תיק תפילין Featured

 390 4 tfilin
התגובה הנחרצת לפולמוס הדוכנים: קליפ מוזיקלי ובו טובי הידוענים מניחים תפילין

נדב גדליה

מולי בלב תל אביב עומד לו חב"דניק צעיר ומנסה להניח תפילין לעוברי האורח. סצנה קלאסית עד לפני רגע. הפעם נראה שזה קשה יותר והוא זוכה לאי אלו רטינות. הן לא ממש מבלבלות את הצעיר שעומד עם תפיליו מתחת למכון יוגה. הוא משתמש בכישורי ההפצה המובנים שלו כדי לגשר על הפער. מנסה לצחוק קצת. "כאן זה לא בית ספר, זה בסדר, לא?" הוא מחייך. אין ספק, ימים לא קלים עוברים על מניחי התפילין בארץ הקודש, אך השטח חזק מהכול.

שרולי ונתנאל, צמד יוצרי הפופ היהודי, הלכו על הכיוון המוכר במערכה על מקומן של התפילין בציבוריות הישראלית: סלב תמורת הנגשת דעה להמונים. השניים יצרו קליפ מוזיקלי חדש שאליו הצטלמו כמה וכמה מפורסמים כשהם מניחים תפילין בגאווה: החל מהתמלילן המוערך יוסי גיספן ועד ברי סחרוף, דרך דידי הררי, ישי לפידות, מיכה שטרית ועוד ועוד. חילונים ודתיים יחד יצאו חוצץ נגד צווחות ה'אנטי הדתה'. האם הצהרת אמונתם בחוצות יוטיוב תפגע באומנותם? הצחקתם אותם. "אין ממי או ממה לחשוש", אומר לי יוסי גיספן, ממשתתפי הקליפ. "מי שמאמין לא מפחד", הוא מצטט את להיטו הידוע.

למה חשוב לך להצהיר על זה?

"אני מעודד הנחת תפילין ושמירה על המסורת ומוחה בכל לשון ובכל הזדמנות על הניסיונות להגביל את האמונה".

"אצלי בזיכרון חרות משפט שאמר אומן בריאיון", משתף ישי לפידות, "שהוא לא מסוגל להתפלל וללמוד תורה, אבל על תפילין הוא לא מוותר. אלו עשרים דקות שבהן הוא מתחבר. העניין של הנחת תפילין מול הלב והמוח – זה בדיוק החיבור הנכון של יהודי עם אלוקיו, לא משנה מה. ולא הזכרנו את היהודים שמסרו את נפשם לכל אורך ההיסטוריה למען הנחת תפילין או שהצילו משריפת ביתם דווקא את התפילין. כן, גם ב-2020 – התפילין הן הסימן, השלט שלנו כיהודים. אל תיקחו לנו את הדבר הנפלא הזה".

מדינת פופ יהודית

"הרעיון הגיע מהשדרן עמירם בן לולו, שמנסה לחזק את עניין התפילין", מספר שרולי ברונכר, שיצר את השיר עם חברו לצמד הזמר נתנאל ישראל. "נדלקנו על הרעיון עוד יותר אחרי ששמענו על הסערה של דוכן התפילין ליד בתי ספר בתל אביב. אני חושב שבמדינה יהודית, חייבת להיות זהות יהודית בסיסית, ולא משנה אם אתה אתאיסט או מאמין. אחרת אנחנו כמו כל המדינות. צרם לנו מאוד מה שהיה וישבנו לכתוב שיר על תפילין".

ואיך הגעתם לסרטון הייחודי ולידוענים שהשתתפו בו?

"צילמנו סרטון ובו ביקשנו שאנשים 'רגילים' ישלחו אלינו איך הם מניחים תפילין. הגיע אלינו מבול של עשרות סרטונים. פנינו גם לסלבס שידענו שהם קרובים למסורת. חלקם לא שלחו וחלק שלחו, אבל לא הספקנו להכניס לסרטון. אגב, עדיין ממשיכים לשלוח לנו סרטונים נוספים של הנחת תפילין, גם עשרות אנשים וגם ידוענים.

"התגובות מהתעשייה מרגשות מאוד. יש כאן משהו חד וברור: תפילין ויהדות הן החיבור שלנו לאלוקים. אין כאן מסר של כפייה, וזה מה שנוגע באנשים היום. לבוא בטוב".

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נרקוד?

  מאמר מאת הרב ליאור...

עוד לבנה אחת

  מאמר מאת הרב אייל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם