מה נלמד יחד בסוכה? Featured

 m 3 lavi
 
חברותא לסוכה – הצעות לימוד פשוטות ובסיסיות לימי חול המועד

הרב יוני לביא, מראשי ארגון קהלים ומרבני ברקאי

אצל הרבה אנשים סוכות הוא חג הטיולים. מזג האוויר מושלם: לא חם מדי ולא קר מדי. הטבע עדיין פורח וארץ ישראל היפה קורצת לנו לבוא אליה.

חז"ל חשבו אחרת. מי שניסח זאת בחריפות היה רבי אליעזר שאמר: "משבח אני את העצלנים שאין יוצאים מבתיהם ברגל" (סוכה כז, ב). במילים אחרות: הכי טוב – להישאר בחג בבית, כלומר בסוכה.

השנה נחסכה מאיתנו ההתלבטות כיצד לנהוג. משמיים נגזר עלינו שאת השבועיים הקרובים נבלה בבית. האם זה אומר שנהרס לנו החג? ממש לא. נוכל לנצל את ההזדמנות לחוויה משפחתית של התעלות רוחנית ולימוד תורה בניחוח המיוחד של סוכות.

מה למשל? הנה כמה הצעות לסדר היום:

משנה – במסכת סוכה המוכרת והאהובה יש חמישה פרקים. אפשר ללמוד עם ביאור ברטנורא, קהתי או משניות מצוירות. באתר "רצים למשנה" תמצאו עשרות סרטונים וחידות לילדים על המסכת. הגדולים יותר מוזמנים גם ללמוד את הגמרא שלה (והיום הלימוד קל מתמיד עם ביאור שוטנשטיין, חברותא, ושננתם, שטיינזלץ).

הלכה – את הלכות החג אפשר ללמוד בקיצור שולחן ערוך (גנצפריד לאשכנזים סי' קלג, מקור חיים לספרדים סי' ק"ח) או ב"פניני הלכה" של הרב אליעזר מלמד. שלושתם זמינים גם באינטרנט. בהזדמנות הזאת כדאי לעשות רענון גם להלכות חול המועד ולהלכות יום טוב.
יש כמה ספרים נהדרים על הלכות ארבעת המינים עם תמונות צבעוניות ומאירות עיניים ("כשרות ארבעת המינים", "ארבעת המינים למהדרין" ועוד).

אמונה ומחשבה – בחרו את הסגנון העדיף עליכם: הספר "באר מרים" מבית ישיבת הר עציון משלב מאמרים בהלכה ומחשבה. חובבי הרב זקס מוזמנים לעיין בספרו "מועדים לשיחה". אוהבי ה"נתיבות שלום" ימצאו את הארותיו בחלק א' על המועדים. מי ש"שפת אמת" מדבר אל ליבו יחפש ב"אל שפת האמת" של הרב אייל ורד. "לזמן הזה" מביא את שיחות הרב דרוקמן לסוכות וב"טללי חיים" של הרב ששון תמצאו טעימה מפנימיות התורה.

אושפיזין – בכל יום מתארח בסוכתנו אחד מאבות האומה, וזו ההזדמנות להתבונן קצת יותר בחייו, באישיותו ובמסר שלו אלינו: אברהם, יצחק ויעקב, משה, אהרן, יוסף ודוד. כל אחד מהם דמות מעוררת השראה שהביאה אור גדול לעולם. בבתי המדרש הווירטואליים ברשת (ערוץ מאיר, ישיבת בית אל, הר עציון, מכינת בני דוד ועוד) יש לא מעט שיעורים בנושא, והשנה יצא גם "אושפיזי הראי"ה" עם נקודת המבט של הרב קוק בנושא.
הצעה: כל אחד מבני המשפחה בוחר אחד מהאושפיזין, לומד קצת עליו ומשתף את כל המשפחה בתובנותיו.
נקודה למחשבה: למה נבחרו דווקא שבעת האנשים הללו? אילו עוד אושפיזין מההיסטוריה היהודית הייתם רוצים להזמין לסוכה שלכם? ואילו אושפיזות?

שמחה – כשהמצווה המרכזית היא "ושמחת בחגך" חשוב לברר יותר מהי שמחה אמיתית ואיך מגיעים אליה, בפרט השנה כשאנו מתמודדים עם מגפה עולמית ונתונים בסגר מעיק. למעמיקים: הספר "הקריאה לשמחה" (מאת אביאל קוטלר).

דיונים משפחתיים – לצד לימוד משותף של טקסטים כדאי לפתוח לדיון כמה נושאים מעוררי מחשבה הרלוונטיים לחיינו. למשל:
א. דירת עראי – הסוכה אינה בית קבע אלא משכן עראי שבכל שנה אפשר לשנות את המיקום שלו ואת והמראֶה שלו. האם גם החיים שלנו דינמיים? חִשְבוּ על שינוי מיוחד שעשיתם בחייכם. מה עמד בדרככם מלעשות אותו? מה תמך בכם ואִפשר לכם בכל זאת להצליח?
ב. גבולות הפתיחות – הסוכה היא זכר לענני כבוד שהקיפו את ישראל במדבר והגנו עליהם. האם אתם מהדוגלים בהצבת מחיצות רבות להגנה וסינון או מעדיפים פתיחות מרבית? האם עטיפה של הילדים ב"צמר גפן" מסייעת להם לגדול בצורה טובה יותר או הופכת אותם לאנשים חלשים ללא יכולת התמודדות?
ג. חג האסיף – בסוכות אוספים את הפירות החדשים שגדלו. מה אתם "אספתם" אליכם בשנה החולפת? בתקופת הקורונה?שתפו ברעיון או בהתנהגות שפגשתם בשנה האחרונה והייתם רוצים לאסוף ולצרף לחיים שלכם.

ולקינוח – לצפייה:

א. סרטוני תוכן והשראה לסוכות: https://katzr.net/e33ad8

ב. למיטיבי לכת: צל, צללים, צילא דמהימנותא – שיעורו של הרב ליאור אנגלמן: https://katzr.net/f668b6

לרעיונות נוספים חפשו "דיונים לסוכה" באתר "מילה טובה".

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם