מצב המקוואות Featured

 10 new mikve
בעקבות משבר הקורונה עלה לכותרות בחודשים האחרונים מצב המקוואות בארץ. נשים רבות העידו שהן חוששות להידבק בנגיף כיוון שמצב התברואה במקווה אינו מספק, ועם זאת נרשמה לאחרונה עלייה ניכרת במספר הטובלות בכלל והטובלות החילוניות בפרט באזורים שבהם חודשו ושופצו מקוואות.
 

ד' התחתנה בחורף האחרון בפעם השנייה. "בנישואים הראשונים שלי לא הייתי טובלת, בעיקר בגלל חוויות לא טובות. הגעתי למקוואות מאוד לא נעימים. אני זוכרת שהגעתי עם רצון להיטהר, אבל הכול היה כל כך מגעיל שרק הרגשתי יותר מלוכלכת".

 

לקראת החתונה היא חיפשה מקווה לטבול בו והגיעה למקווה באזור שעבר שיפוץ יסודי. "חברה סיפרה לי על המקווה באזור. רציתי לסגור במקום אחר, אבל החברה התעקשה שזה מקווה שהוא כמו ספא ואני איהנה בו. באנו כל המשפחה ופשוט היינו כמה דקות בהלם מוחלט מהאסתטיקה. המקום היה כל כך מזמין ונעים, והרבניות קיבלו אותי עם אור בעיניים. התחושה שלי הייתה ממש מיוחדת". החוויה של ד' השאירה עליה חותם: היא התרשמה כל כך מהיופי של המקום שהחליטה לקיים את מצוות טהרת המשפחה ולהגיע למקווה בקביעות אף שאיננה שומרת מצוות.

 

"הכול נקי ונעים, במקלחת מחכים לך שמפו ומרכך. זה הפרטים הקטנים שמזמינים אותך. חוץ מזה הרבניות שם מלוות אותי בסבר פנים יפות, אני מרגישה שהן מתפללות איתי בטבילה, כל התחושה שם מדהימה". ד' מעידה שהניקיון חשוב לה מאוד, לכן השפיע מצב המקוואות בעבר על ההחלטה שלה שלא ללכת לטבול. "אם את מגיעה למקום מלוכלך ומוזנח, הכול ג'יפה מסביב ואת נכנסת לטבול את הגוף שלך, במקום להרגיש שנטהרת את יוצאת בתחושה קשה. היום הנשמה שלי חוגגת, אני מרגישה בכל פעם טהורה כמו כלה. ביהדות יש חיבור בין הפנים לחוץ, לכן אם אני רוצה להיטהר מבפנים, אני חייבת שגם המקום ישקף נקיות ויופי.

 

"הטהרה זה היום כיף שלי, ואני מרגישה איך זה משפיע לטובה על האיש שלי ועל הילדים. זה פשוט מעלה לי את הנשמה לגובה". ד' רואה הרבה ברכה בטבילה ומרגישה חובה לקרב עוד חברות לעניין. "אני מדברת על זה עם הרבה חברות שלי ומושכת לכאן עוד ועוד נשים. כשהגעתי לפני החתונה למקווה באזור באתי גם עם שתי חברות נשואות. הן היו בשוק מהמקום המהמם הזה והחליטו לחזור לטבול. אחת מהן נשואה כבר עשר שנים. זה משנה חיים".

 

גם הבלניות רואות את מגמת השינוי. המקווה במושב גפן היה ישן ומתקלף, ולא היו תקציבים באופק לשפץ אותו. יהודית הבלנית מספרת שעשתה כל שביכולתה להנעים את המקווה, אבל בעציצים ובאקונומיקה פשוט לא היה די לתת תחושה טובה במבנה בן 50 שנה ויותר. בסופו של דבר אספו תרומות המועצה האזורית ועמותת טהרת המשפחה, המשפצת מקוואות מהיסוד והופכת אותם למתחמי יוקרה שלא מביישים מלונות פאר, ואחרי עשרות שנים ואינסוף בירוקרטיה הודיעו ליהודית שהמקווה יזכה לשיפוץ. לפני שלוש שנים נחנך המקווה המשופץ.

 

"במשך שנים לא הייתה משאבה אצלנו", יהודית מספרת, "הייתי מרוקנת את הבריכה בדליים כדי לנקות אותה לטובלות. לחצתי מאוד שישפצו, כי לא נעים להגיע למקום כזה". הטובלות היו אומרות לה שהן לא מגיעות לאירוע, והעיקר שהיא כזאת נעימה, אבל יהודית לא הסכימה לוותר. היא גם רואה תוצאות: "אני רואה בעיניים שלי את השינוי במספר הטובלות. באות אליי מהיישובים ומהערים בסביבה, הן קובעות תור שבוע מראש.

 

"המון נשים התחילו להגיע למקווה, נשים חילוניות לגמרי התחילו לבוא בעקבות השיפוץ, וגם אני השפעתי עליהן בצורה חיובית. מאז הן מגיעות באופן קבוע ושואלות שאלות הלכתיות. חוץ מזה אי אפשר להשוות את השמחה והאור שלהן. הטובלות מגיעות ופשוט לא רוצות ללכת, הן מרגישות שזה הפינוק שלהן".

 

יהודית מדגישה ששיפור מצב המקוואות הוא אינטרס של כל חלקי החברה הישראלית ולא רק של הטובלות הדתיות, שכן הן יגיעו בכל מקרה. "המצב של המקווה משפיע מאוד על ההחלטה של נשים חילוניות להגיע לטבול. נשים שלא היו מקפידות להגיע קבוע או שלא היו מגיעות בכלל פתאום בקשר רציף איתי. לדעתי 80% מההחלטה שלהן להגיע מושפעים ממצב המקווה".

 

המרכז לטהרת המשפחה פועל קרוב ל-80 שנה ואחראי לבנייה ולשיפוץ של רוב המקוואות בארץ. החשש של נשים רבות להגיע לטבול בימי הקורונה בגלל מצב המקוואות מחזק את הצורך הדחוף להשקיע בטיפוח המקוואות ובשיפוצם. בטהרת המשפחה מדגישים את החשיבות של חוויית הטבילה של האישה. העמותה אינה רואה בכך הידור מצווה אלא חלק מהותי מהמצווה בפועל: "המטרה שלנו היא לאפשר לכל אישה בכל נקודה בארץ לטבול במקווה מכבד ומזמין שייתן לה את התחושה הטובה ביותר ויאהיב עליה את המצווה", אומר עקיבא ויינר, מנכ"ל העמותה.

 

עלות בניית מקווה עומדת על כשני מיליון שקלים, ועלות שיפוץ על יותר מחצי מיליון. ויינר מסביר שמדינת ישראל באמצעות משרד הדתות מתקצבת בניית מקווה בסכום של כמיליון שקלים, ושיפוץ – ב-150 אלף שקלים בלבד. "לרוב גם המועצה המקומית מממנת עוד חלק מהסכום, אבל יש לא מעט מקומות, בפרט כשמדובר בשיפוץ, שאין תקציב בכלל, והמימון העיקרי צריך להגיע ממקור אחר. את הסכום הזה מממן המרכז הארצי לטהרת המשפחה".

 

בטהרת המשפחה משתדלים להתאים את השיפוץ ואת הבנייה לצרכים ולסגנון של הטובלות: "חברת הבנייה שלנו מבצעת את העבודה לאחר שיח מעמיק עם נשות המקום כדי להתאים לצרכים המדויקים שלהן". המקוואות מאובזרים ומתוכננים עד הפרט הקטן ביותר כדי שייראו לאישה הטובלת כביקור בספא או בבית מלון.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם