לטוען נוסף לכתר, טריפון, והוא בתמורה הגדיל עוד את האשראי של יונתן, בכך שמינה את שמעון אחיו לנציב במישור החוף.

לתרגילים הפוליטיים המוצלחים של יונתן בא הקץ בשנת 144 לפנה"ס. בעל בריתו, טריפון, החל לחשוד בו. הוא הזמין אותו בעורמה לעכו, רשמית כדי לנהל עימו משא ומתן, אך בהגיעו לשם נלכד בידו והומת עם שני בניו. חייליו קברו אותו לצד אביו ואחיו במודיעין, והעם, באסֵפה רשמית, מינה את שמעון, האח החמישי והאחרון (יוחנן, אח נוסף, נרצח בזמן שלטון יונתן בידי הנבּטים), להמשיך לשאת את נס המרד. שמעון אילץ את טריפון לסגת מיהודה ושב וכרת ברית עם מתחרהו, דמיטריוס. בתמורה נאות דמיטריוס להכריז על ממלכת יהודה כיֵשות עצמאית. השנה ההיא, 142 לפנה"ס, נחשבת לשנת הקמתה של ממלכת החשמונאים, עצמאות ראשונה מאז גלות בבל ואחרונה עד ה'תש"ח. בשטרות נכתב אז "שנה ראשונה לשמעון כהן גדול ונשיא ליהודים".

שמעון הצליח גם במקום שבו אחיו נכשלו – הוא כבש את מצודת החקרא שבהר הבית, מטרד בלתי פוסק בימי יהודה ויונתן ומעוזם האחרון של המתייוונים. הר הבית בידינו.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם