מי אמר שהעולם עגול Featured

 10 concpitatziya10
מאמונה שלמה שטראמפ ופוטין הם חייזרים ועד טענה שלסרטן יש תרופה ורק אינטרסים פוליטיים מונעים אותה מאיתנו – תיאוריות הקונספירציה וקשירת הקשרים מוצאות תמיד קהל שצמא להסברים מעניינים יותר ממה שהשיח האנושי הרגיל מספק * גיחה קצרה לעולם שבו העובדות מקבלות חשיבות משנית

איתמר מור

סביר להניח שנתקלתם, לפחות פעם אחת בשנה האחרונה, באחת מחמש תיאוריות הקונספירציה הרווחות ביותר בעולם. הראשונה, ואולי המוכרת ביותר, טוענת כי ארה"ב ונאס"א בדו את הנחיתה של אפולו 11 על הירח בשנת 1969 מטעמים פוליטיים וכלכליים. על פי חסידי תיאוריית הקשר מטרת ההטעיה הייתה הישג פוליטי והסברתי לארה"ב ובלימת התקדמותה של ברית המועצות במרוץ לחלל, וכן הענקת הצדקה לפרויקט החלל שעלה למשלם המיסים האמריקני מיליארדי דולרים. על פי תיאוריה זו, ה"נחיתה" והמשימות שבואו בעקבותיה בוימו על כדור הארץ באזור מדברי המזכיר את פני הירח.

אם אתם בכל זאת מאמינים שאנשים הלכו על הירח, אולי אתם מחזיקים בתפיסה אחרת, לפיה העולם שטוח. תיאוריה זו, שהצליחה לעורר הד רב גם פה בישראל, טוענת כי ההוכחות, התמונות והתיעוד של כדור הארץ מהחלל, הם זיוף אחד גדול. השגריר המקומי של התיאוריה הוא מתן גורודיש שזכה בחודשים האחרונים ללא מעט זמן מסך בשלל כלי תקשורת. אליבא דגורודיש לא קיים בכלל חלל ומכאן שגם אין לוויינים.

"אנחנו חיים בעולם שטוח, בצלחת שטוחה קבועה במקום", אמר בריאיון ל-ynet לפני כחודשיים. "השמש והכוכבים כולם מסתובבים סביבנו. יש רקיע מעלינו ב-100 ק"מ שמתחבר לקצה הצלחת". גורודיש הוסיף כי ערך בכינרת ניסוי באמצעות מצלמות ומראות והוא הוכיח באמצעות השתקפות כי אין לכדור הארץ קימור. אם תשאלו כיצד ייתכן שאין לוויינים, הרי ווייז ומערכות ניווט אחרות יודעות לקחת אתכם בבטחה למחוז חפצכם, או כיצד מטוסים מקיימים קשר עם מגדלי פיקוח מעבר לים בהיעדר לוויינים, נראה שגם לזה יהיו לגורודיש תשובות. מתברר שמספר האנשים שמאמינים בתיאוריה הזאת רק הולך וגדל.

בסל הבדיות (לכאורה) תוכלו למצוא גם טענה שלפיה תרופות ממגרות סרטן קיימות כבר יותר מחמישים שנה אולם הן מוסתרות בידי חברות התרופות שלהן אינטרס כלכלי שנמשיך להיות חולים ותלויים בתרופות הפחות מוצלחות. טענה אחרת גורסת כי ישנה טכנולוגיה זמינה וידועה המאפשרת להפוך אוויר לאנרגיה אלא שהיא מוסתרת בכוונה כדי להבטיח תלות בנפט ובמקורות אנרגיה אחרים. לאחרונה נפוצה גם שמועה שלפיה קיימת קרבת משפחה בין פוטין וטראמפ, ולא סתם קרבת משפחה: הם אחים ממין חייזרי שלבשו דמות אדם כדי להשתלט על העולם בשם המין שעומד לפלוש לכדור הארץ.

גורודיש הוסיף כי ערך בכינרת ניסוי באמצעות מצלמות ומראות והוא הוכיח באמצעות השתקפות כי אין לכדור הארץ קימור. אם תשאלו כיצד ייתכן שאין לוויינים, הרי ווייז ומערכות ניווט אחרות יודעות לקחת אתכם בבטחה למחוז חפצכם, או כיצד מטוסים מקיימים קשר עם מגדלי פיקוח מעבר לים בהיעדר לוויינים, נראה שגם לזה יהיו לגורודיש תשובות

 

גם קנוניות מקומיות לא חסרות לנו. יש בינינו לא מעט אנשים שעדיין טוענים בתוקף שאימא של שמעון פרס הייתה ערבייה. יש גם הטוענים שהיהדות מנסה להשתלט על העולם. רבים משכנינו משוכנעים שהמוסד הישראלי ולא בן לאדן עמד מאחורי פיגועי 11 בספטמבר 2001. רבים בטוחים שמערכת 'כיפת ברזל' היא פיקציה, ולא רק שאיננה מיירטת באמת רקטות, אלא שמערכת הביטחון אף מציגה סרטונים ערוכים. ישנה גם תיאוריה הגורסת שמלחמת יום הכיפורים תואמה מראש עם המצרים כדי לאפשר להם הישג מוגבל שיביא להסדרה שתפחית את מעורבות הסובייטים במזרח התיכון.

שום מקור אינו אמין

מה גורם לאנשים להאמין בתיאוריות קשר ומדוע הן נולדות בכלל? אם תשאלו את שי דנון, הבעלים של אתר "אהבה 528", תיאוריות הקונספירציה נשענות כולן על מניעה של מידע, או לחלופין הפצה של מידע מוטעה. לדברי דנון, בעלי ההון והכוח בערוצי המידע העולמיים הם בדרך כלל בעלי אינטרס בתחומים שהם מסקרים, מה שאומר שיש להם עניין למנוע מהאנושות מידע אמין.

"אני מסכים שיש טענות מגוחכות כמו שטראמפ הוא חייזר, אבל חלק גדול מאוד ממה שמכונה 'תיאוריות קונספירציה' הוא אמת לאמיתה", אומר דנון. "אנחנו חיים בעולם ריכוזי מבחינת מידע. שתי סוכנויות ידיעות בינלאומיות שולטות היום ברוב הידע שמגיע אלינו: רויטרס ו-AP. כשאתה בודק מיהם הבעלים של הסוכנויות הללו ואילו עסקים נוספים נמצאים בבעלותם, אתה מבין שיש להם אינטרס ברור בבחירה למה לפרסם. פה בארץ קיימת תמונה דומה כשכמה משפחות עשירות, שיש להן בעלות צולבת על ערוצי תקשורת ועסקים בתחומי התחבורה, האנרגיה והתרופות, מנסות למנוע מידיעת הציבור מידע שיזיק לעסקים שלהן".

תן לי דוגמה.

"לפני חמישה חודשים כל הארץ רעשה וגעשה בנושא החצבת. דיברו על זה יום וליל וכולם רצו להתחסן. לפני חודשיים עברנו לפסטיבל השפעת. ועכשיו שקט. מה קרה? החצבת מוגרה? השפעת נעלמה? התשובה ברורה לחלוטין: מדובר בקנוניה שנועדה להעשיר נקודתית את חברות התרופות שמוכרות את החיסונים. ברגע שהמכירות מיצו את עצמן, הסערה נעלמה והמשכנו הלאה".

מה בנוגע לטענה שישנן תרופות לסרטן שמוסתרות בכוונה בידי חברות התרופות מסיבות מסחריות?

"זו לא טענה, מדובר בעובדה. יש המון גישות טיפוליות אלטרנטיביות לסרטן ויש להן הצלחות לא קטנות. ד"ר אריה אבני פרסם ספר עם קרוב למאה שיטות שהרפואה המערבית לא מספרת עליהם, ואף מונעת גישה אליהן ולעיתים פועלת להוציא אותן אל מחוץ לחוק". נעיר רק שמשרד הבריאות התלה זה לא מכבר את רישיון הרופא של ד"ר אבני בשל החלטות רפואיות שנויות במחלוקת, א"מ.

"דוגמה אחרת היא ההחלטה להוסיף פלואוריד למי השתייה שלנו", אומר דנון. "כבר כמעט מאה שנה שבכל העולם מסבירים לנו שפלואוריד טוב לשיניים, מונע תחלואה ואפילו בריא. מכניסים אותו באופן מלאכותי למי השתייה והוא גורם דומיננטי בהרכב משחות השיניים. אבל איך מיוצר הפלואוריד? התשובה היא חומצה הקסה-פלואורוסיליצית, תוצר לוואי רעיל ביותר של תעשיות שונות. החומצה הזאת מכילה כ-15 חומרים שכל אחד מהם בפני עצמו מוגדר כרעל. חיברו את הכול יחד, נתנו לזה שם מסחרי 'פלואוריד', ואז יכלו גם להדביק לו את התדמית הבריאה. בפועל, בפנים אתה מוצא ארסן, קדיום, בריום, כספית, חומרים רדיואקטיביים, ניקל ועוד. ואיך כל הרעל הזה מגיע אלינו במסווה של בריאות? התשובה נמצאת במפעלי התעשייה, שם נתקלו בהרבה מאוד פסולת רעילה שהם נדרשים להיפטר ממנה באמצעות הטמנה יקרה. המפעלים מצאו פתרון יצירתי: גם לחסוך את עלות ההטמנה וגם למכור את הרעל למדינה כמשהו 'בריא' שצריך להוסיף למי השתייה. במו עיניי ראיתי את הפרוטוקולים של ועדת העבודה, הרווחה והבריאות שבהם נכתב כי מקורה של החומצה ההקסה-פלואורוסיליצית בישראל הוא במפעל 'רותם דשנים'. זאת לא תיאוריה אלא קנוניה לכל דבר" (הערה: בישראל ובעולם קיימת מחלוקת מתמשכת בשאלת התועלת של פלואוריד לבריאות השיניים. מאז 2009 הפלואוריד המוסף למי השתייה בישראל נרכש מספרד, לאחר שהחברות הישראליות הודיעו על הפסקת ההתקשרות עם משרד הבריאות בשל המחלוקת הציבורית בנושא הפלואוריד, א"מ).

אז איפה הטעות שלנו?

"בזה שאנחנו צורכים את המדיה הממוסדת. הדברים שדוחפים לנו בעיתון, ברדיו, באתרי האינטרנט הגדולים ובטלוויזיה הם מסרים שמתאימים למי ששולט במדיה. קח את משפחת עופר, שיש לה אחזקות בבתי הזיקוק ובחברת 'כימיקלים לישראל', ובמקביל גם שולטת בזכיינית השידור 'רשת'. מה הסיכוי שתשמע שם אמת בנוגע לאיכות הסביבה או בנוגע למשק האנרגיה? מי שלא מבין את הקשרים בין תעשייה, פוליטיקה, אנרגיה, בנקאות, תחבורה, תרופות ותקשורת, בעצם חי בסרט. אני לשמחתי נמנע כבר עשר שנים מכל אמצעי התקשורת. למדתי ש'אם אין אני לי מי לי'. חובתי ללמוד לבד ולברר על כל דבר ועניין משום שאין שום מקור אובייקטיבי ואמין שיספר לי מה האמת".

בגישתו של דנון יש לכאורה היגיון, אולם היא טומנת בחובה פרדוקס שלמעשה מכריח לקבל את תיאוריות הקונספירציה בהעדר מידע ממוסד שיכול להיחשב אמין. כך הפסילה מראש של מה שמפורסם בתקשורת מכתירה אוטומטית את תיאוריות הקשר כאמת מוחלטת.

מיוחד וטוב לו

חזרנו לשאלה המקורית: מה גורם לאנשים להאמין בתיאוריות קונספירציה ולמה עובדות לא מזיזות להם? במאמר שפורסם בEuropean Journal of Social Psychology- (כתב העת האירופי לפסיכולוגיה חברתית) כתבו החוקרים רונלד אמהוף ופיא קרולין למברטי שאנשים מאמצים תיאוריות קשר בגלל צורך להרגיש מיוחדים ושונים מהעדר.

כדי לבדוק את הקשר בין הרצון להרגיש מיוחדים לבין נטייה להאמין בתיאוריות קונספירציה, החוקרים גייסו יותר מ-250 עובדים בארה"ב. המשתתפים התבקשו לדרג 99 תיאוריות קונספירציה מוכרות ונשאלו עד כמה הם מכירים אותן. החוקרים מצאו שככל שהאדם ייחס חשיבות רבה יותר לרצון להיות ייחודי ויוצא דופן, כך גדל הסיכוי שיאמין בתיאוריות קונספירציה. החוקרים גם הראו שמבחינה סטטיסטית אנשים צעירים נוטים יותר ממבוגרים להאמין בתיאוריות קשר. הם טוענים כי זהו אחד ממאפייניו של דור ה-Y הנחשב לאולטרה פוסט-מודרני ובמרכזו עומד "האדם המיוחד".

"בעידן הנוכחי כולם רוצים להיות מיוחדים. כולם משווקים את עצמם, את החוויות והדעות שלהם ברשתות החברתיות, והכול מוּנע מתחרות סמויה בשאלה מי יהיה מיוחד יותר. כשכולם עושים אותם מעשים, חושבים אותן מחשבות, נוסעים לאותם יעדים, מתלבשים באותם בגדים – אימוץ של קונספירציה, עדיף משונה ומוזרה, עשוי לצייר אותך כאדם מיוחד", נכתב במחקר.

אז היכן עובר הגבול בין נאיביות לתחושת רדיפה? האומנם עדיף להטיל ספק בכל עניין, או שמא מדובר בנטיית נפש לבדלנות שעלולה להוביל לבדידות? התשובה מסתתרת כנראה במונח המופשט "היגיון בריא", והוא משתנה מאדם לאדם ונפגש באזור הממוצע סביר. המדע מראה בעשורים האחרונים כי היכולת של בני אדם לתת אמון היא הגורם המכריע והמפתח העיקרי ליכולת ההתפתחות האנושית. מערכות גלובליות של כלכלה, אשראי, הלוואות, העברת מידע, שיתוף נתונים ודאטה, הקפיצו את היכולות של המין האנושי במאה השנים האחרונות לתחומים שאי אפשר היה לשער בעבר: ברפואה, במדע, בטכנולוגיה, בתחבורה הבין-יבשתית ומה לא. האמון הזה הוא נגזרת של הכוח הבסיסי שנטוע בנו בני האדם: להאמין. אדם נטול אמונה הוא אדם אומלל, שלא מסוגל להתחייב וגם איש אינו רוצה להתחייב אליו. אין ספק שתמיד יהיו מי שינצלו לרעה את הנטייה האנושית לתת אמון וכן את הכוח והידע שניתנו בידיהם. אולם נראה שההיסטוריה מלמדת כי עדיין מדובר ביוצא מן הכלל שאינו מעיד על המציאות המוכרת שהיא טובה, אפילו טובה מאוד.

***

מצעד הקונספירציות שלא נס לֵחן:

האדם מעולם לא נחת על הירח

אלביס פרסלי עדיין חי

רצח הנשיא קנדי הוא מזימה אמריקנית פנימית

מותה של הנסיכה דיאנה הוזמן בידי המשפחה המלכותית

ישראל עומדת מאחורי גל הטרור העולמי של פיגוע 11 בספטמבר

המוסד הרעיל את דמו של יאסר ערפאת

חברות אנטי-וירוס מעודדות ייצור וירוסים כדי שירכשו את מוצריהן

חיסונים אינם מועילים ואף מזיקים, ונועדו להעשיר את חברות הפארמה

ברית המועצות יצרה את נגיף האיידס כנשק נגד המערב

הממשל האמריקני מעודד שימוש באינטרנט כדי להשתלט על העולם

ראש הממשלה יצחק רבין נרצח בידי השב"כ כחלק מקונספירציה שמאלנית (בגרסאות מסוימות הקונספירציה היא דווקא ימנית)

מרגל האטום הישראל מדכי ואנונו הוא בעצם סוכן שב"כ

מערכת "כיפת ברזל" לא באמת מיירטת רקטות

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נרקוד?

  מאמר מאת הרב ליאור...

עוד לבנה אחת

  מאמר מאת הרב אייל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם